In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Poradniki] W drodze na "ściankę chwały" - Lekcja 6 - jak to jest z tym macro?

2022-02-21 01:15:26
634 24
Cześć Mi Rodzinko,

Stęskniliście się? :) Jeżeli tak to bięgnę do Was z kolejną mini-foto-lekcją. Tym razem rozważania na temat macro. Tyle zawsze jest krzyku jakie to 2 Mpx jest be i takie tam :). Ale czy bez tego oczka jesteśmy wstanie zrobić fajne zdjęcia? Jak sobie w tym pomóc? No właśnie ... odpowiem tak :) To zależy od tego co oferuje nasz telefon. Jak pewnie wiecie przez moje łapki przechodzi ich mnóstwo. Wiele nowych modeli miałam okazję już sprawdzić lub za chwilę trafią w moje ręce. I prawda jest taka, że każdy z nich zachowuje się inaczej. Nawet często 2 telefony z tymi samymi obiektywami, wbrew pozorom, mogą nam dać zupełnie inne efekty... Tak zgadza się. Jak się już pewnie domysliliście dużą rolę odgrywa tutaj też oprogramowanie. Zatem nie będę rozważać w tym wątku, który telefon robi ładniejsze makro, a który nie, ale podpowiem Wam kilka możliwości. Sami już musicie popróbować na swoim modelu, która z nich siesprawdzi.


Towarzyszem moich rozważań będzie Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 11 i taka maleńka zabaweczka ją jest obiektyw zewnętrzny do macro. U mnie jest to Obiektyw Focus PRO. Smartfonów chyba nie muszę nikomu już przedstawiać. Przypomnę tylko, że Redmi Note 10 Pro posiada obiektyw główy 108 Mpx oraz macro 5 Mpx (resztę pomijam), a Redmi Note 11 - 50 Mpx główny i 2 Mpx do macro. Żaden z nich nie posiada optycznego tele, ale jak ktoś ma np. w łapkach Mi 11 Ultrę to znajdzie tam np. optyczne powiększenie x5, które w pewnych warunkach również świetnie się sprawdzi do macro. Niektóre smartfony (w tym też Mi 11 Ultra) posiadają również tryb macro w szerokim kącie. No dobra, ale co z tego? Jak już pewnie się domysliliście całe te rozważania sprowadzają się do tego, że zdjęcia macro niekoniecznie muszą być zrobione tylko dedykowanym do tego obiektywem. Możemy śmiało próbować innych możliwości, ale to nie znaczy, że otrzymamy zupełnie taki sam efekt, ale to tym za chwilkę... No dobra mniej gadania, więcej praktyki :) To lećmy po koleji:

 • obiektyw macro 2 Mpx (tryb super macro w telefonie) - czyli ten, o który zawsze marudzę jaki to on jest be... Prawda jest taka, że sam w sobie nie jest taki zły, ale wielkość zdjęcia jaką otrzymamy jest kompletnie nie do użytku. Wiec jak chcemy się tylko pobawić dla samej zabawy, to czemu nie, ale jak już chcemy wykorzystać te zdjęcia w druku czy na mediach społecznosciowych, to szkoda naszego zachodu. A już na pewno jak jeszcze dołożymy do tego cyfrowy zoom ... zresztą zobaczcie sami przykładowe kilka zdjęć macro z Redmi Note 11 (zdjęcia robiłam jak najbliżej się da):
                 

 • obiektyw macro 5 Mpx (tryb super macro w telefonie) - czyli ten, który ostatni rok robił furorę na forum. Nadal nie jest to idealny obiektyw (taki cacy byłby minimum 8 Mpx), ale to on pokazał jak spory potencjał drzemie w tego typu kadrach. Aż chciałoby się bliżej i jeszcze bliżej. Nie mniej jest to już w miarę akceptowalny format, który śmiało można wydrukować (moja kropelka z Mi11 z obieektywu macro 5 Mpx poszła na format A3 metalowego plakatu i wygląda rewelacyjnie i bez pikselozy). Jeżeli do tego telefon dobrze sobie radzi z łapaniem ostrości na mocnym zblizeniu, to od razu wchodzimy w nieco inny wymiar macro zdjęć. Dla porównania kilka kadrów z Redmi Note 10 Pro (oczywiście jak najbliżej się dało. Zapewne od razu zauważycie, że daje sięznacznie blizej niż w Redmi Note 11):
PS. Od razu też podnoszę poprzeczkę dla @_doMIno_  i @lewqos w zadaniu "Pokonaj Dianę z Zamkiem :P)


 • zoom x2 / x4 ...x ile się da :) - kolejną opcją zrobienia zdjęcia macro jest użycie zoomu. I tutaj wszystko zalezy od tego co daje nam nasz telefon. JEżeli mamy zoom optyczny, to jest szansa, że takie zdjęcia wypadną najlepiej jakościowo, ale niestety nie wszystkie obiekty uda nam się złapać. Wszystko zależy od tego jak nasz telefon radzi sobie z łapaniem ostrości na małych obiektach i jak daleko od nich musimy być, aby coś złapał. Moze się okazać,że nasze macro będzie tak daleko, że naweto po wycięciu go z kadru będzie dalekie od tego co uzyskamy dedykowanym obiektywem. Innym razem mozę być tak, że zdjęcie z zooma da nam na tyle dobre powiększenie, że o oczku macro będziemy mogli zapomnieć. Trzeba jednak pamietać, że nawet jeżeli zoom potrafi nam ładnie złapać obiekt, to będzie on jednak wyglądał inaczej niż na macro. Zwrócice uwagę na to jakie łapie szcegóły i jak zachowuje się tło za obiektem.  Tutaj też nalezy pamietać, aby nie przesadzić z zoomem cyfrowym, bo mogą nam pojawić się niechciane piksele. Dlatego też przy zblizeniu cyfrowym zoom x2 jest takim dosyć bezpiecznym powiększeniem. Przy optycznym wiadomo... bierzemy co fabryka dała :) To co przykłady? :)

Zoom x2 z Redmi Note 11:
   

Zoom x2 Redmi Note 10 Pro:


 • wspomagacze zewnętrzne - czyli obiektyw macro nakładany na smartfon - jak już nie mamy obiektywu macro, nasz zoom też nie działa najlepiej, to możemy skorzystac jeszcze z 3 opcji, czyli dodatkowego obiektywu zewnętrznego. I tutaj uwaga. Takie obiektywy dobrze współracują z prostymi telefonami (gdy jest zlożona optyka i np. wykonanie zdjęcia wymaga 2 obiektywów, to może telefon głupieć), a dwa trzeba też zwracać uwagę na jakość zewnętrznego obiektywu. Jest tego sporo na Aliexpress, ale też jest tam sporo badziewi, które tylko spowoduja naszą flustrację. Co nie znaczy, że nie trafimy też na dobry i tani. Co nam daje taki obiektyw? W sumie to czego chcielibyśmy najbardziej, czyli przybliżenie na jak najlepszej matrycy. Wtedy wykorzystujemy potencjał głównego obiektywu, a do tego dostajemy fajne macro. Szczególnie spradza się na pojedyńczysz mini obiektach np. robaczkach, bo mozemy mieć zniekształcone boki. Ponżej kilka przykładów z Redmi Note 11 z nałożonym obiektywem macro:
zoom x1 + zewnętrzny obiektyw macro


zoom x2 + zewnętrzny obiektyw macro

zoom x4 + zewnętrzny obiektyw macro (tu juzwidać szumy z cyfrowego powiększenia)Jest jeszcze wspomniany szeroki kąt, którego u siebie nie mam aktualnie, ale jeśli chodzi o macro w szerokim kącie, to tutaj wszystko zależy od tego jak jest oprogramowane. Czasami mozna dostać bardzo fajne ujęcia, a czasami telefon łapie tak daleko ostrość, że to macro w szerokim kącie nie różni się niczym od zjęcia z tego obiektywu. Obiekt jest maleńki, a wokoło mnóstwo tła ...


Się rozpisałam :), ale mam nadzieję, że pomogłam :) Udanej zabawy!

Jeżeli przeoczyliście poprzednie lekcje, to poniżej przypominam tematy:2022-02-21 01:15:26
Favorites9 RateRate

Mi Foto Team

dkisiala Author |

#1

I bonus dla tych, co są ciekawi jak powstają kropelki:

2022-02-21 01:28:11
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala
Diano... 11Ultra nie 10 ma x5  optyczne... ;-).<br>
Elegancko opisane... :)
2022-02-21 01:36:20

Mi Foto Team

Sincz | from app

#3

Takie lekcje zawsze są pomocne :-)<br>
Klasa fotki.
2022-02-21 01:36:55

Mi Foto Team

dkisiala Author |

#4

RuraSzczecin odpowiada, dnia 2022-02-20 18:36:20
Diano... 11Ultra nie 10 ma x5  optyczne... ;-).&lt;br&gt;
Elegancko opisane... :)

taa 11 ultra... za dużo tych numerków :P kazdy wie o który chodzi :P
2022-02-21 01:43:58
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Mi Foto Team

dkisiala Author |

#5

Sincz odpowiada, dnia 2022-02-20 18:36:55
Takie lekcje zawsze są pomocne :-)&lt;br&gt;
Klasa fotki.

podziękować :)
2022-02-21 01:44:18
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Grand Master Bunny

hatim57 | from app

#6

brawo
2022-02-21 02:03:19

Mi Foto Team

dkisiala Author |

#7

2022-02-21 02:35:38
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Grand Master Bunny

Febron | from app

#8

Co tu komentować. Przestraszyłem się igły. :-)Do ulubionych i tyle.
2022-02-21 02:47:04

Mi Foto Team

Erkael | from app

#9

Myślę że przystepniej i jaśniej już się chyba nie da. Kolejny doskonały poradnik
2022-02-21 02:48:06

Mi Foto Team

dkisiala Author |

#10

Febron odpowiada, dnia 2022-02-20 19:47:04
Co tu komentować. Przestraszyłem się igły. :-)Do ulubionych i tyle.

na szczęście ta igła krzywdy nie robi :P
2022-02-21 03:02:00
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

dkisiala

Mi Foto Team

 • Followers

  531

 • Threads

  289

 • Replies

  5132

 • Points

  20787

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
Mi2U March
Mi 10th Birthday Medal
10 years
Anniversary
10th mi fan stories
K2K #4
Music Player
Favorite Cartoon Series
XiaomiNajlepsze
Mi Quiz
Mi Quiz #1
100 MLN
Valentine's Day Medal
+1 Medal
50K
comments
My Alter Ego Medal
1000 Mi Stores

Read moreGet new

Xiaomi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list