In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Testy i Recenzje

[Recenzja] Xiaomi AIoT Router AX3600 WiFi 6 - opis, testy i wrażenia

2020-11-08 06:44:11
685 18
O tym routerze pisało już wielu użytkowników, między innymi przybort,hardziol, Aegisson, Virgiliusz a nawet zapowiadał jego wejście na rynek_doMIno_.
Wszyscy wymienieni użytkownicy opisywali jego zalety i wady na podstawie zapowiedzi producenta, przecieków medialnych i informacji jakie posiadali z innych źródeł.
Dzisiaj ja przedstawię Wam ocenę na podstawie fizycznego egzemplarza jaki posiadałem (ale o tym na końcu).
Tak jak obiecałem, przedstawiam Wam router ze stajni Xiaomi jaki wreszcie policznych przeprawach dotarł pod moje drzwi (no dobra, musiałem odebrać napoczcie).
Wielokrotnie wspominałem, że powodem zakupu omawianego routera był fakt problemów jednego z moich klientów zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim.
Zatem aby nie rozwodzić się nad rzeczami nieistotnymi, zaczynamy rozpakowywanie i testowanie dostarczonego egzemplarza.

Firmy zebrane pod marką Xiaomi, znane są z tego, że oferowane towary zapakowane są w sposób który co najmniej zadawale aby nie użyć określenia zachwyca. I tym razem ruter zapakowany został w ogromny karton.
Po podniesieniu pokrywy ukazuje się nam właściwe urządzenie, oraz wszystkie niezbędne elementy tj. zasilacz (12V/1.5A), kabel sieciowy (50 cm), instrukcja obsługi oraz gwarancja, tak jak pokazuję to naponiższych zdjęciach.

Towar rozpakowany, zmontowany (wszystkie wtyczki), możemy przystąpić dopierwszych testów.
Konfiguracja samego urządzenie przebiega w sposób dziecinnie prosty. Możemy ją wykonać na dwa sposoby:
1.     Poprzez przeglądarkę internetową w komputerze.
2.     Poprzez dedykowaną aplikację Mi WiFi.
Sama konfiguracja wymaga znajomości języka angielskiego lub innych mniej używanych języków, niestety brak tutaj języka polskiego.
Podobnie cały interface oprogramowania pozbawiony jest waloru naszej mowy ojczystej.
Nie będę tutaj zagłębiał się w opis samej konfiguracji, którą każdy użytkownik musi przejść osobiście, lub zlecić wyspecjalizowanej firmie informatycznej. Aby posiadany router działał w sposób oczekiwany, a jego funkcje działały prawidłowo należy poświęcić „kilka” ładnych minut na proces podrasowania ustawień, optymalizacji sieci i poczynienia zabezpieczeń przed dostępem osób trzecich.
TEST ZASIĘGU i STABILNOŚCI
Jak zapewne Wam wiadomo, niniejszy router posiada nową na rynku funkcjęzwaną WiFi6. Kolejna nowość to sposób zabezpieczenia połączenia w oparciu o WPA3, co daje nam jeszcze większe bezpieczeństwo przed nieuprawnionym przejęciem pakietów naszego ruchu sieciowego wewnątrz sieci LAN.
Aby wykorzystać te nowości, musimy posiadać odpowiednią kartę sieciową, zdolną do obsłużenia takiej transmisji danych.
Całe szczęście jestem w posiadaniu takich kart zarówno na urządzeniach przenośnych (laptopy, smartfony), jak i na stacjonarnym komputerze PC.
W ramach swojej siedziby, testy wypadły nad wyraz pomyślnie, połączenie było stabilne (ale to norma), zasięg WiFi po postawieniu rutera na parapecie okna i dawał stabilny sygnał na odległość około 200m (widoczność rutera). Przy przesłonięciu widoczności przez drzewa zasięg spadł do około 150 m, a inne elementy stanowiące barierę np. wnętrze pojazdu pozwalały na odbiór sygnału wodległości około 80-90 m.
Nadmieniam, że sygnał a zatem jakość transmisji pozwalał na swobodne przeglądanie serwisów WWW, połączenia Google Duo, oraz odbieranie poczty.
Skoro test wypadł tak pomyślnie (wszak router reklamowany był jako obsługujący boisko piłkarskie w Pekinie), to teraz pora na test u klienta.
Nie ukrywam, że moje nastawienie do powodzenia tej misji było nad wyraz sceptyczne. Skoro już kilkanaście routerów „poległo” i nie zapewniło sygnału,to w jaki sposób ten router miał by zapewnić inną jakość.
Router u klienta został podłączony (na razie z ustawieniami jakie były ustawione w naszej firmie). Po procesie startu urządzenia, na moją komórkę przyszedł natychmiast komunikat (wiadomość push) od aplikacji Mi WiFi, informujący o konieczności optymalizacji sieci. W porządku, wszedłem do aplikacji, kliknąłem na optymalizację sieci WiFi i…
I w tym momencie usłyszałem krzyk – jest, jest, jest sieć.
To był mój klient, który rozpromieniony przybiegł z informacją, że sieć jest na zewnątrz budynku, czyli tam gdzie nigdy nie udało się jej dostarczyć.
Będąc w szoku, z obłędem w oczach rozpocząłem maraton po pomieszczeniach. Wszędzie był zasięg sieci WiFi. W niektórych pomieszczeniach mocniejszy w innych słabszy, ale BYŁ. Kolejna optymalizacja za pomocą aplikacji Mi WiFi poprawiła odrobinę jakość połączenia w pomieszczeniach o słabszym zasięgu. Wszędzie dało się swobodnie pracować, przesyłać pliki, oraz wykonać kopie zapasowe – Pełny sukces.
Klient (w swoim narodowym języku) wyraził swój podziw dla naszego narodu (całego, zatem Was to też dotyczy), a jego zachwyty, ochy i achy, oraz wunderbary niosły się po całej firmie.
W ten oto sposób, problem z zasięgiem został rozwiązany, a ja zostałem pozbawiony możliwości dalszego testowania, gdyż prawie siłą odmówiono możliwości zabrania posiadanego egzemplarza do domu pod groźbą karalną.
No ale zapomniałem dodać, sieć WiFi w siedzibie klienta działała, ale co z otoczeniem? Zatem WiFi dostępne było na terenie zewnetrznym firmy w odległości około 50 m z czego efektywną odległością pozwalającą na swobodną pracę na urządzeniach tookoło 30m i tyle wystarczyło w naszym przypadku. Urządzenia działały poprawnie.
Podsumowanie
Problem został rozwiązany. W trakcie oczekiwania na opisywany egzemplarz otrzymałem od wielu z Was dobre rady na temat sprzętu, który rozwiązał by zaistniałą sytuację i za to jestem wszystkim bardzo wdzięczny. Cenię sobie możliwość pogłębiania wiedzy i zapewne wykorzystam te rady w przyszłości, gdyż proponowane rozwiązania są profesjonalne.
Natomiast zakup i montaż Xiaomi AIoT Router AX3600 okazał się strzałem wdziesiątkę. Testy wykonane wewnątrz siedziby firmy, pozwoliły mi na zapoznanie się z funkcjami sprzętu z których jestem zadowolony, możliwości konfiguracyjne routera pozwalają na dostosowanie jego funkcji do różnych sytuacji na jakie może napotkać użytkownik.
Dla wszystkich, których interesują szczegóły techniczne, przedstawiam stosowną tabelkę zawierającą niezbędne dane.

CPU

IPQ8071A 4Core A53 1GHz CPU

Network acceleration engine

Dual core 1.7GHz NPU

ROM

256MB

Memory

512MB

2.4G Wi-Fi

2x2 (IEEE802.11ax, 574Mbps)

5G Wi-Fi

4x4 (IEEE802.11ax, 2402Mbps)

Antenna

6*External high gain antennas + 1*AloT Antenna

Heat dissipation

Natural heat dissipation

Physical interface

1*10/100/1000 WAN (Auto MDI/ MDIX)
  3*10/100/1000 LAN (Auto MDI/ MDIX)

LED Indicator light

1*SYSTEM indicators
  1*INTERNET indicators
  4*Network ports
  1*AIoT light

Reset button

1*Reset button

Power input interface

1*Power input interface

Wireless standard

IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, IEEE802.3/3u/3ab

Certification standards

GB/T9254-2008; GB4943.1-2011

Dual band

2.4GHz, 5GHz

Wireless channel

2.4GHz Channel: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13
  5GHz Channel: 36,40,44,48,149,153,157,161,165

Modulation Mode

11b: DSSS: DBPSK(1Mbps), DQPSK (2Mbps), CCK (5.5/11Mbps)
  11a/g: OFDM: BPSK (6/9Mbps), QPSK (12/18Mbps), 16QAM(24/36Mbps),  64QAM(48/54Mbps)
  11n: MIMO-OFDM: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM. Rate set: MCS0~MCS15
  11ac: MIMO-OFDM: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM.
  Rate set: MCS0~MCS9 (4 streams supported)
  11ax: MIMI-OFDM: BPSK, QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM, 1024QAM. Rate set:  MCS0~MCS11(4 streams supported)

Operating system

Intelligent router operating system MiWiFi ROM based on OpenWRT deep  customization

Wireless security

WPA-PSK / WPA2-PSK/ WPA3-SAE encryption, wireless access control (black  and white list), hidden SSID, intelligent anti-scratch network

Management application

Support Web, Android, iOS

Working environment

Working temperature: 0~40℃

Storage temperature: 10%~90%RH Non-condensing

Working humidity: -40~70℃

Storage humidity: 5%~90%RH Non-condensing

Nowy ruter został już zamówiony i zapewne nadejdzie przed Bożym Narodzeniem.
2020-11-08 06:44:11
Favorites9 RateRate
Jeśli dobrze kojarzę to ten router którego premiera została dość drastycznie przesunięta ze względu na... chyba jakieś problemy z certyfikacją czy dostosowaniem do przepisów UE...

Trochę martwi mnie tylko 50 cm przewodu zasilającego.
Mało moim zdaniem.
A jak było z przewodami RJ45?
Czy producent dołączył je (choćby po to żeby spiąć modem z routerem) czy zrzucił to na klienta?

Druga sprawa która mnie interesuje - spadki jakości przez ściany z wielkiej płyty.
Mieszkam w bloku z lat 70 czy 80 i u mnie problemem jest słabnący zasięg przez ściany.
Przez 1 jeszcze idzie, przez dwie jest już słabawo, zaś po drugiej strony mieszkania w zasadzie nieużywalne.

Co do Wifi6 - które urządzenia wykorzystują ten protokuł?
Chyba nie ma jeszcze zbyt wielu urządzeń które to obsłużą?                        
2020-11-08 07:35:08

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

dobry router to podstawa tak brzmi stara maksyma. Ten sprzęt to istny kombajn ale chyba nie do użytku domowego bo zrobisz sobie taki zasięg że cała gmina będzie w zasięgu jak na dachu kościoła go postawisz 😆
2020-11-08 09:51:47

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

mini21
Jeśli dobrze kojarzę to ten router którego premiera została dość drastycznie przesunięta ze względu na... chyba jakieś problemy z certyfikacją czy dostosowaniem do przepisów UE...

Trochę martwi mnie tylko 50 cm przewodu zasilającego.

z tym mieszkaniem z lat 70 i 80 to próbowałeś pobawić się z reapiterem sygnału albo routerem z antenkami?
2020-11-08 09:54:21

Mi Foto Team

dkisiala | from app

Fajna recenzja i widzę mitu też dba o zdrowie 😁
2020-11-08 13:30:47
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Mi Gaming Team

mini21 | from app

Tomek081
z tym mieszkaniem z lat 70 i 80 to próbowałeś pobawić się z reapiterem sygnału albo routerem z antenkami?

reapetery to niestety....
starty są ogromne a też nie mam gdzie umieszczać ich co ileś metrów po całym mieszkaniu.
Drugim rozwiązaniem jakie zastosowałem było PLC.
Dużo lepsze i bardziej ... stabilne od reapeterów gdyż internet szedł po linii prądowej.
No ale i tutaj zaczęły się schody bo instalacja w starym budownictwie jest już tak... zmęczona że i tak często spadki były transferów widoczne.
Skończyło się póki co na tym że mamy w domu 2 routery i dwa razy internet - z tego względu że siostra ma zdalne i nie można było pozwolić na jakieś problemy.
2020-11-08 14:23:26

Mi Sports Team

Aegisson | from app

szkoda że się nie da zewnętrznego dysku podpiąć jako serwer. poza tym wygląda że to killer.
2020-11-08 15:22:17

Aegisson (Grzesiek)
Super recenzja :-)
2020-11-08 15:46:15
Aegisson odpowiada, dnia 2020-11-08 08:22:17
szkoda że się nie da zewnętrznego dysku podpiąć jako serwer. poza tym wygląda że to killer.

Rzeczywiście!
To nie ma USB!
Przecież to podstawa...
Tanie routery poniżej 200 zł mają już wejście usb do połączenia dysku czy modemu.

No to moim zdaniem dyskwalifikuje to urządzenie w przedbiegach - jakie by dobre nie było.
2020-11-08 16:14:13

Mi Sports Team

Aegisson | from app

mini21
Rzeczywiście!
To nie ma USB!
Przecież to podstawa...

nie wiem czy jest w ofercie Xiaomi router z USB. chyba nie.
2020-11-08 16:15:24

Aegisson (Grzesiek)

Mi Gaming Team

mini21 | from app

Aegisson
nie wiem czy jest w ofercie Xiaomi router z USB. chyba nie.

hmm to trochę dziwne.
kupowałem zawsze tplink'i czy asus'y.
Wydawała mi się to już podstawa.
Mi router 3 miał a cena była kilka razy niższa.
2020-11-08 17:07:30
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Michał Szczecin

Mi Foto Team

• Followers

55

• Threads

52

• Replies

700

3294