In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Konkursy

[Mi Poland] Urokliwy spacer przez pradawny Płock...- przewodnik turystyczny dla Mi Fanów.

2021-01-30 19:59:17
632 19
Witajcie w Stołecznym Książęcym Mieście Płocku! Spacer zaczynamy od Starego Rynku, gdzie usiadłszy w kręgu harcerskim wraz z druhem Wacławem Milke (pomnik), wsłuchujemy się w odgrywany przez trębacza hejnał miasta. Uważnie obserwujemy ratuszową wieżę, bowiem tam, każdego dnia o godz. 12 ma miejsce scena pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego przez swego ojca Władysława Hermana. To za czasów panowania tych dwóch władców Płock był właśnie stołecznym miastem.

Odmachujemy hejnaliście i wchodzimy w ul. Kazimierza Wielkiego. Patron tej staromiejskiej uliczki był fundatorem ukazującego się nam kościoła farnego pw. św. Bartłomieja. Pierwotnie gotycki kościół, przebudowany został w stylu barokowym. Stojąca przy farze dzwonnica, nawołuje mieszczan na nabożeństwa już od początku XVII wieku.

Spod fary idziemy przed świątynię o cudownym wezwaniu- Miłosierdzia i Miłości. W katakumbach tej neogotyckiej budowli, złożono Feliksę Kozłowską - założycielkę mariawityzmu i... pierwszą imiennie ekskomunikowaną kobietę w historii Kościoła. Dla mariawitów z całego świata, Płock jest jak Watykan dla katolików.

Per aspera ad astra - przez trudy do gwiazd, głosi napis na gotyckiej wieży, u szczytu której znajduje się obserwatorium astronomiczne najstarszej polskiej szkoły- „Małachowianki”. W gmachu tym, podczas prac archeologicznych, poza romańskimi reliktami architektury odnaleziono dziesiątki kompletnych szczątków ludzkich... Kolegiata św. Michała, gdzie od 1180 roku uczyli benedyktyni, była bowiem, także miejscem pochówku duchownych. Choć brzmi to niepokojąco, absolwenci Małachowianki (m.in. Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, Tony Halik) dobrze wspominali swoją Alma Mater.

Spośród nadwiślańskich miast Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 50 metrowej skarpie. U jej podnóża ulokowano amfiteatr w kształcie muszli. W ciepłe dni, zachęcam do zejścia na dół i spacer najdłuższym molem rzecznym w Polsce (ok. 360m.).

Wzgórze Tumskie z pozostałościami Zamku Książąt Mazowieckich i Bazyliką Katedralną to historyczne serce Płocka. Wieża Zegarowa, w której cieniu stoimy przylega do fragmentu romańskiego palatium. W nim Władysław Herman przyjmował, dziś powiedzielibyśmy – zagranicznych ambasadorów, a w 1083 roku przyszedł na świat Bolesław Krzywousty. Dotykając tych zimnych, miejscami pokrytych jeszcze śniegiem, ciosanych głazów granitowych można się wzruszyć…!

W XII wieku biskup płocki Aleksander zamówił monumentalne drzwi z brązu. Pod lewą kołatką widnieje nawet wizerunek fundatora. Choć widoczne na zdjęciu drzwi są repliką (oryginał przypuszczalnie został skradziony podczas najazdu litewskiego i zdobi obecnie Sobór św. Sofii w Nowogrodzie) to dają jednak pojęcie o sztuce romańskiej. Poszczególne części drzwi przedstawiają sceny z życia Chrystusa. Tajemnicą jest jednak niezwiązana z chrześcijaństwem sylwetka centaura w prawym dolnym ich rogu…

Pod północną wieżą Katedry, znajduje się pokryta malowidłami Kaplica Królewska. Jest to miejsce spoczynku kilkunastu książąt mazowieckich (m.in. okrytego złą sławą Konrada Mazowieckiego) oraz władców Polski. Szczątki Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego umieszczone są w sarkofagu z czarnego marmuru, prochy książąt – pod posadzką kaplicy.

W świątyni na Tumskim Wzgórzu ujmuje mnie zawsze renesansowy, marmurowy i dwukondygnacyjny nagrobek wojewody płockiego Andrzeja Sierpskiego i jego żony. Wojewoda Sierpski to zacna postać, człowiek wykształcony, świetny administrator, ale i piewca religijnej tolerancji, ulubieniec królowej Bony (towarzyszył jej w podróży do Włoch).

Na zakończenie spaceru, zapraszam was pod konary kilkusetletniego dębu, przy którym lubił spędzać czas i tworzyć swoje wiersze Władysław Broniewski. Jesteśmy bowiem w jego dawnym ogrodzie, a dom, który widzicie, to ten sam z cytowanego niżej wiersza...

„Wskrześ na chwilę tych lat urodę,
kiedy na świat patrzyłem dzieckiem…
Stał nad Wisłą stary dom z ogrodem
na wysokim wzgórzu mazowieckim…”

Dziękuję za wspólny foto-spacer! Zdjęcia wykonywałem telefonem Redmi Note 9 Pro. Niżej zamieszczam mapkę i zachęcam do odwiedzin!

2021-01-30 19:59:17
Favorites5 RateRate

Grand Master Bunny

Febron | from app

Skoro W. B. tworzył pod takim dębem, trudno się dziwić, że w jego poezji jest czasem tyle energii i ognia . Jak dobrze, że Ktoś kiedyś rozpoczął Nową Tradycję prezentowania zdjęć z szerokim opisem. Jakoś moja pamięć śmiga w stronę Szczecina.;-) Doskonała prezentacja, Kolego. Łapa jest Twoja.
2021-01-30 20:35:34

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

Bardzo dobra prezentacja. Wycieczkę trzeba odbębnić 😊
2021-01-30 20:46:10
Good job :-). Przydałby się nick kolego,i wiecej takich relacji.
2021-01-30 21:05:02

Pro Bunny

6287827441gacek | from app

piękne zdjęcia, super relacja
2021-01-30 22:19:21

Pro Bunny

TediToranaga | from app

Ekstra wycieczka i opis. Super.
2021-01-30 22:31:34

Master Bunny

Rav72 | from app

dobra robota 👍
2021-01-30 22:50:52

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Super relacja okraszona jeszcze lepszymi zdjęciami :)))
2021-01-30 22:57:00
Pięknie dziękuję. Spędziłem nad opisami zdjęć trochę czasu, ale zrekąpensowaliście mi to miłymi komentarzami. Dzięki.
2021-01-30 23:26:07

Master Bunny

jarecki | from app

Bardzo ciekawa i  interesująca fotorelacja :-)<br>
Piękne i unikatowe miejsca...i super fotki :-)
2021-01-31 01:05:10
Yaretzky

Mi Foto Team

dkisiala | from app

Super spacer &#128077;
2021-01-31 03:15:07
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala
please sign in to reply.
Sign In Sign Up
  • Followers