In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne urządzenia

[Recenzja] Test Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop – mobilny odkurzacz i mop w jednym

2020-06-01 01:28:08
1267 12
Mi Robot Vacuum Mop to przenośne, bezprzewodowe i inteligentne urządzenie domowe, łączy w sobie funkcjonalność bezobsługowego odkurzacza i mopa w jednym, co czyni je doskonałym pomocnikiem w sprzątaniu. Nowy model oferuje ssanie na poziomie 2500Pa i jest wyposażone w zbiornik na kurz o pojemności 600 ml i na wodę o pojemności 200 ml. Dzięki 15 specjalnym czujnikom i niewielkim rozmiarom (8,2 cm wysokości) Mi Robot Vacuum-Mop ma z łatwością dotrzeć do wszystkich miejsc w domu i nie spaść np. ze schodów. Dzięki algorytmowi (vSLAM), wykonującemu ponad 50 obliczeń na sekundę i pobierającemu informacje z około 30 000 punktów z otoczenia urządzenie ma szybko zaplanować najlepszą ścieżkę sprzątania, a bateria o pojemności 2600mAh ma zapewnić długi czas pracy. Odkurzaczem można sterować za pomocą aplikacji Mi Home lub głosowo, gdyż Mi Robot Vacuum-Mop jest kompatybilny z Asystentem Google i Amazon Alexa. Sugerowana cena detaliczna Mi Robot Vacuum-Mop wynosi 1299 zł.

A jak Mi Robot wypada w rzeczywistości? Zapraszam do recenzji.

Zawartość pudełka

W kartonowym pudełku znalazłam:
  • Odkurzacz – Mi Robot Vacuum Mop
  • Stację dokującą z kablem zasilającym
  • Przyrząd do czyszczenia
  • Zbiornik na kurz z fitrem
  • Zbiornik na wodę
  • Ściereczkę mopa
  • Szczotkę boczną
  • Instrukcję obsługi
  • Gwarancję

Budowa i użytkowanie

Mi Robot Vacuum Mop, to okrągły robot odurzająco – myjący o średnicy 353 mm i wysokości 81,5 mm. Jego waga to 3,6 kg. Całość obudowy została wykonana z dobrej jakości lekkiego tworzywa sztucznego w kolorze białym. Wszystko jest dobrze spasowane i nic nie trzeszczy.

W górnej części robota znajdziemy:
  • Przyciski sterujące: Włącznik / Wyłącznik sprzątania oraz przycisk wysłania robota do stacji dokującej (Domek)
  • Czujnik nawigacji wizualnej

Po otwarciu pokrywy naszym oczom ukaże się zbiornik na brudy z filtrem HEPA. Ponad to znajdziemy tam przycisk reset oraz wskaźnik Wi-Fi.
Na tylnej krawędzi znajdziemy głośnik oraz otwór wentylacyjny.

Na przedniej: zderzak oraz czujnik podczerwieni zmniejszający prędkość.

Na spodzie robota natomiast znajduje się, to co interesuje nas najbardziej czyli:
  • turbo szczotka,
  • 3-ramienna szczotka rogowa
  • kółeczka główne oraz kółeczko wielokierunkowe
  • czujniki upadku i ruchu
  • miejsce na zbiornik na wodę
  • zatrzaski nakładki na szczotkę
  • styki ładowania

Mi Robot Vacuum Mop wyposażony jest w mopa (pojemnik na wodę) i jedną ściereczkę z mikrofibry. Zbiornik z wodą możemy bardzo szybko i bezproblemowo założyć i zdjąć.

Ostatnim elementem zestawu jest stacja dokująca.

Tyle z parametrów, a jak wygląda użytkowanie?

Po wyjęciu urządzenia z opakowania montujemy stację bazową tuż przy ścianie i podłączamy ją do zasilania. Następnie montujemy w niej odkurzacz i zostawiamy do naładowania. W międzyczasie pobieramy aplikację Xiaomi Home ze sklepu Android lub iOS, instalujemy ją i uruchamiamy. W kolejnym kroku rejestrujemy się w aplikacji i dodajemy urządzenie postępując zgodnie ze wskazówkami na ekranie aplikacji. Odkurzacz łączy się z naszą siecią WI-FI więc konieczne będzie podanie jej hasła. Urządzanie zostało dodane, a robot się naładował? To teraz możemy rozpocząć sprzątanie.

Ale zanim do tego przejdziemy skupmy się na chwilkę na aplikacji Xiaomi Home, która stanie się głównym centrum zarządzania naszym robotem. Aplikacja Xiaomi Home pozwala nie tylko na sterowanie Mi Robot Vacuum Mop, ale również innymi urządzeniami Xiaomi i Roborock, które mamy w domu. Co więcej jest bardzo intuicyjna w obsłudze – za to plus. Wracając jednak do naszego urządzenia, to aplikacja pozwala między innymi na:
  • zdalne włączenie / wyłączenie sprzątania
  • podgląd mapy sprzątania, % naładowania baterii, ilość wysprzątanych metrów kwadratowych powierzchni, czas sprzątania
  • wyznaczanie stref sprzątania
  • ustawienia wirtualnej ściany czy sprzątania miejscowego
  • definiowanie harmonogramów sprzątania
  • wybranie pomieszczeń w których robot ma odkurzać
  • udostępnienie urządzenia
  • weryfikacja podstawowych parametrów urządzenia (% zanieczyszczenia filtru, szczotek czy sensorów)
  • ręczne sterowanie
  • zmiana prędkości sprzątania (cichy, zbilansowany, turbo, max)
  • weryfikację historii sprzątania
  • aktualizację oprogramowania

Aby zweryfikować jakość urządzenia wykonałam kilka testów:
  • sprzątanie mieszkania w całości (robot sam zeskanował powierzchnię mieszkania i wykonał pełne czyszczenie)
  • sprzątanie z użyciem mopa
  • sprzątanie wybranej strefy
  • sprzątanie z ustawionego harmonogramu
  • sprzątanie wysokiego dywanu – z włosem
  • sprzątanie niskiego chodnika
  • sprzątanie na kaloryferze podłogowym
  • sprzątanie przez ręczne sterowanie
  • sprzątanie stolika (symulacja krawędzi schodów)
  • sprzątanie do momentu rozładowania baterii – automatyczny powrót do stacji dokującej w celu naładowania baterii
  • awaryjne odesłanie robota do stacji dokującej w trakcie sprzątania
Niestety nie posiadam żadnych asystentów głosowych w domu np. Alexy. Więc nie byłam wstanie zweryfikować sterowania głosowego.

Zacznijmy od tego, że Mi Robot Vacuum Mop został wyposażony aż w 15 specjalnych czujników, które w parze z niewielkim rozmiarem urządzenia mają pozwolić na dotarcie w wszystkich miejsc w domu i co najważniejsze nie spadnie ze schodów. A dzięki algorytmowi (vSLAM), wykonującemu ponad 50 obliczeń na sekundę i pobierającemu informacje z około 30 000 punktów z otoczenia urządzenie szybko zaplanuje najlepszą ścieżkę sprzątania.

Również w rzeczywistości odkurzacz wypada bardzo dobrze. Podczas sprzątania mieszkania urządzenie wykonało bardzo dokładnie mapę całej powierzchni, do której udało mu się dotrzeć. Robot  wybierał najbardziej optymalne ścieżki sprzątania, nie krążył po tych samych miejscach za co plus, ale najbardziej miłym zaskoczeniem okazało się, gdy wjechał na mój dywan z dosyć wysokim włosem czy kaloryfer podłogowy. Owszem przy dywanie troszeczkę pokrążył, aż znalazł miejsce, które pozwoliło mu na wjazd, ale ostatecznie wyczyścił go w całości. Podobnie przy kaloryferze podłogowym zdążyło się, że utknął kołem między żeberkami, ale po lekkim pchnięciu powędrował dalej bez najmniejszego problemu.
Mi Robot Vacuum Mop również wzorowo poradził sobie z krawędziami (zamiast schodów, których nie mam użyłam stolika). Nawet przez chwilę nie pojawiła się obawa, że urządzenie spadnie. Robot dojechał do krawędzi i wędrował dalej.

Bardzo fajną opcją okazało się również ustawienie harmonogramu sprzątania. Robot sam uruchamiał się codziennie o godzinie 9:00 rano i sprzątał mi mieszkanie. Jedyne o czym musiałam pamiętać, to żeby zabrać przeszkody czy otworzyć drzwi do łazienki, aby mógł dotrzeć do wszystkich zakamarków.
Po kilku takich sprzątaniach mapa, którą wykonał odkurzacz sama się zapisała i mogłam ustawić strefy, w które odkurzacz ma nie wjeżdżać czy wirtualne ściany. Dodatkowo z aplikacji mogłam sterować również siłą pracy (a co za tym idzie głośnością) czy definiować strefę, w której ma wykonać jednorazowe czyszczenie. Jedyne co trochę mi przeszkadzało, to to, że strefy, które mogę zdefiniować są prostokątem, a moje mieszkanie jest nieco nietypowych kształtów. Zatem próba ułożenia strefy np. w kuchni powoduje, że część wyjdzie na pokój. Rozwiązaniem jest bawienie się w wirtualne ściany, ale wtedy nie jest to tak szybkie i na jednorazowe sprzątanie nie do końca wygodne.

Mi Robot Vacuum Mop również nieźle wypadł podczas sprzątania z mopem. Co ciekawsze przy wjeździe np. na dywan czy kaloryfer również nie przerywał pracy, a mop nie odpadał. Przynajmniej w moim przypadku. Dodam jednak, że idealnie by było jakby robot nie wjeżdżał na dywan. Nie jest to jakieś mocno uciążliwe i da się z tym żyć, ale należy pamiętać, żeby sprzątanie z wodą wykonywać jednak podczas naszej obecności w domu i najlepiej z wykorzystaniem stref, dzięki którym ograniczymy miejsca, gdzie mamy dywan. Co więcej taki mop nie zastąpi nam w żaden sposób tradycyjnego sprzątania, a jedynie odświeży podłogę z kurzu i delikatnego brudu. Wszystko to sprawia, że tradycyjnego mopa wyciągniemy znacznie rzadziej niż dotychczas, ale jednak nie zlikwidujemy. Dodam jeszcze, że w aplikacji możemy stawić 3 poziomy ustawienia wody: niskie, średnie i wysokie.

Podczas testu potwierdziły się również takie parametry jak głośność  czy długość pracy na akumulatorze. Mi Robot Vacuum Mop może nie jest mega cichy, co pozwoliło by na pracę w nocy w sypialni, ale poziom głośności w trybie ”Cichy” (do wyboru mamy 4 poziomy: cichy, normalny, silny i turbo) spokojnie pozwalał mi pracować czy prowadzić rozmowę przez telekonferencję. Kompletnie nie przeszkadzał mi w tym czasie jeżdżący odkurzacz. Co więcej robot bez problemu wysprzątał całe mieszkanie bez powrotu na ładowanie. Po wysprzątaniu ponad 20 m kwadratowych poziom naładowania oscylował w granicy 70%.
Po zakończeniu sprzątania (zgodnie z planem lub awaryjnym powrotem) wystarczyło przeczyścić turboszczotkę z włosów oraz otworzyć klapę i opróżnić pojemnik z brudami. Po wysprzątaniu nawet tych niewielu metrów pojemnik był pełniutki. Ale najważniejsze, że dywan i chodniki miałam czyste, a wszystkie paprochy i włosy zostały zebrane.

Podsumowanie

Dwa tygodnie spędzone z Mi Robot Vacuum Mop, to najlepszy okres jaki ostatnio mnie spotkał  Od dłuższego czasu już zastanawiam się nad kupnem takiego urządzenia i coraz bardziej przekonuję się, że jest to dobry wybór. Podczas, gdy robot dokładnie czyścił moje mieszkanie, to ja spokojnie mogłam pracować (w dobie pracy zdalnej to bardzo ważne) czy pójść na spacer. Co więcej również gruntowne sprzątanie wykonywałam nieco rzadziej. Spokojnie mogę polecić go każdej Pani/Panu domu. Cena aktualnie to 1299 zł.

2020-06-01 01:28:08
Favorites1 RateRate

Advanced Bunny

Marcelsky | from app

pierwszy
2020-06-01 01:31:57

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Świetny opis , masa niezbędnych informacji w jednym miejscu 👌 . Jednakże JA pozostaję przy opcji o której wspominałem wcześniej a teraz nie wspomnę z wiadomo jakich przyczyn 😁. Pozdrawiam 👋
2020-06-01 01:47:49

Semi Pro Bunny

dkisiala Author |

Łukasz 14 odpowiada, dnia 2020-05-31 19:47:49
Świetny opis , masa niezbędnych informacji w jednym miejscu 👌 . Jednakże JA pozostaję przy opcji o której wspominałem wcześniej a teraz nie wspomnę z wiadomo jakich przyczyn 😁. Pozdrawiam 👋

tak tak wiem :P
2020-06-01 01:58:21
Diana

Mi Sports Team

gopi1 | from app

Rzetelna recenzja 🙂 na pewno przekona niezdecydowanych do zakupu 😉
2020-06-01 02:18:13
Konkretnie i skrupulatnie.

Mnie zastanawia tylko jedna rzecz...
Może wyprowadzicie mnie z błędu.
Chodzi o mopowanie.

Kiedy robot czyści mopem (ścierką) podłogę, po jakimś czasie robi się brudna.
Z normalnym mopem wyciskamy go w wiadrze usuwając brudną wodę i zabrudzenia.
A jak jest tutaj?
Czy nie jest przypadkiem tak, że po jakimś czasie czyścimy podłogę brudną ścierką?

Czy konfiguracja mopa (ustawienia w aplikacji + stworzenie mapy) może być jakoś uciążliwe dla osoby która nie ma pojęcia o telefonach i technologi?
Czy gdyby wręczyć to jako prezent komuś kto ostatnie x lat używał telefonu do sprawdzania dziennika na Librusie i odbierania połączeń może sprawić to jakieś trudności?

Czy robot do działania wymaga połączenia z internetem?
Chodzi o ewentualne problemy z dostępem do sieci (zasięg wifi) - czy w sytuacji braku internetu robot będzie normalnie działał?

Ciągle myślę o nim, ale mam jednego sceptyka w domu który twierdzi że to będzie kasa wyrzucona w błoto ze względu na dużo "kącików" gdzie robot może po prostu nie wjechać a nie mam szans się przekonać na własnej skó... podłodze.

Dzięki jeszcze raz za recenzję!
2020-06-01 02:43:46

Semi Pro Bunny

dkisiala Author | from app

mini21

To prawda cały czas jeździ jedną ścierką z mikrofibry. Trzeba mieć na uwadze, że to nie zastąpi prawdziwego mopa. On tak naprawdę zbiera codzienne kurze z podłogi i ją odświeża. Raz na jakiś czas i tak trzeba przejechać normalnym mopem. Szczególnie w miejsca, w które robot nie dotrze. Jak zobaczysz zdjęcie, na którym mop jest do góry ścierką, to jest brud po całych 20 m, które przemopował. Potem możesz ją wypłukać. I mieć na kolejne sprzątanie.  Generalnie jak usuniesz przeszkody i ustawisz w mieszkaniu tak, że robot dojedzie w jak najwięcej miejsc i ustawisz sobie codzienne sprzątanie np. o 9.00, to znacząco poprawia to porządek w mieszkaniu i duży odkurzacz wyciągniesz też rzadziej.
Co do połączenia, to podczas konfiguracji pyta o wifi. Więc musi być połączenie, ale sterowanie jest rak proste, że poradzi sobie z tym każdy.
2020-06-01 03:46:36
Diana

Master Bunny

Febron | from app

Recenzja jest świetna i dogłębna bardziej niż sprzątanie przez tego mądralę. Myślę tylko, że swoje kilkadziesiąt metrów kwadratowych ogarnę szybciej, bez specjalnych zabiegów programistycznych. Słowa uznania od drugiej strony popłyną, a ja zbudowany tym chwycę się za cieknący kran, który czeka już dwa miesiące. Moja opinia słodko-gorzka wynika chyba z wieku i pewnej nieufności do tego co zbyt nowe.Niemniej recenzja(nie pierwszy raz) jest świetna, lepsza może od samego urządzenia. Wiadro i ściera niektórym doskwiera. Kupi mop- mobile i ma wolne chwile(do poprawki). :-D
2020-06-01 04:02:47

Advanced Bunny

1705465967 | from app

Brakuje jedynie testu pokonywania progów
2020-06-01 12:02:29

Banned

michalms | from app

Tu zgodzę się z Diana. Niestety bez względu na producenta i urządzenie nie możemy jeszcze mówić o prawdziwym mopowaniu. To takie starcie kurzu, który jest na wierzchu, chociaż osobiście zastanawiam się, czy jest tak naprawdę co przecierać po odkurzaniu. Powody wynikają moim zdaniem z chemii i fizyki. Po pierwsze brak jakiego kolwiek specyfiku do mycia podłogi, używamy czystej wody. Tu przy tradycyjnym mopowaniu robotę robi chemia. Po drugie odkurzacz jest zwyczajnie zbyt lekki a jego konstrukcja uniemożliwia dociśnięcie mopa do podłogi, bo że tak powiem on sam jest również siła sprawczą jeśli chodzi o ruch. Używając tradycyjnego mopa dociskamy go do podłogi i poprostu ja myjemy (dziękujemy fizyce ;) ). Po mopowaniu całego mieszkania ściereczka odkurzacza po myciu zazwyczaj jest prawie czysta. W przypadku mycia podłogi tradycyjnym mopem mopa trzeba przepłukać co kilka metrów, a woda w wiadrze robi się mętna i brudna już po jednym pomieszczeniu. Oddzielna kwestia jest mopowaniem tam, gdzie taka potrzeba jest najczęściej. Mam na myśli płytki w kuchni, gdzie czasem na podłodze znajdzie się jakiś sos, spadnie nam kawałek jedzenia, czy np jakaś słodka maź. Tu powiedzmy sobie wprost, odkurzacz nie da rady. Nie domyje żadnej plamy, w najlepszym wypadku rozniesie ja na kilkadziesiat centymetrów i podłoga po mopowaniu będzie bardziej ulepiona niż przed.
2020-06-01 14:10:01

Banned

michalms | from app

mini21

Moim zdaniem osoba, która nie lubi się z elektroniką swobodnie poradzi sobie z odkurzaczem. Sieć Wifi jest nie zbędna. Odkurzacz stałe jest z nią połączony i to router jak zauważyłem jest pośrednikiem między telefonem a odkurzaczem. Najprostszym trybem jest sprzątanie całościowe i jednocześnie jest to też tryb najskuteczniejszy. w tym trybie nie zdarzają się żadne błędy czy pomyłki, które są jednak dość częste w przypadku zadań dotyczących sprzątania wybranych pomieszczeń, czy zaznaczonych obszarów. więc czym prościej tym lepiej i laik sobie poradzi. Jeszcze lepszym i prostszym rozwiązaniem byłaby możliwość uruchomienia trybu całościowego sprzątania za pomocą przycisku na odkurzaczu, a przyciski są dwa. Niestety to nie możliwe, a szkoda, bo najprostsze sprzątanie odbyłoby się bez użycia telefonu i myślę, że wifi wtedy też nie byłoby potrzebne. Co do zakamarków to niestety, nie wjedzie to nie posprząta, tak samo z narożnikami. Należy jednak podkreślić, że obszar sprzątania jest większy niż obwód odkurzacza że względu na szczoteczkę namiatajaca wystająca poza ten obwód. W zależności od mieszkania trzeba też powiedzieć, że może być tak, że odkurzacz za każdym razem sprzątnie też powierzchnię trudno dostępne, które sprzątamy rzadziej. U mnie jest to duża szafka w łazience, gdzie ze względu na niewielkie pomieszczenie położenie się prawie na podlodze, żeby dosięgnąć tradycyjnym odkurzaczem jest mocno karkołomne, więc zdarzało się to raz na parę miesięcy. Podobnie jest z przestrzenią pod łóżkiem. Jeśli ktoś ma łóżko na nogach to tak uczciwie jak często odkurza pod nim całą powierzchnię? Należy też pamiętać, że w większości wypadków miejsca do których nie dosięgnie odkurzacz, będą też miejscami trudnymi do zakruszenia czy innego zabrudzenia niż kurz. Więc tak naprawdę do ich sprzątnięcia nie będzie potrzeba posiadania drugiego odkurzacza, wystarczy użyć ręki, szmatki i te miejsca raz na dwa tygodnie przetrzeć (tudzież tradycyjnego mopa na kiju). Zgodzę się z Diana, że odkurzacz ułatwia życie. Czym mniej przedmiotów na podłodze do usunięcia przed sprzątaniem tym lepiej. Nie uważam, żeby konieczne było sprzątanie codziennie, ale raz na 3 dni daje już odczuwalny wynik. Jeśli mamy dużo przedmiotów na podłodze, porozstawiane buty ze sznurówkami, kable które trzeba rozpiąć czy podnieść do góry, plecaki dzieci z paskami od ramion, zabawki, czasem jakiś ciuch na podłodze, to raczej o sprzątaniu automatycznym zgodnie z harmonogramem możemy zapomnieć. Chyba, że dodatkowo taki harmonogram zastosujemy wobec siebie i każdorazowo przed odkurzaczem przygotujemy mieszkanie do sprzątania. W innym wypadku wręcz mogę zagwarantować, że odkurzacz po drodze wpadnie w jakaś pułapkę i znajdziemy go z owiniętym kablem w koło szczoteczki namiatajacej, albo sznurówka blokująca szczotkę główna. Zawiesi się prawie na pewno na miękkim ubraniu, które też częściowo wciągnie, a problemem nie do pokonania może okazać się nawet zwykły długopis, nie mówiąc już o klockach czy np resorakach i innych niewielkich zabawkach.
2020-06-01 14:30:35
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

dkisiala

Semi Pro Bunny

• Followers

56

• Threads

16

• Replies

234

1479