In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Foto Spacery] Fotorelacja - Żywiec

2021-01-10 02:16:08
510 20
Fotorelacja - Żywiec

Pogoda nie dopisuje, ale na szczęście nie sypie śnieg. Zapraszam Cię zatem na spacer po Żywcu. W tym niewielkim mieście na południu Polski można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, nawet mimo brzydkiej pogody czy pandemii.  .

Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy Amfiteatrze pod Grojcem. Jest to miejsce, gdzie odbywają się imprezy np. Tydzień Kultury Beskidzkiej, Dni Żywca czy przeróżne koncerty. Dotarli tutaj nawet Cleo i Zenek Martyniuk (choć nie wiem czy jest się czym chwalić :)). Amfiteatr wybija się swoją nietypową i nowoczesną architekturą wśród leśnego krajobrazu.

Przechodzimy przez kładkę nad rzeką Koszarawą. Ta zaś kilkaset metrów dalej wpływa do Soły, a Soła do Wisły. Z biegiem rzeki można zobaczyć tamy, przy których ludzie wypoczywają latem.

Przyrodnicze centrum Żywca to z pewnością żywiecki park. Setki lat temu założyli go Habsburgowie. Gdy kazirodcza dynastia wymierała, park przeszedł w ręce władz miasta. Dzięki temu dzisiaj możemy się cieszyć zadbanym i spokojnym miejscem do niedzielnych (i nie tylko) spacerków.

W parku znajduje się słynne Mini Zoo - idealna przestrzeń dla rodziców z dziećmi, ludzi ciekawych świata, turystów i miejscowych. Są tam zarówno zwierzęta gospodarskie, jak i bardziej egzotyczne dla polskich klimatów. Niewiele osób wie, że w Żywcu można zobaczyć kangury czy emu, albo daniele i konie podarowane przez parę prezydencką - Bronisława Komorowskiego z małżonką.

Osobiście bardzo podobają mi się kolorowe ptaki. Bardzo cieszą oko!

Malowniczą Aleją Lipową kierujemy się do Domku Chińskiego. Orientalna altana od czasów Habsburgów miała kilka remontów generalnych, ale teraz również wygląda świetnie. Można tam kupić sobie lody i siedząc na ławce oglądać panoramę parku, rzekę, kaczki, zabytkowe mostki i pobliski zamek.

Dosłownie kilka kroków dalej ukazuje się nam pamiątkowy pomnik Alicji Habsburg - jednej z ostatnich przedstawicieli tego rodu. Wykonana z brązu postać jest naturalnej wielkości.

W zasięgu wzroku mamy teraz Nowy i Stary Zamek. Znajdują się tam muzea, w których są meble, stroje i architektura sprzed kilkuset lat. W okresie zimowym w mieście można zobaczyć kilka świątecznych ozdób świetlnych np. te sanie z reniferami na dziedzińcu między zamkami. Najlepiej wyglądają one, gdy całkowicie się ściemni.

Wieżę Katedry NNMP w Żywcu widać ze wszystkich zakątków miasta. Kościół jest jednym z ważniejszych zabytków. W tym neogotyckim kościele widnieje wiele kolorowych witraży, bogato zdobiony, złoty ołtarz i zachwycające organy. Udostępnione dla turystów jest również zwiedzanie wieży, z której można zobaczyć piękną panoramę Żywca. Na poniższym zdjęciu widać kościelną dzwonnicę, rynek oraz ratusz.

Rynek to duży plac, na którym niczego nie brakuje. Po takim spacerku możemy odpocząć na ławce - zimą z frytkami i ciepłą kawą na wynos, a latem ze smacznymi naturalnymi lodami. Z jednej strony można zobaczyć dzwonnicę i Katedrę, z drugiej natomiast urząd miasta o ciekawej architekturze.

Ratusz niczym różowa synagoga zwraca uwagę każdego. Zimą na środku rynku postawiona jest piękna, żywa choinka. Nie zabrakło również napisu, który z jednej strony jest atrakcją do robienia zdjęć z wycieczki, a z drugiej strony jest reklamą znanego wszystkim trunku. Piwo Żywiec produkowane jest w Arcyksiążęcym Browarze kilka kilometrów dalej.

Apropos napojów, rozpowszechniona na cały kraj jest woda Żywiec Zdrój. Co ciekawe, niestety nie jest z Żywca. Źródła, z których jest ona czerpana znajdują się w pobliskich miejscowościach. Natomiast wersja gazowana wody produkowana jest nawet w województwie zachodniopomorskim.

Czujesz niedosyt po tym krótkim spacerze? To nie wszystko, co możesz zobaczyć w Żywcu. Serdecznie zapraszam Cię do tego pięknego miasta! Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie :)

Zdjęcia wykonane Mi 9t Pro,
panorama z wieży Redmi 6A

Styliana

Rate

Number of participants 2 Experience +15 Pack Reason

View Rating Log

2021-01-10 02:16:08
Favorites12 RateRate

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

Zenek jest królem Rock and rolla 😊
2021-01-10 03:18:15

Pro Bunny

TediToranaga | from app

Ładnie tam i zdjęcia też👍, jak minie Coviblokada to poodwiedzam parę miejsc, może i do Żywca zawitam bo życie jest krótkie.
2021-01-10 03:20:54

Grand Master Bunny

Febron | from app

Dzięki serdeczne. Warto być na forum, bo co i rusz ktoś przywołuje wspomnienia. W Żywcu byłem w woju na ulicy Węglowej , równoległej do rzeki Koszarawy. Po obejrzeniu filmu Szczęki Spielberga w 1974 roku bałem się do niej wejść. Park pamiętam. Amfiteatru wtedy nie było, a na koncercie SBB byłem pod namiotem cyrkowym rozbitym nad rzeką. Wspomnień czar. Od Browaru Żywiec jestem młodszy tylko i równo 100 lat. :-)
2021-01-10 03:43:30

Pro Bunny

Paweł 158 | from app

dzięki za relacje. Jak kiedyś trafię do Żywca to już mam trasę wyznaczoną.
2021-01-10 03:49:30
Kiedyś byłem, co prawda dawno, ale byłem. Pięknie. Super fotorelacja :-)
2021-01-10 03:53:49
Oj dawno nie byłem... Ostatni raz że 33 lata temu... 🤣 🤣 🤣 Dziękuję Olu za przypomnienie i świetne focie 😊
2021-01-10 03:59:50

Moderator

styliana Author | from app

Febron
Dzięki serdeczne. Warto być na forum, bo co i rusz ktoś przywołuje wspomnienia. W Żywcu byłem w woju na ulicy Węglowej , równoległej do rzeki Koszarawy. Po obejrzeniu filmu Szczęki Spielberga w 1974 roku bałem się do niej wejść. Park pamiętam. Amfiteatru wtedy nie było, a na koncercie SBB byłem pod namiotem cyrkowym rozbitym nad rzeką. Wspomnień czar. Od Browaru Żywiec jestem młodszy tylko i równo 100 lat. :-)

Ale miło przywołać czyjeś wspomnienia :)
2021-01-10 04:02:34

Admin

_doMIno_ | from app

I to są smakołyki. Ja naiwny myślałem że woda Żywiec Zdrój jest stąd. Dzięki!
2021-01-10 04:18:24
Invalid floor, the posts have been deleted #9

Master Bunny

jarecki | from app

Przepiękne widoki i super fotorelacja 👍👌
...i jak niektórzy wspominają...to i ja, choć też bardzo, bardzo dawno temu.😄
...ale szlak już Ola wytyczylaś....to kto wie, może wkrótce czas odwiedzić.
...no i dobrze widzieć i wiedzieć,że nie tylko z piwa Żywiec znany 😄
pozdrowionka :-)
2021-01-10 04:34:19
Yaretzky
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

styliana

Moderator

• Followers

2617

• Threads

85