In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Diğerleri] Ram/Uygulama Veri Temizleme

2021-02-22 20:36:53
392 12
Ram nedir (Rasgele Erişebilirlik Bellek)
Ram bilgisayarınızda, Akıllı Telefonlarınızda,Tabletlerinizde vb cihazlarda kullanılan geçici verilerin depolandığı yerdir,Ram'ler kullandığınız cihazlar için hayati öneme sahip bir parçadır programları uygulamaları daha hızlı bir şekilde kullanmanızı verilerinize hızlı bir şekilde ulaşmanızı  sağlar, örneğin bir oyun oynarken telefon gelir ve telefon görüşmesini yaparsanız bu esnada Ram oyunla ilgili verileri hafızasında tutar ve telefon görüşmeniz bitirip oyuna döndüğünüzde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz eğer ram bu işlemi yapmasaydı oyuna döndüğünüzde baştan başlamak zorunda kalırdınız. Ram bellekten farklı olarak HDD'ler ise bilgilerin kalıcı olarak depolandığı yerlerdir ve istediğiniz zaman bilgilerinize ulaşabilirsiniz tabi ki  ram bellekte böyle bir durum söz konusu değildir ön bellek temizleme yaptığınız da veya cihazı kapattığınızda ram bellekte sıfırlanır, eğer Ram HDD gibi olsaydı sürekli kullandığınız uygulamaları ve programları sürekli yeniden açmanız gerekecek ve buda bir zaman kaybına neden olacaktı işte burda Ram le HDD arasındaki farkı ortaya koyuyor. Bazen bir dosya yada uygulama açtığınızda yavaşladığını gözlemleriz bu Rami-nizin yetersiz olduğuna işarettir örneğin bir program veya uygulama kullanıyorsunuz o an bir web sayfasına girdiniz ve işiniz bitti tekrar uygulamaya döndünüz, daha sonra yeniden web  sayfasına döndüğünüzde sayfa yeniden yüklenmiyorsa bu Raminizin kullanım koşullarına göre yetersiz olduğu anlamını taşır. Ram'ler çeşitli temizlik uygulamaları ile temizleme işlemi yapılabilir ,genellikle satın aldığınız cihazlarda bu tür uygulama yüklü geliyor  ve bizlere bir konfor sundukları kesin.

Ve bu bağlamda veri Temizleme hakkında çoğumuz az çok kulak aşınalıgı olduğu uygulama veri Temizleme hakkında bilgi sunalım sizlere.

Ön Belleği Temizlemek :
Öncelikle uygulama ön belleği nedir onu biraz açıklayalım,ön bellek  kullandığınız her hangi bir uygulama veya  programla ilgili geçici dosya ve verilerin bulunduğu kısımdır. Bu kısım uygulamayı ilk açtığınızda belirli verileri ön belleğe alır (Ram) ve uygulamaya ikinci defa kullandığınızda bu veriler sayesinde istediğiniz sayfa veya veriyi hızlı bir şekilde önünüze getirir,verilere hızlı bir şekilde ulaşmanız için program bu verileri ön belleğinde hazır bir şekilde tutar ve belirli bir alan kaplar.ön belleği temizleme seçeneği ise genelikle uygulama ilgili bir problem yaşadığınızda ön belleği temizleyerek bozuk yüklenmiş verilerden kurtulur ve yeniden yüklenerek ufak sorunlardan kurtulmamız sağlar.

Aşağıdaki resimde ön veriyi Temizlemeden önce Ön bellekte 87,47 MB bir veri mevcut olduğunu görüyoruz Tabi bu kullanım kosullarınıza ve uygulamanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Yine aşağıda ki resimde ön belleği temizleyerek önbellekte tutulan bazı verilerin silindiğini göreceksiniz ön bellek temizlendiğinde Depolama miktarının 45,23MB kadar düştüğunü görüyoruz.

Tüm verilerin Temizlenmesi:

Bu ön bellekten farklı olarak uygulama ile ilgili yaptığınız bütün ayarlar,giriş bilgileriniz,özelleştirilmiş olduğunuz sekmeler,kaydettiğiniz veriler vb durumları kapsar  eğer tüm verileri temizlerseniz bütün verileriniz silinecek ve uygulama  ilk yüklediğiniz hale gelecektir burda dikkat etmeniz gereken gerçekten Tüm verileri silme seçeneğine gerçekten ihtiyacınız olup olmadığıdır eğer uygulamayla ilgili çok büyük bir sıkıntı yoksa ilk önce önbellek temizleme seçeneği uygulayın,sorun devam ederse Tüm verileri Temizlenmesi seçeneğine başvurun Tabi ki bundan önce uygulamayla ilgili güncellemeler mevcut mu yada güncelleme sonrası oluşan bir problem mi bunları göz önünde bulundurunuz.   

Sabrınız için Teşekkürler.

Rate

Number of participants 1 Experience +3 Pack Reason

View Rating Log

2021-02-22 20:36:53
Favorites1 RateRate
güzel konu olmuş teşekkürler:))
2021-02-22 21:28:36

Master Bunny

MutuT Author | from Mi 9T

Hüseyin Efe Yıldırım
güzel konu olmuş teşekkürler:))

Ben Teşekkür ederim 👍
2021-02-22 21:54:30

Intern Moderator

DaMgaSea | from Redmi Note 8 Pro

Guzel konu olmus hocam eline saglik :) tam okumadim hepsini ama hepsini okuyunca degerlendirmeye alacam konuyu insallah :))
2021-02-22 22:15:03

Master Bunny

DaMgaSea
Guzel konu olmus hocam eline saglik :) tam okumadim hepsini ama hepsini okuyunca degerlendirmeye alacam konuyu insallah :))

Teşekkürler hocam Eyvallah, olsun sağlık,huzur bizimle olsun yeter:-))
2021-02-22 22:46:45
MutuT replied at 2021-02-22 16:46:45
Teşekkürler hocam Eyvallah, olsun sağlık,huzur bizimle olsun yeter:-))

Değerlendirmeni yaptım, puanını verdim hocam :)
2021-02-22 23:41:54

Master Bunny

DaMgaSea
Değerlendirmeni yaptım, puanını verdim hocam :)

Teşekkürler hocam:-)
2021-02-22 23:45:00

Intern Moderator

MARDE | from app

Bilgilendirme için teşekkürler hocam :)
2021-02-22 23:47:43

Master Bunny

MARDE
Bilgilendirme için teşekkürler hocam :)

Ben Teşekkür ederim Eyvallah hocam :-)
2021-02-22 23:48:29