In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Foto Team

[Foto Spacery] Szczecin - miasto bez rynku ale z zabytkami

2020-10-30 00:19:27
449 11
Jak głosi legenda, założycielką Szczecina była bogini Sedina - tak głoszą germańskie legendy i podania.
O Sedinie porozmawiamy kiedy indziej, a dzisiaj przedstawie Wam naszą wersję powstania Szczecina - wersję jeszcze bardziej prawdziwą.

Rycerz Szczot miał w swej drużynie sześciu druhów.Pewnego razu granicom księstwa zagroziło sąsiednie plemię (dlaczego mnie to wcale nie dziwi),na wezwanie księcia stawił się też Szczot ze swymi druhami. Ruszyli przeciw nieprzyjaciołom, gnając ich na północ – ku wielkiej wodzie. W pewnej chwili jednak Szczot i jego towarzysze zorientowali się, że wroga przed nimi dawno już nie ma, a oni – oddaliwszy się od swoich, pogubili drogę, zostając w głębokim lesie. Zapadła noc, mężczyźni rozłożyli więc obozowisko w miejscu, w którym się znajdowali. We śnie Szczot powrócił do dawno zapomnianej sceny; oto znów siedział pod drzewem na rozległej łące i słyszał ciepły, miękki głos. Obejrzał się wtedy za siebie, a za nim stała postać o trzech twarzach:

„Nie lękaj się, Szczocie. Zbierz o świcie swych ludzi i idźcie na zachód – tam znajdziecie ratunek”

– rzekła. Rycerz zrobił tak, jak mu powiedziano, znaleźli stare czółno. Postanowili do niego wsiąść, lecz gdy ledwie odbili od brzegu, zerwał się silny wiatr, a ziemię spowiły ciemności. Nie wiedzieli, jak długo płyną i zasnęli, obudziło ich słońce. Łódź spokojnie kołysała się przy brzegu rzeki płynącej przez równinę, otoczonej  gęstymi lasami. Szczot rozejrzał się wokoło i dostrzegł, że znajduje się tam siedem wzgórz. Wysiedli więc na brzeg i gdy dochodzili do wzniesienia znajdującego się nad rzeką, na którym rósł wielki dąb, rycerz rzekł do towarzyszy:
„Znam to drzewo. Widziałem je w snach.”
Szczot postanowił więc założyć tam osadę, którą nazwał Szczecin.

A teraz przenosimy się do współczesności, gdzie przedstawię Wam kilka zabytków jakie pozostały po licznych zawieruchach historii.

Kościół Polskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła
To miejsce ZAWSZE BYŁO ŚWIĘTE. Od VI-VIII w. rosły tu święte dęby. Była tu kącina z posągiem bóstwa Słowian połabskich i Pomorzan –Trzygłowa; czczone w Szczecinie, Wolinie i Brennie (Brandenburgu). Do atrybutów Trzygłowa należał czarny koń oraz święty dąb. Opiekę nad kąciną sprawowali żercy ( kapłani). Funkcje bóstwa jak i jego nazwa o trzech obliczach właściwie nie są znane; badacze spierają się co do jego władzy nad niebem, ziemią i światem podziemnym.
Historia kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Szczecinie sięga XIIw. i wiąże się z osobą króla Bolesława III Krzywoustego (1086–1128) oraz osobą św. Ottona, biskupa Bambargu (1060-1139).

Brama Królewska
Brama Królewska (niem. Anklamer Tor, Königstor) – jedna z bram miejskich Szczecina, znajdująca się na pl. Hołdu Pruskiego. Powstała latach 1725–1728 z okazji zajęcia miasta przez Prusy według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Pałac Pod Globusem
Pałac był siedzibą Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej Filipa Ottona von Grumbkowa. W 1759 roku w pałacu tym urodziła się księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska (późniejsza caryca Maria Fiodorowna, żona cara Pawła I).

Fontanna Orła Białego
Uruchomiona 15 sierpnia 1732 r, fontanna stanowiła jednocześnie pierwszy fragment wodociągu szczecińskiego.
Barokowa fontanna została wykonana w piaskowcu. W dolnej części znajduje się misa w kształcie czterolistnej koniczyny. Na szczycie fontanny znajduje się misa ze stosem kamieni, na której spoczywa rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami.

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła
Misja chrystianizacyjna biskupa Ottona z Bambergu w 1124r. stała się zalążkiem ideowym powstania kościoła św. Jakuba w Szczecinie. W pierwszej połowie XII wieku, pochodzący z Bambergu bogaty mieszczanin Jakob Beringer za aprobatą księcia Bogusława I rozpoczął na początku lat osiemdziesiątych XII wieku budowę kościoła, którą ukończono w 1187 roku.

Nieodkryte i zagubione pamiątki Szczecina
Chociaż od działań wojennych II wojny światowej minęło sporo czasu, to jednak w dalszym ciągu w samym centrum Szczecina można odnaleźć fragmenty zburzonych kamienic, jakieś mury i nadgryzione zębem czasu pamiątki po dawnym grodzie Sttetin.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Universitas Medica Pomeraniensis Sedinae)
Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscu, na którym obecnie położone są zabudowania PUM-u pochodzi z dokumentu, w którym jest mowa o zakupie przez opata konwentu cystersów z Kołbacza.
Na wolnym placu położonym na wzgórzu zwanym Psia Góra (Röddenberg), sprzedanym opatowi Dithmarowi przez Radę Miasta za 25 marek w srebrze, cystersi wybudowali, rezydencję zwaną „Dworem” (curia, 1302) oraz kwatery dla członków konwentu.

Ratusz (tzw. Nowy lub Czerwony), obecnie Urząd Morski
Najbardziej okazały gmach ratusza na Pomorzu Zachodnim, wybitny przykład monumentalnej architektury w formach neogotyckich. Należy do głównych budowli szczecińskiego Nowego Miasta, którego sieć ulic wytyczona została w 1846 r. Dzielnica ta, stanowiąc pierwszą próbę rozszerzenia zabudowy poza teren zamknięty fortyfikacjami, rozplanowana została wzdłuż obecnej ulicy 3 Maja (ówczesnej Lindenstrasse), pomiędzy Starym Miastem, a dworcem kolejowym, wkrótce po budowie połączenia kolejowego, Szczecina z Berlinem.

Nowa Synagoga w Szczecinie
Nieistniejąca obecnie, druga synagoga w Szczecinie, usytuowana przy dzisiejszej ulicy Dworcowej 9 (dawna Grüne Schanze Strasse). Podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie spaliły synagogę. W 1941 roku jej zgliszcza wysadzono w powietrze i usunięto. Dziś o synagodze przypomina tablica pamiątkowa umieszczona na murze obok budynku Książnicy Pomorskiej.

Brama Berlińska (na placu Brama Portowa)
Brama Portowa, hist. niem. Berliner Tor (Brama Berlińska) – jedna z bram miejskich Szczecina, zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.
Nad inskrypcją znajduje się panorama miasta wraz z Viadrusem (bogiem rzeki Odry). Powyżej widnieje owalna tarcza z herbem Prus, zwieńczona królewską koroną.

I to już koniec wędrówki po historycznych miejscach Szczecina. Zapewne jesteście zaskoczeni brakiem takich charakterystycznych miejsc jak Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, czy wreszcie zabydowań Łasztowni.
Wspomniane miejsca są na tyle znane, że wszyscy kojarzą je ze Szczecinem, a nasze miasto ma jeszcze wiele innych miejsc i budowli do zaoferowania.

Przypominam, że jeszcze tylko do soboty 31 października trwa konkurs pt. Historyczne miejsca w moim mieście/okolicy.
Jeżeli interesujecie się historią, macie zacięcie fotograficzne no i aparat od firmy Xiaomi, to nie zwlekajcie i opublikujcie swoją pracę wraz z opisem miejsca.

2020-10-30 00:19:27
Favorites6 RateRate
Invalid floor, the posts have been deleted #1

Grand Master Bunny

Febron | from app

Dzięki takim wyprawom jak ta i podobne, możemy poznać historię miasta i przyjrzeć się ciekawym miejscom bez folderowego przewodnika.To bardzo cenne. Przejdę sobie jeszcze raz, a Ty łap łapkę.
2020-10-30 00:35:58

Mi Foto Team

Sincz | from app

Bardzo ładnie i ciekawie przedstawione.
2020-10-30 00:54:20

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

PPM+ Duże F Pięknie Panie Michale + Fantastiko . Tak opisanych zabytków nie powstydziłby się nawet Czesław Czerniawski - Super 👌📷🏃
2020-10-30 03:04:07

Master Bunny

PIEREK | from app

pięknie Michale opisałeś i obfocileś kawał swojego miasta. łapka dla Ciebie
2020-10-30 03:06:13
Świetnie Michale opisałeś... brawa!!! Tylko jedna rzecz ci do tytułu... Szczecin nigdy nie miał i mam nadzieję mieć nie będzie jednego, centralnego rynku. Swego czasu, w trakcie pierwszej rozbudowy, Szczecin był jednym z miast hanzeatyckich i posiadał tych rynków wiele. Ja wiem, że wszyscy usiłują z niego zrobić wiochę jak ...hmmm.... obojętnie jakie inne miasto polskie, bardziej z południa, czy wschodu... Bo tam , życie toczyło się na Rynku.... Ale nie u nas! U nas toczyło się na rynkach i było ich 5 czy 8 nie pamiętam teraz... Dlatego w****a mnie jak debilko na siłę usiłują stworzyć byle co na ..np. Placu Orła Białego. Owszem tam kiedyś też był rynek...jeden z wielu...😉. Ale za to ł as p łapkę ,😉
2020-10-30 03:06:39

Mi Gaming Team

domix30 | from app

Opis super jak i zdjęcia ale ta brama to największe cudeńko - wokół wszytko nowoczesne a na samym środku jakby czas zatrzymał się w miejscu, taki piękny zabytek ☺️
2020-10-30 04:54:20

Pro Bunny

TediToranaga | from app

Piękna fotorelacja, miło zaczytać i poobgapiać👍👍👍
2020-10-30 15:23:26
Cudna relacja i piękny kawał historii. Oby jak najwięcej takich wątków :)
2020-10-31 02:38:39
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala
dkisiala odpowiada, dnia 2020-10-30 19:38:39
Cudna relacja i piękny kawał historii. Oby jak najwięcej takich wątków :)

Mam kilka fajnych pomysłów, efektownych i prostych w realizacji. Ale niestety pogoda (w Szczecinie cały czas leje jak z cebra), oraz zaistniała sytuacja (wiemy o co chodzi), nie pozwala na nic. Nawet te fotki pstrykałem w pewnej "konspiracji".
Ale dzięki za dobre słowo.
2020-10-31 03:38:50
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Michał Szczecin

Mi Foto Team

• Followers

58

• Threads

52

• Replies

700