In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Explorers 2020

[Misja] Misja 2 - Techniczna strona Redmi Note 9 Pro

2020-05-23 16:00:37
1598 28
Cześć wszystkim.

Spotykamy się tu już po raz drugi w ramach kolejnej misji Mi Explorers. Dziś przychodzę do was, byśmy mogli wspólnie bliżej przyjrzeć się technicznej stronie Redmi Note 9 Pro, jego możliwościom oraz opcjom. Na moją opinię musicie jeszcze chwilę poczekać.

Gotowi? Zaczynajmy!

Aaaa... zapomniałbym - To już nie w ramach misji, ale z własnej inicjatywy stworzyłem film, gdzie omawiam specyfikację w nieco skondensowanej wersji.

Zapraszam.

Jeżeli mnie oglądacie to wiecie, że podchodzę do testów w sposób bardziej praktyczny, a na pewno staram się w taki sposób podchodzić i do tego dążę. Na forum jestem od bardzo dawna, znaczy się – konto założyłem niedawno, ale jako niezalogowany użytkownik przebywam tu od dłuższego czasu. Stąd też wiem, że duża część z was ma OGROMNĄ wiedzę i moglibyśmy tutaj rzucać specjalistycznym słownictwem na prawo i lewo, odnosząc się do specyfikacji i możliwości. Wiecie, do czego dążę? Do tego, żebyście mnie nie zjedli, jeżeli uznacie, że jest tutaj zbyt mało technikaliów. Tak jak wspominałem, chcę przełożyć ten techniczny język na taki, który będzie nieco bardziej przystępny, bo większość nie tyle nie wie, co nie interesuje się tymi aspektami. Ja z kolei muszę je poruszyć, więc zrobię to uniwersalnie. Dlatego uprzedzam, swoje wszystkie następne misje będę prowadził w myśl:

Korzyści, jakie dany użytkownik może mieć, gdy zakupi Redmi Note 9 Pro"
Koniec wstępu. Nie chcę was zanudzić, więc przejdźmy do konkretów.

Na poniższym zdjęciu wklejam wam taką ściągę ze specyfikacją, a w dalszej części tekstu będę się do niej odnosił. Może nie będzie to wszystko po kolei, ale postaram się tak ująć ten tekst żeby was nie zanudzić, a jednocześnie pomóc w ewentualnym zakupie.

Jak widać telefon działa pod systemem android 10, a nakładka jest w wersji MIUI 11. Co to oznacza? Że po zakupie będziecie mieli aktualne oprogramowanie. Będziecie mogli w spokoju czekać na miui 12

Jak pewnie większość z was wie, RN 9 Pro, który właśnie recenzuję i jest wersją europejską, to odpowiednik (prawie!) Redmi Note 9 Pro Max z rynku indyjskiego. Tamten ma 32Mpx w aparacie do selfie, a nasz ma 16Mpx. Chciałem to zaznaczyć na początku, bo wiem, że nazwy mogą być czasem niejasne. A był to dobry pretekst by wspomnieć o przedniej kamerze. Jeszcze do niej wrócimy dalszej części tekstu. Ale wracając – kwestię wyglądu poruszyłem już w kolejnym tekście. Tutaj czasem będę ten wątek rozwijał. Na pewno nie wspominałem, że przód i tył jest pokryty szkłem Gorilla Glass piątej generacji, natomiast ramka jest matowa, która powoduje, że telefon stabilnie leży w dłoni nawet bez etui. Swoją rolę ma też zakrzywione szkło 2,5D i pomimo dużych rozmiarów, korzysta się zniego komfortowo. Czy to szkło ochroni nas przed wydatkiem, gdy telefon wypadnie nam z rąk? Nie sądzę. Kwestia szczęścia. To nadal szkło - radze uważać. Trzeba zaznaczyć, że tył to piękne lustro, które palcuje się niemiłosiernie, więc trzeba je dość często przecierać

Sam ekran to aż 6,67’’ DotDisplay, FHD+ , o proporcjach 20:9. Nie ma notcha i faktycznie w moim odczuciu bardzo dużo to zmienia, jeżeli chodzi o odbiór „pełnoekranowości” sprzętu, bo same ramki są bardzo smukłe. Pomimo rozmiarów podobnych do ósemki pro, ten jak dla mnie lepiej wypada w aspekcie „bezbramkowości” - to takie subiektywne odczucie. Aha, jeszcze wspomnę, że ekran to IPS, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w tej serii - uprzedzam pytania, które wiele razy pojawiały się na Mi Community - Always On Display nie występuje na takich ekranach (znaczy może występować, ale traci to wtedy sens - nie będę wchodzi w aspekt techniczny - po prostu uwierzcie - nie ma to sensu). Jak dla mnie, nie jest to minus, kolory są dobrze odwzorowane, jasność minimalna i maksymalna są satysfakcjonujące (450 nitów). Komfort użytkowania w ostrym słońcu jest zachowany. To chyba najważniejsze, nie?

Producent informuje też o niemieckim certyfikacie TÜV Rheinland, co świadczy o niższej emisji światła niebieskiego, a jak wiecie, dużo czasu spędzamy z telefonami przed pójściem spać. Dla wielu osób przeglądanie treści jest swego rodzaju wieczornym rytuałem, a tutaj co prawda tryb czytania ma pozytywny wpływ na nasze oczy, ale certyfikat, którym może pochwalić się ten model, jest jeszcze większym atutem. Może nie odczujecie diametralnych różnic w jakości swego snu - od razu, ale w dłuższej perspektywie będzie miało lepszy wpływ niż urządzenia, które tego certyfikatu nie mają :)

Redmi Note 9 Pro ma nanopowłokę P2i, czyli mówiąc prościej (tak wolę), powoduje, że ciecz spływa po pokrytej nią powierzchni. Może to znaczyć, że telefon jest "szczelny" na lekkie zachlapania i bryzgi, ale nie równa się to wodoszczelności. Jeśli chodzi o pyłoszczelność, to nie ma żadnych certyfikatów. Co prawda przy tacce na kartę sim/sd jest "guma", ale... uważajcie na ten sprzęt. Nie kuście losu. Szkoda telefonu

Tak jak mówiłem - tył mocno błyszczy i pomimo tego, że kolor jest jednolity, to promienie słoneczne wydobywają z niego różne odcienie. Jest to nietypowa szarość, a przynajmniej moim zdaniem. Sami widzicie - czasem ciężko jednoznacznie określić jego kolor. Gdy jesteśmy już przy tyle, to nie mogę nie wspomnieć o konstrukcji aparatu, jego umiejscowieniu itp. – Producent mówił o jego symetryczności i fakt, sprawia to, że telefon na płaskiej powierzchni bez etui, nie chybocze się na wszystkie strony. Ale chyba większość z nas i tak używa etui, bo może się nie chybocze, ale jest narażony na uszkodzenia.

A skoro już jesteśmy przy tyle i wysepce, to mamy na niej cztery obiektywy i oczywiście lampę błyskową. Główny to 64Mpx, ultra szeroki 119 stopni 8Mpx, makro 5Mpx i czujnik głębi – 2Mpx.

Kilka zdjęć i filmów znajdziecie w moim najnowszym materiale (link na górze). Nie jestem z tych zdjęć dumny (o tym zaraz), ale małego pająka udało mi się fajnie złapać aparatem makro - nagranie znajdziecie w oryginalnych plikach (linku poniżej), lub w moim filmie.

[START ANTYREKLAMA] Tak jak mówiłem, ale powiem raz jeszcze – nie zgłaszałem się do sekcji fotograficznej, bo pomimo, że podstawowe pojęcie o kwestii aparatów mam, to na pewno nie mogę powiedzieć, że ten aspekt jest moją mocną stroną. Zawsze to powtarzam – przecież nie będę kłamał i szedł w zaparte, że jest inaczej – o sprzęcie pojęcie mam – myślę, że w tym obszarze dobrze stoję, ale zdjęcia? Mogę wam powiedzieć jak wygląda ta sekcja, co jest dodane i pokazać kilka przykładów co możecie wycisnąć z tych obiektywów. Zawsze ten obszar telefonu prezentuje w recenzji w myśl - od ‘zwykłego’ użytkownika do ‘zwykłego’ użytkownika - krótko mówiąc, jadę na automacie, pomimo, że te podstawowe funkcje znam i wiem jak działają. [/KONIEC ANTYREKLAMY]

Lecimy krótko po tej apce!

Slow-Motion – Pozwala na nagrywanie w następujących rozdzielczościach i klatkarzu:

•         1080p@120fps,
  •         720p@960fps,
  •         720p@240fps,
  •         720p@120fps.

Jakie możliwości daje krótkie wideo? Przede wszystkim nagrać krótkie wideo! (tak, wiem, suchy żart).
A poważniej mówiąc, jest nowa opcja – kalejdoskop – jednych ta opcja zachwyci innych… no nie, fajny bajer, można pobudzić kreatywność, ale nie... ja z tego nie korzystam.

Pokazałem jak to wygląda na materiale wideo.

Odsyłam do filmu, bo właśnie tam pokazałem jak ono wygląda, nic kreatywnego nie robiłem – jedynie pokazałem jak aparat łapię ostrość, czy jak sobie radzi ze zmianą ekspozycji. Nagrałem kilka filmów w różnej rozdzielczość + z opcją +/-stabilizacją. Wiem, wiem – jest tam film w 4k, a wideo finalnie wylądowało na YT w Full HD (ale, załączam oryginalne materiały w podlikowanym dysku).

Standardowo mamy możliwość użycia obiektywu ultraszeokiego (0.6x), ‘zwykłego”(1x) , przybliżenie (2x), a nawet makro – chociaż nie wiem czy poszalejecie w sekcji wideo tym obiektywem, wyzwanie przyjęte?;) Żeby nie było, ja nagrałem pająka, o czym wspominałem. Nie wyszło to tak źle, pomimo moich kiepskich umiejętności

Kolejna zakładka to po prostu zdjęcia, gdzie też możecie przebierać w wyborze jak przy wideo. Tutaj z ciekawszych opcji to skan dokumentów. Pokazuję w filmie, jak to wygląda :)

Zgaduję, że w takim codziennym użytkowaniu raczej nie będziecie robić zdjęć aparatem 64Mpx, ale do większej szczegółowości, albo do wyodrębnienia konkretnego obiektu ze zdjęcia, nada się idealnie. O ultraszerokim wiem to, że niektórzy używają do fotografii np. nieba. W kwestii aparatów na pewno więcej powiedzą pozostali Mi Explorerzy, bo to właśnie do nich należą zadania odnoszące się do jego możliwości. Ja od siebie dodam, że jeżeli chodzi o funkcje, to w aparacie do selfie jest możliwość nagrania filmu w slow-motion, maksymalnie w 720Pi 120 FPS

W aparacie głównym mamy też możliwość nagrywania filmów nawet w 4K. Mamy też cyfrową stabilizację obrazu i również przy zoomie. Jak to wygląda? Zerknijcie do materiałów :)

Nie jestem zaskoczony, że nagrania ze stabilizacją wyszły lepiej na Full HD niż na 4k, a sama jakość nagrań na pozytyw jak dla mnie. Może niedługo zrobię jakieś porównanie aparatów np: do Redmi Note 8 Pro. Wtedy ocenicie sami

Architektura:

Moje słabe Makro 1: (PS: Film makro jest lepszy ;))

Moje słabe Makro 2: (PS: Film makro jest lepszy ;))

Portretowe:

Zdjęcie nocne:

Screen z zakładki PRO:

Zdjęcia RAW? Tak.

Fajny temat zrobił mimi21 na temat zdjęć Raw, więc do niego serdecznie zapraszam (Tutaj link), bo wykonał kawał dobrej roboty. Ta opcja znajduje się w zakładce zdjęć „PRO”, gdzie mamy duże pole do popisu, ale nie chcę tu wchodzić w kompetencje innych Explorerów, więc my przejdźmy do dalszej części.

Jak mam być szczery - a zawsze taki jestem, więc nie wiem po co tak to ujmuję, to dla mnie niby bardzo prostą funkcją, ale mega przydatną jest właśnie ten skan dokumentów, o którym mówiłem. Zazwyczaj muszę korzystać z zewnętrznych aplikacji. Myślę, że też dla niektórych może być to przydatna informacja. Pewnie też mocno będę bawił się opcjami PRO, bo może to dać naprawdę niezłe efekty

Czytnik linii papilarnych tym razem jest ulokowany z boku w przycisku włącznika po prawej stronie. Na pewno ciężej mogą mieć osoby leworęczne. Od siebie dodam, że jestem przyzwyczajony do czytników, które są z tyłu i po tych kilku dniach nadal łapię się na szukaniu go w tamtym miejscu. Ten z boku działa dosyć szybko, aczkolwiek ostatnio wprowadzone animacje mogą tworzyć wrażenie, że ma on lekkie opóźnienia. Ja tego tak nie odczuwam, bo korzystam z "POCO Launcher", gdzie tych animacji nie ma. Wystarczy muśnięcie palcem, a ekran już jest odblokowywany. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w niego kliknąć. Działa to na tej samej zasadzie. Umiejscowiony jest on w lekkim zgłębieniu, więc ja osobiście nie miałem problemu, żeby trafić w niego bez patrzenia.

Jak wypada na tle RN8 Pro? A pokazałem to w filmie :)

Z drugiej strony jest slot na kartę SIM oraz SD i super sprawa – bo jest to dualSIM x2 nano + możliwość włożenia karty SD można doładować tej pamięci aż 512 GB. Wiem, że taka możliwość ucieszy dużą liczbę osób. Sam korzystam z dwóch kart + karty sd:)

Jak przyzwyczaiła nas seria Note, nie mogło zabraknąć podczerwieni do sterowania różnymi urządzeniami. Fajnie jest tę opcję mieć, bowiem, że dla niektórych może być ona pomocna. Ja korzystałem z tego zaledwie parę razy. Czasem fajnie zrobić komuś psikusa ;)

Od dołu mamy głośnik, jeden z mikrofonów, port USB typu C, który swoją drogą jest nam w stanie zapewnić szybkie 30W ładowanie – w zestawie powinna zaleźć się ładowarka (33W chyba?), ale nie jestem tego w stanie potwierdzić, gdyż dostałem telefon bez zestawu. Dlaczego? Bo telefon od razu z lini produkcyjnej zjechał w moje ręce.

Jeśli zaś chodzi o głośnik, to powraca tu opcja, którą niektórzy z was mogą znać z Redmi Note 8T, a mianowicie czyszczenie głośnika za pomocą dźwięku. Czemu o tym wspominam? Bo w Redmi Note 8 pro nie widziałem tej funkcji, a wiem, że na YouTube niektóre osoby o to pytały.

Jak jakość dźwięku? Nie jestem audiofilem, praktycznie nie słucham muzyki na głośniku, ale po wykonanych testach muszę powiedzieć, że jest bardzo dobrze. Uszy mi nie odpadły, chciałem słuchać nadal, nie wyrzuciłem telefonu za okno. A tak na poważnie - z jakości dźwięku będziecie zadowoleni. Dżwięk jest czysty, głośny, basy dają radę.

Jak mówimy o dźwięku to też powiem o jakości rozmów. Tutaj mój rozmówca i również ja nie narzekaliśmy. Bez zarzutu w tym aspekcie.

Przejdźmy do serca telefonu, jakim jest procesor Snapdragon 720G. Zapewne widzieliście dużo testów z porównaniem do Redmi Note 8 Pro, który mimo że ma Mediateka (tego złowieszczego, jak niektórzy go malują), to wypadają bardzo podobnie jeśli chodzi o szybkość działania. Nie będę mówił,że jest inaczej. To jest dobra informacja. Tą wysoką wydajność dopełnia 6 GB pamięci RAM, dzięki czemu ten telefon nie zrobił mi psikusa i nie zacina się, a nawet duża liczba aplikacji w tle nie robi na nim wrażenia. Nadal ta płynność jest zachowana. Jak wiecie, ten procesor jest wykonany w procesie technologicznym 8 nm, a to w połączeniu z baterią o pojemności 5020 mAh, tworzy bestię pod kątem długiego czasu pracy na jednym ładowaniu. Osiągałem zazwyczaj około 6-8h SOT, a przekładając to na prostszy język - telefon działał około 1,5 dnia -  musze przyznać, dosyć intensywnego korzystania - telefon mocno testowałem, więc w takim zwykłym użytkowaniu możecie osiągać lepsze czasy. Ciężko mi sprawdzić czas ładowania, ponieważ dostałem sprzęt prosto z taśmy produkcyjnej – bez ładowarki. Powiem szczerze, że chociaż mam go na testach i dużo z niego korzystam, bo przekopiowałem do niego treści ze swojego prywatnego telefonu, to nie udaje mi się go rozładować w jeden dzień. Aczkolwiek nie chcę powiedzieć, że jest to niemożliwe, bo już się na tym przejechałem. Kiedyś widz udowodnił mi, że jednak można, ale to było przy innym sprzęcie – taka dygresja ;)

Czy gry spowolniły ten telefon? Nie. Czy oparzyłem sobie ręce? Nie. Nie jestem wielkim mobilnym graczem, ale tutaj nie macie się czego obawiać. Sprzęt daje radę.

Telefon jest też wyposażony w technologię 2x2 WiFi MIMO, czyli w podwójną antenę i protokół, którego celem jest poprawienie zasięgu i zwiększenie przepustowości. I proszę, nie zjedzcie mnie, jest to wszystko mocno uproszczone, bo temat jest troszkę bardziej skomplikowany. Co to nam da? A no powinniśmy mieć mniej problemów z zasięgiem WiFi, oraz mieć ten zasięg lepszy. To tak w ogromnym uproszczeniu.

Producent informuje również o systemie Z-axis. W dużym skrócie, jest to silnik, który ma 120 różnych sposobów wibracji (według informacji z premiery, liczba 150 pojawia się przy opisie produktowym), dzięki czemu możemy rozróżnić bez użycia dźwięków – z jakiej aplikacji pochodzi nasze powiadomienie. Jak działa to w praktyce? Na pewno poruszę ten temat w kolejnych misjach. Pokazałem to też w filmie. Jest to ciekawe rozwiązanie muszę przyznać. Tylko... Nie korzystam z wibracji, ale mówię o tym bo dla was może być to cenna informacja.

Z innego technicznego wyposażenia to na pewno moduł NFC, którego (czytając po komentarzach) mogło brakować w modelu 9S. Ja powiem tak, zawsze używałem telefonów bez NFC, ale od kiedy kupiłem Note 8 Pro i zacząłem używać tych płatności na co dzień – niechętnie rozstałbym się z tym modułem. Czy więc te płatności działają? A no pewnie! Jeżeli mielibyście jakiś problem, to nie wyrzucajcie od razu telefonu, a zmieńcie po prostu w ustawieniach jedną rzecz - ustaw "użyj mobilnego portfela HCE"  w ustawieniach NFC.

Pojawiało się też pytanie o odblokowywanie twarzą i tak, jest ta funkcja. Działa na podstawie zdjęcia 2D, więc nie jest to szalenie bezpieczne i ja nie rekomenduję takiej blokady – lepiej zostać przy wzorze, pinie, czy też czytniku, który działa bardzo dobrze.

Więc podsumowując cały ten wątek, powiem wprost:

• Jeżeli szukacie niezawodnego telefonu, który działa szybko, a zacięcia są mu obce nawet przy dużej ilości otwartych aplikacji na raz;
  • Sprzętu z ekranem, na którym wygodnie ogląda się filmy, czy przegląda się różne treści, również gra w gry;
  • Gdzie dźwięk wydobywający się z głośnika nie zrani waszych uszu, a pozwoli się zrelaksować swoją dobrą jakością (oczywiście nie rekomenduję słuchania muzyki z głośnika w komunikacji miejskiej bo nie ma niczego bardziej drażniącego – po to macie Jacka 3,5mm, albo możliwość podłączenia słuchawek bezprzewodowych),
  • Przy czym telefon nie padnie wam w dniu, w którym musicie go intensywnie używać (ale w sumie zawsze możecie poratować się szybkim  ładowaniem).

To jest naprawdę dobry wybór.

Moje wrażenia z obcowania z tym sprzętem, wyrażę w kolejnych misjach, które skupiają się bardziej na mojej subiektywnej opinii, niż na suchych faktach. Będzie też porówannie, więc zachęcam do śledzenia całego programu.

Łapcie też link do zdjęć w pełnej jakości (będę ten folder aktualizował na bieżąco) - https://bit.ly/3geoKAU oraz https://bit.ly/2LPYjUi

Dziękuję wszystkim, którzy doczytali do końca. Chcecie wiedzieć coś więcej? Pytajcie śmiało!

Do następnego! ;)

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2020-05-23 16:00:37
Favorites16 RateRate

Master Bunny

RuraSzczecin | from app

Pisz dalej... Bo początek zaiste obiecujący... 😊
2020-05-23 16:32:30

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

RuraSzczecin
Pisz dalej... Bo początek zaiste obiecujący... 😊

Buduję napięcie 😉
2020-05-23 16:34:54

Grand Master Bunny

mini21 | from app

Cześć :D
2020-05-23 16:55:02
Ufff, Teraz powinno być ok, zjadło mi spacje oraz zdjęcia i siedziałem 30 minut na poprawianiu tego ^^
2020-05-23 17:21:08

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Super wątek , jeden z lepszych które czytałem... brawo Kamil 🤜🤛. Ps. filmik 💪
2020-05-23 17:49:52
Świetnie zrobione, czekam na porównanie z RN8Pro.
2020-05-23 18:01:25
Artur - RN8Pro 6/64GB Pearl White - Android 10 - MIUI 11

Semi Pro Bunny

Unax Recenzje Author | from app

Łukasz 14
Super wątek , jeden z lepszych które czytałem... brawo Kamil 🤜🤛. Ps. filmik 💪

Dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że wątek się podoba! ☺️
2020-05-23 18:17:27

Mi Fans Team

hardziol | from app

no i to jest profesjonalne podejście do tematu :D takie tematy aż chce się czytać :))
2020-05-24 01:04:00

Pro Bunny

Kiniek | from app

Kawał dobrej roboty. Akurat nie jest to mój model ale zaczynałem się na całego. No to mamy kolejnego profesjonalistę. Gratulacje.
2020-05-24 03:29:54

Pro Bunny

RoninSan | from app

Bardzo wciągająco napisane 👍
2020-05-24 03:45:48
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Unax Recenzje

Semi Pro Bunny

• Followers

93

• Threads