W nawiązaniu do niedawno przeprowadzonej ankiety, chciałem przedstawić propozycję rozwiązań jakie w swojej ofercie ma Xiaomi a związane są one z podglądem osób pukających do naszych drzwi. Być może rozwiązania te będą wprowadzone na naszym rynku.
Xiaomi przynajmniej u nas nie mówi o nich głosno a sądzę, że cieszyły by się one sporym zainteresowaniem. W portfolio tej firmy są dwa rozwiązania różniące się od siebie rozwiązaniem jak i ostatecznie ceną.

Pierwszym z rozwiązań jest Xiaomi Camera Bell.

Jest to dość proste rozwiązanie biorąc pod uwagę inną wersję którą opiszę później.
Camera Bell to nic jak kamerka z czujnikiem ruchu i opcją podczerwieni przyczepiania na drzwiach.

Opcjonalnie w skład zestawu może wchodzić głośnik ale nie jest to konieczne szczególnie jeżeli macie już bramkę Xiaomi Gateway.

Ale po kolei.
Kamerkę montujemy za pomocą taśmy lub wkrętów na drzwiach wejściowych.

Samo urządzenie jest na tyle cienkie, iż pomimo użycia baterii AA nie powinno zbytnio odstawać od drzwi.

Kamerka zasilana jest  5 bateriami AA które powinny zapewnić działanie urządzenia przez około 6 miesięcy.

Sama zasada urządzenia wydaje się być dość prosta, ktoś znajdzie się w zasięgu około 3m od kamerki której kąt widzenia to 105 *, ta za pomocą wbudowanego czujnika ruchu zaczyna nagrywać i wysyła na telefon powiadomienie o osobie przy drzwiach. Działa to nawet w nocy jak i w sytuacji gdy ktoś naciśnie przycisk dzonka.

Kiedy odbieramy wiadomość, mamy podgląda na żywo z telefonu.  Mało tego, kamerka przy połączeniu z WiFi, wysyła te zdjęcia również na chmurę i to może pomóc w zidentyfikowaniu danego delikwenta jeżeli już wcześniej u nas był i znamy go. Wszystko to dzięki wspieraniu funkcji Face ID.

Drugim rozwiązaniem już bardziej zaawansowanym jest Xiaomi Mija Loock Smart Cat Eye.

Tutaj również mamy kamerkę z przyciskiem ale ta montowana jest już w miejsce tradycyjnego " Judasza" w drzwiach.Tutaj w skład zestawu wchodzi tablet 7" któryposiada 4GB pamięci wewnętrznej na nagrania a  jest montowany za pomocą śrub z drugiej strony drzwi wejściowych. W przypadku tego rozwiązania mamy praktycznie wyeliminowaną możliwość kradzieży kamerki.

Oczko kamerki w otworze "Judasza" i uchwyt tabletu wewnątrz, montowane są za pomocą tych samych śrub co dodatkowo zabezpiecza przed amatorem cudzej własności.

Zestawy różnią się od siebie co widać na screenach nie tylko konstrukcją ale i zasadą działania oraz funkcjonalnością, bowiem w tym zestawie mamy kamerkę o takiej samej rozdzielczości ale już o  większym kącie patrzenia bo aż 166*.Wbrew możliwym obawom wymiary wcale nie są takie duże:

W tym zestawie nie potrzebujemy już baterii bowiem całość zasilana jest z wbudowanego w tablet akumulatora o pojemności 8400mAh co zapewnia około 2 miesięcy działania.  Ponadto zestaw współpracuje z zamkiem XIaomi Sherlock który jest cudem technologicznym sam w sobie, co prawda u nas zakup takiego zamka wiąże się ze sporym wydatkiem ale opcja odblokowania drzwi odciskiem palca brzmi kusząco i futurystycznie.

Tak jak w poprzedniku tutaj wybudzenie się urządzenia następuje w momencie gdy ktoś stanie w zasięgu czujnika ruchu czyli około 3m. podobnie do sytuacji w której ktoś do nas przyjdzie i naciśnie przycisk na Xiaomi Mijia Loock Smart Cat Eye to rozpocznie się nagrywanie obrazu i otrzymamy powiadomienie na smartfona. Lecz to nie wszystko, jeżeli posiadamy jeden z inteligentnych zamków do drzwi to dzięki nowemu " Judaszowi" zamek sam się otworzy. Wszystko dzięki systemowi AI w który wyposażony jest nowy wizjer, rozpozna twarz i wyśle sygnał do zamka aby otworzył drzwi. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie bo co jeżeli AI Face się pomyli i uzna sąsiada podobnego do mnie i wpuści go do mieszkania.

Jak widać na zdjęciach poniżej, widoczność w nocy jest dość dobra a i kąt widzenia wydaje się odpowiadać deklarowanemu:

A na drzwiach wygląda to tak:

Oba rozwiązania pomimo ich zaawansowania technologicznego działają we współpracy z AI Face Xiaomi, a więc jeżeli robiliśmy komuś zdjęcie i to zdjęcie wrzuciliśmy w chmurę z opcją rozpoznania twarzy i otagowania takiej osoby, to w momencie kiedy zjawi się ona pod naszymi drzwiami, dostaniemy powiadomienie o tym kto to jest.Oba urządzenia obsługują komunikację dwustronną oraz możliwość podłączenia co najmniej 4 klientów do urządzenia, oznacza to iż powiadomienie dostają 4 osoby.

To jest dość dobre rozwiązanie mimo wszystko z zastrzeżeniem jak pisałem wcześniej, że system nie pomyli mnie z sąsiadem. Wiemy kto przyszedł, wiemy kto kręcił się pod drzwiami i szukał..no tylko ta osoba wiedziała by czego u nas szukała.

Mam nadzeję iż wkrótce takie rozwiązanie pojawi się w oficjalnej dystrybucji bo w mojej ocenie jest niezwykle przydatne, oczywiście o tym które z nich wybierzemy będzie decydowała cena ale sądzę iż warto ponieść wydatek celem dodatkowej pomocy w zabezpieczeniu się.

Moje obawy budzą tylko warunki pracy urządzeń według producenta temperatura otoczenia to od 0* do plus 45* i są to warunki dla pracy na drzwiach mieszkań bo ciężko jest takie urządzenie które kosztuje nie mało wystawić na zewnątrz drzwi domku jedno rodzinnego.