In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Redmi Note 10/10S/Pro/5G

[] Redmi Note 10 5G Performans Deneyimi

2021-07-08 22:34:07
57778 101

Tüm Mi Fan'larına selamlar!

Geçtiğimiz günlerde YouTube kanalımda kutu açılışını gerçekleştirdiğim Redmi Note 10 5G modeliyle ilgili burada deneyimlerimi paylaşacağım yazıların ilki, cihazın işlemcisi ve performansıyla ilgili olacak. Dilerseniz öncelikle cihazın işlemcisini ve teknik özelliklerine bakalım, ardından hem sentetik test hem de gündelik kullanım ve oyunlarda gösterdiği performansıyla devam edelim.

Mediatek Dimensity 700 5G işlemcisi neler sunuyor?

Dimensity serisi, belki de şirketin global ölçekte bugüne kadar kendisini en çok konuşturan işlemci ailesi oldu diyebiliriz. Zira bu ailede şirket, güncel özellikleri ve yüksek performansı uygun fiyata vadeden bir yapıyla karşımıza çıkmııştı. Dünyada Dimensity ailesinden işlemciler kullanan pek çok cihaz görsek de, yanlış hatıırlamıyorsam resmi olarak Türkiye'de bu aileden satılan ilk cihazlardan biri Redmi Note 10 5G oldu. Ben de ilk kez bu işlemciyi böylece deneyimleme imkanı buldum.

İşlemcinin teknik özelliklerine öne çıkan iki nokta var. Bunlardan biri 5G desteği diğeri de 7 nm üretim sürecinde olması. Telefonda bu işlemciyle birlikte çift SIM'de dahi kullanabileceğiniz 5G bağlantı desteği bulunuyor. Böylece henüz ülkemizde 5G bağlantısı kullanılmıyor olsa bile, yakın gelecekte bu cihazı satın alan kullanıcılar cihaz değiştirmeden dilerlerse 5G bağlantısından faydalanabilecek. Öte yandan 7 nm üretim süreci, bugüne kadar fiyatı çok daha yüksek cihazlarda karşımıza çıkarken artık uygun fiyatlı orta düzey cihazlarda da bunu görebiliyor olmak sevindirici. Zira hem verimlilik hem de güncelliği ve performansıyla önemli bir değer.

Mediatek Dimensity 700 5G, sekiz çekirdekli bir yapıda. Performans tabanlı iki çekirdeği 2.2 GHz saat hızında çalışırken, diğer altı çekirdek verimlilik tabanlı ve 2.0 GHz saat hızında çalışıyor. Modelde grafik birimi olarak ise Mali-G57 MC2 kullanılıyor.

Sentetik test sonuçları

İşlemci performansını ölçümlemek için kullanılan Geekbench programında yaptığım test sonucu, ekran görüntüsünden görebileceğiniz üzere tek çekirdekte 554, çoklu çekirdekte ise 1697 skorunu bizlere verdi.

PCMark'ın genel telefon performansını webte gezinme ve video editleme gibi konularla simüle ederek ölçüm yaptığı Work 3.0 testinde, Redmi Note 10 5G modeli 8794 puan aldı.

Not: Google Play Store'dan kaldırılan AnTuTu'yu 3D Benchmark indirme hatası nedeniyle gerçekleştiremedim.

Gündelik kullanım ve oyun deneyimi

Öncelikle cihazı kullanırken bana yaşattığı arayüz, uygulama performansı ve genel deneyiminden söz etmek istiyorum. Açıkcası orta düzey akıllı telefonların geldiği gündelik kullanım performansı noktasından oldukça memnunum. Çünkü geçmişte orta düzey telefonlarda, gündelik kullanımda hissedilen yavaşlık artık yavaş yavaş ortadan kalktı diyebiliriz. Bu anlamda ilk kez deneyimlediğim Redmi Note 10 5G modeli, hem arayüzde gezinirken hem de sosyal medya uygulamaları gibi gün içerisinde sıkça kullandığımız uygulamalar için gayet akıcı ve sorunsuz bir deneyim sunmayı başardı.

Gelelim oyun testlerine... Tabii ki ilk konuğum PUBG Mobile oldu. Öncelikle oyun şu anda cihazla birlikte HD grafik ayarında Yüksek Kare Hızı ayarlarını destekliyor. Bu ayarlarla oynadığım oyunların hiçbirinde, herhangi bir performans düşüşü veya anlık takılma gibi bir sorunla karşılaşmadan akıcı bir şekilde oyunu oynayabildim. Ayrıca ısınmayı merak edenler için, uzun süreli oyun deneyimlerinde kameranın hemen alt bölümünde ancak ılıklık diyebileceğim bir ısı artışı oluyor. Yani herhangi bir ısınma problemi gözlemlemedim.

Telefonun grafik gücünü zorlamak için bir diğer oynadığım oyun ise harika grafikleriyle dikkat çeken Genshin Impact oldu. Bu oyunda da akıcı oyun deneyimini bozan herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadım. Ancak çok yoğun kaplamaların ve aksiyonun olduğu yerlerde nadiren de olsa ufak fps düşüşleri görebilirsiniz.Tüm Mi Fan'larına selamlar!

*Bu içerik Xiaomi Türkiye işbirliğiyle hazırlanmıştır.

2021-07-08 22:34:07
Favorites66 RateRate
Sizi burada görmek çok güzel içerik için teşekkürler ve hoşgeldiniz :)
2021-07-08 22:41:44

Resource Team

palu2301 | from Mi Note 10

Yıllardır takip ettiğim teknologu burada görmek güzel : inceleme için teşekkürler , Hoş geldiniz :)
2021-07-08 22:50:01

Super moderator

Mİmar | from Mi 10

güzel bı içerik olmuş teşekkürler :)
2021-07-08 22:55:57

Intern Moderator

Shooterfanas | from Redmi Note 7

Hoşgeldiniz Kerem Bey, güzel bir inceleme olmuş :)
2021-07-08 22:56:01

Rookie Bunny

6277385245 | from Redmi Note 8

teşekkürler
2021-07-08 22:59:54

Rookie Bunny

6260912387 | from Redmi Note 8

teşekkürler
2021-07-08 23:00:02

Rookie Bunny

6413332806 | from app

mi 10 T Süper telefon