In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi

[Recenzja] Xiaomi Mi 9 SE - byłoby idealnie..

2019-07-16 11:16:50
4407 31

Pomimo iż Mi9SE jest już jakiś czas na rynku i było już wiele recenzji, testów, porównań itd. to może ( aczkolwiek wcale niemusi tak być) wiele osób nadal się zastanawia który telefon zportfolio  Xiaomi wybrać by spełnił osobiste oczekiwania.

Wpis ten powstał by nieco ułatwić wybór a w opisie Mi9SE będę odnosił się do różnic między tym telefonem a posiadanym od dłuższego czasu Redmi Note 7, to nie jest kolejne porównanie ale Redmi Note 7 posłuży mi jako wzorzec...tak to chyba właściwe określenie.

Zacznijmy od wyglądu, tu chylę czoła przed projektantami, wykonali oni kawał rewelacyjnej roboty. Telefon idealnie leży w dłoni, jego wymiary umożliwiają korzystanie jedną ręką bez problemu, jest cienki i smukły i och i ah..no tak jest, idźcie choćby do Mi-Store czysklepu X-kom a przekonacie się, że to prawda.

Xiaomi stanęło tu na wysokim poziomie, aczkolwiek przyznam iż w Redmi Note 7 jest podobnie. Gdyby nie testy i gdyby nie okazało się iż RN7 ma plastikową ramkę to laik miałby problem w tym by zorientować się w tym z czego jest zrobiony.

Nie wiem jak projektanci dokonali tego cudu ale biorąc Mi9SE do ręki nie chce się go odkładać, leży wręcz idealnie a przy jego niedużej wadze nie ma się wrażenia iż trzyma się w ręku kolejną cegłę. Niestety ale mój RN7 w porównaniu do Mi9SE wygląda nieco klockowato :-P niechętnie to piszę ale to prawda. Gdyby RN7 był w tych samych wymiarach no i miał Amoled, odpuścił bym brak NFC w nim.

Wróćmy jednak do Mi9SE, telefon jest na tyle zgrabny i nieduży, że nawet w ciaśniejszych spodniach nie przeszkadza jego obecność, prawie go nie czuć. Można spokojnie wchodzić po schodach, schylić się bez obawy, że trzaśnie ekran albo telefon wbije nam się w wątrobę czy żołądek ( zależnie od tego w której kieszeni go mamy ).
Telefon ma 5,97’ więc podejrzewam, że nie musimy się martwić o niego przesadnie choć byśmy mieli go w tylnej kieszeni spodni. Oczywiścieo ile nie zapomnimy i nie usiądziemy na nim, czego nikomu nie życzę.

Wtym miejscu muszę wrócić do RN7 i zauważyć iż wszystkie filmikiw sieci na których to widać jak to RN7 łatwo pęka mają się nijak do tego jak jest w rzeczywistości, kiedy miałem RN7 niekoniecznie w luźnych spodniach, zdarzyło mi się schylić aż poczułem wątrobą iż mam telefon w kieszeni czy wchodzić po schodach tak po kilka stopni czy nawet siadać i telefon nie złamał się nie pękł, trzeba chcieć go złamać żeby to było możliwe.

Mi9SE to byłby telefon idealny gdyby nie stał się ofiarą księgowych wXiaomi, zabrali mu bezprzewodowe ładowanie ( moduł kosztuje pewnie tylko parę centów, ale ktoś musiał się popisać, że można ciąć koszta) przy baterii którą posiada ten telefon przydałoby się bezsprzecznie. Co tu mówić bateria jest maleńka jak na możliwości telefonu.

Przy chorobliwym oszczędzaniu baterii gdzie mamy wyłączone wszystko tzn. dane mobilne, WiFi, GPS i włączony tryb oszczędzania, telefon potrafi pracować około 1,5 dnia. Rewelacji nie ma a szkoda. Szkoda dlatego, że w trybie maksymalnego oszczędzania baterii nie działanam AoD przy zablokowanym ekranie a bez diody powiadomień którą księgowi również wycieli, wygląda to trochę słabo.

Poniżej screeny z wydajności baterii  gdzie jest wyłączone dane mobilne LTE, brak GPS, wyłączone WiFi

Jeżeli jednak nie macie fobii oszczędzania baterii to możecie trybo szczędzania wyłączyć a wówczas przy zablokowanym ekranie możecie cieszyć się fajnie wyglądającym ekranem Always on Display, jest tu wyświetlana godzina, stan baterii, licznik sms, powiadomienie odebranym mailu ale nie ma niestety powiadomień z FB czy whatssap.

Poniżej screeny z wydajności baterii przy włączonym GPS, LTE nazmiany z WiFi ( przy tym pomiarze nie oszczędzałem telefonu, trochę nawigacji, zdjęć, kilka stronek w necie i instagram)

Niby jest ten QC 4+ ale co z tego? Czemu nie ma ładowania bezprzewodowego, odkładam telefon na podstawkę i nic mnie nieobchodzi.

Skoro już wspomniałem o AoD to może parę słów o Amoled, no cóż. Nie wiem czy jest sens porównywać go do IPS w RN7, to inne klasy inne technologie. Warto jednak wspomnieć o tym, że obraz jest ostry,kolory jakby nabierały życia chociaż jak to w Amoled kolor biały jest lekko żółty.

Screenponiżej.

Co mnie zaskoczyło pozytywnie to odblokowanie twarzy, działa ono rewelacyjnie nawet przy słabym oświetleniu ( no i muszę wrócić do RN7, w nim odblokowanie twarzy działa nieco wolniej w słabych warunkach, telefon potrzebuje chwili ale to pewnie wynika ze słabszej konfiguracji)

Dzięki Michalms za sugestię żeby to sprawdzić.

Minusem jest brak obsługi karty pamięci, dlatego jeżeli chcecie nabyć tentelefon a robicie dużo zdjęć albo lubicie mieć dużo MP3 wpamięci telefonu to warto rozważyć kupno telefonu z największą dostępnością ilością pamięci ROM.

Minusem kolejnym jak dla mnie jest czytnik linii w ekranie, działa on zdecydowanie wolniej niż tradycyjny w pleckach RN7 czy innego telefonu. W Mi9SE musimy przyłożyć palucha do ekranu i chwilę zaczekać  aż ekran będzie odblokowany. Może to kwestia oprogramowania a może te czytniki w ekranach tak właśnie mają.

Niestety ale kolejnym minusem jest brak złącza słuchawkowego jack, co prawda dostajemy w zesawie przejściówkę podłączaną do USB C ale trudno jest mieć ją zawsze przy sobie, czasem pamięć zawodzi i może być problem jeżeli zapomnimy o niej a mamy ochotę zrobić sobie selfie za pomocą kijka szczególnie takiego tańszego w którym migawkę uruchamia się przez podłączony kabelek do gniazdka słuchawkowego.

Dzięki Amsti za przypomnienie o tak ważnej rzeczy.

Plusem za to jest jakoś rozmów, podczas rozmowy kiedy się słucha drugiej osoby głos jest mocny, czysty  niczym w Hdvoice.  W RN7 jest nieco gorzej z tym, ale to inna klasa telefonu więc nie ma się co dziwić.

Plusem kolejnym jest optyczny dwukrotny zoom, to naprawdę działa i jestwarte uwagi.  

Naprawdę ważna rzecz i powtórzę ją,  jeżeli robicie dużo zdjęć lub chcecie mieć dużo różnych plików w telefonie jak muzyka czy inne to najlepiej od razu zaopatrzyć się w urządzenie z 128GB ROM.

Może i nie ułatwiłem Wam wyboru ale może rozwiałem kilka wątpliwości co do jakości samego telefonu.

Podsumowując:

Minusy:

- trochę mała pojemność  baterii
- brak ładowania bezprzewodowego
- brak złącza jack
- brak slotu na kartę pamięci
Plusy:

- rewelacyjne wykonanie
- rewelacyjne działanie odblokowania twarzą niezależnie od warunków oświetlenia
- kompaktowe wymiary
- czytnik w ekranie
- amoled
- optyczny zoom 2X
- irda
- QC 4+

Telefon na testy otrzymałem dzięki uprzejmości Cresdena z .

Bardzo dziękuję za użyczenie urządzenia.

Rate

Number of participants 1 Experience +3 Pack Reason

View Rating Log

2019-07-16 11:16:50
Favorites25 RateRate

Moderador

Amsti | from app

Postarales się kolego .Długa i solidna recenzja i napewno szczera.Ja miałbym problem z wyborem.....Posiadam RN7 a moja żona mi9se .Mi pasuje wielkość ekranu w RN7 a jej kompaktowość mi9se.Nie przeszkadza mi że mam słabszy aparat i brak NFC.Telefon i tak daje rady .A jak dla mnie jedyna wadą mi 9 se jest brak slotu na kartę pamięci i mini Jack
2019-07-16 11:28:03

Moderador

Vergiliusz Author |

Amsti odpowiada, dnia 2019-07-16 17:28:03
Postarales się kolego .Długa i solidna recenzja i napewno szczera.Ja miałbym problem z wyborem.....Posiadam RN7 a moja żona mi9se .Mi pasuje wielkość ekranu w RN7 a jej kompaktowość mi9se.Nie przeszkadza mi że mam słabszy aparat i brak NFC.Telefon i tak daje rady .A jak dla mnie jedyna wadą mi 9 se jest brak slotu na kartę pamięci i mini Jack

A właśnie, o tym zapomniałem, brak Jacka i dodana zamiast tego przejściówka. Poprawię...
2019-07-16 11:29:36

Moderador

Amsti | from app

Vergiliusz
A właśnie, o tym zapomniałem, brak Jacka i dodana zamiast tego przejściówka. Poprawię...

Nic nie szkodzi pomyłki zawsze się zdarzają ;)
2019-07-16 11:30:58

Moderador

Vergiliusz Author |

Amsti odpowiada, dnia 2019-07-16 17:30:58
Nic nie szkodzi pomyłki zawsze się zdarzają ;)

Mam na jakiś czas tego Mi 9 SE i powiem, nie pozbyłem się wątpliwości co bym miał wybierać. Mi 9 SE ma coś takiego, że chce się mieć ten telefon mimo, że jak na moje potrzeby dużo lepiej wypada RN7 a moja żona twierdzi na dodatek, że RN7 robi jednak lepsze zdjęcia. Chodzi tu o odwzorowanie kolorów, brak takich prześwietlenie itp a na 100% wie co mówi.
2019-07-16 11:35:45

Master Bunny

Febron | from app

Vergiliusz

Niczego nie poprawiaj, przynajmniej w tej kwestii. Piszesz o tym. Szczera, taka naturalna recenzja, tym bardziej, że odnosisz porównania do używanego przez siebie fona. Jutro wrzucam ją do ulubionych, bo dzisiaj już nie mogę.
2019-07-16 12:06:57

Moderador

Vergiliusz Author | from app

Febron
Niczego nie poprawiaj, przynajmniej w tej kwestii. Piszesz o tym. Szczera, taka naturalna recenzja, tym bardziej, że odnosisz porównania do używanego przez siebie fona. Jutro wrzucam ją do ulubionych, bo dzisiaj już nie mogę.

Dzięki, chciałem opisać ten telefon w taki sposób żeby pokazać jego wady i zalety ale tak by nie powielać tych płatnych recenzji różnych jutuberów którzy skupiają się głównie na specyfikacji urządzenia i walorach aparatu.
2019-07-16 12:23:25

Pro Bunny

Krisz25 | from app

Czekam na kolejną wersję. Póki co nie z tymi podzespołami (dość słaby procek, nie tak dużo pamieci) nie dorównuje jeszcze mi6 , która obecnie używam już 3 rok. No może poza aparatem. Swoją drogą zastanawia mnie fakt dlaczego w tego typu telefonie nie zamontować flagowego procesora z poprzedniego roku. Na pewno taniej, szybciej, i wydajniej od SM 712.
2019-07-16 13:29:11

Moderador

Vergiliusz Author | from app

Krisz25
Czekam na kolejną wersję. Póki co nie z tymi podzespołami (dość słaby procek, nie tak dużo pamieci) nie dorównuje jeszcze mi6 , która obecnie używam już 3 rok. No może poza aparatem. Swoją drogą zastanawia mnie fakt dlaczego w tego typu telefonie nie zamontować flagowego procesora z poprzedniego roku. Na pewno taniej, szybciej, i wydajniej od SM 712.

Dziwne nie? Kupując flagowca, kupuje się go z myślą o długim użytkowaniu i rzadko kto zmienia co rok lub dwa lata. Mi 6 jest kultowy i nadal w cenie, nowe sztuki jeżeli się trafi na GB albo Ali nadal kosztują krocie
2019-07-16 13:34:21

Moderador

Amsti | from app

NO niestety jest minusem procek .Mogli dać snapdragona 845 takiego jak w poco i już by robił lepiej robotę.
2019-07-16 14:09:36

Mi Test Team

michalms | from app

mnie się osobiście zaczyna wydawać, biorąc pod uwagę mnogość modeli że to cena jest wyznacznikiem. trochę jak napisał Vergiliusz. mamy mieć telefon za 5, za 7, za 10, za 14, za 18, za 21 czegoś tam. no to działamy i jak wyjdzie nam za 15 a ma być za 14 to tniemy. czasem cięcia są groszowe, ale pozwalają osiągnąć próg cenowy. tyle że te grosze tna funkcjonalność często znacznie powazniej niż cenę. z drugiej strony jakby procesor był najlepszy, ładowanie bezprzewodowe i kilka jeszcze innych rzeczy to mieli byśmy mi9 w cenie mi9 tyle że trochę mniejszy. więc może logika w tym jest, żeby telefony były różnorodne. chociaż w przypadku jak wszystkie mają ten sam praktycznie rozmiar wyświetlacza to akurat mniejszy model mi9 nie różniący się znacznie niczym poza wielkością miałby sens, bo ta wielkość była by juz na tyle wyróżnikiem że cała reszta mogłaby być identyczna pewnie poza bateria która poprostu by się nie zmieściła. nawet przy zbliżonej cenie byłby to dobry ruch.
2019-07-16 15:17:21
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderador

• Followers

739

• Threads

186

• Replies

1844

10018