In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Technologia

[Dyskusja] Co wybrać? Aqara Home czy Mi Home?

2020-01-28 07:38:09
2695 30

Teraz, gdy hub Aqara i wiele urządzeń podrzędnych są jest dostępna, w dużej mierze dzięki oficjalnej obecności firmy na amazon.com, pojawiło się nieuniknione zamieszanie wokół aplikacji.
Jeśli chodzi o hub Aqara, to chociaż jest on kompatybilny z HomeKit a nawet zawiera kod HomeFit Bonafide, to nadal potrzebujemy aplikacji Mi Home lub Aqara Home, aby dodać tak zwane „urządzenia potomne”; czyli różne przełączniki i czujniki, które współpracują z hubem Aqara, a stamtąd zostaną połączone z HomeKit.
Więc dlaczego są dwie aplikacje? Cóż, zanim Aqara naprawdę stała się własną marką, jej firma macierzysta, Lumi United , produkowała urządzenia dla inteligentnej marki domowej Xiaomi -  Mi lub Mijia .
Dlatego wiele czujników, a nawet bramki Mi i Aqara, wyglądają lub zachowują się bardzo podobnie.
W tym czasie Aqara nie miała własnej aplikacji, a gdy zaczynali tworzyć własne markowe wersje produktów, które wytwarzali (i nadal wytwarzają) dla Mijii, nadal potrzebowali własnej aplikacji Xiaomi aby umożliwić działanie koncentratora i urządzeń podrzędnych.
Ostatecznie Aqara stworzyła aplikację „ Aqara Home ”, aby skupić się na wydajności hubu Aqara i pozornie oferować nieco więcej funkcjonalności hubowi, na co Mi Home nie pozwalał, przynajmniej początkowo.
Ta aplikacja pojawiła się w ostatnich latach i dla większości osób, które po prostu chcą korzystać z hubu Aqara oraz urządzeń opartych na Aqara lub Mi Zigbee z HomeKit, zdecydowanie jest to zalecana aplikacja.
Ale jeśli tak, to po co to pytanie? Wszystko to zależy od tego czego ze smar domu potrzebujemy, co już mamy i czego mamy zamiar używać dalej.
PODSTAWY

Na początek, oto kilka podstaw.
W aplikacji Mi Home lub Aqara możesz mieć tylko swój hub i powiązane urządzenia - nie oba, ale jeśli zdecydujesz się na aplikację Mi Home, nadal możesz zobaczyć hub i wszystkie podłączone urządzenia podrzędne w aplikacji Aqara, tak długo, jak jesteś w trybie HomeKit.
Nie działa to jednak na odwrót, więc urządzenia dodane do aplikacji Aqara nie pojawią się w aplikacji Mi Home.
Nie ma żadnych istotnych korzyści poza tym, że można zaktualizować koncentratory za pośrednictwem aplikacji Aqara, jeśli ta aktualizacja nie jest dostępna w aplikacji Mi Home.
Jeśli jesteś w trybie HomeKit, nie możesz również tworzyć automatyzacji w aplikacji Aqara, więc nawet jeśli widzisz urządzenia, które zostały dodane do Mi Home, nie możesz tworzyć żadnych automatyzacji ani scen z tymi urządzeniami.
Hub Aqara może współpracować z szeroką gamą przełączników i czujników, chociaż wszystkie muszą być oparte na Zigbee, co obejmuje następujące urządzenia, jeśli korzystasz z dowolnej aplikacji;
  • Czujnik drzwi i okien Aquara
  • Czujnik ruchu Aquara
  • Czujnik temperatury i wilgotności Aquara
  • Czujnik drgań Aquara
  • Czujnik wycieku wody Aquara
  • Mi Window and Door Sensor
  • Mi Inteligentna czujka dymu
  • Mi Inteligentny wykrywacz gazu ziemnego
  • Czujnik ruchu Mi
  • Czujnik temperatury i wilgotności Mi
  • Czujnik światła Mi
Przełączniki | guziki
  • Bezprzewodowy mini przełącznik Aqara
  • Przełącznik ścienny Aqara (pojedynczy klawisz)
  • Przełącznik ścienny Aqara (podwójny klawisz)
  • Przełącznik ścienny Aqara (potrójny rocker)
  • Aqara Wireless Remote Switch (pojedynczy klawisz)
  • Bezprzewodowy zdalny przełącznik Aqara (podwójny klawisz)
  • Mi Wireless Switch
  • Przełącznik bezprzewodowy Aqara / Opple (2, 4 i 6 przycisków)
Inteligentne wtyczki
  • Gniazdko ścienne Aqara
  • Aquara US Smart Plug
  • Gniazdko ścienne Aqara
  • Mi Smart Plug (Zigbee) (wersja tajwańska)
Oświetlenie
  • Lampa sufitowa Aqara / Opple MX960
  • Lampa sufitowa Aqara / Opple MX650
  • Lampa sufitowa Aqara / Opple MX480
  • Żarówka LED Aqara (przestrajalna biała)
Zasłony okienne
  • Aqara Curtain Controller
  • Aqara B1 Curtain Controller
  • Kontroler rolet Aqara
Zamki
  • Zamek do drzwi Aqara S2 *
  • Zamek do drzwi Aqara S2 Pro *
Różne
  • Kostka Aquara
  • Mi Cube
  • Bezprzewodowy kontroler przekaźników Aqara
* Nie są one obecnie oficjalnie udostępniane HomeKit
Wszystkie te urządzenia można dodać do koncentratora za pośrednictwem aplikacji Aqara lub Mi Home, chociaż aplikacja Aqara nie wymienia urządzeń Mi , tylko urządzenia Aqara . Dlaczego tak jest, nie jestem pewien, ale jeśli masz czujnik Mi Motion i chcesz dodać go do koncentratora Aqara za pośrednictwem aplikacji Aqara, możesz wybrać równoważne urządzenie (w tym przykładzie czujnik ruchu Aqara), lub ręcznie dodaj urządzenie, naciskając trzy razy przycisk na koncentratorze Aqara , a następnie sparuj urządzenie w normalny sposób, co spowoduje dodanie urządzenia do koncentratora, nawet jeśli nie ma go na liście.
DODAWANIE URZĄDZEŃ - MI HOME
Bardziej skomplikowane może być użycie koncentratora Aqara zaprojektowanego dla regionu innego niż ten, do którego jest przeznaczony. W aplikacji Mi Home musisz wybrać region serwera .
Zasadniczo ogranicza to, który koncentrator można dodać, a które urządzenia są wymienione jako możliwe do dodania.
Na przykład, jeśli region Twojej aplikacji Mi Home jest ustawiony na USA , hub Aqara zostanie wyświetlony, ale możesz dodać tylko amerykańską wersję hubu Aqara.
Jeśli Twoja aplikacja jest skonfigurowana na chińską kontynentalną , możesz dodać tylko chińską wersję centrum.
Istnieją tego rodzaju obejścia pozwalają dodawać je do innych regionów, ale wciąż obowiązujące ograniczenia sprawiają, że pójście tą drogą jest mniej atrakcyjne.
Jak już wspomniano, dotyczy to również urządzeń, które można dodać do koncentratora Aqara, więc jeśli masz koncentrator amerykański i serwer amerykański, zobaczysz wymienioną wtyczkę US Aqara , ale nie zobaczysz jej, jeśli masz chiński hub i serwer chiński.
Ta lista urządzeń w aplikacji Mi Home dotyczy również produktów, które nawet nie wymagają koncentratora Aqara do pracy i używają Wi-Fi lub Bluetooth jako metody komunikacji i połączenia.
Przykładem tego typu może być oczyszczacz powietrza Mi, który różni się od tego, co zobaczyłbyś, gdybyś był podłączony do chińskiego serwera.
Lista urządzeń jest ogólnie wszędzie mniejsza w porównaniu do tego, co otrzymujesz po podłączeniu do chińskiego serwera; serwer amerykański wyświetla osiem (8) kamer , a gdy jesteś podłączony do serwera chińskiego, masz dostęp do trzydziestu (30) różnych kamer.
Na szczęście wiele czujników i przełączników Zigbee zgodnych z hubem Aqara wydaje się być pozbawionych regionu, co oznacza, że ​​jeśli kupiłeś czujnik temperatury Aqara w chińskim sklepie internetowym, nadal możesz go dodać do amerykańskiego hubu na serwerze amerykańskim bez problem, chociaż przełączniki przewodowe Aqary są wyjątkiem ze względu na to, że chińskie wersje nie są fizycznie dostosowane do amerykańskich domów pod względem wymiarów.
Tak jest w przypadku nadchodzących przełączników Aqara w USA , których nie zobaczysz na chińskim serwerze z tego samego powodu.

Przełączniki Aqara / Opple
DODAWANIE URZĄDZEŃ - AQARA HOME
Jeśli chodzi o regiony i serwery, aplikacja Aqara jest podobna na wiele sposobów.
Skonfigurujesz konto, a następnie zaloguj się na wybranym serwerze.
Podobnie jak w przypadku aplikacji Mi Home, lista urządzeń, które można dodawać, zależna jest od wybranego serwera.
Duża różnica w przypadku Aqara Home polega jednak na tym, że można się wylogować z aplikacji , co nie jest możliwe w aplikacji Mi Home.
Po wylogowaniu znajdziesz się w trybie „HomeKit” . To ujawnia następnie każde urządzenie Aqara, które jest kompatybilne z hubem Aqara, niezależnie od regionu, dla którego jest przeznaczone, więc zobaczysz inteligentne wtyczki Aqara zarówno w UE , Chinach, jak i USA wszystkie wymienione razem.
Co więcej, możesz dodać do aplikacji hub Aqara w Chinach, UE lub USA, i nadal będzie działał niezależnie od aplikacji Mi Home.
DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z APLIKACJI MI HOME?
Jak wspomniano wcześniej, jeśli zamierzasz po prostu trzymać się urządzeń współpracujących z HomeKit za pośrednictwem koncentratora Aqara, to naprawdę nie ma powodu, aby korzystać z aplikacji Mi Home i możesz bez problemu korzystać z aplikacji Aqara.
Istnieją jednak dwa powody, dla których możesz chcieć korzystać z aplikacji Mi Home; jeden z nich zależy od tego, czy chcesz zdywersyfikować swoją kolekcję inteligentnego domu, aby obejmowała urządzenia inteligentnego domu Xiaomi, równolegle z urządzeniami HomeKit.
Wyobrażam sobie, że jest wielu z was, którzy nie cieszłyłoby się pomysłem oderwania się od konfiguracji wyłącznie HomeKit i doceniam to. Jednak obecnie, jeśli chodzi o kilka typów urządzeń, nie ma ogromnego wyboru, jeśli chodzi o HomeKit.
Na przykład oczyszczacze powietrza to jeden obszar, który jest bardzo mały pod względem kompatybilnych urządzeń.
Obecnie są jest to dwa oczyszczacze które  nie są jeszcze oficjalnie  kompatybilne z HomeKit : Brid Air Purifier orazoczyszczacz powietrza Coway Clean Air Tower , której rozwój  może być przerwany ale i tak  była dostępna tylko w Chinach. Jest też nowy oczyszczacz powietrza VAP1 od Vocolinc , tylko że to wciąż nie jest  duży skład.

Mi Air Purifier 2
Kiedy porównasz to do tego, co jest oferowane w Mi Home, ustawionym na chiński serwer, istnieje trzynaście (13) różnych modeli , chociaż wprawdzie niektóre są starsze i prawdopodobnie przestały być dostępne, chociaż nadal są obsługiwane.
Ponieważ są one wyłącznie częścią systemu Mi Home, chyba że zaczniesz używać HomeBridge, urządzenia te nie będą zauważone poprzez HomeKit w najbliższym czasie.
Jednak Mi Home jest kompatybilny z Siri*  i jako takie można tworzyć sceny i automatyki w Mi głównym aplikacji i kontroli tych (i innych) urządzeniom przez Siri wraz z dalszych możliwości poprzez skróty w aplikacji głównej .
* Aqara Home jest również kompatybilny ze Siri
Na tym jednak nie kończą się zalety korzystania z aplikacji Mi Home.
Podczas gdy twoje czujniki i przełączniki Aqara i Mi są narażone na HomeKit, są one również widoczne, programowalne lub czytelne w aplikacji Mi Home.
O jakie korzyści możesz zapytać? Zasadniczo urządzenia te mogą działać jako pomost między światami „HomeKit” i „Mi Home”. Na przykład możesz mieć kilka inteligentnych żarówek Mi / Philips, które działają tylko z Mi Home, wraz z paskiem świetlnym Vocolinc kompatybilnym z  HomeKit .
Z bezprzewodowym przełącznikiem kołyskowym Aqara, możesz sterować jednocześnie urządzeniami Mi Home i HomeKit, dzięki czemu możesz włączyć zarówno pasek świetlny, jak i żarówkę Mi / Philips za jednym naciśnięciem przełącznika Aqara, mimo że są one w różnych systemach.
Innym przykładem może być to, że używasz czujnika temperatury i wilgotności Aqara, aby po prostu dać ci wskazówki na temat pomiarów w pokoju, ale ponieważ może on działać w aplikacji Mi Home, możesz również zaprogramować go, aby włączyć Mi Smart Wentylator, jeśli robi się za gorąco.
Oczywiście wymaga to skonfigurowania automatyzacji w aplikacji Mi Home, a nie samej aplikacji Home, więc jeśli naprawdę chcesz zachować to wszystko w aplikacji Home, może nie być to dla ciebie, ale automatyzacja musi tylko zrobić to raz, a potem odejść, aby wykonać swoją pracę, więc nie jest to ogromny problem.

Yeelight Tunable Biała żarówka 2. generacji
Kolorowa żarówka Yeelight 2. generacji
Ostatnią zaletą korzystania z aplikacji Mi Home jest to, że niektóre urządzenia Yeelight, takie jak Light Strip Plus, wraz z kolorową żarówką drugiej generacji i  białą żarówką, zyskały kompatybilność HomeKit latem ubiegłego roku.
Ponieważ nie były kompatybilne z HomeKit, kiedy po raz pierwszy trafiły do ​​sprzedaży, nie miały kodu, więc jedynym sposobem na ich dodanie jest użycie aplikacji Mi Home lub Yeelight.

PODSUMOWANIE
Tak więc, jak widać, obie aplikacje mają swoje zalety.
To w głównej mierze zależy od Ciebie, czego chcesz od inteligentnego domu i czy chcesz rozszerzyć się na obszary, które Mi Home obejmuje lepiej (pod względem wyboru sprzętu) niż aplikacja Aqara lub ogólnie system HomeKit. Jeśli nie, to Aqara eliminuje regionalne bloki, które są dostępne w aplikacji Mi Home i pozwala dodawać obsługiwane urządzenia bez obawy, że nie będziesz mógł na przykład używać chińskiego centrum w UE .

2020-01-28 07:38:09
Favorites10 RateRate

Master Bunny

mini21 | from app

osz kurde ile do czytania...
a w sumie mnie to interesuje....
przeczytam na pc.
2020-01-28 07:53:53

Grand Master Bunny

Amsti | from app

Wow! Postarales się Vergi naprawdę! Dużo czytania,  no ale warto chwilę poświęcić na dobrą treść. Dzięki za info
2020-01-28 08:16:17

Moderador

Vergiliusz Author |

Amsti odpowiada, dnia 2020-01-28 14:16:17
Wow! Postarales się Vergi naprawdę! Dużo czytania,  no ale warto chwilę poświęcić na dobrą treść. Dzięki za info

Niektóre rzeczy sam jeszcze raz mogę przejrzeć ale ogólnie chodzi o to że w Aquara nie ma możliwości ustawienia automatyzacji ale widzi więcej urządzeń i nie ma wpływu wybór serwera.
2020-01-28 08:29:23

Grand Master Bunny

Amsti | from app

Nn inna osobiście naradzie używam mi home, no ale mam tylko żarówkę pod nią i nawilżacz.
2020-01-28 08:33:02

Master Bunny

DinoMi | from app

Vergiliusz
Niektóre rzeczy sam jeszcze raz mogę przejrzeć ale ogólnie chodzi o to że w Aquara nie ma możliwości ustawienia automatyzacji ale widzi więcej urządzeń i nie ma wpływu wybór serwera.

A jak to jest z prędkością i niezawodnością w działaniu w zależności od wyboru serwera? Przy ustawieniu chińskiej lokalizacji działa to strasznie ślamazarnie, na UE, czy USA jest lepiej? Czy Aquara ma jakieś serwery w UE?
2020-01-28 08:45:14

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Również używam Mi Home a raczej jest na telefonie mojej ładniejszej połowy podpięta pod nią listwa LED plus żarówka w kuchni i mi bed side lampy w sypialni ... w zupełności wystarcza 😉 dzięki za opis 👍
2020-01-28 09:09:48

Master Bunny

mini21 | from app

Trzeci raz czytam i cos mi nie idzie ogarnięcie tego....
Poproszę jeszcze o słownik :)
2020-01-28 09:11:14

Moderador

Vergiliusz Author |

mini21 odpowiada, dnia 2020-01-28 15:11:14

Bo to jest zawiłe, chodzi o to że pomimo podziału na dwie niezależne firmy finalnie, oba rozwiązania współpracują między sobą. Z tego co się doczytałem to wybierając brankę decydujemy się na dalszą rozbudowę w danym kierunku i aquara ma większą ilość urządzeń niż xiaomi ale z kolei w aquarze nie ustawimy automatycznego działania. Aquara niby nie ma wpisanych w aplikacji wszystkich urządzeń xiaomi ale można dodać je ręcznie tyle że znowu nie ustawimy dla nich automatyzacji. Oba rozwiązania są ze sobą zgodne ale nie wszystkie możliwości sa dostepne wzajemnie dla podzespołów. To tak jakby na bazie jednego rozwiązania dwie firmy rozwijały się niezależnie..obie podpisują umowy z Ikea i Philips. Np auara ma czujnik zalania i trzesienia ziemi i dymy ale nie ma go w xiaomi to jednak nie przeszkadza zeby komponenty działaly na jednej i drugiej bramce.
To jest skomplikowane i trzeba kilka razy z tym się zapoznać. Aquara ma podobnie duza baze urządzeń niezaleznie od tego jaki serwer się wybierze ( ile ich jest dokładnie niestety nie wiem) w xiaomi ilosc urzadzen zlaezy od wyboru serwera na którym chcemy działac.
2020-01-28 09:33:43

Moderador

Vergiliusz Author |

mini21 odpowiada, dnia 2020-01-28 15:11:14

Np tu masz sklep z częściami tylko Aquara, nie oznacza to że nie będą działały z mi home ale część z nich trzeba będzie dodać ręcznie a nie z automatu i możesz nie mieć możliwości ustawienia autoamtyzacji

https://www.gearbest.com/top-bra ... ANTpixoCz0cQAvD_BwE
2020-01-28 09:43:13
Tylko nie poruszyłeś chyba jednej rzeczy.... zmodowanej apk'i Mi Home.
Bo o ile rozumiem problem ograniczonej dostępności sprzętu w zależności od regionu w Mi Home, o tyle wersja zmodowana już chyba nie ma z tym problemu.

Jeśli dobrze zrozumiałem problem...

Chciałbym się w ten świat zagłębić - jestem na etapie zakupu Gateway'a dlatego każdy wątek dotyczący tej tematyki jest dla mnie bardzo cenny.
2020-01-28 10:03:24
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderador

Check-in 3 jours
Check-in 7 jours
Check-in 21 jours
Throw Back with Mi 2018
Wymyślamy ksywkę
Wielkanoc z Mi
20k użytkowników!