In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

İpuçları ve Püf Noktaları

[Öğretici Paylaşımlar] Kameranızdaki Pro Modu! Daha Fazla Bilgi Edinin!!

2020-11-10 01:18:47
1641 47
Merhaba Mi Fanları

Çoğunuzun, Miui varsayılan kamerasında Pro Mod (Profesyonel Mod) etrafında yolunuzu bulmakta güçlük çektiğinizi biliyorum ama endişelenmeyin, bu içerik sizler için.

Bu konu Pro Modu nasıl kullanmanız gerektiği hakkında size rehberlik edecek. O zaman başlayalım!!

Pro Mod
Pro Mod, gelişmiş ayarların kilidini açarak basit "bas ve çek" özelliklerinin ötesine geçmenize ve fotoğrafçılık deneyiminin hemen her yönünü değiştirmenize olanak tanır.

Miui varsayılan kameranızı açtığınızda, yukarıdaki görselde olduğu gibi Pro Moda geçmeniz gerekir.

Pro Mod'da, birden fazla ayara sahip bir ekranla karşılaşacaksınız ancak endişelenmeyin, her ayarın ne yaptığını açıklayacağım.

Wb

Beyaz dengesi, bir dijital kameradaki renk dengesidir. Bir çekimde ne kadar beyaz ışık olduğunu etkiler ve sonuçta tüm renkleri etkiler.  Bir çekimin ne kadar sıcak (sarı) veya soğuk (mavi) görüneceğini belirleyen şey budur.
Görüntünüzde doğru renkleri elde etmek için değiştirilebilen otomatik, bulutlu, güneşli, akkor ve flüoresan lambalar arasında değişen bir dizi ayara sahiptir.
Fotoğraflarınızın belirli bir rengi çarpıttığını fark ettiniz, nedeni bu olabilir.
Yeni başlayanlar için oldukça iyi bir iş çıkardığı için beyaz dengesi ayarlarında Auto'yu kullanmanızı tavsiye ederim.

F

Focus, net görsel tanıma sahip olma veya üretme durumunu veya kalitesini ifade eder.
Focus noktası, bir görüntünün en keskin alanı veya ilgi noktasıdır.
Kaydırıcıyı sola kaydırmak, yakın plan nesnelere odaklanarak bulanık bir arka plan oluşturur ve kaydırıcıyı sağa doğru çekmek daha uzaktaki nesnelere odaklanır.

S

Görüntünün ışığa ne kadar süre maruz kaldığını ifade eder.
Kaydırıcıyı sola doğru kaydırmak (1/1000 saniye) görüntüyü koyulaştırır ancak görüntüyü bulanıklaştırmadan daha hızlı yakalar ve kaydırıcıyı sağa doğru çekmek (32 saniye) görüntüyü daha parlak hale getirir ancak bulanık hareketlerle görüntüyü yakalar. Bu tür bir çekimi dengelemek için tripoda ihtiyaç duyulacaktır.

Iso

Görüntü sensörünün ışığa ne kadar duyarlı olduğunu ifade eder. ISO ne kadar düşükse, hassasiyet o kadar az olur ve görüntünüz o kadar keskin ve daha az parazit olur. Ne kadar yükseğe çekerseniz görüntü ne kadar parlak olursa, çekimde o kadar çok grenlenme riski olur.

Kaydırıcıyı sola (100) doğru yerleştirmek, görüntüyü koyulaştırır ve kaydırıcıyı sağa doğru çekmek (3200), görüntüyü daha parlak hale getirir, ancak görüntülerinizde tanecikler oluşr, bu nedenle ISO'nuzu artırırken izlemeniz gerekir, çekimlerinizi mahvedebilirsiniz.

Pro Mod bunu genellikle otomatik olarak yapar, ancak bu kendi kendinize ayarlayabileceğiniz bir ayardır.
Pozlamayı olmasını istediğiniz yere ayarladıysanız, bu ayar biraz daha açık veya koyu olacak şekilde ince ayar yapabilir.
Kaydırıcı sola (-4) doğru görüntüyü koyulaştırır ve kaydırıcıyı sağa doğru (+4) çekmek görüntüyü daha parlak yapar.
Hem ISO hem de Deklanşör hızınızı ayarladığınızda ve görüntü hala istediğiniz kadar pozlanmadığında Ev Modu işinize yarayacağından emin olun.

Umarım bunu yararlı bulmuşsunuzdur.
Herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda sormaktan çekinmeyin!

Xiaomi cihazınızla nasıl muhteşem görüntüler çekeceğinizi öğrenmek için @MtonanZ takip edebilir, konularına göz atabilirsiniz.

Fotoğraflarınızda bol şanslar :)

2020-11-10 01:18:47
Favorites77 RateRate

Master Bunny

Rabia Köse | from Redmi Note 7

hocam benim ISO 100 de de parlak çekiyor ama  çok değil hatta güzel bile ama ne bileyim benim telefonum redmi note 7 kuzenimin ki redmi note 8 pro ve dayiminkide redmi note 9 pro her ikisi ile kiyasladim yan yana fotoğraflar çektim ve onlar nerdeyse simsayah çekerken benim ki gayet net ve parlak çekiyor ama benim 3200 ISO degeride onlarınki kadar parlak değil bilmiyorum acaba ISO değerim mı bozuk diye düşündüm ama belki note 7 serisinin kullandığı lens farklıdır diyip garantiye gondermemistim lens farklılığı olabilir mi hocam fırsatını bulmuşken sorayım dedim ☺️
2020-11-10 01:26:25

Intern Moderator

the other improv Author | from Mi 9T

Rabia Köse
hocam benim ISO 100 de de parlak çekiyor ama  çok değil hatta güzel bile ama ne bileyim benim telefonum redmi note 7 kuzenimin ki redmi note 8 pro ve dayiminkide redmi note 9 pro her ikisi ile kiyasladim yan yana fotoğraflar çektim ve onlar nerdeyse simsayah çekerken benim ki gayet net ve parlak çekiyor ama benim 3200 ISO degeride onlarınki kadar parlak değil bilmiyorum acaba ISO değerim mı bozuk diye düşündüm ama belki note 7 serisinin kullandığı lens farklıdır diyip garantiye gondermemistim lens farklılığı olabilir mi hocam fırsatını bulmuşken sorayım dedim ☺️

Fotoğrafçılık konusunda profesyonel değilim ama cihaz ve kullanılan donanım farkı yazılım farkı vs. sebep olabilir. Fotoğraf konusunda daha detaylı yardım almak için konuya kullanıcı adını eklediğim arkadaşa danışabilirsiniz.
2020-11-10 01:29:26

Master Bunny

Rabia Köse | from Redmi Note 7

the other improv
Fotoğrafçılık konusunda profesyonel değilim ama cihaz ve kullanılan donanım farkı yazılım farkı vs. sebep olabilir. Fotoğraf konusunda daha detaylı yardım almak için konuya kullanıcı adını eklediğim arkadaşa danışabilirsiniz.

tamamdır daha iyi anlaması için ornek fotoğraflar çekip ona öyle danışayım , teşekkürler hocam 🙏
2020-11-10 01:30:31

Intern Moderator

glBAHAR | from Redmi Note 9 Pro

ben hazır modlara devam, pro modu kullanmayı öğrendiğim gün fotoğraf stüdyosu açacağım :/
2020-11-10 01:42:03

Intern Moderator

glBAHAR
ben hazır modlara devam, pro modu kullanmayı öğrendiğim gün fotoğraf stüdyosu açacağım :/

Benim hiç şaşmaz bas çek devam + portre modu başka hiç uğraşamam :)
2020-11-10 01:43:10

Banned

Erencan Yılmaz.75 | from Mi 9T Pro

Pro video modu niye Xiaomi cihazlarda yok?
2020-11-10 02:37:41

Intern Moderator

Erencan Yılmaz.75
Pro video modu niye Xiaomi cihazlarda yok?

Şu anda kullanılabilir bir özellik değil. Bu özelliğe ihtiyacınız varsa, Hizmetler Geri Bildirim uygulaması aracılığıyla bir öneri raporu oluşturun. Geliştiriciler dikkate alabilir.
2020-11-10 02:40:33

Pro Bunny

Mi_Hayyam | from Redmi Note 9 Pro

the other improv

Belirttiğiniz arkadaş fotoğrafçılık konusunda profesyonel mi?
2020-11-10 03:30:17
Mihayyam

Semi Pro Bunny

frknky | from Mi Note 10 Lite

Ellerine sağlık harika bir konu olmuş kardeşim
2020-11-10 03:52:24

Intern Moderator

Mi_Hayyam
Belirttiğiniz arkadaş fotoğrafçılık konusunda profesyonel mi?

Kendisini elbette yorumlayacak seviyede değilim haddime değil ama konularından ve paylaştığı fotoğraflardan oldukça iyi olduğunu düşünüyorum.
2020-11-10 03:57:47
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

the other improv

Intern Moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
1 Year Check-In