In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Technologia

[Dyskusja] Taka społeczność jest jedna i niepowtarzalna, a próby sklonowania karkołomne

2021-10-15 21:36:18
2634 19
Mili,

kiedy 6 października witaliśmy w Polsce najnowszą serię Xiaomi 11T, miałem przyjemność uciąć sobie dłuższą pogawędkę z Rafael van Rossa. Tematów, które poruszliśmy, było sporo. Ale jeden chciałem przywołać. Zwłascza, że MatGumka przypomniał w swoim ostatnim wątku kamienie milowe w rozwoju Xiaomi. Poniższym wpisem chciałbym nie tyle uzupełnić, co wręcz wywrócić do góry nogami przywołaną historiografię i postawić następującą tezę:

powtórzenie sukcesu Xiaomi, które wyrosło ze społeczności jest karkołomne i niemożliwe.

Zanim przytakniecie albo zaprzeczycie powyższej tezie, spieszę z objaśnieniem trzech myślowych skrótów. Objaśnienia wplatam w kilka akapitów, które przybliżają wydarzenia poprzedzające założenie Xiaomi (jeśli znacie więcej szczegółów, podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach). Nakreślenie szerszego obrazu pozwoli uwypuklić wcale nie nową cechę ludzkości, której jednak dodatkowym katalizatorem okazała się internetowa rewolucja.

Sukces Xiaomi

Nie chcę definiować sukcesu Xiaomi ani wielkością przychodów ani coraz wyższym miejscem w rankingach najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Zabieg byłby banalny i paradoksalnie przykryłby większe osiągnięcie. Kiedy Xiaomi jako start-up wypływał na szerokie oceany, wokół pływały już żarłoczne rekiny z nieporównywalnie większymi zasobami finansowymi. Miały doświadczenie, miały kadry. I wcale nie piszę o konkurencji, która działała w zachodnim świecie. Skupiam się na chińskim rynku, gdzie poziom rywalizacji jest nieporównalnie większy. Tak było tuż po kryzysie finansowym w 2008 r., gdy na wzór amerykańskiego Groupona powstało 5 tys. podobnych platform. Konkurowały nie tyle ze swoim pierwowzorem, co między sobą. O być albo nie być. W takich warunkach Xiaomi stawiało swoje pierwsze kroki.

Społeczność Xiaomi

Najstarsi Mi Fani wiedzą, że przed Xiaomi było MIUI! I to MIUI stało się zalążkiem tego, co potem i to dość szybko przekształciło się w Mi Community. Leganda mówi, że było ich stu. Pro publico bono pracowali nad rozwojem systemu. Dostępny był jako open source. Tych stu zapaleńców pochodziło nie tylko z Chin, ale też z innych zakątków świata. Wraz z powołaniem do życia Xiaomi zarząd nabył prawa do systemu. Część deweloperów znalazło zatrudnienie w firmie. Ale pozostali wcale nie zostali odcięci od MIUI. Dalej mogli angażować się w prace. Efektem była szybko rozrastająca i globalizująca się społeczność. W Polsce wykształciła się wokół miuipolska.pl w 2011 r., a więc na pięć lat przed oficjalnym wejściem marki do Polski. Tak było też w Czechach, Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i w wielu innych krajach. Społeczność rosła szybciej niż firma, i to społeczność realnie wpływała na dalszy rozwój marki. Pamiętacie serię smartfonów Mi MAX? Nazwę wybrali Mi Fani w globalnym głosowaniu. Ale wcale nie musimy sięgać tak daleko w przeszłość. Na początku roku pytaliśmy, gdzie powinien powstać kolejny Xiaomi Store. Najwięcej osoób wskazało Łódź i Kielce. I tam też otwarto salony.

Kopiowanie społeczności Xiaomi

Wspomniałem, że w Chinach tysiące podobnych inicjatyw rodzi się w jednej chwili. Tak masowa konkurencja, czego z europejskiej perspektywy raczej nie dostrzegamy (widzimy tylko rywalizację między chińskimi a zachodnimi firmami), powoduje, że firmy również masowo podpatrują i powielają to, co stanowi o sile innych. Siłą Xiaomi jest m.in. społeczność. I taką społeczność próbują stworzyć inni producenci elektroniki użytkowej, co jest karkołomne i niemożliwe, a powód prozaiczny i fundamentalny:

O ile Xiaomi wyrosło ze społeczności, o tyle konkurencja takie społeczności próbuje tworzyć.

Z tego powodu śmiem twierdzić społeczność Xiaomi jest jedyna i niepowtarzalna. Koniec kropka. Miłego dwudzionka Fani : )

_doMIno_
Single Poll thread Total 78 Users Voted This Poll has ended.

82.05% (64)

17.95% (14)
Submit
2021-10-15 21:36:18
Favorites13 RateRate

Mi Sports Team

Arni7713 | from app

(˵ ͡° ͜ʖ ͡°˵)
2021-10-15 22:14:32
Xiaomi wyrosło ze społeczności która już wtedy gdy jescze było MIUI stanowiła solidny trzon/podwaline do czegoś większego. Mimo, że Xiaomi powstało jako klon Apple dla mniej zamoznych i dlugo wzorowało się na firmie z Cupertino to w końcu definitywnie odcięło się od przyklejonej etykiety i wprowadza własne rewolucyjne rozwiązania.
Chciałbym zwrócić jednak uwagę iż społeczność związana z Xiaomi to nie tylko community ale też miuipolska.pl a także xiaomi.eu bo oni wszyscy bazują na MIUI a każda z grup ma rzesze użytkowników powiązanych z Xiaomi. To, że mamy poprawki, usprawnienia to zasługa między innymi tych grup bo bazują one na China Dev i zgłaszają błędy i poprawki w pierwszej kolejności.
Można spokojnie przyjąć że społeczność Xiaomi to:
- community
- miuipolska.pl
- xiaomi.eu
Nie biorąc pod uwage grup w innych krajach zrzeszających developerów i użytkowników modyfikowanych wersji
2021-10-15 22:16:15

Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Rookie Bunny

Monisia1607 | from app

Zgadzam się 🙂
2021-10-15 22:23:17

Admin

_doMIno_ Author | from app

Vergiliusz
Xiaomi wyrosło ze społeczności która już wtedy gdy jescze było MIUI stanowiła solidny trzon/podwaline do czegoś większego. Mimo, że Xiaomi powstało jako klon Apple dla mniej zamoznych i dlugo wzorowało się na firmie z Cupertino to w końcu definitywnie odcięło się od przyklejonej etykiety i wprowadza własne rewolucyjne rozwiązania.
Chciałbym zwrócić jednak uwagę iż społeczność związana z Xiaomi to nie tylko community ale też miuipolska.pl a także xiaomi.eu bo oni wszyscy bazują na MIUI a każda z grup ma rzesze użytkowników powiązanych z Xiaomi. To, że mamy poprawki, usprawnienia to zasługa między innymi tych grup bo bazują one na China Dev i zgłaszają błędy i poprawki w pierwszej kolejności.

Vergi , ale w wątku właśnie przywołuje miui polska
2021-10-15 22:33:36
_doMIno_ odpowiada, dnia 2021-10-15 16:33:36
Vergi , ale w wątku właśnie przywołuje miui polska

No wiem wiem widziałem, trochę to zdublowałem ale mi chodziło o to że Oni nadal sa, nie tylko od nich się zaczęło w Polsce ale nadal prężnie działają jak i xiaomi.eu i jak Xiaomi się rozrasta tak grupy rózne powiązane, nie tylko samo community.
Jeżeli jako community miałeś na myśli tez wszystkie w jakiś sposób z Xiaomi powiązane grupy, to kasuje moje wiadomości :D ale chciałem napisać bo być może rozumuje to po swojemu że Community to nie tylko grupa zrzeszająca ludzi  na forum o tej nazwie ale i wiele wiele innych.

Pewnie teraz to już namieszałem, piątek prawie wieczór :P
2021-10-15 22:43:22

Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Advanced Bunny

mineadam328 | from app

Vergiliusz

A co powiesz o nowym Centrum Kontroli oraz Belce w Gestach Pełnoekranowych? To nie jest na nowo wzorowanie się (oby nie kopiowanie i nic złego z tego nie wynikło) na Apple? Tylko w wersji Android?
2021-10-15 23:00:56
Ja jestem zdania, że nie ma rzeczy niemożliwych i jestem otwarta na wszystko :) Więc jak najbardziej dopuszczam, że rośnie też inna społeczność :)
2021-10-15 23:21:30
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Advanced Bunny

Grz3chu | from app

[offtopic] zainstalowałem tą nowszą wersje mi community, tą której nie ma jeszcze w Sklepie Google, ale patrzę i szukam ale chyba nie ma tam 99% postów i wątków albo mnie tak ciężko jest się odnaleźć. wróciłem się starej wersji
2021-10-15 23:26:12

Admin

_doMIno_ Author | from app

Vergiliusz
No wiem wiem widziałem, trochę to zdublowałem ale mi chodziło o to że Oni nadal sa, nie tylko od nich się zaczęło w Polsce ale nadal prężnie działają jak i xiaomi.eu i jak Xiaomi się rozrasta tak grupy rózne powiązane, nie tylko samo community.
Jeżeli jako community miałeś na myśli tez wszystkie w jakiś sposób z Xiaomi powiązane grupy, to kasuje moje wiadomości :D ale chciałem napisać bo być może rozumuje to po swojemu że Community to nie tylko grupa zrzeszająca ludzi  na forum o tej nazwie ale i wiele wiele innych.

dobrze mówisz :))
2021-10-16 00:02:14
Co by nie mówić i nie rzeszyć wazelina - to prawda że Xiaomi tworzy społeczność.
Odkąd byłem jeszcze członkiem forum Miui gdy to było jedynie nakładką systemową (potem chyba romem, nie pamietam już kolejności) zawsze można było liczyć na ludzi z całego świata.
I choć fanem Miui nie byłem (nie rozumiałem jak można korzystać z telefonu bez "drawera" i mieć taki chaos na każdej stronie) tak teraz miałbym problem z powrotem do innego systemu... głównie ze względu na społeczność a nie drawera :D.

Faktem jest, że za czasów forum Miui było jakoś tak... inaczej.
Chyba bardziej żywo, więcej się dział (a może tak tylko mi się wydaje) to nawet teraz mając porównanie z "community" konkurencji to i tak My wygrywamy i to u nas jakby działo się najwięcej.
Ale nie ma co ukrywać - to zasługa ludzi, czyli NAS.

Co do Miui Polska i Xiaomi.eu (czyli w sumie to samo tylko jedno bardziej dopasowane do PL warunków) - czasem zastanawiałem się czy zamiast oddzielnego forum nie powinni mieć swojego miejsca TUTAJ - na Mi Community jako dodatkowy dział czy coś - ale chyba ciężko by było utrzymać to w ładzie i składzie.

P.s. a co z EMUI?
Wiem że to nakładka konkurencji ale nazwa i wygląd sugerują że korzenia brało z Miui czyli można powiedzieć że od Xiaomi :D

2021-10-16 00:18:28
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

_doMIno_

Admin

100 MLN

Read moreGet new

Xiaomi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list