In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Watch

[Wskazówki] Don't Worry, Be Happy. Czyli kilka słów o tym, jak zachować dobre samopoczucie z Mi Watch!

2021-04-14 17:09:19
258 9
Mili,

tytuł wątku zapożyczyłem z piosenki, której autorem jest Bobby McFerrin. Amerykański wokalista jazzowy słynie z wykonywania utworów a cappella, a najpopularniejszym jest wspomniany kawałek. Nie pamiętacie? Nie znacie? Nie wierzę! Kliknijcie i posłuchajcie.

Jeśli teraz mimochodem będziecie nucić tytułowe słowa przez cały dzień, to bardzo dobrze! Oto chodzi! Ku przestrodze! McFerrin wie, co śpiewa: when you worry you make it double. Pytanie tylko, co zrobić, by się nie martwić na zapas? Podpowiadamy, rzecz jasna, z Mi Watch na nadgarstku.

Jak długi odpoczynek?
W dawnych czasach rzymski poeta Juwenalis miał powiedzieć, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Mimo upływu wieków starożytna prawda nic nie straciła na swojej aktualności. Jeśli jesteśmy aktywni, lepiej się czujemy i myślimy. Ale sztuka polega również na tym, by trzymać się złotego arystotelesowego środka. Czyli - kolokwialnie - nie przeginajmy w drugą stronę! Ale jak pilnować tego środka z Mi Watch?

Po zakończeniu treningu przewińcie ekran zegarka lub aplikacji Xiaomi Wear. Po drodze wyświetli się m.in. rodzaj uprawianej dyscypliny, czas ćwiczeń, spalone kalorie, strefy tętna, w których ćwiczyliście. Na końcu przeczytacie kluczową informację - czas regeneracji. Tym dłuższy, im intensywniejszy był trening. Jeśli chcecie zminimalizować ryzyko kontuzji, warto planować kolejne treningi w oparciu o podaną wartość. Schemat jest prosty: jeśli pełna regeneracja powinna trwać np. dwa dni, a już następnego chcemy biegać, wystarczy, że potruchtamy. Nie musimy się forsować. Formy nie zgubimy, a organizmu nie przeciążymy. Zachowamy również dobre samopoczucie.

Tylko spójrzcie na mój niedawny trening. Znów 15 km, i znów mocne tempo. Efekt? Aplikacja pokazała przetrenowanie i poinformowała, że pełna regeneracja potrwa 3 dni. Przez ten czas powinienem ćwiczyć, ale nie forsować się.

I tak zrobiłem. Podczas treningu zerkałem na ekran zegarka. Starałem się, aby tętno nie było wyższe niż 130 ud./min, a  strzałka nie wychyliła się poza kolor zielony odpowiadający strefie komfortu. Efekt?

Słodkich snów
Na nasze samopoczucie wpływ ma nie tylko dobieranie odpowiednich jednostek treningowych (po ciężkich lżejsze, a po lżejszych cięższe), ale też jakość snu. Od razu powie ktoś, że dobrze wie, czy i jak spał ostatniej nocy, więc żadnego zegarka lub opaski do analizowania snu nie potrzebuje. I nie sposób się z tym nie zgodzić. Jak wstajemy, to wiemy czy się wyspaliśmy. Ale czy pamiętamy, jak spaliśmy tydzień wcześniej i przez ostatni miesiąc? Nie, nie pamiętamy! Tymczasem Mi Watch pamięta i może pomóc zrozumieć nam, dlaczego tak a nie inaczej się czujemy, dlaczego wybrane jednostki treningowe wychodzą nam mniej lub bardziej, dlaczego w pracy jesteśmy rozkojarzeni albo przeciwnie: wykonujemy zadania szybko i łatwo.

Zmęczenie wynikające m.in. ze złej jakości snu ma to do siebie, że lubi się nawarstwiać. I jedna, nawet dobrze przespana noc może nie wystarczyć, by odzyskać siły. Tylko spójrzcie, jak admin spał w lutym. Poniższy widok pochodzi z aplikacji Xiaomi Wear. Dane zostały wysłane z mojego Mi Watch. Srednia długość snu wynosiła 7 godz. i 19 min., a więc nie było źle. Zasypiałem tuż przed 23, a wstawałem przed 7.

Ale mój głęboki sen był zbyt krótki, do tego przerywany. Tylko spójrzcie na poniższą inforgrafikę. Głęboki sen stanowił 10 proc. całego snu. Tymczasem minimum wynosi 13 proc., a najlepiej jak przekracza 30 proc. Dlaczego? Bo wtedy nasz organizm regeneruje się najefektywniej, co ma przełożenie na to jak pracujemy, jak się czujemy i jakie wyniki uzyskujemy, gdy biegamy czy jeździmy na rowerze.

Tylko spokój może uratować
Równie ciekawą funkcją, którą znajdziecie w Mi Watch, i które może pomóc zrozumieć nasze wahania nastrojów, jest pomiar stresu. Przez wielu ekspertów stres uważany jest za chorobę cywilizacyjną i praprzyczynę wielu poważnych chorób. Aktywność fizyczna, owszem, jest dobrym sposobem na odstresowanie. Ale aktywność aktywności nie równa i do poziomu stresu również warto dobierać odpowiednie jednostki treningowe, w czym ponownie Mi Watch może pomóc.

Zasady jest prosta: jeśli jesteśmy bardzo zestrowani, i głowę mamy zaprzątniętą licznymi obowiązkami, do tego jesteśmy przemęczeni i niewyspani, nie szarżujmy na treningach. Wybierzmy trucht lub spacer. W lutym akurat miałem relatywnie duży komfort, chociaż premiera goniła premierę.

Przez 67 proc. byłem zrelaksowany, a zestresowany, i to umiarkowanie tylko przez 12 proc. czasu pracy. Jak spojrzycie na poniższy wykres, to zobaczycie, że najbardziej denerwowałem się na dwa dni przed polską premierą Mi 11. Dlaczego? To już zachowam dla siebie :)

Wnioski? Don't worry, be happy. Do tego bądź aktywny, spaceruj, biegaj, jeździj na rowerze. Tak zbierasz punkty w konkursie 2021 (więcej tutaj). Byle tylko z głową, żeby nie przegiąć w drugą stronę!

_doMIno_

2021-04-14 17:09:19
Favorites3 RateRate
I tylko don't worry... ;-). Bardzo ładnie opisałeś :-)... I'm happy... ;-)
2021-04-14 19:42:49

Master Bunny

hatim57 | from app

i'm happy lol
2021-04-14 21:13:41

Master Bunny

Sugi Surya | from app

great
2021-04-14 23:45:33

Mi Sports Team

Serkovsky | from app

panie gdyby każdy mial czas na te relaksujące odpoczynki :) ale ogólnie dobrze napisane trzymać stały poziom relaksować się i nienawabic się kontuzji :)
2021-04-15 00:22:46

Mi Sports Team

Arni7713 | from app

super opis 😁
2021-04-15 04:47:33

Master Bunny

him kill | from app

super
2021-04-15 11:32:43
Thanks
2021-04-19 15:49:32

Semi Pro Bunny

DziczkuPL | from app

Ja właśnie przymierzam kupić Mi Watch ale czekam aż aplikacje uleczą z problemów 😂😁
2021-04-24 18:17:40
Mi 10 Lite 5G
          6/128 Aurora Blue

Advanced Bunny

Marco Kendi | from app

DziczkuPL
Ja właśnie przymierzam kupić Mi Watch ale czekam aż aplikacje uleczą z problemów 😂😁

Dokładnie, wstrzymaj się albo celuj w coś innego.
2021-04-24 23:35:43
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

_doMIno_

Admin

• Followers

764

• Threads

207

• Replies

838

4261