In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Redmi Note 8/Pro

[] Redmi Note 8 MIUI 11.0.10.0 Pil Performansı Ve Tasarruf Tavsiyeleri.

2020-10-21 18:53:04
1283 45
Selam arkadaşlar. Dün sabah saat 8:26 da telefonu şarjdan çıkardım, şarjdan çıkardıktan sonra ilk 4-5 saat cihazı kullanmadım. Cihazı kullanmaya başladıktan sonra, 10-15 dakika gibi kısa aralıklarla, pil 14 seviyesine gelene kadar kullanmaya devam ettim, sonuçlar şöyle.

Not: Konunun akışını kesmemek için, istatistikleri yorumlara bırakıyorum. Çünkü buradaki asıl amaç, pil performansımı göstermek değil, detaylarıyla anlatıp, önerilerde bulunmak.

Arkadaşlar gelelim bu ekran sürelerini nasıl alıyorum. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, benim cihazda pilin 100 den 99 a düşmesi için,  video izliyormuşum, forumda geziniyormuşum, oyun oynuyormuşum fark etmeksizin, aradan 30 ila 45 dakika geçmesi gerekiyor. Ben bu 99 a geç düşme olayının sadece benim cihazda olduğunu düşünmüyorum tabii, sonuçta aynı cihaz, aynı yazılım, sizde de böyledir. Gönül isterdi ki, kullanım senaryosunda birkaç uygulama daha olsaydı, fakat kullanım seneryom bu gördüğünüz gibi. Sosyal mecralardan uzun zaman önce uzaklaştım, WhatsApp yetiyor artık. Ama sosyal medya kullanırken de, ekran süremde fark eden bir şey yoktu, aşağı yukarı yorumlara bıraktığım istatistikteki aynı süreler.

Tabii bu durumda, Qualcomm™ Snapdragon 665 in pil verimliliği çok yüksek bir işlemci olmasınında büyük payı var.

Arkadaşlar gelelim meseleye, sonuç olarak aynı cihazı kullandığımızı, sizde de işe yarayacağını düşünerek, bazı tavsiyelerde bulunacağım.

Daha iyi ekran süreleri almak için, bazı şeylerden feragât etmeniz gerekiyor hocalarım. Onlardan en önemlileri ise, ekran parlaklığınız ve ses seviyeleriniz. (Sadece medya sesleri) alarm ve zil seslerini en yüksek seviyede tutabilirsiniz sürekli hoparlörünüzü kullanmayacağı için. Ekrandan sonra anlatacağım.

EKRAN

Telefonunuzun IPS LCD ekran olduğunu unutmayın ve mecbur olmadığınız halde, yüksek parlaklık seviyelerinde uzun süre kullanmayın arkadaşlar. Durum böyle olursa başınıza gelecekleri tahmin edebiliyorsunuzdur herhalde, ama ben burada IPS LCD teknolojisinin, yüksek parlaklıkta meydana getirebileceği arızalardan değilde, pilinize etkilerinden bahsedeceğim. Bence mecbur değil iseniz, parlaklık çubuğunun yarısını geçmeyin, çünkü yüksek parlaklıkta IPS LCD ekranların bataryanız ile arası hiç iyi değildir. Zaten aydınlık modda açık havada bile zorlanmadan ekranı görebileceğinizi düşünüyorum. Amoled ekranlara göre düşük seviyelerde bile, parlak bir ekran teknolojisi IPS LCD, sadece ekranınız doğrudan güneş ışığına maruz kalıyorsa, parlaklığı yükseltmeye zorlar sizi. Yani anlayacağınız, IPS LCD ekranda pilden tasarruf etmenin tek yolu, parlaklığı düşük tutmak.

Peki neden mecbur olmadıkça, mümkün mertebe en düşük parlaklık seviyelerinde kalmalıyız. ?

Bilenler bilir, bilmeyenler için anlatmak gerekir. Arkadaşlar IPS LCD teknolojisinde, yoğun parlaklık ve keskin görüntüler elde etmek için kullanılan, arka aydınlatma panelleri vardır. Peki, ne yapar bu paneller ? Parlaklık seviyesini yükselttikçe, beyaz renklerin yoğunluğunu, tonunu ve potansiyelindeki en yüksek parlaklığı size sunmak için, daha fazla enerji tüketmeye başlarlar, bu faktörler cihazınızın bir nebze ısınmasına ve, pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olurlar.

Pilden tasarruf etmek adına tema kullanıyorsanız, IPS LCD ekranlar için işe yaramaz. Siyah tema, beyaz tema fark etmez. Çünkü arkada, sürekli parlaklık seviyenize göre, belli bir güç tüketen, arka aydınlatma panelleri var. "İkisinin arası olsun gri tema yapalım o zaman" derseniz. Sonuç yine aynı. :) Karanlık modda, siyah renklerin hafif griye dönük olmasının sebebi de, bu arka aydınlatma panelleridir, ekran açık olduğu sürece çalıştıkları için, koyu renklerin dengesini bozarlar. Ama bir o kadar da, açık renkleri muazzam gösterirler.

HOPARLÖRLER

Evet arkadaşlar, bildiğim her detayına kadar anlattığım IPS LCD teknolojisinden sonra, hoparlöre geçiyoruz. Hazırsanız başlayalım.

Evet arkadaşlar, gelelim küçük sandığınız, ama bir o kadar büyük olan meseleye.

Zannediyorum ki; bunu hala bilmeyenler var. Hoparlörler, oynadığınız yüksek grafikli oyunlar kadar pil tüketiyor. "Evet cidden öyle !"

Bugüne kadar her segmentte telefon kullandım, fakat bundan 4-5 yıl önceki telefonlarda, ses seviyesine göre pil tüketimi değişmiyordu. (O dönemin bazı amiral gemilerine göre istisnalar olabilir.)

Bundan bir önceki telefonum, Asus Zenfone 5Z ile bir örneklendirme yapalım. 2018 in Şubat ayında çıkmış, amiral gemisi bir cihaz. Ona göre değerlendireceğim.

Asus Zenfone 5Z yi kullanırken, yüksek ses seviyelerinde oldukça fazla pil tüketiyordu. Fakat, ben bu durumu normal karşılıyordum, çünkü telefonda stereo hoparlörler vardı. Ama bu telefon mono hoparlör olsa bile, fazla pil tüketirmiş. Bunu Xiaomi Redmi Note 8'e geçince anladım.

Günümüzde, orta segment telefonlarda bile, iyi donanımlar kullanılmaya başlandı. Bunlardan biriside hoparlörler. Artık üreticiler, telefonlarında o kadar güçlü hoparlörler kullanıyor ki, yüksek ses seviyesi ile kullanmak, pilleri hızlı tüketiyor.

Örneğin; Asus Zenfone 5Z de durum böyleydi. Smart PA NXP9874 Amp gibi güçlü bir speaker, Hi-Res Audio özelliği, DTS X'in sunduğu ekstra ses özellikleri gibi, yüksek ses donanımına sahip bir cihaz. Ama pili hızlı tüketmeye o özellikler değil, kullanılan speaker'ların, (Hoparlörler) yüksek ses seviyesinde harcadığı enerji neden oluyor.

"Örneklendirme yapalım" demiştim, sıra ona geldi.

Asus Zenfone 5Z Stereo hoparlörler dedik, yüksek ses donanımına sahip bir cihaz dedik.

Redmi Note 8'e bakacak olursak, orta segment bir cihaz olarak oda güçlü bir speaker (Hoparlörler) kullanıyor. Smart PA (Power Amplifier) 1217 SLS (Super Lineer Speaker) Mobil cihazlar için kullanılan speakerlardan, en yüksek ses ve bass veren speakerlar arasında yer alır.

Örneğin; "Smart PA 1217 SLS" Asus Zenfone 5Z'de 1 çift bu speakerdan olsa şayet, yine yüksek ses seviyesinde aşağı yukarı aynı pili tüketir. Yani demem o ki; Artık orta segment, amiral gemisi fark etmeksizin, aynı kalitede speakerlar, cihazların donanımında kullanılıyor.

Bu konu ile ilgili son olarak, evet bir cihazda Stereo hoparlörler olması, en yüksek ses seviyesinde, Mono hoparlörlü bir cihaza göre daha fazla pil tüketir. Mono Hoparlörlü bir cihazda, en yüksek ses seviyesinde fazla pil tüketir, ama Stereo hoparlörlü cihaz kadar değil. Ayrıca, Stereo hoparlörlü bir cihaz, Mono hoparlörlü cihazlara göre daha çok pil tüketiyor evet ama, sırf o cihazda fazladan bir hoparlör var diye, bu pil tüketimi 2 katına çıkmıyor. Ama az bir pil tüketimi de olmuyor tabii. 1.5X daha fazla pil tüketimi söz konusu diyebiliriz.

Not: Telefonunuzda 30-60 dakika arası, son ses müzik dinlediğinizde, hoparlör buzzerınızın ısındığını görebilirsiniz. O kadar güçlüdür Redmi Note 8'de ki speaker, en yüksek seviyede ısınır ve, fazla şarj yer.

Yani arkadaşlar, benim size buradaki önerim;

Telefonunuzu en yüksek ses seviyesinde kullanmak mecburiyetinde değilsiniz. Bu pilinizi çabuk tüketir. Mesela telefonunuzun medya sesi ful kısıkken, ful doldurmak için kaç kez ses açma tuşuna tıklamanız gerek ? 15 kere, siz bunu 10-11 yapın o sınırı geçmeyin, veya mümkün olduğunca, kulaklık ile video izleyin, müzik dinleyin vs. Bu bahsettiğim 10-11 sınırı gerçekten işe yarıyor, sadece ses seviyenizi 4-5 kademe azaltarak, hoparlörün pil tüketmesini büyük ölçüde önlüyorsunuz.

Not Alınmış Bilgi: Redmi Note 8 ile 3. Günümde 1 saat 20 dakika, ekran kapalı şekilde, son ses müzik dinleme sonucu şarjım; 93 - 75

Pilden tasarruf etmek için, yapmanız gereken bir başka şey ise, Mi Cloud'da veri saklamadığınız, veya ileride veri saklamayı düşünmediğiniz uygulamaların senkronizasyonunu kapatmak. (Cihazı fabrika ayarlarına sıfırlayacağınız zaman, verilerinizi yedekleme yarar)

Bir başka yol ise, yoğun bir kullanımdan sonra, telefonunuz ile işiniz bittiğinde, önbelleklenen verileri temizleyin, Ramini temizleyin, temizleyiciden ziyaret ettiğiniz sitelerden, uygulamalardan biriken dosyaları temizleyin. Cihazınızı gereksiz dosyalardan arındırılmış bir şekilde kenara koyun. Arada bir pil ve uygulama optimizasyonu yapın.

Telefonunuzun ekranını kilitleyeceğiniz zaman, Bluetooth, Wi-fi, GPS gibi bağlantı özelliklerini açık bırakmayın.

Kullanmadığınız, işinize yaramayan arayüz özelliklerini kapatın.

Son olarak, Güvenlik uygulamasının, arayüzü ve animasyonu yenilenmiş sürümlerini kullanmayın. Pile olumsuz etki ediyor, ve ekran süresini yanlış hesaplıyor.

Benim söyleyeceklerim bu kadar.....

Umarım dener ve sonuç alırsınız.

2020-10-21 18:53:04
Favorites11 RateRate

Pro Bunny

Selçuk Şahinbaş Author | from Redmi Note 8

2020-10-21 18:53:36

Pro Bunny

@Sertan  Söz verdiğim gibi...
2020-10-21 18:55:23

Semi Pro Bunny

Sertan | from Redmi Note 8 Pro

Selçuk Şahinbaş
@Sertan  Söz verdiğim gibi...

Sözünü tuttuğun için teşekürler ve bence konun çok yararlı özellikle beyni kıt olanlar için örneğin ben dksjsolasm bu arada benim 100 ilen 15 dk sonra 99 oluyo al işte kalbim gibi telefonun bataryası da kırık çok yararlı olmuş konu ellerine kolanya sürem coronadan korur dkndjdjdj ssaçslskskkjsjjs
2020-10-21 18:59:21

Semi Pro Bunny

Sertan | from Redmi Note 8 Pro

İşin şakası gerçekten yararlı olmuş denicem en yakın zamanda mesela yarın aknjsjnssjmsmmsjsnsmxmsmx yakın sonuçta skkajjsjd
2020-10-21 19:01:17

Pro Bunny

Sertan
Sözünü tuttuğun için teşekürler ve bence konun çok yararlı özellikle beyni kıt olanlar için örneğin ben dksjsolasm bu arada benim 100 ilen 15 dk sonra 99 oluyo al işte kalbim gibi telefonun bataryası da kırık çok yararlı olmuş konu ellerine kolanya sürem coronadan korur dkndjdjdj ssaçslskskkjsjjs

Eyvallah, teşekkürler ederim. Yok, yok Coronadan kolanyada korumaz artık. :)
2020-10-21 19:01:22

Pro Bunny

quoteurl=home.php?mod=space&uid=6360160776Sertan/url
İşin şakası gerçekten yararlı olmuş denicem en yakın zamanda mesela yarın aknjsjnssjmsmmsjsnsmxmsmx yakın sonuçta skkajjsjd/quote

Tamamdır deneyip aldığın sonucu özelden yazarsın. :)
2020-10-21 19:02:10

Semi Pro Bunny

vlperen | from Redmi Note 8

Yararlı bir konu olmuş, teşekkürler!
2020-10-21 19:34:14

Pro Bunny

vlperen
Yararlı bir konu olmuş, teşekkürler!

Sağol hocam :) bende teşekkür ederim.
2020-10-21 19:35:26

Intern Moderator

DaMgaSea | from Redmi Note 8 Pro

Cok guzel yorumlamissin hocam eline saglik :)
Sana ufak bir tavsiye vereyim, Boyle uzun konular hazirlarken araya uygun gorseller atmaya calis. Kullanicilar cabuk sıkılabiliyor. Gorselle desteklersen daha guzel olur bence.
2020-10-21 20:11:03

Pro Bunny

quoteurl=home.php?mod=space&uid=6267337198DaMgaSea/url
Cok guzel yorumlamissin hocam eline saglik :)
Sana ufak bir tavsiye vereyim, Boyle uzun konular hazirlarken araya uygun gorseller atmaya calis. Kullanicilar cabuk sıkılabiliyor. Gorselle desteklersen daha guzel olur bence./quote

Teşekkür ederim hocam :) anlatmak için görsele ihtiyacı olmayan bir konu, ama dediğiniz doğru, sadece yazı okumak sıkıyor. Birdahakine dediğiniz gibi yaparım. :-) ♥️
2020-10-21 20:13:48
please sign in to reply.
Sign In Sign Up
  • Followers

56

• Threads

55

• Replies

1300

1807

3 Days Check-In
7 Days Check-In