In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Foto Spacery] Przewodnik po Lublinie

2021-02-01 03:30:30
356 5
Witam, to mój post konkursowy. Postanowiłem jednak dodać coś od siebie. Jestem świadomy, że można znaleźć ciekawsze miejsca w Lublinie, jednak wybrałem te miejsca do których można udać się teraz, a co najważniejsze są przystosowane do osób z niepełnosprawnością ruchową. Zależało mi na tym, żeby zaciekawić Cię Lublinem,żebyś mógł czytelniku zwiedzić te miejsca bez obaw o bariery architektoniczne. W myśl zasady #MiForAll

Zatem, zapraszam !

Na spacer wyruszyłem z obecną żoną. I będzie to też opowieść o nas.

Randka w Lublinie

Lublin słynie z wielu ciekawych murali, od których rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie. Wyróżniają się przede wszystkim te z tekstami literackimi np. wiersz "Koleżanki" Julii Hartwig przy ul. Kowalskiej czy mural z panoramą miasta do którego dojdziemy później.

Na zdjęciu w oddali widzimy Zamek Królewski, który jest obecnie siedzibą lubelskiego muzeum. Muzeum niestety było zamknięte, ale jeśli będziecie mieli okazję, to nie możecie przegapić podczas zwiedzania stołu z czarcią łapą. Diabelski sędzia jak mówi jedna z legend, przypieczętował wydany na korzyść skarżonej kobiety wyrok, opierając się dłonią o stół i wypalając w niej ślad. Ciekawostką jest to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zamek był siedzibą więzienia. Może się wydawać, że wybranie na randkę miejsca, które było kiedyś więzieniem to nie do końca dobry pomysł, lecz nic bardziej mylnego. Od Zamku udaliśmy się na zabytkową dzielnicę Lublina-Stare miasto.

Trzymasz ją za rękę, rzucasz uśmiechy i żarty, trzęsie Tobą jakbyś siedział na pralce Frani (tak bywa jak jedziesz wózkiem elektrycznym po kostce – z chodzikiem podobnie) ale warto bo znajdziemy tutaj stare kamienice oraz zabytki architektury sakralnej. Możemy tu zobaczyć budynek archikatedry świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z Wieżą Trynitarską, klasztor Ojców Dominikanów, wąskie uliczki, Bramę Krakowska i inne. Podoba jej się styl renesansowo – barokowy w archikatedrze. Styl renesansowy też lubisz bo Assasin’s Creed ll Ci nie obcy. Na zdjęciu widoczna jest Wieża Trynitarska, która jest najwyższym miejscem widokowym w Lublinie. Neogotycka wieża odwdzięczy się jej gościom widokiem panoramy miasta.

Idziecie dalej, opowiadasz jak jest tutaj latem. Miasto jest malownicze i bardzo kreatywne, co roku odbywają się festiwale sztukmistrzów. Na zdjęciu niezwykła rzeźba wykonana z żywic, balansuje dzięki odpowiedniemu umieszczeniu środka ciężkości, mówią, że buja w obłokach i przedstawia pierwszego sztukmistrza – Jaszę Mazura. Oglądając rzeźbę dowiadujesz się, że ma Ona lęk wysokości. Ty w sumie też:)

Malowidła w Lublinie często przedstawiają jakąś historię. To widoczne na zdjęciu przedstawia legendę w której biedna kobieta sądziła się z bogaczem. Przekupił on jednak sędziów i wygrał ów sprawę. Biedna kobieta wykrzyknęła, że nawet diabły wydałyby sprawiedliwszy wyrok. Jeszcze tej samej nocy w Trybunale koronnym pojawiły się trzy diabły, które zmieniły wyrok i przypieczętowały go czarcią łapą na stole, który można obejrzeć w lubelskim muzeum.

Przechadzając się staromiejskimi uliczkami Lublina, możemy napotkać łańcuchy podświetlanych gwiazd projektu Jarosława Kuziary. Ozdoby tworzą bardzo romantyczny nastrój.
Randka randką, ale człowiek jeść musi. Lubelszczyzna posiada wiele unikalnych potraw m.in.: cebularze, słynny forszmak lubelski -rodzaj gulaszu, schabowy po lubelsku panierowany w jajku i mące gryczanej i wiele innych. Najwięcej restauracji znajduje się na Rynku, więc jeśli chcecie zabrać partnerkę to polecam właśnie tam. Od żołądka do serca.

W Lublinie istnieje mnóstwo murali, ten widoczny na zdjęciu jest inspirowany znaną XVII-wieczną ryciną Hogenberga przedstawiającą panoramę Lublina. Znajduje się tuż obok Bramy Krakowskiej.

Po najeździe Tatarów postanowiono otoczyć miasto murami obronnymi i opatrzyć je bramami. Jedną z nich jest Brama Krakowska, która swoją nazwę wywodzi od traktu i przedmieścia, na które prowadziła. Często w tym miejscu można spotkać grajka, który za kilka złotych może zagrać ulubiony utwór. Przy odrobinie szczęścia spotkasz panią sprzedającą kwiaty. W kwestii randek, Brama Krakowska jest dobrym przystankiem.
Idąc dalej szlakiem Krakowskiego Przedmieścia kierujemy się do Placu Litewskiego. Po drodze spotkacie rewelacyjną pączkarnię, więc jeśli doskwiera Wam głód i lubicie słodkości to koniecznie zajrzyjcie.

Na Placu Litewskim znajdują się pomniki Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza oraz Konstytucji 3 Maja oraz obelisk upamiętniający podpisaniem aktu Unii Polsko-Litewskiej. W okresie wiosenno-letnim działa tutaj fontanna, która za pomocą iluminacji wyświetla spektakularny multimedialny pokaz.

Pomnik Józefa Czechowicza w formie czterech granitowych bloków ustawiony na placu nazwanym imieniem poety obok placu litewskiego.

2021-02-01 03:30:30
Favorites5 RateRate

Grand Master Bunny

pawelt | from app

Fajnie moje miasto wyszło w Twojej relacji kapkę można było pokazać więcej ale rozumiem że to była Twoja opowieść i dobra już się zamknę.
2021-02-01 04:17:28
Kiedyś się urodziłem
Kiedyś też pewnie umrę
Ale i tak stawiam na nieśmiertelność

Semi Pro Bunny

m3t Author | from app

Nie, nie spoko 😉 niestety w momencie tworzenia relacji nie miałem dostępu. Musiałem rozważnie dobierać miejsca ze względu na baterie w wózku. Na mrozie szybciej leci w dół. Gdyby nie było ograniczeń to co byś dodał? 😉
2021-02-01 05:46:13

Grand Master Bunny

Febron | from app

Kolejne piękne miasto zaliczone. Dzięki za relację.
2021-02-01 06:04:18

Mi Foto Team

dkisiala | from app

Super spacer 👍. Byłam w Lublinie 2 lata temu latem. Piękne miasto.
2021-02-01 06:26:49
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Pro Bunny

AK-203984929484 | from app

pawelt
Fajnie moje miasto wyszło w Twojej relacji kapkę można było pokazać więcej ale rozumiem że to była Twoja opowieść i dobra już się zamknę.

zgadza się 👍😀
2021-02-01 15:18:04
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

m3t

Semi Pro Bunny

• Followers

2

• Threads

12

• Replies

53