In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Explorers 2020

[Misja] Misja 4 - Moje ostatnie przemyślenia o Redmi Note 9 Pro w ramach Mi Explorers.

2020-06-01 03:49:07
1113 17
Cześć wszystkim.

Dziś widzimy się już po raz ostatni, jeżeli chodzi o program Mi Explorers. Zanim rozpoczniemy tę ostatnią podróż (trochę to dziwnie zabrzmiało, ale wiecie o co chodzi ;) ), skupmy się na małym wstępie.

To co, może najpierw przypomnimy sobie wszystkie poprzednie misje?

---------------------------------------------

Unboxing + Film – Unax Recenzje:

Techniczny aspekt i możliwości RN9 PRO:

Wstepny film o Redmi Note 9 Pro:
https://youtu.be/q6PtdyAQl1w

Porównanie z konkurencją i RN8 PRO:

Unboxing Marcina:

Aspekt fotograficzny:

Działanie w terenie:

Ostateczne wnioski:

Unboxing Mateusza:

Film humorystyczny:

A ten staje się historią.

Zanim na dobre zaczniemy, to wrzucam zdjęcie telefonu w moim nowym etui - tym razem nie czarnym!   Przerwynik na zdjęcia zawsze "spoko".

Dzisiejsza misja ma polegać na finałowym podsumowaniu moich wrażeń i przemyśleń z dwutygodniowego użytkowania tego właśnie smartfona. Ma być to też taka recenzja, aczkolwiek w drugiej i trzeciej misji padło tak wiele szczegółów technicznych, że nie chcę się powtarzać, więc ten wpis będzie recenzją pozbawioną aspektu technicznego (no prawie!^^). Jeśli chcecie sobie przypomnieć specyfikację, to serdecznie zapraszam zarówno do poprzednich wpisów, jak i podlinkowanych wyżej filmów. Moje dzisiejsze wrażenia będą głównie plątaniną myśli oraz wrażeń, więc nie oczekujcie w nim perfekcyjnego ładu.

Wrażenia:

Gdy pierwszy raz wziąłem ten telefon do ręki, naprawdę wizualnie mi się spodobał (rozwinę tę myśl w podsumowaniu). Okej, mówiłem w trzeciej misji, że grupą docelową są raczej młodzi ludzie i tak, niektóre te młodzieżowe aspekty do mnie nie przemawiają. Dobrym przykładem jest kalejdoskop, choć oczywiście wiem, że ma to swoją grupę odbiorców.

Jestem naprawdę zadowolony z tego, jak smartfon się prezentuje. Wiem, że wygląd to rzecz gustu (jak wszystko z resztą), ale akurat mi się spodobał. Jestem z tych, co zazwyczaj psioczą na wygląd, sporo rozmyślam nad kolorem, a finalnie i tak wsadzam telefon w czarne etui – taka moja logika ;) Wcięcie tutaj jest mniejsze (a raczej „dziura”). Ja ogólnie preferuję ekrany bez wcięcia, ale wiecie… jednocześnie ten smartfon bez aparatu do selfie nie byłby pełnowartościowym produktem, bo dla innych ma on ogromną wartość  zwłaszcza jego możliwości w tym slow-motion.
Na początku, gdy położyłem go obok RN8 Pro, miałem wrażenie, że jest nieznacznie węższy, ale to tylko iluzja optyczna – zwyczajnie jest dłuższy. Nie ma to większego znaczenia, ale uznałem, że wam o tym powiem.

Biorąc telefon do ręki, czuje się tę wagę - te 209g, ale wiecie co? Czuję, że mam coś w rękach i ten aspekt ani trochę mnie nie boli - lubię to. Nie ma nic gorszego dla mnie niż lekki telefon, który robi wrażenie zabawki. RN9 Pro zrobił na mnie wrażenie, bo prezentuje się jakby był półkę wyżej. Zapytacie czy używa się go komfortowo jedną ręką? No nie. Tak jak z resztą inne telefony - są one już za duże, chyba że ktoś ma dużą rękę. Ze mną jest to jest dziwna sprawa. Lubię duże telefony, przywykłem, bo przegląda się na nich komfortowo internet, a z drugiej strony, gdy były dużo mniejsze to ceniłem sobie, że w kieszeni nie wyglądały jak patelnia. Początkowo mi to przeszkadzało, ale jesteśmy ludźmi i przyzwyczajamy się praktycznie do wszystkiego.

Czy ciężko było zaakceptować to "wcięcie" w ekranie? Po jednym dniu już na to nie zwracałem uwagi, jak komuś to przeszkadza, zawsze można zamaskować tę kropkę z aparatem - przechodząc do powiadomień i ustawiając ukrywanie. Nie do końca zdaje to egzamin, bo mała część czerni wydostaje się poza tę maskownicę. Drugi sposób to tryb ciemny + tapeta, która w tamtym miejscu jest czarna, lub tapeta, która w ciekawy kreatywny sposób wykorzystuje to wcięcie. Zaś najlepszą opcją jest przywyknięcie, akceptacja, bo nie ma sensu się fiksować na ten temat. Ekran jest na tyle duży (6,67"), że taka mała rzecz nie jest w stanie zniszczyć odbioru tej bezramkowosci (proporcje 20:9). Jak już wspomniałem o wykonaniu, to podzielę się swoim przemyśleniem na temat szkła, które mamy z przodu i tylu (Gorilla Glass 5 generacji) - z poprzedniej misji mogliście się dowiedzieć, że ta generacja ochrony jest skuteczniejsza przy upadku niż przy zarysowaniach - dlatego tutaj faktycznie warto coś założyć na przód i tył, szkoda telefonu. Ja na niego mocno używam, stąd u mnie nie zauważyłem żadnych zniszczeń, czy rys, ale lepiej dmuchać na zimne. Wiem to z doświadczenia.

Kolejne przemyślenia:

Dużo osób kupując telefon, kieruje się kilkoma głównymi czynnikami. Ma się nie zacinać, ma robić ładne zdjęcia. Bateria ma być mocna i tak jest.
Jeśli z kolei chodzi o czytnik, to początkowo wątpiłem w słuszność miejsca, w jakim go umieszczono. Pojawiały się głosy, że to za wysoko, ale tutaj solidarnie z Unaxową uważamy, że to jak najbardziej ok. Tutaj też przyznajemy otwarcie, że to kwestia indywidualna. Mamy długie palce i korzysta się wygodnie, ale to nie znaczy, że każdy osiągnie ten sam komfort.

Wiecie.... Dopiero wybił 2 tydzień obcowania z tym sprzętem, ale przez ten czas nie miałem problemów z zacinaniem się telefonu. Mam na myśli również lagi. Moje używanie ogranicza się (poza testami) głównie do sprawdzania social mediów, przeglądania Internetu z masą okienek, włączonych kilkanaście apek w tle (często ich w ogóle nie ubijam), dużo słucham muzyki na słuchawkach bt. W takim użytkowaniu telefon nie łapał zadyszki, ale również nie miał jej przy bardziej intensywnych działaniach – nie udało mi się go zdusić (wiem, wiem… na pewno niektórzy z was sobie poradzą – nie wątpię w wasze umiejętności). Ok, jeżeli czytaliście ostatni wpis, to mówiłem, że w grach 8 PRO wypadnie lepiej. No i tak jest – podtrzymuję swoje stanowisko, tylko nie odbierzcie tego jako umniejszanie możliwości dziewiątki pro, bo ona też jest w stanie poradzić sobie w grach, ale nie będzie to ta jakość rozrywki co u młodszego brata z rodziny pro. Tylko nie w tą grupę docelową miał trafiać, to też wiecie. Mamy w tym telefonie 6GB pamięci RAM. Myślę, że to jest wystarczająca ilość. Z taką ten procek współgra bardzo dobrze. Moja wersja ma 128gb pamięci wewnętrznej. Raczej tego nie wykorzystam, bo dużo rzeczy synchronizuje z chmurą, ale myślę, że taki slot na dodatkową pamięć (aż 512GB) jest dobrą informacją dla innych. Dodatkowo mamy możliwość skorzystania ze slotu na karty 2x nano Sim, Redmi tym działaniem puścił oczko w stronę użytkowników. Chwale za to bardzo mocno. Cieszę się, że producent zostawił nam Jacka 3,5mm. W sumie trochę to jest dziwna sprawa, bo gdy go nie ma, ja podświadomie odbieram sprzęt jako taki wybrakowany, a i tak finalnie ze słuchawek na kabel skorzystam raz na jakiś czas. Zazwyczaj wybieram jednak te na BT. No ale wiecie, dzięki temu nikt nie musi iść na kompromisy. To mi się podoba.

Jeżeli chodzi o wygląd, to w naszym duecie „Unax Recenzje” głosy były podzielone ;) Mi się podoba, ale jednak wolę mój zielony RN8 Pro, a z kolei Unaxowa mówi, że ten podoba jej się o wiele bardziej.

Patrząc na baterię 5020 mAh miałem bardzo duże oczekiwania i myślałem, że będę mocno zaskoczony. Chyba muszę luzować te swoje zapędy – jestem strasznie wymagający (Pozdrawiam Cię kochanie! Wiem, że miałaś ze mną ciężko przez ostatnie dni testów), bo fakt, bateria jest bardzo pojemna i osiąga dobre wyniki na jednym ładowaniu, no ale jak to ja – chciałem jeszcze więcej. Nie wiem, jak jest z tym szybkim ładowaniem i to mnie najbardziej ciekawi, bo w zestawie jest ładowarka 33w, a telefon obsługuje 30w i mam zamiar to sprawdzić (I sprawdziłem! Zakupiłem kabel i ładowarkę od BlitzWolf. Ma ona 45W -  Dziewiątka Pro naładowała się do pełna 5 minut (około) póżniej niż RN8PRO, ale... RN9PRO ma o 520mAh większą baterię - o tym należy pamiętać. Jak z czasem ładowania? Aaaa, zobaczycie w filmie, planuję zliczyć to z zegarkiem w ręce).

Gdy tylko zamieniłem swoje RN7 na RN8 Pro (mam na myśli telefon do codziennego użytkowania), to doceniłem możliwość płatności mobilnych i teraz powiem wam szczerze, że nie kupiłbym już telefonu, który by NFC nie posiadał. To też cenię w tym modelu.

Chciałbym też powiedzieć dużo o aparacie, ale jak wiecie, moje umiejętności nie są tak dobre, jak Marcina, czyli fotografa z Mi Explorers. On pokazał możliwości tego telefonu. Tylko no… kilka zdjęć przez ten czas zrobiłem, więc jako przerywnik tekstu, kilka wam wrzucę (na samym dole - głownie jednak makro).

To, jak odbierzecie ten telefon, zależy w głównej mierze od tego, jakim jesteście użytkownikiem. Jeśli na przykład macie telefon sprzed kilku lat i dopiero planujecie przeskok na nowszą generację, to bez dwóch zdań odczujecie ogromną różnicę na plus. Postęp technologiczny jest ogromny, to widać. Niewątpliwie będziecie zachwyceni możliwościami swojego sprzętu.

Jeśli jednak jesteście technologicznymi geekami i robicie sobie przeskok o każdą kolejną generację, to może pojawić się pewien niedosyt. Za mało jest tu wyraźnych zmian, by pomyśleć „O tak, to coś kompletnie innego” – a już szczególnie, jeśli ma się porównanie do RN8 Pro.

Staram się podchodzić w ten sposób, że w swojej opinii nie idę jednotorowo i nie piszę tak, jakby wszyscy mieli RN8 Pro, lub inny sprzęt o tej mocy. Ważna tu jest też perspektywa osób, które zmieniają telefon po dwóch, trzech i więcej latach, bo gdy oni wezmą tego smartfona do ręki, na pewno będą pod wrażeniem. Musimy też wziąć pod uwagę ludzi, którym bardziej podoba się jakiś konkretny kolor, wygląd; którzy są zafiksowani pod kątem aparatów i zmaksymalizowania jego możliwości. Zauważyłem też po komentarzach na Youtube, że są ludzie, którzy chociaż znają różnicę i to, że 8 Pro wypada lepiej w grach – nadal decydują się na 9 Pro, który jest na Snapdragonie. Nie każdy gra w gry ^^ Jak wiecie telefony, które mają ten procesor, są częściej poddawane modyfikacjom przez zapaleńców, a to równa się często większej ilości nieoficjalnych softów.

Dla usystematyzowania całego wątku podam plusy i minusy, wszystko subiektywnie. To zresztą normalne, bo każda opinia jest subiektywna.

Plusy:

+ Nowoczesny design i smukłe ramki,
+  Symetria aparatów,
+ Jasność minimalna i maksymalna,
+ Szkło Gorilla Glass z przodu i z tyłu,
+ Umiejscowienie czytnika,
+ Slot na dwie karty Nano i kartę SD,
+ Złącze 3,5mm audio,
+ NFC,
+ Dioda podczerwieni i dioda powiadomień,
+ Silnik wibracji Z-axis,
+ Jakość zdjęć ze wszystkich aparatów oraz tryb PRO,
+ Komfort użytkowania (brak zacięć),
+ Snapdragon przyjazny modyfikacjom,
+ Bateria (szybkie ładowanie 30w).

Minusy:

- Ogromne palcowanie się szkła,
- Jednokolorowa dioda (tęsknię za czasami wielokolorowej),
- Brak wyraźnego skoku wydajności w stosunku do poprzednika.

To co? Może czas na podsumowanie, podsumowania?

Z racji, że seria Note jest moją ulubioną, to ten model od razu stał się mój, gdy tylko wziąłem go do dłoni, to już wiedziałem, że nie chcę go oddawać. No ok, tak jak mówiłem – wygląd ósemki pro mi bardziej leży, ale jak zapewne się domyślacie -  kocham nowości, lubię wiedzieć, że mam w ręku coś nowego (ok., pewnie przez kilka miesięcy, zanim wyjdzie nowy Note ;) ). Zrobiłem testy wydajnościowe (gry itd.), ale koniec końców nie czuję niższej wydajności w tych grach, bo uwaga… nie gram A w codziennym użytkowaniu nie ma żadnej różnicy. Nie odbierzcie tego, jakbym się podlizywał, lub robił z siebie jakiegoś fana z klapkami na oczach – po prostu no… coś ten model ma w sobie, a w połączeniu z moją chęcią posiadania nowości to… moja ósemka jednak pójdzie w odstawkę ^^

Dodatkowo chyba zostanę „fotografem”, no dobra, oczywiście żartuję  – ale czuję potrzebę i frajdę z szukania nowych „modeli” do zdjęć – mam na myśli makro ^^ Tutaj ciężko jest coś zepsuć, sam nie mogę się nadziwić, że te zdjęcia jakoś wyglądają (a robię je przecież ja :o), pomimo, że mówię od zawsze „nie mam oka do zdjęć”. Nie ma co…ten tryb makro (5Mpx) mnie wciągnął, ostatnio Marcin w swoim wpisie polecał używać tego trybu z sekcji „PRO” – można tam regulować wszystko i przyznaję – dla laika w tym zakresie może to być czarna magia, ale warto testować, testować, testować, a próbami może nie wyuczycie się terminów, ale zrozumiecie „co wpływa, na co”.  

Może pokażę wam kilka przykładów zdjęć makro jakie udało mi się wykonać (oryginalne zdjęcia znajdziecie na podlinkowanym dysku):

Fittonia.

Kaktus :)

Trochę ziemi:

Kawałek liścia.

CD:

Taki tam dmuchawiec:

Kropla na igle:

Jakiś tam kwiat:

Ja koniec końców jestem zadowolony – miałem i mam możliwość obcować z nowym produktem jeszcze przed premierą, a to dla wielkiego fana marki jest przeżyciem nie do opisania. Polecam każdemu. Także, próbujcie przy następnych edycjach, a będzie wam dane. Tego wam życzę :)

Co dalej? Na pewno na moim kanale pojawi się więcej testów (w niedalekiej przyszłości) tego telefonu, może materiał po miesiącu użytkowania? Pełne porównanie zdjęć i filmów (każdego trybu) do 8 PRO?

I oto ten moment, gdy wspólnie dotarliśmy do końca przygody, jaką był udział w programie Mi Explorers. To był bardzo intensywny czas testów, bo jako duet Unax Recenzje wraz z moją narzeczoną, chcieliśmy ofiarować wam maksimum jakości tego, co tworzyliśmy. Oboje mamy nadzieję, że forma przekazywanych informacji była dla was klarowna – zarówno zdjęcia, poziom tekstu pisanego, jak też opinie i przemyślenia kończąc na filmach.
Zrobiliśmy co w naszej mocy, by każdy zaciekawiony tematem, znalazł tu coś dla siebie. W razie czego wiecie gdzie nas znaleźć.

No to co? Do zobaczenia przy innych testach!
Kamil & Dominika Unax ^^

Link do dysku:

2020-06-01 03:49:07
Favorites8 RateRate
To jest dopiero szczegółowy test - Szacun!
2020-06-01 04:04:50

Pro Bunny

RoninSan | from app

Ciekawe przemyślenia 👍
2020-06-01 04:06:35

Mi Fans Team

hardziol | from app

pięknie opisane! :))
2020-06-01 04:32:17
Elegancko Panie Kolego go opisałeś... Tylko wnioski ja, osobiście, mam zupełnie inne... Nie przesiadłbym się z RN8Pro na niego... Bo żaden przeskok, wręcz wydajnościowo delikatny krok w tył... Baterii tak samo by mi wystarczyło na dzień męczenia... Filmów nie kręcę więc kalejdoskop, choć świetny, zachwyciłby mnie na może 5 minut i później zapomniałbym, że istnieje... Pewnie gdyby mi ktoś to wręczył z zaleceniem zwrotu jednego z nich to i mogłbym się zastanowił z minutę... A później bym go oddał 😁😁😁. Gdybym miał kupić - zdecydowanie nie. Jak sam zauważyłeś żaden przeskok, a jako totalny gadżeciaż muszę mieć zaczącą zmianę... Pewnie, że gdybym posiadał RN7 w obojętnie jakiej wersji to nie zastanawiałbym się nawet sekundy... Ale przy RN8Pro po głębszym zastanowieniu odpowiedź brzmi - NIE!. Ale dziękuję Ci za tę explorkę, bo bardzo dużo pracy włożyłeś... Naprawdę... 😊 I taj wolałbym F2pro, lub Note'a10 lite 😁😁😁
2020-06-01 05:13:47

Master Bunny

DinoMi | from app

Współczuję, ale jakoś udało Ci się wybrnąć z powierzonej misji. Trochę dużo tłumaczenia dlaczego tak, a nie inaczej coś oceniasz, ale to rozumiem. Recenzja jak najbardziej wartościowa.
2020-06-01 05:24:55

Semi Pro Bunny

Unax Recenzje Author | from app

RuraSzczecin
Elegancko Panie Kolego go opisałeś... Tylko wnioski ja, osobiście, mam zupełnie inne... Nie przesiadłbym się z RN8Pro na niego... Bo żaden przeskok, wręcz wydajnościowo delikatny krok w tył... Baterii tak samo by mi wystarczyło na dzień męczenia... Filmów nie kręcę więc kalejdoskop, choć świetny, zachwyciłby mnie na może 5 minut i później zapomniałbym, że istnieje... Pewnie gdyby mi ktoś to wręczył z zaleceniem zwrotu jednego z nich to i mogłbym się zastanowił z minutę... A później bym go oddał 😁😁😁. Gdybym miał kupić - zdecydowanie nie. Jak sam zauważyłeś żaden przeskok, a jako totalny gadżeciaż muszę mieć zaczącą zmianę... Pewnie, że gdybym posiadał RN7 w obojętnie jakiej wersji to nie zastanawiałbym się nawet sekundy... Ale przy RN8Pro po głębszym zastanowieniu odpowiedź brzmi - NIE!. Ale dziękuję Ci za tę explorkę, bo bardzo dużo pracy włożyłeś... Naprawdę... 😊 I taj wolałbym F2pro, lub Note'a10 lite 😁😁😁

Ja się przesiadam. Świadomie, bo wiem, że wcale dziewiątka nie pokonuje ósemki wydajnościowo. W następnym filmie to pokażę. Na odstawkę składa się kilka rzeczy, najważniejsze z nich to - nie czuje różnicy na minus w zwykłym użytkowaniu (względem osiem pro).
Nawet jak sprzedam swojego to w domu mamy jednego Nota 8 pro - mojej narzeczonej, więc zawsze mogę się odnosić w filmach do tych dwóch modeli. No i najważniejsze - miałem wszystkie Noty od drugiej wersji. I dobrze wiem, że nie zawsze nowy model był lepszy od poprzedniego jak zresztą tu, ale moje wnętrze i tak zawsze chciało nowości, głównie pod testy na YouTube. Dzięki za miłe słowa, to był zaszczyt testować dla was ten telefon, dlaczego? Bo odbiór naszych tekstów, czy filmów był bardzo pozytywny i budujący. Miłego wieczoru :)
2020-06-01 05:26:39

Banned

michalms | from app

Mimo że nie miałem jeszcze w ręku rn9pro mam wrażenie, że co do wyglądu zgodzę się z Tobą, bardzo lubię symetrię, a ten telefon z przodu i z tyłu jest idealny pod tym względem. Ja czasem gram, ale nie w tak obciążające gry, żeby rn9pro sobie z nimi nie poradził. Niestety mylisz się co do promowania samego telefonu, trafiłem na baneru przekonujące, że to telefon dla graczy w wielu miejscach (w załączeniu), a jak wspomniałeś zdecydowanie lepszym wyborem dla gracza jest rn8pro. Dużym zawodem co wynika nie tylko z Twoich testów, ale również z innych informacji w sieci jest bateria. Najwyraźniej seria Snapdragon 7xx tak ma co widać było już na mi note 10. Ale powiedzmy to wprost. Bateria rn9pro ładuje się dłużej niż bateria rn8pro mimo, że do dyspozycji mamy szybkie ładowanie. Powiedzmy też wprost, że technologia szybkiego ładowania skraca żywot baterii i powoduje, że jej objętość się z czasem kurczy i to znacznie szybciej niż myślimy. Co dostajemy w zamian. No niestety wychodzi na to że nic, albo naprawdę niewiele, bo czas pracy rn8pro i rn9pro na pełnej baterii wynika że jest zbliżony, a nawet rn8pro wychodzi lepiej w przypadku używania przez kilka godzin aplikacji mocno obciążających procesor. Chłodzenie cieczą daje dużo. Największym plusem w rn9pro co wynika z recenzji mi Explorers jest aparat i jego funkcje i nie mam na myśli kalejdoskopu, tym bardziej że od lat podobna funkcje można znaleźć w wielu aplikacjach w sklepie Play i absolutnie nie jest żadną nowością. Jeśli ja dziś miałbym kupować telefon to ze względu na cenę postawiłbym na rn8pro, chociaż po głowie chodzi mi znacznie droższy Poco F2 pro w lepszej wersji. Z drugiej strony jeśli byłbym przekonany do wydania parę setek więcej na rn9pro to na pewno łatwiej byłoby zdecydować się na Poco. ;)
2020-06-01 13:54:46

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Bardzo dobrze i konkretnie napisana recenzja . Pozdrawiam (jak widać na załączonym zdjęciu) Unax- owski Duet 😉👋
2020-06-01 16:11:26

Pro Bunny

Simon__1982 | from app

Fajny telefon
2020-06-01 16:11:28

Semi Pro Bunny

sad lord | from app

tajny agent taki jak ja
2020-06-01 17:45:12
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Unax Recenzje