In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Ogłoszenia

[Inne] Usuwanie preinstalowanych aplikacji za pomocą komend w ADB

2019-08-07 08:11:00
2000 7
Jako że napisałem już o wyłączaniu aplikacji za pomocą Activity Launcher, wypadałoby napisac jak je można usuwać bez rootwania telefonu na podstawie materiału jaki przesłał członek Mi Community o nicku AntyHaker.

Tutaj jest podany link do oryginału:
https://forum.xda-developers.com/redmi-5/how-to/guide-remove-stock-apps-root-t3829593

Dla większości osób może to być czarna magia więc postaram się to uprościć.

!!!!!!!!!! Ważne, zanim spróbujecie swoich sił, zróbcie kopię zapasową ważnych danych, w razie gdyby coś poszło nie tak, trzeba będzie zrobić przywrócenie do ustawień fabrycznych a to wiąże się z utratą danych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przede wszystkim musicie pobrać sterowniki ADB:

Po pobraniu archiwum *.zip najlepiej skopiować je na dysk C:\ i tam rozpakować. Dla wygody lepiej nie zmieniać nazwy folderu w którym aplikacja będzie.
Dobrze gdyby folder był w głownym katalogu dysku C:\platform/tools dzięki temu łatwiej będzie wpisywać polecenia.

Teraz musimy w telefonie włączyć Debugowanie  USB, ale by móc je włączyć trzeba w telefonie najpierw aktywować tryb programisty.

Wybieramy USTAWIENIA a następnie przewijamy listę do góry aż pokaże się u samej góry O TELEFONIE i wchodzimy w to:

Naciskamy szybko 5 razy na pole WERSJA MIUI a po chwili pojawi nam się komunikat iż tryb programisty został włączony.

Teraz przechodzimy o krok wstecz i szukamy na liście dostępnych opcji czegoś takiego jak DODATKOWE USTAWIENIA

Wchodzimy w to i na liście szukamy OPCJI PROGRAMISTYCZNYCH

Tutaj musimy odszukać opcję DEBUGOWANIE USB i włączyć ją.

Skoro telefon mamy już przygotowany, pora uruchomić ADB z wiersza poleceń. Naciskamy lupkę obok przycisku START ( jeżeli uzywamy Windows 10) i wpisujemy w pole nazwę CMD

Uruchamiamy wiersz poleceń...

i przechodzimy do dysku C:\ wpisując polecenie cd..

i musimy wpisać je dwa razy

Teraz musimy wpisać linię polecenia która przeniesie nas do folderu z adb C:\cd platform-tools

I dalej adb devices
Uzyskamy potwierdzenie iż telefon został wykryty

Teraz możemy wpisać komendę służącą do usunięcia wybranej aplikacji, po zatwierdzeniu otrzymamy komunikat potwierdzający odinstalowanie programu

Teraz możemy potwórzyć tą operacje dla każdej z niżej wymienionych aplikacji:

adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.docs # Google Drive
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.maps # Google Maps
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.photos # GooglePhotos
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.tachyon # Google Duo
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.googlequicksearchbox # Google App
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.music # Google Music
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.google.android.videos # Play Movies
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.android.browser # Mi Browser
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.bugreport # Mi Feedback
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.compass # Mi Compass
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.notes # Mi Notes
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.screenrecorder # Mi Screen Recorder
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.videoplayer # Mi Video
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.miui.player # Mi Music
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.midrop # Mi Drop
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.mipicks # Mi Apps
adb shell pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.scanner # Mi Scanner

Podziękowania dla AntyHaker i Przemol35 za zwrócenie uwagi

!!!!!!!!!! Ważne, zanim spróbujecie swoich sił, zróbcie kopię zapasową ważnych danych, w razie gdyby coś poszło nie tak, trzeba będzie zrobić przywrócenie do ustawień fabrycznych a to wiąże się z utratą danych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2019-08-07 08:11:00
Favorites21 RateRate

Semi Pro Bunny

T-r | from app

Dzięki
2019-08-07 08:35:56

Master Bunny

Febron | from app

Poprowadziłeś krok po kroku, chyba się jednak nie odważę. Co chciałem i mogłem-wyłączyłem. Na razie niech tak zostanie. :-)Dzięki.
2019-08-07 09:00:29

Pro Bunny

AntyHaker | from app

Wiem, że znów będę się czepiać, ale warto wspomnieć o https://devsjournal.com/download-minimal-adb-fastboot-tool.html jako alternatywie dla pobierania całego SDK :)

Dzięki temu zauważalnie skróciłbyś ten nieco przydługi poradnik. Teraz całość zdaje się być bardziej skomplikowana niż jest w rzeczywistości, co może odstraszyć potencjalnych zainteresowanych.

Poza tym, do opisu dodałbym coś jeszcze. Nie wszystkie "potencjalnie zbędne" aplikacje są wyszczególnione na wrzuconej liście, więc warto napisać skąd wziąć nazwy pakietów. Otóż wchodzimy do zarządzania aplikacjami, wybieramy interesujący nas program, klikamy informacje w prawym górnym rogu i voila :)
2019-08-07 10:18:06

Moderador

Vergiliusz Author |

AntyHaker odpowiada, dnia 2019-08-07 16:18:06
Wiem, że znów będę się czepiać, ale warto wspomnieć o https://devsjournal.com/download-minimal-adb-fastboot-tool.html jako alternatywie dla pobierania całego SDK :)

Dzięki temu zauważalnie skróciłbyś ten nieco przydługi poradnik. Teraz całość zdaje się być bardziej skomplikowana niż jest w rzeczywistości, co może odstraszyć potencjalnych zainteresowanych.

Pamiętaj jednak o tym, że nie każdy ma choćby minimalną wiedzę i czasem dobrze jest poprowadzić małymi kroczkami do celu. Tutaj w linku od Ciebie są te najistotniejsze programy do usunięcie, osoby jak Ty bardziej zaawansowane będą wiedziały co jeszcze mogą usunąć a ktoś kto chce spróbować sił może usunąć zbyt dużo i system mu się nie uruchomi albo będzie miał komunikat iż launcher albo jakaś inna powiązana z usunięta wcześniej aplikacją nie chce się uruchomić.
2019-08-07 10:33:32

Pro Bunny

AntyHaker | from app

Vergiliusz
Pamiętaj jednak o tym, że nie każdy ma choćby minimalną wiedzę i czasem dobrze jest poprowadzić małymi kroczkami do celu. Tutaj w linku od Ciebie są te najistotniejsze programy do usunięcie, osoby jak Ty bardziej zaawansowane będą wiedziały co jeszcze mogą usunąć a ktoś kto chce spróbować sił może usunąć zbyt dużo i system mu się nie uruchomi albo będzie miał komunikat iż launcher albo jakaś inna powiązana z usunięta wcześniej aplikacją nie chce się uruchomić.

Tutaj nie chodzi o usuwanie krytycznych aplikacji systemowych. Zwyczajnie nie wszystkie te preinstalowane od Google znajdują się na liście. Poza tym, nie chodzi o omijanie niezbędnych kroków, a zmniejszenie liczby tych zbędnych. Stąd moja sugestia i kolejny link :)
2019-08-07 10:38:50
Vergiliusz odpowiada, dnia 2019-08-07 16:33:32

Aby tego uniknąć, można użyć Xiaomi ADB/Fastboot Tools:     
https://github.com/Saki-EU/XiaomiADBFastbootTools                  
To narzędzie pokazuje listę aplikacji, które można bezpiecznie usunąć a także pozwala przywrócić usunięte aplikacje.
2019-08-07 15:13:49
Bart.ek1 odpowiada, dnia 2019-08-07 21:13:49
Aby tego uniknąć, można użyć Xiaomi ADB/Fastboot Tools:     
https://github.com/Saki-EU/XiaomiADBFastbootTools                  
To narzędzie pokazuje listę aplikacji, które można bezpiecznie usunąć a także pozwala przywrócić usunięte aplikacje.

Można też zwyczajnie nie kombinować jeśli się nie wie co i jak. Usunięcie crapu od Google jest bezpieczne :)
2019-08-07 18:05:17
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderador

• Followers

713

• Threads

182

• Replies

1838

9980