In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Foto Testy] Xiaomi Mi 11 Ultra - podsumowanie testów

2021-06-25 17:05:34
4163 41
Cześć Mi Rodzinko,

O tym, że Xiaomi Mi 11 Ultra jest jednym z najmocniejszych na rynku nie musze chyba pisać. Bardzo szczegółowo wszystko pisałam w pełnej recenzji TUTAJ. W tym wpisie chciałabym się bardziej skupić na aparatach, które z jednej strony zachwycają, a z drugiej rozczarowują. Przyznam, że biorąc do ręki smartfon ultra spodziewałam się, ze wszystko będzie naj.... A jak jest? Zapraszam do lektury.

Xiaomi Mi 11 Ultra od razu rzuca się w oczy. Wszystko to za sprawą nie tyle dużego rozmiaru, ale przede wszystkim wyspy, a raczej kontynentu na tyle, w którym znajdziemy trzy obiektywy oraz niewielki ekranik (1,1”). I może owy „kontynent” nie byłoby zbyt uciążliwy, gdyby nie to, że dodatkowo bardzo mocno wystaje (na kilka mm). Musiałam bardzo uważać, żeby gdzieś przypadkiem nim nie przyłożyć.

Owy ekranik  to AMOLED – 1,1 cala. W sumie można by powiedzieć, że to bardziej taki mały bajer niż użyteczna opcja. Nie mniej, gdy przyjrzymy mu się z bliska, to można nawet go polubić. Można podejrzeć na nim godzinę, datę, poziom naładowania baterii, powiadomienia czy po prostu jako podgląd przy robieniu sobie selfie z tylnego aparatu. I to by było w sumie na tyle. Chodzą już nawet plotki po sieci, że producent szykuje więcej opcji i funkcji do wykorzystania tego ekranu. Miejmy nadzieję, że pojawią się w najbliższych aktualizacjach :).

To co nas najbardziej interesuje to aparat. W Mi 11 Ultra znajdziemy niesamowity zestaw obiektywów. Są to
Na tyle:
  • ƒ/2,20, 0,8µm, 1/2.0”, PDAF, 4-in-1 Super Pixel, 7P (48 MP) (ultraszerokokątna)
  • ƒ/1,95, 1,4µm, 1/1.12”, Dual Pixel Pro, 4-in-1 Super Pixel, Native ISO Fusion, 8P (50 MP) (szerokokątna)
  • 0,8µm, 1/2.0”, PDAF, 4-in-1 Super Pixel, zoom: 120x cyfrowy, 10x hybrydowy, 5x optyczny (48 MP) (zbliżeniowa)
Na przodzie: 20.0 Mpix – do selfie

I mnóstwo trybów w aparacie, które pozwalają na bardzo ciekawe zdjęcia lub filmy. Niektórzy mogą powiedzieć, że przez ten ogrom funkcji można się pogubić, ale ja czułam się tutaj jak w raju :) Uwielbiam, gdy w oprogramowaniu dostarczane są dodatkowe gotowe tryby do zdjęć czy filmów. Tak naprawdę do pełni szczęścia przydała by się jeszcze możliwość definiowania własnych ustawień. Np. w trybie pro można by ustawić sobie pewne parametry i zapisać jako zdefiniowany szablon w skrótach (patent @Krzysztof5791) To by było coś :)

No dobra, ale przejdźmy do zdjęć. Bo to one interesują nas najbardziej. Czy Xiaomi Mi 11 Ultra można nazwać nowym mistrzem fotografii? I tutaj patrząc po parametrach, to każdy zapewne krzyknął by: TAK, Oczywiście! A jak jest w rzeczywistości? I z tym jest różnie. Ale po kolei

Zdjęcia miasta, krajobrazów w ciągu dnia wychodzą rewelacyjnie z każdego obiektywu chociaż mają lekko podbite kolory względem rzeczywistości. Osobiście najbardziej podobają mi się te z obiektywu głównego (50 Mpx) i z zooma x5 (48 Mpx). Są jednak momenty, że ten sam kadr w tych samych warunkach wygląda nieco inaczej. Raz pięknie doświetlony, a innym razem ciemny lub prześwietlony (widać to na mitu w armacie). Widać tutaj lekką niekonsekwencje w oprogramowaniu.

Szeroki kąt też wypadaj całkiem nieźle, ale jak dla mnie ciut za szeroko (chociaż czasami może to być spora zaleta) i przez to bardzo zakrzywiany jest obraz. Minimalnie też zmienione są kolory względem obiektywu głównego - jeszcze bardziej podbite kolory. Szczególnie niebieski, zieleń i czerwienie.   Nie mniej możemy liczyć tutaj na bardzo szczegółowe kadry chociaż nie wiem dlaczego czasami niektóre dalsze plany zmienia w plamę (obiektyw główny też). Gdy mamy dużo zieleni itp. Bardzo fajnie pokazał to @RuraSzczecin w swoich postach (Linki do nich nieco dalej).  

Po włączeniu AI kadry mocno tracą na jakości i szczegółowości. Idealnie widać to na kwiatkach, które mają w sobie dużo czerwieni czy różu. Szczegóły zostały wręcz utracone. To jest bolączka chyba wszystkich smartfonów Xiaomi. Wspominałam o tym jeszcze rok temu przy testach Mi 10 Pro i nadal nic nie zmieniło się w tej kwesti. Ten element naprawdę wymaga dopracowania, bo gdy porównałam chociazby kwiatki z Mi 11 Ultra z dużo tańszymi smartfonami konkurencji, to niestety konkurencja tutaj wygrała.

Całkiem nieźle kadry wychodzą również pod słońce czy w ciemniejszych miejscach. Szczególnie wieczorna szarówka jest wyzwaniem dla wielu telefonów. Tutaj oprogramowanie mocno przemiela zdjęcie po jego wykonaniu i poprawia miejsca, które zostały prześwietlone lub niedoświetlone. Skutkiem ubocznym takiego przetwarzania jest to, że musimy chwilkę poczekać aż zdjęcie się zapisze i będzie można je podejrzeć. I również mamy podbite kolory.

Tryb nocny wypada rewelacyjnie. Przynajmniej ten w aparacie głównym. Szeroki kąt traci troszeczkę na szczegółowości, ale nie powiedziałabym, żeby było jakoś mega źle.

No i zoom optyczny x5, to normalnie bajka. Zbliżenia znanych miejsc czy obiektów mogą pokazać nam ich zupełnie inną twarz. A i nie musimy też podchodzić jakoś mega blisko, gdy chcemy zrobić fajne ujęcie.

szeroki

x1

x5

x10

x120

szeroki

x5

x10

Tak naprawdę do x10 (tutaj zoom hybrydowy) kadry są jak najbardziej użyteczne i śmiało można je wykorzystać na mediach społecznościowych itp. Te z większym przybliżeniem, już cyfrowym, to bardziej ciekawostka niż przydatna funkcja. Nie mniej jest i można sobie coś czasami przybliżyć, a nawet odczytać niektóre napisy.

Jest też jedno mega rozczarowanie. A mianowicie macro. Po tym w Mi 11 oczekiwałam tutaj podobnego poziomu. A tymczasem macro w bardzo szerokim kącie powoduje, że obiekt jest mocno oddalony i traci sporo na szczegółowości. Próbowałam też zrobić zdjęcia z zooma x5 (konkurencja tutaj wypada rewelacyjnie), to niestety powolne łapanie ostrości i opóźnienie w migawce sprawiały, że 90 % zdjęć nie nadaje się do publikacji – są nieostre, mało szczegółowe i ogólnie słabe. Miejmy nadzieję, że te problemy zostaną poprawione przy kolejnej aktualizacji. Mocno na to liczę.

Bardzo miło zaskoczyły mnie zdjęcia portretowe czy selfie. Ładne rozmycie tła i naturalne odcięcie go od obiektu.

Czy nazwałabym Mi 11 Ultra królem fotografii? Chciałabym i jest do tego mega potencjał, ale wymaga to dopracowania kilku kwestii w oprogramowaniu.

Więcej zdjeć z Mi 11 Ultra znadziedzie w postach:
oraz u Pierka:
i RurySzczecin:

To jeszcze troszeczkę o filmach. Telefon pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości: 8K@24fps, 4K@30fps, 4K@60fps, 1080p@30fps, 1080p@60fps,  1080p@120fps, 1080p@240fps, 1080p@480fps, 1080p@960fps, 1080p@1920fps, 720p@30fps, 720p@60fps, 720p@120fps, 720p@240fps, 720p@480fps, 720p@960fps, 720p@1920fps. Same filmy wyglądają naprawdę dobrze. Jedyny mankament, to wspomniane wcześniej problemy z zacinaniem się aplikacji podczas nagrywania. Jak to przebrniemy, to będziemy bardzo zadowoleni z efektu końcowego. Mnie osobiście bardzo urzekły nowe tryby filmowe, które poznaliśmy już w Mi 11.

Podsumowanie
Xiaomi wypuszczając na rynek model Mi 11 Ultra pokazało, że ma aspiracje do półki premium. Pytanie tylko czy również użytkownicy tak będą ją postrzegać. Jakby nie było ciągle Xiaomi jest kojarzone z dobrym sprzętem za niewielką cenę, a 5699 zł , to już raczej niewiele nie jest. Na pewno mogę powiedzieć, że Mi 11 Ultra, to dobry początek, ale wymaga jeszcze dopracowania. Szczególnie pod kątem oprogramowania aparatów, bo kwestia „kontynentu” na pleckach, to bardziej rzecz gustu, a z tym nie będę dyskutować .
Miło, że znalazło się w nim mnóstwo fajnych trybów i opcji, ale czy nie lepiej byłoby zrobić z kilka opcji mniej, a lepiej dopracowanych? Przycinki przy robieniu zdjęć czy nagrywaniu, robienie plamy z czerwonego (zamiast ładnego kwiatka), opóźnienia w łapaniu ostrości przy zoomie na bliższych obiektach (wręcz rozmazywanie obiektów).
To tylko kilka kolców w całkiem ładnie prezentującej się róży. Mamy tutaj przecież świetny procesor, ekran, dużo pamięci RAM i ROM, najnowsze moduły komunikacyjne (w tym 5G i NFC) czy obiektywy z wielkim potencjałem fotograficznym. Pod tym kątem jest wręcz cudownie. Proszę tylko dopracujcie oprogramowanie w aparacie i będę mogła wtedy powiedzieć „mistrzu”
Podsumujmy jeszcze Mi 11 Ultra. Na plus zasługuje przede wszystkim:
  • Najnowszy chipset Qualcomm Snapdragon 888 z procesorem graficznym Adreno 660
  • Obsługa sieci 5G
  • Bardzo dobre wykonanie klasy premium – ekran ze szkłem Corning Gorilla Glass Victus, ceramiczna obudowa na tyle, metalowe ramki
  • Oryginalny wygląd (chociaż nie każdemu musi się podobać)
  • Dodatkowy ekran na tyle (w sumie można to uznać i za wadę i za zaletę. Z racji, że może być ten ekran użyteczny przy robieniu zdjęć i jako podgląd powiadomień, to bardziej skupiam się do uznania go na plus)
  • Szybkie i wydajne działanie Android 11 z nakładką MIUI 12.0.3
  • Dobrze działający czytnik linii papilarnych w ekranie oraz rozpoznawanie twarzy,
  • Duży ekran z małą dziurką na kamerę do selfie – 3200 × 1440 px, WQHD+,
  • 6,81-calowy wyświetlacz AMOLED z szybkością odświeżania do 120 Hz
  • Duża ilość pamięci wewnętrznej – 256 GB
  • Duża ilość pamięci RAM – 12 GB
  • Głośniki stereo – firmowane przez Harmon Kardon
  • Szybkie ładowanie przewodowe 67 W i bezprzewodowe 67 W
  • Ładowanie zwrotne 10W
  • W zestawie najdziemy również ładowarkę o mocy 67 W
  • USB C
  • NFC
  • Świetny zestaw aparatów: 50 Mpx + 48 Mpx (szeroki) + 48 Mpx z zoomem optycznym x5
  • Możliwość zapisu do RAW
  • Bardzo rozbudowana aplikacja w aparacie – w tym świetne tryby filmowe znane już z Mi 11
  • Możliwość nagrywania w 8K z wszystkich 3 kamer
  • IP68
  • Funkcja pilota
  • Bluetooth 5.2
  • Pulsometr w ekranie
  • Tryb Ciemny
  • Always on Display
  • Face Unlock
  • Dual SIM
Jeżeli miałabym się do czegoś przyczepić, to na pewno do:
  • Duży i ciężki
  • Duża, wystająca wyspa z aparatami
  • Brak diody powiadomień
  • Brak dodatkowego slotu na kartę pamięci
  • Obudowa jest śliska
  • Macro nie zachwyca jak w Mi 11 (macro w szerokim kącie, a nie oddzielny obiektyw)
  • Migawka w aparacie działa z opóźnieniem, a wręcz czasami się przycina
  • Oprogramowanie w aparacie wymaga dopracowania – AI np. z czerwonego robi plamę i gubi szczegóły
  • Zdarzało mi się, że podczas nagrywania filmów smartfon zawiesił się i przestałnagrywać
  • RAW tylko w trybie PRO
  • Brak wyjścia Mini Jack 3,5 mmm
  • Wysoka cena

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2021-06-25 17:05:34
Favorites16 RateRate

Grand Master Bunny

hatim57 | from app

witaj przyjacielu zawsze więc uzupełniaj swoje posty brawo
2021-06-25 17:16:43

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

kurcze myślałem że ultra to będzie ultra. Poza lepszym zoomem w stosunku do Mi11 i ceną to dostaje po łapach od tańszego Mi choćby w kwestii macro.
2021-06-25 17:37:41

Mi Foto Team

dkisiala Author |

Tomek081 odpowiada, dnia 2021-06-25 11:37:41
kurcze myślałem że ultra to będzie ultra. Poza lepszym zoomem w stosunku do Mi11 i ceną to dostaje po łapach od tańszego Mi choćby w kwestii macro.

tak. Osobiście bym też kupiła Mi 11 na dzień dzisiejszy jakbym miała wybierać miedzy tymi 2.
2021-06-25 18:21:58
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

ale z drugiej strony aparat nie może być idealny bo producent usiadłby na laurach a tak będzie dalej rozwijał tą koncepcję. Poza tym aparat nieidealny może robić kapitalne zdjęcia z defektami. Czy bylibyśmy szczęśliwi gdybyśmy zawsze idealnie wychodzili na zdjęciach, albo fotki które robimy zawsze idealne. Nie próbowalibyśmy różnych ustawień, kątów, perspektyw, zabaw kolorami itd.
2021-06-25 18:28:14

Grand Master Bunny

pawelt | from app

Wypisz wymaluj ocena jak na początkach Minote10 niedopracowane firmware odstraszyło wiele osób.
2021-06-25 18:43:18
Kiedyś się urodziłem
Kiedyś też pewnie umrę
Ale i tak stawiam na nieśmiertelność

Rookie Bunny

6275646390 | from app

Czy zdjęcia można zapisywać w formacie heic? W 2019 roku Xiaomi zapowiadało, że doda heic do kolejnej wersji miui, jednak na zapowiedziach się skończyło...
2021-06-25 18:44:56

Mi Foto Team

dkisiala Author |

Tomek081 odpowiada, dnia 2021-06-25 12:28:14
ale z drugiej strony aparat nie może być idealny bo producent usiadłby na laurach a tak będzie dalej rozwijał tą koncepcję. Poza tym aparat nieidealny może robić kapitalne zdjęcia z defektami. Czy bylibyśmy szczęśliwi gdybyśmy zawsze idealnie wychodzili na zdjęciach, albo fotki które robimy zawsze idealne. Nie próbowalibyśmy różnych ustawień, kątów, perspektyw, zabaw kolorami itd.

powiem ci, że w żadnym telefonie nie ma idealnego aparatu. Zawsze coś jest nie tak. Tylko w niektórych te niedociągniecia możemy zaakceptować, bo cena je rekompensuje. Od telefonu za kilka tys. można jednak wymagać czegoś więcej :)
2021-06-25 19:06:45
Diana

Mi Foto Team

dkisiala Author |

6275646390 odpowiada, dnia 2021-06-25 12:44:56
Czy zdjęcia można zapisywać w formacie heic? W 2019 roku Xiaomi zapowiadało, że doda heic do kolejnej wersji miui, jednak na zapowiedziach się skończyło...

oj nie wiem. Już oddałam telefon. Może @RuraSzczecin będzie mógł jeszcze sprawdzić.
2021-06-25 19:07:42
Diana

Master Bunny

RoninSan | from app

Rzetelność - kciuk w górę
2021-06-25 19:09:09

Mi Foto Team

dkisiala Author |

pawelt odpowiada, dnia 2021-06-25 12:43:18
Wypisz wymaluj ocena jak na początkach Minote10 niedopracowane firmware odstraszyło wiele osób.

generalnie można zrobić ładne fotki i takie co sprawią, że majtki pospadają, ale są niestety miejsca, które wymagają dopracowania.  
2021-06-25 19:10:03
Diana

please sign in to reply.
Sign In Sign Up

dkisiala

Mi Foto Team

• Followers

429

• Threads

202