In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Diğerleri] Telefonunuzdaki veya akıllı telefonunuzdaki batarya tam olarak nedir?

2019-05-30 03:05:31
12759 5
Merhaba Değerli Mi Hayranları


Neredeyse tüm modern akıllı telefonlar batarya ile donatılmıştır. Ama çoğunuz nasıl çalıştığını bilmiyor olabilirsiniz !  Bugün bu akıllı telefon detayı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

Telefonunuzdaki veya akıllı telefonunuzdaki batarya tam olarak nedir?


Bu buluş sayesinde, telefon haklı olarak "mobil" olarak kabul edilebilir. Sürekli olarak standart pillerin değiştirilmesi için elektrik prizine sürekli oturmaya veya muhteşem paralar harcamaya gerek yoktur.

Bir elektrik akımı bataryası bir enerji depolama cihazıdır, iç kimyasal işlemlerin tersinirliği nedeniyle çalışma prensibi elde edilir. Bu işlemler çoklu “şarj-deşarj” yapılmasını sağlar. Başka bir deyişle, her türlü elektrikli cihaz için özerk bir güç kaynağıdır. Telefonlar, akıllı telefonlar ve tabletler için... Batarya, birkaç pilin tek bir elektrik devresinde birleştirilmesiyle elde edilir.

Kademeli olarak tüketilen kimyasal enerji seviyesini yenilemek için bataryanın periyodik olarak şarj edilmesi gerekir. Tüketim seviyesi, hem iç hem de dış olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bu bataryayı yalnızca klasik bir prizden şarj etmeyebilirsiniz. Bataryanın kendisindeki voltajdan daha yüksek bir voltaj ile alternatif sabit akım akım kaynaklarını kullanabilirsiniz. Bu, daha az güç ile şarj etme imkanı sunar.Bakalım cep telefonundaki batarya neymiş.


Cihazdaki batarya: Daha önce neydi?

İlk şarj edilebilir piller nikel-kadmiyum (Ni-Cd) veya nikel-manganez (Ni-Mh) ve 500 mAh'ye kadar küçük kaplardı. Piller çoğunlukla başarısız olmuş, şişebilir, akabilir ve pil eskiyse ya da şarj işlemi büyük ölçüde artırılmış bir voltaj verildiğinde patlayabilirdi. Bu tür bataryalar birçok buton monoblok ve istiridye kabuklarına yerleştirildi. Unutmayın ki, telefonlardaki bazı bataryalar bir üniteye monte edilmiş, yuvarlak bataryalardan bile oluşuyor. Telefonlar için kullanılan bu pilin hafıza etkisi oldu.

Hafıza etkisi, yeniden başlatma sırasında bataryanın kendi kişisel, kişisel, kimseye anlaşılmaz, kalan şarj oranını gösterebilmesiydi. Ayrıca telefonun şarj edilmesi, yeniden başlatılması ve bataryanın şarjın yarısından fazlasını göstermesi gerektiği de oldu. Nikel-kadmiyum şarj edilebilir piller yavaş yavaş, her şarj deşarj döngüsünde, şarjı depolayan iyonların kaybı nedeniyle kapasitelerini kaybetti.

Cihazdaki batarya: şimdi ne olacak?

Modern bataryalar yukarıdaki dezavantajların hepsinden yoksundur. Patlamazlar, nadiren şişerler, zaman içinde kapasitelerini kaybetmezler, kötü bir hafıza etkisi olmaz. Tek sorun, modern akıllı telefonlar için düşük pil kapasitesi. Örneğin, 3G, GPS ve 5 inçlik ekranı olan çift amaçlı bir akıllı telefon için, bir iş günü için 1500 mAh batarya yeterlidir. Çok az üretici,  büyük bir batarya kapasitesi ile çeşitli akıllı telefonlar üretiyor. Birçok forum, bataryayı canlandırmak ve maksimum kapasitesine getirmek için bir şarj-deşarj döngüsünün gerekli olup olmadığına dair belirsiz olmayan yazılar ile dolu. Muhtemelen hiçbiri gerekli değil.Cihazdaki batarya :  Geleceği ne olacak?

Forumları, bilimsel makaleleri keşfedin. Zaten şeker, ravent ve radyoaktif metallerden çevre dostu pillerin üretimi için pilot bilimsel gelişmeler var. Bundan sonra ne olacak - sadece tahmin edebiliriz. Cihazınızdaki batarya nedir? İnternette gezinmek, kitap okumak, film izlemek ve diğer görevleri yapmak için kullanılan bir enerji depolama aygıtıdır.

Akıllı telefonlardaki bataryalar her yıl daha da karmaşıklaşıyor: kapasiteleri artıyor, ağırlıkları ve ebatları azalıyor ve sakıncaları ortadan kalkıyor. Çevre güvenliğini de unutmayın, çünkü bu ayrıntı, modern cihazlardaki en "kirli" donanımın batarya olduğunu söylüyor. Mobil cihazlarda bugün ne tür "piller" bulunabileceğini görelim.

Cep telefonu gelişimi tarihi boyunca dört çeşit pil kullanıldı:

1- Nikel kadmiyum;
2- Nikel metal hidrür;
3- Lityum iyonu;
4- Lityum polimer.


Bugüne kadar, geliştiricilerin cephaneliğinde, son iki tür teknolojik olarak en gelişmiş, verimli ve “temiz” olarak kaldı. Bu tip piller çoğu akıllı telefonun açıklamasında bulunabilir.

Ni-Cd Piller


Bu tür bir güç kaynağı hâkim dönemden geliyor. İlk örnekler XIX. yüzyılın sonundan itibaren bilinmektedir. Geçen yüzyılın sonuna kadar sanayiciler, içsel kusurlarından kurtulmak için çok sayıda girişimde bulundular ve bir dereceye kadar başarılı oldular. Her neyse, ilk mobil cihazların geliştiricileri için özel bir seçenek yoktu.

Bu bataryalardaki ana sıkıntılar aşağıdaki gibidir:


1-  İnşaatta insan sağlığına zararlı toksik metallerin kullanılması;
2- Yetersiz pil kapasitesi;
3- Sınırlı sayıda şarj / deşarj döngüsü;
4- Üretimde düşük üretilebilirlik, maliyette bir artışa yol açan;
5- Sözde "hafıza etkisi".


Sonuncusu, şarj tamamen boşalmamış bir pil olmadığında, kapasitesinin belirli bir miktarda azalmasıydı. Sonuç olarak, ilk kullanımdan önce, bataryanın birkaç kez tam bir şarj-deşarj döngüsü boyunca sürülmesi gerekiyordu. Bu tür güç kaynaklarında çok çeşitli çalışma sıcaklıkları vardı ve bunlar artılardı. Bununla birlikte, önemli ölçüde daha fazla eksi vardı ve onlarla başa çıkmaya çalışırken, aşağıdaki tipte bir batarya üretildi.Ni-MH Piller


Sadece histerinin özellikle etkilenebilen doğa savunucuları ile oluştuğu bir noktada toksik kadmiyumundan yoksundu. Ek olarak, hafıza etkisi çok daha zayıftı. Kapasite de artmış ve bunun aksine, maliyet de biraz düşmüştür.

Ancak NiCd pillerle karşılaştırıldığında ciddi dezavantajlar vardı:

1- Karmaşık bir şarj cihazı kullanma ihtiyacı;
2- Şarj / deşarj döngüleri sayısının azaltılması.


Her iki tip pil de, kendilerine göre mobil cihazların özerkliğini ciddi şekilde sınırlayan, yeterince yüksek derecede kendiliğinden boşalma durumuna maruz bıraktı. Ve gelecek nesil ufukta göründüğünde, neşeli bir ses çıkaran tasarımcıları onları tarihin çöplüğüne attı.Lityum iyon piller


Bu tip batarya, alet dünyasında gerçek bir devrime neden oldu. Şu andan itibaren, bekleme modunda çalışmalarının süresi önemli ölçüde arttı. Hafıza etkisi, bazı ileri düzey kullanıcılar eski hafızasını kullanarak cihazlarının bataryalarını “eğitmeye” devam etmesine rağmen, dişlerden uzaklaştı.
Bugün piyasada bulunan çoğu akıllı telefon bu tip pille donatılmıştır.

Ancak, dezavantajları ve oldukça nahoş olanlar da var:

1- Dar bir çalışma sıcaklık aralığı.
2- Derin deşarj veya şarj sırasında bataryanın zarar görmesi riski.
3- Pili devre dışı bıraktıktan 2-3 yıl sonra hızlı "yaşlanma".
4- Oldukça yüksek maliyet.


Bu tür bir güç kaynağının mağazalarındaki ilk görünümden bu yana eksikliklerin büyük ölçüde düştüğü söylenmelidir. Ancak üreticiler daha fazlasını istedi. Her şeyden önce, yeterince yüksek bir maliyetten memnun kalmadılar, bu yüzden başka bir pil türü yaratıldı.

Onlarda patlayıcı bir elektrolit, bir polimer kütlesine yol açtı. Bu tür güç kaynaklarının fiyatı, daha karmaşık koruma devreleri kullanma gereği nedeniyle hafifçe düşmüştür. Güç de artmadı. Ancak katı polimer iyidir, çünkü tasarımcıların ellerini çözdü, elemanın şeklini ve boyutunu kendi takdirine göre seçmesine izin verdi. Bu süre zarfında, çıkarılabilir olmayan pillere sahip birçok ultra-ince akıllı telefon ortaya çıktı. Her iki tip lityum pilin ortak bir dezavantajı vardır: kullanım yoğunluğundan ve şarj / deşarj döngüsünden bağımsız olarak kapasiteleri giderek azalır. Lityum-polimer tipinin biraz daha az "inatçı" olduğuna inanılıyor, ancak bu bilgi mitlerin kategorisinden geliyor, bu ifadeyi hem doğrulayan hem de çürüten örnekler var. Dolayısıyla, gerçeği kurgudan ayırt etmek kesinlikle mümkün değildir.


Nasıl çalışır?


Bataryalar, elektrolit çözeltisine batırılmış iki metal plaka arasındaki voltaj farkı nedeniyle çalışır. İlk kez, 19. yüzyılda bu prensibi uygulayan bir kaynak yaratıldı. İçinde bir plaka, çok hızlı bir şekilde çözülen ikinci çinko bakırdı.Gerilim farkı, bir tüp ile birbirine bağlanmış iki sıvı kabı olan analoji örneği ile açıklanabilir. Tüpteki suyun hareket etmeye başlaması için, örneğin bir tankı diğerinin üzerine çıkarmak için seviye farkı oluşturmanız gerekir. Yavaş yavaş su sol şişeden sağa akacaktır. Seviyeler eşit olduğunda, su akışı durur. Bir batarya için bu tamamen boşalma demektir.

Yeniden doldurmak için, suyu orijinal kabına geri vermelisiniz. Örneğin, bir kepçe veya fincan kullanarak. Sağ şişeden su alırsanız ve sol şişeye dökerseniz, pil şarj olur. Elbette, hortumdan su akarken aynı hızla kepçe almanız gerekir. Aksi takdirde, pil tekrar boşalacaktır.Yapısal olarak, bataryanın kendisi son derece basit bir cihazdır. Bunlar kobaltlı iki uzun grafit ve lityum oksit levhasıdır. Elektrolitle yağlanır ve bir ruloya alınırlar. Lityum-iyon bataryanız hazır :) .Batarya Efsaneleri


Bir Li-İyon pil satın aldıktan hemen sonra, birkaç şarj tam deşarjı harcamak için “sallanmanız” gerektiğine inanılıyor. Genellikle bu sallama sayısı üç ile beş arasındadır. Bu efsane piller için çok zararlı değildir, ancak yine de çalışma döngüsünü harcar.
Li-Ion bataryaların özelliği, NiCd bataryalarda olduğu gibi hafıza etkisinin olmamasıdır. Bu etki, tamamen boşalmamış bir NiCd pilini şarj ederseniz, kapasitesi düşer. Li-Ion'un böyle bir özelliği yoktur. Ayrıca, üretici batarya kapasitesinin 300 deşarj şarj döngüsünde düşmemesini garanti eder.


Bir kez daha: bir oyuncu, telefon, walkie-talkie, PDA, tablet, saat veya Li-Ion'li diğer herhangi bir mobil cihaz "eğitmek" için "işe yaramaz".

Li-Ion piller çok fazla şarj ve deşarj yapmayı sevmez. Üretici 300 devir garanti eder, ancak bu 301 devir için pilin atılabileceği anlamına gelmez. Her şey çalışma koşullarına bağlı olacaktır. Li-Ion için "Sera" koşulları % 80'e varan maksimum şarj ve minimum deşarj -% 40'a kadardır. Bazı dizüstü bilgisayar modelleri bu parametreleri servis yazılımında ayarlamanıza ve pilin ömrünü uzatmanıza izin verir. Ayrıca, bataryalar sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda ve +40 derecenin üzerine çıktığında geri dönüşsüz bir şekilde kapasitelerini kaybederler. Bu nedenle, aletleri dondan ve yüksek sıcaklıklardan korumak daha iyidir.

Telefondaki batarya neden şişer?

Bir kullanıcının cep telefonu ne kadar titiz olursa olsun, er ya da geç tamamen beklenmedik bir sorunla karşılaşabilir - neden telefondaki batarya şişer?

Bataryanızı kandırın!

Herhangi bir pil, içinde gerçekleşen karmaşık kimyasal işlemler nedeniyle çalışır. Kimyasal reaksiyonlar bozulduğunda, gaz gelişmeye başlar ve basınç artar, bu da bataryanın şişmesine neden olur. Ancak, reaksiyonun ihlal edilmeye zorlanmasının sebepleri çok olabilir ve çoğu zaman telefonun yanlış kullanımıyla ilişkilendirilir.

Bataryanın telefonda şişmesinin nedenleri:

1- Batarya, telefonu kullanmanın ilk haftalarında şişmişse, büyük olasılıkla bu bir fabrika hatasıdır. Böyle bir telefon garanti kapsamında teslim edilmelidir;
2- Pil ömrü bitmiştir (2 ile 5 yıl arasında) ve yenisiyle değiştirilmelidir.


Telefonun kullanımının ihlali ve ekteki talimatlara uyulmaması:

1- Genellikle düşen telefon, bataryada ve onun şişmesinde kimyasal rahatsızlıklara yol açabilecek şiddetli darbelere maruz kalır.
2- Bir telefon alırken, herkes muhtemelen bir danışmandan telefonun nasıl düzgün bir şekilde şarj edileceğine dair bir tavsiyede bulunur, ancak herkes onu dinlemez.
3- Yanlış şarj, telefondaki bataryanın şişmesinin de nedeni olabilir.
4- Orijinal olmayan bir şarj cihazı hızlı bir şekilde pilin şişmesine neden olur ve bunun nedeni telefonun uygun olmayan voltajda yanlış şarj edilmesidir.
5- Telefonun kullanıldığı ortamın koşulları, bataryanın ömrünü de etkiler.
6- Aşırı sıcak, aşırı sıcak veya soğuk, şişmeye neden olabilir.


Yıpranmış bir bataryanın değiştirilmesi gerekir, çünkü şişirilmiş bir batarya kullanmak oldukça zordur ve hatta tehlikelidir (batarya şarjı iyi tutmayacak ya da hiç şarj olmayacaktır, telefonun kapağı iyi kapanmaz, bir ihtimal daha vardır o da Bir patlama). Tükenmiş bir pil evde saklanmamalı, ancak doğru şekilde atılmalıdır. İdeal olarak, üreticiye iletin.

Konuyu okuduğunuz için hepinize teşekkürler ! Eğer bataryalar hakkında bilgileriniz var ise bu konu altında düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz !
2019-05-30 03:05:31
Favorites7 RateRate
Derinlemesine teknoloji bilgisi, favorim!
2019-05-30 05:08:21

Master Bunny

Erdinçer | from MI MAX 2

#2

Faydalı bilgiler teşekkürler
2019-05-30 06:38:36

Advanced Bunny

MugiwZoro | from app

#3

Çok yararlı bilgi olmuş. Paylaşım için elinize sağlık.
2019-05-31 19:11:01

Master Bunny

jokerinabisi | from MI 5s

#4

bir an konu bitmeyecek sandım
2019-06-03 07:27:18
Arka sokaklar gibi hiç bitmeyecek sandım :) Dibine kadar bilgi en sevdiğim ellerine emeğine sağlık
2020-03-31 02:41:05
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Dokucan

Super moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
1 Year Check-In
Newbie Member
Mi Explorers
Öncü Cevap Veren
MIUI10
Misafirperver
Beta Tester
Türkiye
10 Milyon İndirme
5000 Üye
Tanışmaya Bekleriz
MixItUp
Throw Back with Mi 2018
Mi 8 Pro
MI 8 Lite
Mi 8
Redmi note 7
Mi Community App Review
Xiaomi 9th birthday
Suited and Booted
New Home
10k Mi Fans
23 Nisan Özel
10K Users
X1 plate Baklava
20K Mi Fans
30K Members
Redmi Note 7 Into Space
Mi Love U & I
Bunny Winner
Mi 9 & Mi 9 SE
Challenge Photographer
Mothers day
MIUI
Best Mi
Android Q
Mi Band Story
Android Q
50K Mi Fans
70K Mi Fans
Challenger
Eid Mubarak
Ramazan madalyası
Eid ul-Fitr Mubarak
Brain Teaser
Tech Talent
X-Men
ShotByMi
Mi 9T
100K Mi Fans
50K Users
MIUI Geek
Global Fans
App Maniac
MIUI Wallpaper
FORTUNEGLOBAL500
Mi 9 SE
Like
Check in
Profile Medal
Eid Al-Adha Mubarak
MIUI 9th Birthday
Global Community
MIUI Weekly Poll
wallpaper votes
500
Global Community
device poll
better together with friends
games discuss
Puzzle Master
90K Registered Users
30 Bin Üye Madalyası
100K
40 Bin Üye Madalyası
50 Bin Üye Madalyası
All-Star Savaşı Madalyası
MIUI 11
Yeni Yıl Madalyası
Medalla MIUI 11
2020 Medal
400K Mi Fans
300K Mi Fans
2020
Mi Community 2020 Anket Madalyası
Mi2U jan 2020
100K Madalyası
MIUI 11
close up
Scheduled Message
#SURVEY: Ecosystem
Medalla Community 300K
Sevgililer Günü Madalyası
Sonic Blue
Medalla #DeMiParaTi
Mi Community 2. Anket Madalyası
Mi2U Feb 2020
House of Power
All-Star Battle
Medalla QR
Best Photo
Redmi
Redmi Note
Mi Community Üçüncü Anket Madalyası
Captura Más
150K Registered Users
#SURVEY: Mi LED Smart Bulb
Mi2U March
Medalla ÉLITE
Medalla Domótica y Seguridad
Q&A №3
150.000 Madalyası!
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Kutlu Olsun
23 Nisan Kutlu Olsun!
Redmi Note 8 30 Milyon!
19 Mayıs
MIUI 12
Ramazan Bayramı
Phone Finder
2 anni insieme
Vecinooo
Eid Mubarak
TV Series Freak
MIUI 12 Madalyası
MI Note 10 Lite
Eid Day Photo
MIUI Boot Animation
Serie Redmi Note 9
200 Mil Mi Fans En México
RN9 Series
Babalar Günü
Father's Day
Design Together
Redmi Note 9S
Mi Bunny
Redmi Note 9
Redmi Note 9 Pro Feature
200K Madalyası
ContributeTogether
design wallpaper
Theme Medal
Kurban Bayramı
#SmartLivingParaTodos
Redmi Note 9 Feature
10.000 Mi Fans
Mi 10 Cámara
Xiaomi 10. Yıl Madalyası
First Anniversary
Mi Gamers' Medal
K2K #4
Football Manager
The UI Mode
Material Expert
Favorite Soft Drinks
Agosto Cometas
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Madalyası
Mi Note 10 Lite Feature
10 Kasım Madalyası

Read moreGet new

Mi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list