In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Porady i wskazówki

[Wskazówki] Nowe przepisy wchodzące na wiosnę odnośnie hulajnóg i innych pojazdów elektrycznych

2020-11-04 17:26:15
980 9
Ci którzy mieli okazję zapoznać się z moimi poprzednimi wpisami, między innymi tym wiedzą już, że ostatnio moim konikiem są hulajnogi elektryczne i wszystko co z nimi jest związane.

Trafiłem jakiś czas temu na Niemieckie forum użytkowników z tego kraju, użytkownicy Ci chętnie dzielą się wszelkimi informacjami a między innymi zasadami poruszania się na hulajnogach w Niemczech.

W Polsce hulajnoga kojarzona jest najczęściej z imbecylami którzy jadą ile wlezie po chodniku i nie zważają na jakiekolwiek zasady bezpieczeństwa czy przepisy, szczególnie na wypożyczanych urządzeniach.

Pisałem o tym iż w Polsce, hulajnoga ma być traktowana na równi z rowerem, można nią jechać po ulicy z prędkością do 20km/h jeżeli nie ma ścieżki a po chodniku jest to nie możliwe. Po ścieżce rowerowej można jechać z prędkością do 25km/h a po chodniku jezeli juz trzeba to maks 8km/h.

W Niemczech jest to o wiele lepiej rozwiązane, tam hulajnoga to pojazd silnikowy a więc każdy kto chce nią się poruszać musi mieć wykupione na rok ubezpieczenie dlatego są te tablice rejestracyjne. Nie można nimi jeżdzić po chodnikach ale bez problemu po ulicy z prędkością 20km/h i ścieżce rowerowej.
Jest jeden wymóg, urządzenie takie musi posiadać dwa hamulce mechaniczne bądź hydrauliczne.

Jeżeli chce się znaleźć rozwiązanie to można, u nas takie ubezpieczenie byloby wskazane, wówczas skończyły by się skargi na imbecyli.
2020-11-04 17:26:15
Favorites3 RateRate
Prawo o Ruchu Drogowym i definicja motoroweru... I już. A to, że u nas w kraju nikt prawa nie przestrzega to chyba wszyscy wiedzą.... Wyraźnie jest to motorower z definicji i jako taki powinien posiadać homologację, oświetlenie, lusterka, hamulce dwa; być zarejestrowany i z OC.... Dlatego tego nie kupiłem...
2020-11-04 17:57:55
Abstra**ąc od kwestii przepisów drogowych - powiem tylko że hulajnogi elektryczne stały się lekką zmorą miejskiego krajobrazu.

Pozostawione byle gdzie, bez ładu i składu stały się niechlubnym elementem szarej codzienności...
Dla mnie to powinien być jeden z aspektów które powinny być jakoś usankcjonowane przepisami.

Jazda hulajnogą po ulicy jakoś do mnie nie trafia.
Ok, próbujemy zrównać hulajnogi z rowerem, ale na rowerze masz chyba teraz obowiązek nosić kask, jakieś oświetlenie... nie wiem.
A co z hulajnogą?

A co mnie zawsze zastanawia... jak taka hulajnoga potrafi przeleżeć kilka dni na deszczu bo nikt po nią nie przyjeżdża - to czy ona aby na pewno jest potem zdatna do użytku?
2020-11-04 18:18:07

Moderator

Vergiliusz Author |

mini21 odpowiada, dnia 2020-11-04 11:18:07
Abstra**ąc od kwestii przepisów drogowych - powiem tylko że hulajnogi elektryczne stały się lekką zmorą miejskiego krajobrazu.

Pozostawione byle gdzie, bez ładu i składu stały się niechlubnym elementem szarej codzienności...

Pomijając te wypożyczane to jak napisał Rura powinny być zakwalifikowane jako rower albo motorower. Gdyby było ubezpieczenie np 100 zł na rok to nikt by nie głupiał a Ci którzy korzystają z nich normalnie mieli by pewną odpowiedzialność nawet jeżeli ktoś zajdzie drogę czy spowoduje kolizję.
Może nowe przepisy o których pisałem coś w tym zmienią, droga i ścieżka a w ostateczności chodnik ale z prędkością do 8 km chociaż ja bym dał minimum 10 km/h
2020-11-04 18:37:19
Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Mi Tech Team

Łukasz | from app

Dopiero bedzie wypadkow bo malolaty brda jezdily po ulicy
2020-11-05 00:07:48
Łukasz
Dopiero bedzie wypadkow bo malolaty brda jezdily po ulicy

Ja wiem? Jak będzie zakwalifikowana, tak jak powinna być, czyli jako motorower, to małolat bez uprawnień nią po prostu nie pojedzie... I tyle... Poza tym - obowiązkowy kask i OC znacznie odsieje chętnych... Dylko znając naszych "prawodawców" znowu jakąś manianę stworzą i będzie ni przypioł, ni przyłatał...
2020-11-05 06:39:26
I tutaj się zgadzam...w 100 % ...garstka imbecyli psuje opinię całej reszcie. i dla tego trzeba twardych przepisów a nie tak można a tak nie ,ale wtedy tak albo trochę nie...albo tak albo nie i po problemie 😄👍
2020-11-06 03:21:57

Advanced Bunny

zuzannagold | from app

czwartek
2020-11-06 19:22:15

Rookie Bunny

6358943768 | from app

każdy rower lub temu podobny no hulajnoga powinna mieć rejestrację i ubezpieczenie oraz przegląd techniczny tak jak auto , jak ktoś chce świrować to był by w bazie i nie problem go namierzyć a na tych hulajnogach na robionych kontach jeżdżą za darmo i tyle jak kogoś potrąci to ucieknie i tyle a jak by była rejestrowana to nie ma takiej możliwości bo i tak go znajdą a poza tym każda hulajnoga ma gps to co za problem śledzić gdzie ktoś jedzie , jak po chodniku to mu wyłączyć i po problemie .
2020-11-09 03:27:49

Moderator

Vergiliusz Author |

6358943768 odpowiada, dnia 2020-11-08 20:27:49
każdy rower lub temu podobny no hulajnoga powinna mieć rejestrację i ubezpieczenie oraz przegląd techniczny tak jak auto , jak ktoś chce świrować to był by w bazie i nie problem go namierzyć a na tych hulajnogach na robionych kontach jeżdżą za darmo i tyle jak kogoś potrąci to ucieknie i tyle a jak by była rejestrowana to nie ma takiej możliwości bo i tak go znajdą a poza tym każda hulajnoga ma gps to co za problem śledzić gdzie ktoś jedzie , jak po chodniku to mu wyłączyć i po problemie .

Wyłączenie powinno być możliwe jeżeli ktoś np przekracza prędkość bo przecież hulajnoga to rejestruje. Na podstawie wskazań GPS widać gdzie dana hulajnoga jest a i przecież ma ona swój SN widoczny choćby dzięki GPS bo jakoś takie urządzenie musi być identyfikowane w bazie.
Problemem jest to że nikomu nie chce się tego pilnować byle by kasa się zgadzała. Gdyby rzetelnie podchodzili to to żelastwo nie walało by się po chodnikach i trawnikach.

Wydaje mi się że łatwiej byłoby zapanować nad pojazdami prywatnymi i ja z chęcią wykupiłbym takie ubezpieczenie czy licencję w zamian za możliwość swobodnego poruszania się. Nikt o nic by się do mnie nie przyczepił bo mam niezbędne papiery.
2020-11-09 18:19:40
Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
Throw Back with Mi 2018
Wymyślamy ksywkę