In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Foto Spacery] Fotorelacja -Tropem Gotyku ceglanego urocze miasto- Stargard

2021-01-17 00:00:02
1582 36
Będąc miłośniczką miejsc historycznych , chciała bym wam pokazać bardzo urocze miejsca które cieszą się od lat wielką popularnością, zwiedzających jak i rodzinnych spacerów mieszkańców mojego miasta. Zabiorę was w miejsca które z pewnością wpadną wam w oko i pobudzą waszą wyobrażnię na temat średniowiecznych zabudowań. Zaczynamy od ul.Mieszka I znajduje się tam Brama Pyrzycka z resztą przybył tu z misją chrystianizacji sam św. Otto.Powstała w XIII wieku brama,uznawana jest za najpiękniejszą na całym Pomorzu.Ciekawostką tej że bramy jak piszą w rycinach znajdowała się tu osobliwa pała, zachęcająca do obijania każdego"kto w młodości dzieciom chleb dawał,a teraz cierpi biedę". Zapewne kara była bolesna.
Następnym ciekawym miejscem jest Baszta Morze Czerwone największa baszta miejska w Polsce powstała ok 1500r nazwa jest na stałe związana z krwawą bitwą trzydziestoletnią która zapoczątkowała budowę całych fortyfikacji w Starogrodzie.

Zdzierająć podeszwy bucików podążamy na rynek Staromiejski gdzie możemy odpocząć jak również zobaczyć Kolegiatę pw. NMP Królowej Świata to najcenniejszy zabytek pomorza zachodniego i środkowego oraz najpiękniejszy gotycki kościół ceglany.Wyposażenie kościoła stanowi XV wieczny ołtarz główny.

Podążając wzdłuż kolegiaty trafiamy na stargardzki Arsenał wzniesiony ok.1500r przy ul. Basztowej pierwotnie pełnił rolę magazynu, warsztatu naprawczego i produkcyjnego broni.W XIX wieku służył jako więzienie kryminalne.

Przystanek i oto widzimy Bramę Wałową nazwaną od istniejącego przed budową murów wału wokół dawnego grodu kasztelańskiego .Zbudowana kilku etapowo od XV-XVII wieku po dzień dzisieszy okazale się prezentuje.

Jak że ciekawą budowlą natomiast prezentuje się Baszta Białogłówka która stoi nie opodal .Zbudowana w XV wieku na miejscu dawnego grodziska. Swoją nazwę wzięła od zwienczającego jej hełm sześcio bocznego stożka octynkowanego na biały kolor.Ciekawostką wyczytaną dla czego nazwano Białogłówką tak naprawdę po dzień dzisiejszy nikt nie wie ,opierając się legędom o owej baszcie możemy sugerować że to dzielnoś uwczesnych kobiet które obroniły miasto przed obcymi wojskami w podzięce władca pomalował i nazwał ów wieżę na ich cześć.

Zmęczona podążam dalej pokazać kolejny uroczy symbol miasta a mianowicie Bramę Młyńską zbudowaną w XV wieku. Nazwa bramy nawiązuje do młyna który wznosił się nad rzeką nie opodal bramy. Brama Młyńska była przedstawiana na pieczęciach oraz była dawnym elementem herbu miasta.To jedyna brama z czterech średniowiecznych bram miasta .Należy do unikatowych zabyków tego typu w europie.

Resztkami sił w ten śnieżny dzień zmierzam do nastepnego średniowiecznego zabudowania.Jest to Baszta Jeńców wzniesiona jako kompleks umocnień średniowiecznego grodu na przełomie XV-XVI wieku.Nazwa baszty sugeruje że jej pomieszczenia służyły do przetrzymywania jeńców. Jej wygląd naprawdę robi wrażenie.

Ostatnim odwiedzanym miejscem jest Wieża Ciśnień zbudowana w 1896-1897r położona poza obrębem murów miejskich. Bardzo ciekawa budowla która okazale prezentuje się w parku Chrobrego ma wysokość 65m.

Wszystko, co dobre szybko się kończy a moja droga zakończona nie wielką ilością zdjęć ale myślę żę pokazanie nie wielkiej części Stargardu choć trochę osłodzi dzień Fanom Xiaomi.Tak jak wspomniałam piękne miejsca można w moim mieście spotkać a tym bardziej zwiedzić. A teraz jak na kobietę przystało zmykam obiadek robić do domku. Myślę że się podobała wycieczka?
                                                                                                                                 Fotorelacja wykonana tel. Redmi Note 8T

2021-01-17 00:00:02
Favorites6 RateRate
Pięknie! Proszę Szanownej Koleżanki... Pięknie! 😊
2021-01-17 00:05:27

Pro Bunny

kinga1984 Author | from app

RuraSzczecin
Pięknie! Proszę Szanownej Koleżanki... Pięknie! 😊

Śiczne dziękuję drogi kolego ☺️
2021-01-17 00:07:05

Grand Master Bunny

Febron | from app

Tak. Bardzo Mi się podoba. Lubię dobre zdjęcia poparte ciekawym opisem. Łapa jest Twoja.
2021-01-17 00:33:40

Mi Sports Team

szefo | from app

Bardzo fajnie , świetnie wykonane 😁
2021-01-17 00:55:30
szefo

Pro Bunny

Febron
Tak. Bardzo Mi się podoba. Lubię dobre zdjęcia poparte ciekawym opisem. Łapa jest Twoja.

Dziękuję serdecznie ☺️
2021-01-17 01:09:04

Pro Bunny

szefo

Dziękuję serdecznie ☺️
2021-01-17 01:09:34

Pro Bunny

szefo

Dziękuję serdecznie ☺️
2021-01-17 01:11:11

Moderator

przybort | from app

Super!. Bardzo mi się podoba foto relacja. Pozdrawiam.
2021-01-17 01:38:08

Mi Gaming Team

domix30 | from app

Świetna fotorelacja, nie byłem nigdy w Stargardzie to chociaż mogłem obejrzeć sobie jego zabytki 🙂 Dziękuję 😁👍
2021-01-17 01:50:27

Pro Bunny

przybort
Super!. Bardzo mi się podoba foto relacja. Pozdrawiam.

dziękuję serdecznie ☺️
2021-01-17 01:55:59
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

kinga1984

Pro Bunny

• Followers

39

• Threads

39

• Replies

486