In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Czat

[Poznajmy się] DinoMi, czyli o Mi Fanie, przed którym trzeba chylić czoło!

2021-08-18 23:01:35
2985 20
Mili,

potrafilibyście wskazać Mi Fana, który mógłby być ucieleśnieniem i celowości i filozofii Mi Comm?

Ja bez wahania wskazałbym DinoMi. Jestem zresztą przekonany, że po przeczytaniu poniższej rozmowy będziecie podobnego zdania. W ciągu ostatnich sześciu lat opublikował tylko dwa wątki, ale wiele osób, którzy udzielają się na forum mniej lub bardziej okazjonalnie, powinno chylić przed DinoMi czoło. I to nisko!

_doMIno_: Dlaczego to robisz?

DinoMi: Może dla własnej satysfakcji? Jest problem i znam rozwiązanie to odpowiadam.

I to dość często! Na koncie masz ponad 3,2 tys. komentarzy. Są konkretne!

Wiesz, forum uzależnia, więc siłą przyzwyczajenia na Mi Comm często zaglądam.

Coś o tym wiem. Rano się budzę, zaglądam na Mi Comm. Przed pójściem spać, to samo. Niemniej mało kto może Tobie dorównać!

Mam wolny zawód. Profesjonalnie zajmuję się fotografią, więc wygospodarowanie wolnego czasu jest prostsze. Zwłaszcza teraz.

Pandemia?

Nie tylko. Współpracowałem z wieloma wydawnictwami papierowymi które znikają albo ograniczają zlecenia. Wszystko przenosi się do internetu, wymagania (i stawki) niewielkie, a "zdjęcia" wielu  produktów, np. smartfonów to już nie zdjęcia, a tylko rendery.

DinoMi jest po politechnice, ale zawodowo związany z fotografią

Nie pomyślałbym, że jesteś zawodowym fotografem. Gdy czytałem Twoje odpowiedzi, zakładałem, że jesteś po studiach związanych z nowymi technologiami.

Bo tak jest. Studiowałem na Politechnice Warszawskiej, a moim konikiem od zawsze była elektronika. W dawnych czasach zresztą wiedza techniczna była niezbędna, żeby być dobrym fotografem również. Dziś wszystko jest prostsze.

Co masz na myśli?

Bierzesz smartfona i pstrykasz. Znajomość pojęć typu: przysłona, czas, ekspozycja, balans bieli, temperatura barwowa itd nie jest niezbędna. Cały proces staje coraz bardziej zautomatyzowany. A jak masz zagwostkę, to pytasz na forum.

I o co pytają?

Często pojawiają się pytania o brak ostrości obiektów, które są w ruchu. A nie wychodzą, bo czas naświetlania jest za długi. Kiedyś nikt by takiego pytania nie zadał. Podstawowa wiedza o fotografii była niezbędna. Dodatkowo bardzo często fotograf sam wywoływał i obrabiał zdjęcia. Cała ta obróbka, ciemnia była jak magia wymagająca dodatkowej "wiedzy tajemnej".

Tym większa sztuka, im trudniejszy produkt do pokazania

Masz sporą wiedzę o fotografii, ale od swojego zawodu uciekasz.

Uciekam ze względu na wypalenie zawodowe (prawie 40 lat z fotografią). Na forum skupiam się na innych tematach. Chyba że ktoś wypisuje jakieś wierutne bzdury, myli pojęcia fotograficzne, wtedy czasami prostuję.

Skąd jednak wzięło się Twoje zainteresowanie smartfonami Xiaomi?

6 lat temu szukałem nowego smartfonu. Przypadkiem trafiłem na Mi Community, dodatkowo było wiele pozytywnych opinii o Xiaomi (ogólnie w internecie). Tutaj zebrałem informację i kupiłem Redmi 2. W swojej klasie cenowej w porównaniu z innymi  markami był bezkonkurencyjny. MIUI też robiło różnicę. Dziś chyba jest już trochę inaczej. Mam wrażenie, że MIUI za bardzo ingeruje w samego Androida i coraz trudniej jest zrobić coś wyjątkowego. Przez to nie wszystko działa jak powinno, a niektóre funkcje z "czystego" Androida w MIUI są niedostępne.

Na przykład?

Odblokowanie w pobliżu. W MIUI jest to ograniczone tylko do urządzeń bluetooth, opaski lub smartwatcha. Dodatkowo tylko firmowanych przez Xiaomi lub Huami, innej możliwości nie ma. Jest wiele innych rzeczy np w Opcjach programistycznych i ustawieniach Androida, które są, ale w MIUI nie działają.

Nie wierzę, że nie ma plusów.

Oczywiście, plusy też są. Ciekawym rozwiązaniem jest np. wbudowany serwer FTP, o czym zresztą napisałem. W innych telefonach z reguły trzeba to doinstalować.

Imponujesz unikatową wiedzą. Były przypadki, gdy nie znałeś odpowiedzi?

Wielokrotnie, nie jestem wszechwiedzący. Chyba nikt nie jest, no może niejaki Chuck Norris, który podobno przeczytał cały internet i to dwa razy!

Na Mi Comm jesteś zarejestrowany od 2016 r. Bardzo zmieniła się społeczność?

Społeczność żyje, to widać. Również to, że jest coraz więcej młodych osób. Chociaż z mojej perspektywy większość Mi Fanów będzie pewnie sporo młodsza.

Więcej zdjęć DinoMi zobaczycie na paluch.waw.pl

Co masz na myśli?

Mam już prawie 60 lat.

Dlatego masz nick DinoMi?

Tak, od dinozaura :)

Jestem przekonany, że dla Mi Fanów nie ma to znaczenia. Wręcz przeciwnie. Dzięki Twojemu doświadczeniu wiedzą, jak rozwiązać proste i nie proste łamigłówki. Nie myślałeś o tym, żeby dołączyć do Mi Tech Team?

Może czasami, ale to już byłby obowiązek i nie wiem, czy zawsze mógłbym mu sprostać.

_doMIno_

2021-08-18 23:01:35
Favorites15 RateRate

Master Bunny

Sławek M | from app

Chylimy czoła dla DinoMi
2021-08-18 23:07:19

Mi Tech Team

JacoL7513 | from app

Super wywiad. Ciekawie się czytało :-)
2021-08-18 23:07:59

Mi Gaming Team

mini21 | from app

Bardzo ciekawy wywiad.<br>
Co jeszcze ciekawsze - miałem wrażenie jakby sam odpowiadał na te pytania...<br>
Praktycznie ze wszystkim się zgadzam i mam podobne odczucia (nawet z wypaleniem).<br>
Kiedyś mieliśmy chyba nawet jakaś wymianę myśli :)
2021-08-18 23:56:52

Mi Tech Team

DinoMi | from app

mini21
Bardzo ciekawy wywiad.&lt;br&gt;
Co jeszcze ciekawsze - miałem wrażenie jakby sam odpowiadał na te pytania...&lt;br&gt;
Praktycznie ze wszystkim się zgadzam i mam podobne odczucia (nawet z wypaleniem).&lt;br&gt;

Mieliśmy, chyba kilka razy.
2021-08-19 00:03:32

Moderator

Vergiliusz | from app

Kurcze to fajnie ze Xiaomi to nie tylko młodzież. Ja młodzieżą nie jestem ale sądziłem że tacy jak ja są w mniejszości a tu proszę.
2021-08-19 00:57:09

Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Moderator

przybort | from app

Miło mi było poczytać... Już dawno mówiłem, że ten człowiek nadaje się do Mi Tech. I, że jest kopalnią wiedzy. Nie myliłem się.  Pozdrawiam.
2021-08-19 01:05:18

Master Bunny

Aleksandrawu | from app

Takie wywiady to super sprawa. Można bliżej poznać osoby, których posty, komentarze często czytamy.
2021-08-19 01:12:04
W końcu ktoś starszy ode mnie ;-). Szacunek... Choć ze dwa razy myślałem/pisałem inaczej ;-).
2021-08-19 01:29:03
Ciekawy wywiad :-)
2021-08-19 01:32:11

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

a ja myślałem że za tym nickiem kryje się młodzieniec który interesuje się dinozaurami :))
2021-08-19 01:49:40
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

_doMIno_

Admin

100 MLN

Read moreGet new

Xiaomi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list