In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Fotografia

[Tutorial] ShotByMi – jak tworzyć kompozycję zdjęcia?

2021-04-15 20:50:24
6715 23
Cześć Mi Fani Fotografii!

Korzystając z okazji ponownie zachęcam Was do udziału w konkursie ShotByMi. Do zgarnięcia w tym globalnym konkursie są ciekawe nagrody takie jak fundusz kreatywny 5000 dolarów, smartfony Mi 11, zestawy upominkowe, czy też Redmi Note 10. Już teraz do konkursu zgłoszonych zostało ponad 600 zdjęć z Polski! Dziękujemy!

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie kliknij tutaj.

INNE PORADNIKI SHOTBYMI

Poradnik 1: Jak robić lepsze zdjęcia? Porzuć tryb auto. LINK

Poradnik 2: Jak i gdzie szukać inspiracji na foto by dkisiala. LINK

PODSUMOWANIA SHOTBYMI

Podsumowanie 1 tygodnia w zdjęciach. LINK

Inspiracje tygodnia trzeciego. LINK
Kolorowe inspiracje po tygodniu 5.
LINK

Przejdźmy zatem do globalnego tutka. Zapraszam. :)

Kompozycja zdjęć jest kluczem do sukcesu. Długa sesja zdjęciowa nie ma sensu, jeśli plan i ujęcie nie jest przekonujące i wyważone. Technika umiejętnego tworzenia kompozycji zdjęcia, jeśli jest dobrze wykonana, skutecznie przekazuje przesłanie Twoich zdjęć i ułatwia widzowi ich zrozumienie.

Termin kompozycja zdjęć odnosi się do organizacji wizualnych elementów Twoich zdjęć, biorąc pod uwagę kilka czynników, takich jak tekstura, kontrast, głębia ostrości, położenie elementów, plan kadrowania. Krótko mówiąc, wszystkie elementy składające się na Twoje zdjęcie.

Równowaga między tymi punktami jest tym, co nazywamy udanym zdjęciem. Jednak poza całą tą teoretyczną techniką kompozycja fotograficzna zależy przede wszystkim od kreatywności i wrażliwości fotografa. Można powiedzieć, że jest to element kluczowy dla całego procesu.

Ponadto kompozycja fotograficzna decyduje również o wrażeniu, jakie robią Twoje zdjęcia. Komponowanie to nie tylko pokazanie ładnych zdjęć, ale także nakłonienie widza do skupienia uwagi na interesujących go miejscach. Innymi słowy, sposób, w jaki rozmieszczasz elementy wizualne na swoich zdjęciach, wpływa na sposób, w jaki ludzie rozumieją aspekty fotografii.

W tym temacie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek i informacji, które musisz wiedzieć o komponowaniu zdjęć i jak najlepiej je wykonać.

Zasady
Istnieje kilka zasad, które mogą pomóc w komponowaniu zdjęcia. W rzeczywistości słowo „reguła” nie powinno być czytane dosłownie. Każdy fotograf musi wiedzieć, kiedy przestrzegać zasady, a kiedy nie. Warto znać te podstawowe wytyczne, a przede wszystkim warto je przetestować. Następnie możesz zdecydować, czy chcesz ichużywać w momencie fotografowania, czy też nie.

Zasada trójpodziału
W wyimaginowany sposób podziel obraz widoczny na ekranie telefonu na trzy części, zarówno poziomą, jak i pionową.

Cztery punkty przecięcia, nazywane punktami skupienia, mają największy wpływ wizualny na Twoje zdjęcie. Fotografując, umieść główny obiekt i inne interesujące obiekty wtych punktach lub wzdłuż linii.

Przecięcia tych wyimaginowanych linii sugerują 4 opcje umieszczenia środka zainteresowania wcelu uzyskania dobrej kompozycji. Wybór zależy od tematu i tego, jak fotografchce, aby był on pokazywany. Zwykle zdjęcia z wyśrodkowanymi obiektami mają bardziej statyczne i mniej interesujące cechy niż zdjęcia, w których obiekt znajduje siępoza środkiem. Możesz także zastosować „Regułę trójpodziału” do umieszczenia linii horyzontu na zdjęciu, ponieważ linia horyzontu dzieląca zdjęcie na pół nadaje wrażenie statyczności. To samo dotyczy linii wertykalnych. Punkty, w których te linie się przecinają, nazywane są: Złotymi Punktami.

Złoty podział
W Internecie można znaleźć wiele pomieszanych odniesień: „Złota zasada” i „zasada trójpodziału” traktowane tak, jakby były tym samym. Ale to tylko przybliżenia, które czasami są traktowane tak samo. Słynna „Reguła trójpodziału” jest uproszczeniem „Złotej spirali”. Wiele osób myli to, myśląc, że to to samo, ale tak nie jest.

Znana również jako „Złota proporcja” lub „Boska Proporcja”, jest regułą znacznie starszą niż ta wspomniana powyżej. Jej użycie datuje się jeszcze przed wynalezieniem fotografii, jak w architekturze starożytnej Grecji czy w dziełach wielkich geniuszy ludzkości, na przykład Botticelliego, czy Leonarda da Vinci. Wykorzystuje sekwencję liczb stworzoną przez Włocha Leonarda Fibonacciego pod koniec XII wieku, która po ułożeniu geometrycznym kreśli spiralę w tak doskonały i organiczny sposób, że możemy jązobaczyć w różnych miejscach w przyrodzie, np. muszla ślimaka, w ruchu wzrostu roślin itp.
Z tej sekwencji wyodrębniamy liczbę transcendentalną zwaną „złotą liczbą”, znaną również matematycznie jako Liczba Fi (1.618).

Podążając za tym spiralnym modelem, aby wykadrować nasz obraz, będziemy mieli bardziejnaturalne, organiczne, mniej „kwadratowe” zdjęcie i znacznie przyjemniejsze dla ludzkiego oka. Z tego powodu wielu dzisiejszych wielkich fotografów łączy tę „złotą zasadę” z innymi fotograficznymi sztuczkami, aby komponować swojezdjęcia.

Innymi słowy,zamiast skupiać ognisko naszego zdjęcia między przestrzeniami zaproponowanymi w „Regule trójpodziału”, powinniśmy zestawić nasz obraz w taki sposób, aby początek spirali reprezentował główny punkt skupienia obrazu i jako spirala rozwija się, inne obiekty są „odsłonięte”, aby skomponować zdjęcie.

Rezultat okazujesię bardzo podobny do narysowania wyimaginowanej spirali, ale może być trudniejszy do wyobrażenia niż użycie „reguły trójpodziału”.
Aby w łatwy sposób zastosować współczynnik Fibonnaciego do zdjęcia, wystarczy zastosowaćcoś bardzo podobnego do „reguły trójpodziału”. Różnica polega na tym, żezamiast podzielić siatkę na 3 równe części, zostanie ona podzielona na: 1+0,618 + 1. Ta mniej znana siatka nosi nazwę Siatki Fi.

Jeśli wybrałeś Siatkę Fi, obiekt znajduje się bliżej środka obrazu w porównaniu z siatką „Reguły trójpodziału”. Współczynnik Fibonacciego to doskonałe narzędzie i bardzo pomaga w tworzeniu bardziej oryginalnych zdjęć i sprawia, że zdjęcie wygląda naprawdę inaczej; nawiasem mówiąc, nigdy nie należy tego postrzegać jako małego wariantu„reguły trójpodziału”, ponieważ w rzeczywistości ta różnica może zadecydować otym, czy polubisz dane zdjęcie, czy też nie.

Kiedy wyśrodkować motyw?
Są sytuacje, w których umieszczenie obiektu na środku obrazu działa dobrze. Na przykład w przypadku zbliżeń, czy też Macro.
Podczas fotografowania osoby, zwierzęcia lub owada z bliska nie ma nic złego w umieszczeniu obiektu w środku. To zależy od decyzji fotografa i sprawdza się, zwłaszcza gdy obiekt patrzy przed siebie. W ujęciach makro, w których obiekt wypełnia prawie całe pole widzenia, możemy również umieścić go pośrodku.

Złote trójkąty
Technika często stosowana w fotografii portretowej i krajobrazowej, w której przeważają ukośne linie. Złoty trójkąt polega na narysowaniu ukośnej linii odjednego końca kadru do drugiego, podczas gdy druga linia nakreśla interesujące miejsce na zdjęciu.

Linia ukośna reprezentuje dynamizm obrazu, a gdy napotyka drugą linię, tworzy się „złoty punkt”.

Mam nadzieję, że ten poradnik będzie dla Was ciekawy. Dla mnie od zawsze ciekawa wydawała się złota proporacja i przewijający się motyw ciągu i spirali Fibonacciego.

Jeżeli jeszcze nie przesłaliście swoich zdjęć do konkursu ShotByMi to gorąco Was do tego zachęcam! A Wy, stosujecie którąś z powyższych metod przy robieniu Waszych zdjęć? Dajcie znać!

2021-04-15 20:50:24
Favorites47 RateRate

Mi Foto Team

Broda79 | from app

super. Warte przypomnienia i utrwalenia wiedzy.
2021-04-15 21:15:50

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

Broda79
super. Warte przypomnienia i utrwalenia wiedzy.

dobre treści warto przypominać
2021-04-15 21:40:30

Master Bunny

RoninSan | from app

Trafia do ulubionych
2021-04-15 21:44:44

Grand Master Bunny

Febron | from app

Oko ludzkie jest tak skonstrowane, że jego pierwszy rzut pada tam gdzie powinien. Niezależnie od woli brylującego. :-). Stąd pomocne są siatki, złote środki, czasem nawet złote..., bo mogą pomóc, wyręczyć. Mądrego to i zawsze dobrze posłuchać. Kapitalne wskazówki dla wszystkich adeptów fotografii.
2021-04-15 21:56:37

Mi Gaming Team

domix30 | from app

Fotografia w całkiem innym wydaniu, trzymam kciuki za naszych reprezentantów w konkursie :D
2021-04-15 22:28:57

Mi Sports Team

Arni7713 | from app

super poradnik
2021-04-15 23:12:40

Pro Bunny

Octavius Iulius | from app

Takich rzeczy mi trzeba... Wytłumaczone łopatologicznie
2021-04-15 23:19:03

Rookie Bunny

Mi Nimalista | from app

fajnie, pięknie tylko proszę zredagować artykuł, gdyż "złotą liczbą" nie jest pi (3.1415...) tylko fi 1.6180... Pi tyczy się koła i okręgu a nie podziału. Ale ogólnie fajny artykuł.<br>
pozdrawiam
2021-04-15 23:26:16

Pro Bunny

Paweł 158 | from app

bardzo fajny poradnik i oby jak najczęściej przypominać bo niby pamiętamy ale nie zawsze stosujemy ...
2021-04-15 23:55:52

Semi Pro Bunny

K R I S | from app

Podstawy o których warto pamiętać.
2021-04-16 00:12:23
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

lewqos

Admin

• Followers

280

• Threads