In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Technologia

[Dyskusja] Baterie w hulajnogach i nie tylko

2020-10-30 21:27:10
1886 15

Jak być może wiecie, przeróżne portale prześcigają się w przekazywaniu nam informacji o tym jak to elektrycznego hulajnogi są niebzepieczne, wybuchają na zawołanie i powodują ogromne straty.

Tak, baterie wybuchają ale nie tylko w hulajnogach, wybuchają również w telefonach, papierosach elektronicznych i innych urządzeniach. Różnica jest taka iż w skład baterii hulajnogi wchodzi o wiele więcej ogniw.

No dobrze ale żeby to po kolei wyjasnić, trzeba wyjaśnić budowę takiej baterii/ogniwa.

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion) – akumulator elektryczny, w którym jedna z elektrod jest wykonana z porowatego węgla, a druga z tlenków metali, zaś rolę elektrolitu stanowi ciecz zawierająca sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników lub ciało stałe. Akumulatory tego typu mają napięcie ok. 3,6 V na ogniwo. Technologia ta pozwala na skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach NiMH o tym samym ciężarze i rozmiarach. Efekt pamięci oraz efekt leniwej baterii nie występuje.

Akumulatory Li-ion ce**ą się wysoką sprawnością ładowania, czyli stosunkiem energii oddanej podczas pracy do energii włożonej do akumulatora w procesie ładowania. Wczesne wersje ogniw posiadały sprawność ok. 80-90%[, nowsze osiągają sprawność ok. 94% przy prądzie ładowania i rozładowania równym 0,5 C, a dane pomiarowe wskazują na możliwość osiągnięcia sprawności przekraczającej 99% przy niższych wartościach prądu, gdy ogniwo pozostaje chłodne podczas ładowania i rozładowania
Dlaczego baterie litowo-jonowe wybuchają?
W większości przypadków do pożaru i wybuchu dochodzi na skutek zwarcia, co ma miejsce wówczas, gdy anoda z katodą się spotkają. Dużą rolę w przypadkach zapłonu baterii ma także czynik wysokiej temperatury i przegrzewania się ogniw. Powodem zwarcia między elektrodami mogą być różne czynniki, a jego rezultatem jest szybko postępująca, częstokroć wymykająca się spod kontroli rekacja łańcuchowa. Dochodzi do gwałtownego zwiększania się temperatury i stopienia separatora pomiędzy elektrodami, co podsyca dalsze nagrzewanie się baterii. Utratę kontroli nad zwiększaniem się temperatury układu powoduje efekt tzw. niestabilności termalnej (thermal run-away), który stoi za problemem reakcji łańcuchowej, która jest groźna zwłaszcza w bateriach składających się z wielu ogniw, ponieważ inicjuje reakcję w kolejnych, nie dotkniętych wadą, ogniwach. Podczas wzrostu temperatury katoda emituje tlen, wchodzący w reakcję z organicznym elektrolitem, co prowadzi w końcu do zapłonu lub wybuchu baterii.
Jakie czynniki mogą wywołać pożar i wybuch baterii?
Nie ma jednej przyczyny stojącej za wszystkimi przypadkami awarii baterii, prowadzących w konsekwencji do ich zapłonu. Można jednak wyszczególnić ogólne powody, które wiążą się z procesem produkcyjnym baterii, ale także mające związek z jej użytkowaniem.
  • Źle zaprojektowana bateria i błędy produkcyjne stały za problemem, który skutkował wycofaniem 2,5 miliona urządzeń Galaxy Note 7 z rynku. Producent baterii nie zapewnił wystarczająco dużo przestrzeni oddzielającej elektrody, dlatego też do wybuchu dochodziło podczas ładowania smartfona, gdy elektrodny rozszerzały się nieznacznie, powodując zwarcie
  • Problemy ze złej jakości ładowarkami. Źle wykonane, niezabezpieczone ładowarki mogą doprowadzić do przegrzania baterii.
  • Zewnętrzne źródło wysokiej temperatury. Przegrzanie baterii może wyzwolić reakcję łańcuchową prowadzącą do zapłonu i wybuchu.
  • Mechaniczne uszkodzenie baterii. Jeżeli baterię poddać zgniataniu, wstrząsom (jak przy upadku), przebiciu, może to doprowadzić do pożaru i wybuchu.
  • Przeładowanie baterii. Większość producentów używa mechanizmów zapobiegających takiemu przypadkowi, jednak niska jakość akumulatora i ładowarki może doprowadzić do przeładowania baterii i skutkować zapłonem.

Na filmiku tym widać co jest największym zagrożeniem dla baterii Li ion, największym wrogiem jest przeładowanie. Przeładowanie może mieć wiele przyczyn, ładowarka o zbyt dużej mocy, modyfikacja baterii poprzez dołożenie pakietu niepewnego pochodzenia, awaria układu zabezpieczającego przed przeładowaniem lub jego brak w przypadku tanich urządzeń z niewiadomego źródła.

Oraz uszkodzenia mechaniczne baterii.

NIE SPRAWDZAJCIE TEGO W DOMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2020-10-30 21:27:10
Favorites20 RateRate

Grand Master Bunny

Febron | from app

Poniekąd efekt domina. Zanim zabierzemy się za baterię, warto poznać zasady tej gry, a już na pewno pionowego ustawiania kostek i trącania ich paluchem. Oryginalna, albo markowa   ładowarka. Wtedy nie trzeba wzywać strażaka Sama. Dzisiaj już nie mogę, ale tuż po północy post trafi do ulubionych, bym nie szukał pompy w razie potrzeby. Bardzo przydatny materiał.
2020-10-30 21:40:35
Super wątek ! Dzięki za info Vergi ;-)
2020-10-30 22:10:21
Bardzo sprawny merytorycznie i przydatny artykuł.
Lubię czytać Twoje prace, masz dobre pióro.
2020-10-30 22:28:22

Master Bunny

baron73 | from app

super artykuł dobrze napisany🤠
2020-10-31 18:23:15
witam na samym początku wątku powinno się napisać że akumulatory li-ion są bezpieczne i powinno się je dalej używać z powodu na niski koszt jaki i na sprawność. A jeśli występuje jakie kolwiek problemy to przeważnie z błędów wykonania lub użytkownika. nie powinno się takich pakietów robić samemu jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy ale osoby które takie coś budują to i wiedzę i umiejętności posiadają!!!
2020-11-01 18:34:30
Dzięki za info! :)
2020-11-01 18:53:49

Moderator

Vergiliusz Author | from app

ZibiStraight
witam na samym początku wątku powinno się napisać że akumulatory li-ion są bezpieczne i powinno się je dalej używać z powodu na niski koszt jaki i na sprawność. A jeśli występuje jakie kolwiek problemy to przeważnie z błędów wykonania lub użytkownika. nie powinno się takich pakietów robić samemu jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy ale osoby które takie coś budują to i wiedzę i umiejętności posiadają!!!

Zgadzam się ale napisałem to ze względu na ostatnią nagonkę różnych portali i gazet na wybuchające hulajnogi. Dla mnie to szczyt głupoty taka nagonka tym bardziej że moduły wysokiej jakości są naprawdę bezpieczne chyba że ktoś zaczyna kombinować albo uszkodzi je. Do mnie kiedyś jakiś typ się przyczepił bo z hulajnogą do pociągu wsiadłem i zaczął policją straszyć, bo przewożę niebezpieczne materiały. Ludzie naprawdę nie mają świadomości i łykają wszystko bez sprawdzenia u źródeł. Takie baterie jak piszesz są bezpieczne jeżeli są właściwie obsługiwane no i jeżeli są wykonane z odpowiednią starannością i wiedzą
2020-11-01 19:06:16

Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Mi Tech Team

Matiox | from app

Dzięki za wątek Vergi, może dzięki temu artykułowi wyjaśnię tacie że nie musi się bać hulajnóg elektrycznych 😉
2020-11-02 19:04:01

Moderator

Vergiliusz Author |

Matiox odpowiada, dnia 2020-11-02 12:04:01
Dzięki za wątek Vergi, może dzięki temu artykułowi wyjaśnię tacie że nie musi się bać hulajnóg elektrycznych 😉

Same w sobie są bezpieczne, te markowe. Nie wiadomo jako to jest z bateriami w tych tanich no name.
Ale żeby coś się złego stało to jest tu potrzebny czynnik organiczny w postaci człowieka.
Tak na logikę, ile w ciągu tych paru lat wybuchło hulajnóg Lime czy wpożyczanych innych firm.
Przecież te sprzęty są katowane jak na poligonie.
2020-11-02 20:33:06

Regulamin wrzucania zdjęć:
https://c.mi.com/thread-1601469-1-0.html

Mi Tech Team

Matiox | from app

Vergiliusz
Same w sobie są bezpieczne, te markowe. Nie wiadomo jako to jest z bateriami w tych tanich no name.
Ale żeby coś się złego stało to jest tu potrzebny czynnik organiczny w postaci człowieka.
Tak na logikę, ile w ciągu tych paru lat wybuchło hulajnóg Lime czy wpożyczanych innych firm.

Wiadomo że markowe, bo te co na ulicy można wypożyczać to nie wiadomo w jakim stanie są
2020-11-02 20:36:44
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
Throw Back with Mi 2018
Wymyślamy ksywkę
Wielkanoc z Mi
20k użytkowników!