In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne

[Recenzja] Mi Handheld Vacuum Cleaner Light vs Dyson ... - czyżby walka Dawida z Goliatem?

2021-05-20 02:52:59
4486 14
Dzień dobry drodzy Mi Fani.

Dawno dawno, w odległej galakty.... zapędziłem się.
Jakiś czas temu Admin #2 (lewqos) ogłaszał nabór na testerów sprzętu AGD.
Wprawdzie nie udało mi się zakwalifikować do grona wybrańców, ale trochę "trucia" i udało się!

Jako iż w zasadzie nie mam o czym pisać po tym jak @RuraSzczecin w swojej recenzji "wycisnął wszystkie soki" z w/w odkurzacza postanowiłem podejść do tematu troszkę inaczej (żeby nie powtarzać wszystkiego).
Tak więc - jeśli chcecie zobaczyć co jest w środku, jak działa odkurzacz i jak sobie radzi - to lepiej zajrzyjcie do tych wątków:
https://c.mi.com/thread-3694282-1-0.html
https://c.mi.com/thread-3695337-1-0.html

Tak więc zaczynajmy.

Wygląd zewnętrzny.

Na pierwszy rzut oka widać że urządzenia są inaczej zaprojektowane.
Wiąże się to przede wszystkim z inaczej zastosowanym sposobem gromadzenia odpadów.
Dyson charakteryzuje się elementami w kolorze srebrnym w większości z plastiku dobrej jakości.
Xiaomi - za co ich cenię - utrzymuje swój minimalistyczny design i biel.

Budowa
Elementy jednego jak i drugiego to w większości wysokogatunkowy plastik (choć wagowo Dyson zdecydowanie przewyższa białego kruka).

Dyson ma budowę "pistoletową" tzn. trzymamy go za rękojeść przy której znajduje się spust uruchamiający odkurzacz.
Xiaomi ma zastosowany zupełnie inny pomysł.
Rękojeść znajduje sie na samym końcu urządzenia będą poniekąd jego przedłużeniem.
Z początku wydawało mi się to trochę niewygodne.
Po pewnym czasie natomiast zauważyłem plusy wynikające z tego rozwiązania.
Przykładowo - gdy musiałem odkurzyć coś nisko pod łóżkiem, żeby dostać się tam Dysonem musiałem dość mocno powyginać nadgarstek.
Gdy robiłem to samo z użyciem Xiaomi - było dużo prościej.
Wystarczyło tylko złapać pod odpowiednim kątem i w zasadzie samo wchodziło..

Dyson po wielu latach ma już dość mocno podrapaną i porysowaną rurę która to pokryta jest srebrnym lakierem.
Ale te ślady powstawały przez długie miesiące dość.... niedelikatnego traktowania.
Rura jest też dłuższa niż u konkurencji.
Xiaomi ma rurę pokrytą ciekawą w dotyku, chropowatą powierzchnią która już po kilku użyciach złapał pewne zadrapania.
Obie są metalowe z plastikowymi elementami.

Silnik
czyli serce całego urządzenia.
Jeśli sugerować się będziemy samymi cyframi - to różnica może wydać się kolosalna.
Według specyfikacji - Xiaomi ma moc 220W a Dyson 350W.
To spora różnica.

Jak przekłada się to na praktykę?
Zrobiłem mały test porównawczy - może on powie Wam jak to wygląda w rzeczywistości.

Pojemnik na brudy
Zarówno jedno jak i drugie urządzenie na pierwszy rzut oka różnią się sposobem gromadzenia brudu.
W Dysonie jest "stary", znany również z innych modeli Xiaomi (jak np.: w modelu G10) pojemnik umieszczony przed rękojeścią w pozycji pionowej.
Umożliwia to łatwe usuwanie brudów poprzez zwolnienie znajdującej się od spodu "klapy".
Możemy go odłączyć w celu dokładniejszego wyczyszczenia.

W modelu Xiaomi zbiornik na brud znajduje się w pewnym sensie "wewnątrz" urządzenia.
Całość jest jakby jedną zwartą konstrukcją.

Niestety, nie jest to rozwiązanie tak wygodne jak u poprzednika...
Po pierwsze dlatego, że musimy "rozkręcić" odkurzacz aby dostać się do brudów - czyli zdjąć rurę (niby można tego nie robić, ale bez niej jest na pewno wygodniej), usunąć filtr hepa, potem usunąć drugi filtr - cyklonowy i dopiero dostajemy się do pojemnika.
Mam też przeczucie, że przy wyjmowaniu tych elementów część brudu wypada przez otwór od rury.

Szczotka
Obie szczotki to wałki na których ułożono paski włosia.
W Xiaomi są to proste paski zaś w Dysonie tworzą falę.
Są dość podobne z budowy choć w droższy model wydają się mieć trochę twardsze włosie (czy to plus... nie wiem).

Pierwszą różnicą jaką zauważyłem to ilość zebranych WŁOSÓW.
Jako iż mam w domu psa (i dwie kobiety :P - dobra, zabrzmiało to źle - przepraszam) trochę tego na ziemi jest.
Po odkurzaniu Dysonem wałek jest cały we włosach.
Wkręcają się one i tworzą "pukiel" który potem trzeba odcinać nożyczkami bo inaczej się nie da.

W Xiaomi tego problemu nie ma.
Włosy znikają.
Więc:
ALBO Xiaomi lepiej sobie z nimi radzi - mocniej wciąga albo szczotka jest lepiej zaprojektowana/
ALBO Dyson lepiej wybiera włosy które jednak zostają.

Musiałbym chyba powyrywać trochę.... jednej z Pań (psa nie ruszam) i sprawdzić :D :D :D

Bateria
To była dla mnie dość interesująca kwestia.
Często przy sprzątaniu Dysonem słyszałem "kiedy to się w końcu wyładuje".
Pomijam fakt, że przecież nie trzeba rozładowywać do końca - ale nie chce już uświadamiać głównego użytkownika po kilku latach że niepotrzebnie się męczył.

Co ciekawe - znalezienie informacji na temat pojemności baterii w Dysonie okazało się ... trudne.
Na tyle że jakoś nie znalazłem informacji o pojemności ogniwa (a w zasadzie ogniw).
W Xiaomi mam konkretnie podane 2500 mAh i to mi się podoba - konkret którego znalezienie nie zajęło mi więcej niż 30 sekund.

Porównując oba urządzenia zacząłem od testu w trybie MAX.
Xiaomi jak i Dyson mają 2 tryby pracy - standardowy i max.
W mocniejszym trybue Dyson pada po jakiś 5 minutach... może nawet ciut mniej.
A Xiaomi... a Xiaomi trzeba było "wymęczyć" przez 15 minut!
Niezła różnica...
O ile Dyson starczy na jeden pokój, o tyle Xiaomi da radę na szybko wyczyścić całe mieszkanie.

W normalnym trybie czas oczywiście znacząco się wydłuża.
Ale i tu Xiaomi ma przewagę i to całkiem sporą.
Dyson daje radę odkurzać non stop przez jakieś 12-15 minut w zależności od powierzchni (przy czym pragnę zwrócić uwagę że nie była to praca w 100% ciągła gdyż z racji pistoletowego uchwytu aby uruchomić urządzenie trzeba wcisnąć spus a ten co jakiś czas był zwalniany).
Xiaomi.... przyznaje - nie wiem.
Nie miałem cierpliwości czekać i po ponad 30 minutach z włączonym silnikiem po prostu odpuściłem.

Uchwyt
Tu się nie wypowiem.
Dlaczego - a no dlatego że nie nie bardzo uśmiecha mi się wiercić w ścianie otwory żeby powiesić odkurzacz (który niedługo muszę zwrócić).
Oba są dość podobne, zwarte dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.
To co (wydaje mi się) w Xiaomi jest lepsze - to sposób odkładania odkurzacza.
W Dysonie trzeba odciągnąć i trafić w odpowiednią "szufladkę, potem ją docisnąć żeby odkurzacz leżał na głównym uchwycie.
Wbrew pozorom - jest to trochę upierdliwe.

W Xiaomi wygląda to dużo prościej.

Testy praktyczne
Dobra, koniec tego "pitu-pitu".
Przejdźmy do konkretów - czyli do testów praktycznych.

Na wstępie chciałbym przypomnieć że mój Dyson to sprzęt kilkuletni, lekko już wysłużony.
Nie ma tak doskonałej szczotki co Xiaomi, co nie zmienia faktu, że sprzęt za 3 czy 4 wyższą cenę powinen cechować się niezawodnością.

Jako platformę testową wybrałem 3 produkty:
- pokruszone płatki kukurydziane
- psie chrupki + kurz ze zbiornika (których nazwy nie podam ze względu na zakaz reklamy)
- mąkę

- dywanik łazienkowy :)

Pierwszy film będzie przedstawiał odkurzacz Dyson DC62 Animal Pro.
Drugi zaś Xiaomi.

No to lecimy:
1. płatki

https://youtu.be/7Umixlv5Vys

Konkluzje - no chyba nie trzeba nic pisać.
Widać to od razu.
Lekki szok jak dla mnie... no ale lecimy dalej.

2. psie chrupki

Tu sytuacja jest o tyle ciekawe, że jak widać Dyson znów sobie średnio poradził.
Xiaomi natomiast ma inną przypadłość - może wynikającą z siły - a mianowicie ROZRZUCA chrupki na boki.

3. mąka

W tym wypadku różnic w zasadzie nie ma.
Oba urządzenia sprawują się bardzo dobrze.

4. chodnik - SIŁA SSANIA

Ten test miał pokazać różnicę w sile ssania obu urządzeń.
Po jego wykonaniu mogę stwierdzić, że Dyson ciągne jednak trochę mocniej.
Nie jest to może różnica na tyle duża żeby w "normalnym" użytkowaniu można było to zauważyć, ale gdy już mam obiektywnie zestawić dwa urządzenia to w tym aspekcie Dyson wygrywa.

Podsumowanie porównania:

Co do samego porównania - tu po raz kolejny SZOK i miłe zaskoczenie dla Xiaomi.
Urządzenie które jest 3 czy 4 krotnie tańsze (już to chyba pisałem) niż starszy "kolega" potrafi naprawdę sporo - a nawet JESZCZE WIĘCEJ.
Ok - w zestawie z Dysonem mieliśmy jeszcze jedną końcówkę - minielektroszczotkę, więc ten rozrzut cenowy troszkę się zmniejsza, ale jednak ciągle jest i to duży (znowu o pieniądzach...).

Pokonał Dysona w prawie na każdym kroku jeśli chodzi o testy.
Co innego w kwestie "kosmetyczne" jak usuwanie brudów - ale to sądzę że jest kwestia przyzwyczajenia.

Sposób trzymania urządzenia który z początku wydał mi się dziwny i niewygodny - teraz jest dla mnie wręcz genialny.
Dużo łatwiej mi dojść do szczeliny pod łóżkiem łapiąc od góry niż wyginając nadgarstek....

Podsumowują i reasumując (ktoś już tak chyba mówi....):
Urządzenie Xiaomi dość mocno zaskakuje - CENĄ i SIŁĄ (i znowu o tej cenie...).
Jak za taką kwotę to całkiem porządny odkurzacz "okazjonalny" który może zastąpić nam zmiotkę (coś jak dawna KAŚKA).
Może być też bardzo użytecznym narzędziem jeśli sumiennie odkurzasz dzień w dzień (i kurz nie zdąży jeszcze dobrze osiąść na wszystkich powierzchniach).
Ja natomiast na pewno nie zostałbym TYLKO z nim bo przy cięższych robotach (np.: świąteczne porządki czy remont) może dostać zadyszki...
Ale to tyczy się ogólnie odkurzaczy "ręcznych" które mają swoje bariery niedopominania.
W końcu nie wciągnę nim kawałków gruzu po wierceniu dziur w ścianie - ale to już takie przypadki ekstremalne.

I choć urządzenie nie jest pozbawione błędów, ale ideałów nie ma no i przy takiej cenie - można trochę więcej wybaczyć.

Gdy mój Dyson wyzionie ducha (prędzej niż później jak sądzę) to sadze że nawet nie będę kombinował i sięgnę po to urządzenie (no chyba że dostanę do testów G10 i się przekonam hahaha).

To by było z mojej strony na tyle.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Rate

Number of participants 1 Experience +15 Pack Reason

View Rating Log

2021-05-20 02:52:59
Favorites6 RateRate

Mi Foto Team

dkisiala | from app

Całkiem fajne porównanie i miłe zaskoczenie co do Xiaomi
2021-05-20 03:09:28
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala
Dobrze mini opisałeś... Dlatego ja zaryzykowałem, kupiłem i jestem niesamowicie z niego zadowolony. Co do rozkładania - i owszem, coś co nie znajdzie się w pojemniku, w momencie wyłączenia, "wylata" sobie rurą z powrotem... I nie da się wyciągnąć filtra cyklonowego, po wyjęciu HEPA, bez odpięcia rury/którejkolwiek ssawki, bo sposób montażu powoduje blokadę. Jednym słowem - musisz wypiąć żeby wysypać z filtra... A co do ergonomii - perfekcyjny jest... Można odkurzać, dosłownie, "jednym palcem" :-).
2021-05-20 05:51:30

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

Ostro porządki robimy że śmieciami się nie bawimy :))
2021-05-20 06:17:14
dobrze się czyta
2021-05-20 10:27:03

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

coś jest nie tak z ustawieniem komentarzy bo nie widać co inni napisali
2021-05-20 16:16:28

Mi Gaming Team

mini21 Author | from app

Tomek081
coś jest nie tak z ustawieniem komentarzy bo nie widać co inni napisali

sprawdziłem w przeglądarce i widać...<br>
2021-05-20 17:05:39

Mi Gaming Team

mini21 Author | from app

ok, powinno być dobrze.<br>
nie wiem czemu miałem to zaznaczone....
2021-05-20 20:24:54

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

mini21
ok, powinno być dobrze.&lt;br&gt;
nie wiem czemu miałem to zaznaczone....

już jest oki :)
2021-05-20 23:03:00

Mi Gaming Team

domix30 | from app

G10 mogę szczerze polecić super sobie radzi nawet z dywanami, więcej już wkrótce :)
2021-05-20 23:45:53
domix30
G10 mogę szczerze polecić super sobie radzi nawet z dywanami, więcej już wkrótce :)

Tylko G10 jest 2 razy droższy, a jeżeli ktoś nie potrzebuje takiego dużego, a chce lżejszy/wygodniejszy to Light mu w zupełności wystarczy... Tym bardziej, że robiłem testy na ile wystarcza baterii... I jest na bogato ;-)
2021-05-21 03:38:18
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

mini21

Mi Gaming Team

• Followers

438

• Threads

373

• Replies

4090

24684