In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Explorers 2020

[Misja] Misja 3 - Porównanie RN9 PRO z konkurencją oraz krótkie zestawienie z RN8 PRO

2020-05-26 13:42:51
8983 53
Cześć, tak to znowu ja! Macie mnie dość, czy jeszcze nie?

Dziś wirtualnie spotykamy się w trzeciej misji programu Mi Explorers. Czego dziś się dowiecie? Na czym ma polegać ta misja? Już wyjaśniam :)

W tym wątku skupię się na trochę takim porównaniu z konkurencyjnym telefonem. Pokaże wam różnice między smartfonami z podobnego segmentu 'technicznego', co omawiana dziewiątka PRO. Nie zabraknie też kilku słów o Redmi Note 8 PRO, bo wiem, że naturalne jest zestawianie go z 9 PRO.
Także specjalnie dla was – też to zrobię. Nie tak szczegółowo jak z Samsungiem, bo przy nim skupię się na aspektach specyfikacji (przedstawię wam to w przystępny sposób), ale myślę, że finalnie będziecie zadowoleni moim bezpośrednim podejściem.

Jeśli trafiliście tutaj pierwszy raz, to pamiętajcie, że warto uzupełnić swoją wiedzę o pozostałe misje, nie tylko moje, także pozostałych Mi Explorerów.

Poniżej podaje linki:

---------------------------------------------

Unboxing + Film – Unax Recenzje:

Techniczny aspekt i możliwości RN9 PRO:

Unboxing Marcina:

Aspekt fotograficzny:

Unboxing Mateusza:

Film humorystyczny:

To co? Nie przedłużajmy, zaczynajmy

Uwaga! W myśl - „korzyści” chciałbym odnosić się do sprzętów, które miałem, bo wtedy te przekazywane korzyści, dane, moje słowa byłyby poparte doświadczeniem z obcowania z danym sprzętem – niestety nie jestem w stanie tego zrobić, a zadanie, które mam tego wymaga - porównania. Więc będę jednak bazował na specyfikacji (tylko w przypadku Samsunga vs RN9 PRO),  ale nie martwcie się, w czwartym zadaniu (ostatnim) wrócę z moją opinią, moimi wrażeniami.

To może zacznijmy już, bo obiecuję, obiecuję, a ciągle tylko gadam.

Jak wyglądają dane i ceny? Zacznijmy najpierw od danych.

1. Samsunga A71 vs Redmi Note 9 Pro
W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem o podobnej specyfikacji, a jednocześnie w znacznie wyższej cenie.

Procesor:

Snapdragon 730 (Samsung) vs Snapdragon 720G (Redmi)

Wydaje się, że Samsung może mieć tutaj przewagę, ale nic bardziej mylnego, dużych różnic nie ma, zastosowany procesor w Redmi jest nowszy (to dużo nie znaczy, ale dorzucam to info;) ), oferuje podobną wydajność co 730 – więc nie jest to porównanie z czapy. Znaczy się mówię o takim porówanniu w zwykłym użytkowaniu. Testy pokazują przewagę 730 nad 720G, ale nie jest to miażdżąca różnica. Możemy znaleźć też takie, w których wygrywa 720G. Testy to tylko testy.

Nie chcę, żeby zabrzmiało, że 720G zawsze (na każdej płaszczyźnie) przoduje nad 730. Chodzi raczej o to, by pokazać, że różnica w cenie tych sprzętów w ostatecznym rozrachunku wychodzi na plus dla Redmi Note 9 Pro. Cena Samsunga jest dużo wyższa, a nie oferuje dostatecznego przeskoku wydajności.
Nie zjedźcie mnie – to moja opinia.

Wyświetlacz:

Super AMOLED Plus, 1080 x 2400 px (6.70") 393 ppi (Samsung) vs IPS TFT 16M kolorów 1080 x 2400 px (6.67") 395 ppi (Redmi)

Tutaj musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wolicie ekrany amoled, czy jednak nie jest to dla was istotne. Mówi się, że amoled jest lepszą technologią – tutaj zalezy od indywidualnych preferencji. Ja wolę IPS (Redmi), bo kolory są bardziej stonowane, ale możecie też powiedzieć, że są wyblakłe, więc tak jak mówię – to jest indywidualna kwestia. Dokładność odwzorowania kolorów stoi moim zdaniem na wysokim poziomie, nie ma tutaj problemu z wypalaniem się ekranu. Wadą może być słabszy kontrast czy taka „sztuczna” czerń? Mam nadzieję, że wiecie, co mam na myśli.
Na plus w amoledach to prawdziwa czerń, możliwość używania Always on Display, większa energooszczędność, kąty widzenia. Natomiast  z wad ‘ponoć’ jest bardziej narażony na wypalanie (amoled) – nie użytkowałem, więc nie chcę tego potwierdzać ani zaprzeczać. Ok, ekran ma takie skłonności, ale czy jest to nagminne? Nie sądzę. A wy?

A, no i jasna sprawa - ekrany amoled są kosztowniejsze w produkcji, więc to się przekłada na finalną cenę samego urządzenia jak zresztą widać po tym porównaniu.

Budowa:

Przód Gorilla Glass 3 (Samsung) vs Przód Gorilla Glass 5 (Redmi)

Czym jest ta Gorilla Glass? A no materiałem, którego nie znajdziecie w przyrodzie, a mianowicie alkalicznym glinokrzemianem. Prosto mówiąc (bardzo prosto) Trzecie wersja, która występuje w Samsungu, była stworzona z myślą o rysach, a piątka z Redmi z myślą o upadkach. Dlatego większe naciski są kierowane właśnie w te aspekty. Nasuwa się wam ten sam wniosek co mi? Z generacji na generację od**ość na zarysowania spada – kosztem ochrony na upadki. Tylko wiecie to mojego takie zdanie na ten temat, a jest on bardzo obszerny.

Jak was zaciekawiłem, to odsyłam do ciekawego tematu o CGG:
https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/10/19/17514174/gorilla-glass-scratch-resistance-google-pixel-3-samsung-galaxy-s9-note

Aparaty:

64+12+5+5 MP (Samsung)  vs 64+8+5+2 MP (Redmi)

Przyjęło się, że Samsung w tym aspekcie wypada lepiej – nie mi to oceniać. Sądzę, że marka Xiaomi przeszła długą drogę w kwestii poprawy jakości zdjęć, gównie problem leżał (tak myślę) w oprogramowaniu, które teraz jest niczego sobie. Tutaj nie jestem w stanie powiedzieć złego słowa, sami zresztą zobaczycie (i już widzieliście) po zdjęciach wykonanych przez innego Mi Explorera – fotografa. Czy tutaj wypada Redmi lepiej? Nie miałbym sumienia, by kręcić i wymyślać. Ten aspekt zostawię pod znakiem zapytania, może będę miał okazję kiedyś zrobić dla was porównanie – od takiego zwykłego użytkownika w kwestii aparatów dla zwykłego użytkownika.

Ładowanie:

25W (Samsung) vs 30W (Xiaomi)

Technicznie rzecz ujmując, szybkie ładowanie może mieć wpływ na szybsze zużywanie się baterii, ale nie powinno być to mocno widoczne przy tych 2 latach użytkowania. System ładowania jest skonstruowany tak, że największą mocą ładuje do pewnego poziomu, a potem to ładowanie (dla uratowania żywotności baterii) jest trochę zwalniane, dlatego szybciej procenty lecą na początku ładowania niż przy końcu.

Bateria:

4500 mAh (Samsung) vs 5020 (Redmi).

Co prawda pojemność baterii nie musi oznaczać, że dany sprzęt będzie mógł działać dłużej na baterii, tak dla jasności. Tylko tutaj wierze, że tak jest – że Redmi wytrzyma dłużej, bo optymalizacja systemu – (nakładka) stoi na wysokim poziomie.

Nakładka:

Jeżeli chodzi o nakładkę, to dla mnie jedną z lepszych jest MIUI, a użytkowałem również Samsungowe. Tak samo, jak oprogramowanie całego aparatu, ono również przeszło długą drogę. Mamy tak ogromne możliwości personalizacji różnych rzeczy, spójność jest zachowana, ale to też paradoks, bo jest ona równocześnie prosta i intuicyjna, dzięki czemu trafia do dwóch grup docelowych – do tych, którzy chcą odpalić sprzęt i mieć wszystko gotowe, oraz do tych, którzy potrzebują większej personalizacji.

Jest to misja o porównaniu, ale wprost nie chcę odnosić się do nakładki, bo jeśli chodzi o wybór sprzętu, to nie gra ona pierwszej, drugiej, ani nawet trzeciej roli. Chciałem jedynie o tym wspomnieć, bo akurat MIUI stanowi atut, choć raczej nie taki, który przechyliłby szalę.

Czytnik linii papilarnych:

W ekranie (Samsung) vs na boku urządzenia (Redmi)

Ja osobiście miałem do czynienia z technologią czytników w ekranie i moje zdanie jest takie, że to jeszcze nie ten moment. No dla mnie nie działa to rewelacyjnie. Ma często opóźnienia znacznie - większe od tradycyjnych czytników, ale i też z trafnością jest różnie. Ok, ta technologia jest dosyć świeża, jeżeli chodzi o masową produkcję, przeszła też kilka ulepszeń i wierzę, że to faktycznie może być przyszłość, ale właśnie… przyszłość. Dla jasności, bazuję tutaj na swoich doświadczeniach, bo nie miałem tego modelu Samsunga i nie wiem, jak ten czytnik sprawdza się w tym konkretnym modelu. To tak przypominam.

Dlatego w tym sprzęcie (Redmi) czytnik z boku jest ogromnym plusem, o którego też miałem obawy, że będzie wolny, że będzie trzeba mocno naciskać, ale nic z tych rzeczy.  Działa on bardzo sprawnie pomimo swojego rozmiaru. Pokazałem to zresztą na filmie

Inne:

Z innych takich różnic w stosunku do Samsunga, to ten model ma port podczerwieni do sterowania różnymi urządzeniami. Redmi może pochwalić się haptyczną informację zwrotną, czyli właśnie tym silnikiem Z-axis, o którym mówiłem w drugim wątku. Dla niektórych również może być plusem jednokolorowa dioda powiadomień, która jednak tam jest, a w Samsungu z kolei zastępuje ją Always On Display.

Podsumowując powyższe porównanie, chciałbym odpowiedzieć na pytania, dlaczego Redmi Note 9 Pro jest interesującym telefonem, do czego obliguje mnie moja misja. W stosunku do tego Samsunga, którego porównywaliśmy – pierwszą ważną kwestią jest cena.
Redmi Note 9 Pro w wersji 6/64 kosztuje 1299zł, a w wersji 6/128 kosztuje 1399zł. Patrząc na konkurenta omawianego w tym temacie, jest to różnica 600zł na plus dla RN9 PRO, a jak pewnie mogliście wywnioskować, w takiej wydajności dnia codziennego, raczej nie powinniście czuć różnicy w tym droższym sprzęcie. Zyskacie z kolei szkło wyższej generacji, co przełoży się na upadki, większą baterię, szybsze ładowanie. Inne kwestie, które omawiałem. Które mogą być na plus Samsunga? Musicie sami stwierdzić, czy to dla was zaleta, bo jak już wcześniej mówiłem, to kwestia mocno indywidualna.

Wróćmy do głównego pytania i zostawmy troszkę tego Samsunga z boku. Dostajemy w tym przedziale cenowym świetną wydajność sprzętu, procesor, który jest przyjazny dla moderów, dużą baterię z szybkim ładowaniem, w zestawie z szybką ładowarką; design przyjazny dla oka i ciekawe kolory (w tym właśnie smukłe ramki), aparaty, które zdają egzamin (odsyłam do wątku, który prowadzi fotograf w Mi Explorers :) oraz możliwość robienia zdjęć w Rawach, zdjęcia makro w 5 mpx + tworzenie filmów tym obiektywem, natomiast kamerą do selfie możemy pobawić się w trybie slow-motion; „nowy silnik” wibracji, mamy też Jacka 3,5mm, nfc, port podczerwieni, o którym już wspominałem; szybki czytnik.

Przy tym porównaniu opierałem się na danych ze stron:
mgsm.pl
nanoreview.net

Redmi Note 8 Pro kontra Redmi Note 9 Pro – który dla kogo?

Nie będę uwydatniał całej specyfikacji, ale napiszę wam szczerze, który model jest dla kogo. Jeżeli potrzebujecie jeszcze szerszego odniesienia się do 8 PRO, to dajcie znać, coś postaram się wymyślić przy czwartej ostatniej misji.

Wiem, że dużo ludzi pytało zarówno tutaj na forum, jak i na YouTube, czy w prywatnych wiadomościach:

• Co lepsze?
  • Czy warto dopłacać?
  • Co w tej dziewiątce jest takiego, by skusić się na ten telefon?

Okiem Unaxa, jak spojrzycie na specyfikację, procesory i, pomimo że są one od dwóch różnych firm, to wydajnościowo stoją na podobnym poziomie – w zwykłym użytkowaniu, bo Redmi Note 8 Pro w grach będzie radził sobie lepiej, ale tak ma być. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Patrząc obiektywnie na te sprzęty, 9 Pro jest skierowana do młodych ludzi Internetu. Aparat do selfie robi robotę, ale nie tylko o to chodzi, mamy chociażby dodatek w postaci kalejdoskopu, którym możemy zrobić ciekawe ujęcia. Ok, może nie trafia to do mnie, bo jestem trochę starszy i moje zainteresowania są ulokowane gdzie indziej, ale widzę chociażby po komentarzach ludzi po pozytywnym przyjęciu mojego filmu, że nawet aspekt wyglądu, czy koloru ma swoją grupę odbiorców, którzy wolą 9 PRO, zamiast 8 PRO. I fakt, kolory mogą nam to też sugerować. Może nie miałem zieleni 9 Pro w rękach, ale doskonale widać, że tamta zieleń jest jasna, radosna bym powiedział, kojarząca się bardziej z młodymi ludźmi (bez urazy dla nas!). 8 Pro w moim odczuciu w tej zielonej wersji kolorystycznej bardziej przywodzi na myśl produkty gamingowe, jednak o to chodzi, bo właśnie do tej grupy odbiorców telefon jest skierowany. Takie moje luźne przemyślenia dotyczace koloru

Więc bez żadnego kręcenia wypisze wam, jak wygląda grupa docelowa ósemki PRO i dziewiątki PRO – według mnie. Myślę, że będziecie mogli sami wpisać się w jedną z nich i podjąć decyzję, który telefon jest dla was.

Redmi Note 8 PRO:

- Telefon z pazurem – dobitnie to pokazuje grupę docelową, czyli graczy, Telefon w testach podczas grania, radził sobie lepiej od dziewiątki pro, telefon rzadziej łapie zadyszkę i utrzymuje klatkarz na prawie stałym poziomie – zasługę ma tutaj chłodzenie cieczą; widać, że grając nawet w wymagającą grę, telefon nie zwalnia. A naprawdę… dużo droższe sprzęty potrafią się wysypać w takich zadaniach. @michalms prosił mnie o testy, wykonałem takie i poniższej są rezultaty.

Reasumując ten punkt, jeśli jesteś graczem, wymagasz wysokiej wydajności, bierz Redmi Note 8 Pro. Oczywiście ten model ma też inne atuty, ale tutaj skupiam się na grupie docelowej, więc może swoją myśl rozwinę w ostatniej misji.

Redmi Note 9 Pro:

- Telefon nastawiony na młodych ludzi aktywnych w social-mediach. Wydajność w grach może jest mniejsza, ale raczej nie to było priorytetem producenta. Ten telefon ma ładnie się prezentować, czy to na zdjęciach, czy dobrze radzić sobie przy ich robieniu. Pojemna bateria ma pozwolić na zadowalający czas korzystania, żeby ta aktywność w Internecie nie została ukrócona (chociaż zawsze jest też szybkie ładowanie). Aparat pełen ciekawych funkcji, zwłaszcza kamera do selfie z opcją slow-motion oraz kalejdoskopu. Nie mniejszym atutem jest też cała sekcja Pro w aparacie, plus właśnie możliwość zapisywania zdjęć w rawach; potencjał aparatu makro, który ma aż 5 mpx, umożliwiający nam również nagrywanie filmów. Tryb filmowy, który może dać naprawdę ciekawe efekty, jeśli się nim pobawimy. Widzicie, o co mi chodzi? Nie chodzi o to, żeby pokazywać to, czy ten sprzęt będzie następcą bijącym swego poprzednika na każdej możliwej płaszczyźnie – no bo tak nie jest. Chodzi tu o to, by każdy z tych modeli trafiał do swojej grupy odbiorców, a według mnie, tak właśnie jest.

Więc jak jest z wami? Który model wybieracie? Zadawajcie pytania, a w ostatniej misji na pewno do nich się odniosę

Rate

Number of participants 1 Experience +15 Pack Reason

View Rating Log

2020-05-26 13:42:51
Favorites17 RateRate

Master Bunny

GKNKR53 | from app

👌
2020-05-26 14:14:19

Master Bunny

RuraSzczecin | from app

RN8Pro.. 😁😁😁. A gdybym miał dopłacać to wolałbym MiNote10 Lite... I tyle... Sam chciałeś 🤣
2020-05-26 14:40:47

Advanced Bunny

Drasjelek | from app

RN8PRO :-) pozdrawiam.
2020-05-26 14:41:21

Semi Pro Bunny

Unax Recenzje Author | from app

RuraSzczecin
RN8Pro.. 😁😁😁. A gdybym miał dopłacać to wolałbym MiNote10 Lite... I tyle... Sam chciałeś 🤣

No inaczej być nie mogło ^^
2020-05-26 14:42:01

Semi Pro Bunny

Unax Recenzje Author | from app

Drasjelek
RN8PRO :-) pozdrawiam.

Dzięki za informację! A masz już Rn8 pro, czy kupujesz? 😉
2020-05-26 14:42:39

Advanced Bunny

Drasjelek | from app

Unax Recenzje
Dzięki za informację! A masz już Rn8 pro, czy kupujesz? 😉

RN8PRO mam już od początku stycznia. Jestem zadowolony, szczególnie z nowej aktualizacji na moim globalnym Romie, do wersji 11.0.4.  Bateria trzyma prawie tak samo dobrze jak na android 9. W końcu wraca wszystko do normy, i nie zauważyłem jeszcze żadnych błędów. Gry, Aparat, i wydajność to największe atuty dla mnie. Oczywiście również bateria.
2020-05-26 14:56:19

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Dzięki za obszerną relację Kamilu , jeżeli miałbym wybierać to MÓJ wybór padłby na RN8PRO , mam SWOJĄ zasadę że na telefon dla SIEBIE nie wydaje więcej niż 1000 zł.( charakter pracy jaką prowadzę) w chwili obecnej mam RN8T . Pozdrawiam 👋
2020-05-26 14:59:35

Master Bunny

RuraSzczecin | from app

Unax Recenzje
No inaczej być nie mogło ^^

Napisałem pod względem ergonomii, wyglądu i tym co sobą prezentują aparaty... RN8Pro (jeżeli idzie o cenę i w tej cenie możliwości gejmingowe i foto) ... Note10 Lite - aparat jest wypas i ergonomia zajebiaszcza tylko cena nie czyni cudów... A RN9Pro to takie człon wie co... Ani wygodne, ani zajebiaszczego ekranu, czy aparatu nie ma, ani tanie nie jest... Najgorszy wybór z możliwych... I tyle... Ale pisz.. Pisz, bo bardzo fajnie to robisz i może coś mnie natchnie i pójdę potestować pod innym względem... 😉
2020-05-26 15:00:21
RN8Pro jak w opisie może ze względu na wiek :) haha
2020-05-26 15:10:56
Artur - RN8Pro 6/64GB Pearl White - Android 10 - MIUI 11

Mi Test Team

michalms | from app

RuraSzczecin
Napisałem pod względem ergonomii, wyglądu i tym co sobą prezentują aparaty... RN8Pro (jeżeli idzie o cenę i w tej cenie możliwości gejmingowe i foto) ... Note10 Lite - aparat jest wypas i ergonomia zajebiaszcza tylko cena nie czyni cudów... A RN9Pro to takie człon wie co... Ani wygodne, ani zajebiaszczego ekranu, czy aparatu nie ma, ani tanie nie jest... Najgorszy wybór z możliwych... I tyle... Ale pisz.. Pisz, bo bardzo fajnie to robisz i może coś mnie natchnie i pójdę potestować pod innym względem... 😉

A jesteś pewien że masz mi note 10 lite na myśli, bo on ma z tego co pamiętam identyczne albo prawie identyczne aparaty co Twój Redmi note 8 pro. Większość osób zresztą idąc za sugestia producenta zwraca uwagę tylko na główny aparat i zmianę 108 na 64 co akurat może być plusem, bo sd730 i tak sobie z nim nie radził. Ale poważnej kastracji poddana została reszta obiektywów w modelu lite.
2020-05-26 15:14:11
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Unax Recenzje

Semi Pro Bunny

• Followers

93

• Threads

12

• Replies

256

896