In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Telefon için İçerikler

[Uygulamalar] Google Kamera Nedir , Nasıl Kullanılır , Nasıl Yüklenir ?

2019-02-05 22:19:24
73206 63Merhaba Değerli Mi Hayranları !Bugünkü yazımızda çok konuşulan google kamerayı inceleyeceğiz , özelliklerini sayacağız , normal kameralar ile karşılaştıracağız ve nasıl kurulur ondan bahsedeceğiz. Uzun bir yazı olacak hazırsanız başlayalım.


Son yıllarda Android topluluğundaki en iyi gelişmelerden biri Google Pixel Serisi telefonlardan ,  Google Kamera portlamaları olmuştur. Kamera donanımı diğer cihazlarda daha iyi olsa da Google Pixel'in fotoğraf çekme özelliği muhteşem.Google Pixel’in fotoğraf büyüsünün çoğu Google Kamera uygulamasından geliyor.


HDR +, portre modu, gece modu . . . vb özellikler fotoğraf çekme özelliğini bir üst düzeye çıkarmasını sağlıyor. Canlı bir geliştirici ve kullanıcı topluluğu, bu özellikleri mümkün olduğunca fazla cihaza ulaştırmak için hızlandı.


Aktif bir geliştirici ve kullanıcı topluluğu, bu özelliklerin mümkün olduğunca fazla cihaza ulaştırmak için ellerinden gelen herşeyi yaptılar.


İnternetteki çoğu forumda  birçok Google Kamera linkleri var. İlk kez kullanan bir kullanıcıysanız, hangisinin cihazınız için işe yarayacağını anlamak biraz korkutucu olabilir.Google Kamera Nedir ?Google Kamera, Android için Google tarafından geliştirilen bir kamera uygulamasıdır. Başlangıçta Android 4.4 KitKat ve üstünü çalıştıran tüm cihazlarda desteklendi, ancak şimdi yalnızca Google'ın Nexus ve Pixel cihazlarında resmi olarak destekleniyor.  ( Belirli geliştiriciler artık neredeyse çoğu cihazda çalışabilecek düzeyde portlamalar yaptığı için çoğu cihazda çalışıyor.  ) 16.04.2014 tarihinde Google Play Mağazası'ndaki Android 4.4+ sürümü için piyasaya sürüldü ve 17 Şubat 2016 tarihinde genel görünümden kaldırıldı.

Google Kamera şimdi yalnızca belirli bir cihaz donanımı için üretilirken, 2017 yılının ortalarında bir geliştirici, Snapdragon 820, 821 veya 835 işlemcili herhangi bir akıllı telefon için Google Kamera’nın değiştirilmiş bir versiyonunu yarattı.


Özellikleri

Google Kamera, Ayarlar sayfasında veya uygulamanın üstündeki simgeler satırında etkinleştirilebilecek bir dizi özellik içerir.

1- HDR+ : HDR +, fotoğrafın dinamik aralığını artırır, ancak geleneksel Yüksek Dinamik Aralıklı (HDR) görüntülemenin aksine, bu, daha az etkili olma pahasına renkleri iyileştirme avantajına sahip olan az pozlanmış birkaç fotoğrafı birleştirerek elde edilir.

Fotoğrafın dinamik aralığını artırmak için az pozlanmış ve fazla pozlanmış bir fotoğrafı birleştirmek için geleneksel HDR yöntemini kullanan, dolayısıyla daha etkili olmak üzere, bu yöntemin dezavantajları ile birlikte bir  'HDR + gelişmiş' modu sunulmaktadır.


İsterseniz birkaç örnek fotoğrafa göz atalım.


Sırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google Kamera
  
Sırası ile Miui Kamera ve Google Kamera
  
Sırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google KameraSırası ile Miui Kamera ve Google Kamera
    

Sırası ile Miui Kamera Hdr Kapalı,Açık ve Google Kamera Hdr AçıkSırası ile Miui Kamera Hdr Kapalı,Açık
Sırası ile Google Kamera Hdr Açık ve Google Kamera Hdr Geliştirilmiş Açık
Sırası ile Miui Kamera Hdr Kapalı,Açık ve Google Kamera Hdr Açık
  

Sırası ile Google Kamera Hdr Açık ve Google Kamera Hdr Geliştirilmiş Açık
Sırası ile Miui Kamera Hdr Kapalı,Açık ve Google Kamera Hdr Açık
Sırası ile Google Kamera Hdr Açık ve Google Kamera Hdr Geliştirilmiş Açık


Soldaki fotoğraf normal kamera , sağdaki fotoğraf ise google kamera ile çekildi.

Htc U11 Vs Google Kamera. Google kamera , gökyüzünün maviliğini korur ve gölgeler biraz daha az olsa da genel olarak keskindir.

Lg V30 Normal Kamera vs Google Kamera.Ayrıntılı gölgelere ve daha gerçekçi renklere dikkat edin.


2- Motion Hareket : Google Kameranın Hareketli fotoğraf modu iOS'un Canlı Fotoğrafına benzer. Etkinleştirildiğinde, nispeten düşük çözünürlüklü kısa, sessiz bir video klip orijinal fotoğrafla eşleştirilir.3- Video Sabitleme : Optik Görüntü Sabitleme ve Elektronik / Dijital görüntü sabitlemeyi birleştiren bir teknik olan Video Sabitleme, daha pürüzsüz bir video için etkinleştirilebilir. Bu teknik aynı zamanda, çeşitli diğer sorunların yanı sıra, Panjur distorsiyonunu ve Odak solumasını da düzeltir. Mi A1 için karşılaştırma videosunu izleyebilirsiniz Normal Kamera ve google kamera EIS özelliğini.

4- Smartbust Özelliği : Smartburst, deklanşöre basılı tutularak etkinleştirilir. Düğme basılı tutulurken, saniyede en fazla 10 çekim çekilir. Serbest bırakıldıktan sonra, çekilen en iyi resimler otomatik olarak vurgulanır. Çekilen fotoğraflardan farklı 'kreasyonlar' üretilebilir:
#     Hareketli GIF -    Yüksek miktarda hareket içeren eylem veya görüntüleri yakalamak için animasyonlu bir GIF.
#     'All-smile' -          Herkesin gülümseyip yanıp sönmediği tek bir fotoğraf; serideki her fotoğrafın farklı kısımlarını alarak üretti.
#     Kolaj -                  'Özçekimler' çekerken, bir Fotoğraf kabinine benzer bir kolaj oluşturulur.5- Resim Konumu : GPS ve / veya Google’ın konum servisi aracılığıyla elde edilen konum bilgileri, etkinleştirildiğinde fotoğraflara ve videolara eklenebilir.


Fonksiyonlar : Diğer birçok kamera uygulamasında olduğu gibi, Google Kamera da kullanıcının farklı tür fotoğraf veya video çekmesini sağlayan farklı 'işlevler' veya 'modlar' sunar.1- Ağır Çekim : Yavaş hareketli video, Google Kamera'da 120 veya ya da desteklenen cihazlarda saniyede 240 kare yakalanabilir.

2- Panorama : Panoramik fotoğrafçılık Google Kamera ile de mümkündür. Dört tür panoramik fotoğraf desteklenir; Yatay, Dikey, Geniş Açılı ve Balıkgözü. Panorama işlevi seçildikten sonra, bu dört moddan biri ekranın üstündeki simgelerden bir defada seçilebilir.
3- Fotoğraf Küresi : Google Kamera, kullanıcının 2012 yılında ilk olarak Android 4.2'de eklenen 360 derecelik panorama fotoğrafı olan bir 'Fotoğraf Küresi' oluşturmasını sağlar. Bu fotoğraflar daha sonra özel HTML kodlu bir web sayfasına gömülebilir veya
çeşitli Google hizmetlerine yüklenebilir.

4- Portre : Portre modu, kullanıcıların fotoğrafın konusunun odaklandığı ve arka planın biraz bulanıklaştığı Bokeh efektiyle 'özçekim' veya portre çekmeleri için kolay bir yol sunar. Bu etki, neyin odakta tutulması gerektiğini ve iPhone 7 Plus tarafından kullanılan çift kamera yönteminin aksine neyin bulanıklaştırıldığını belirlemek için Makine öğrenmesi kullanılarak elde edilir. Ek olarak, konunun cildindeki lekeleri ve diğer kusurları temizleyen bir "yüz rötuşlama" özelliği etkinleştirilebilir.


5- AR Stickerları : AR Stickerları ,  2017 sonlarında Pixel 2 ve Pixel 2 XL cihazlarının tanıtımıyla birlikte açıklanan bir özelliktir. Google’ın yeni ARCore platformunu kullanarak, 'etiketler' olarak adlandırılan artırılmış gerçeklik nesneleri bir resim veya videoya 'bırakılabilir'.
6- Gece Modu : İlk fotoğraflar google kamera hdr+ , ikinci fotoğraflar google kamera gece modu ile çekildi.


Artık Google Kamera hakkında bilgi sahibi oldunuz. Şimdi nasıl yüklenir sorusuna geçelim.
1 - Eğer işlemciniz snapdragon 845 , snapdragon 710 ise ve aynı zamanda android 9a sahipseniz google kamerayı kullanmak çok basit. İlk önce Buradaki bağlantı linkine tıklayıp
  6.x.xxx sürümlerini teker teker deneyip telefonunuzda hangisi hatasız calısıyor ise bulacaksınız. Sonra da keyifle google kamerayı kullanacaksınız.

2 - Eğer işlemciniz snapdragon 845 , snapdragon 710 değilse ve aynı zamanda android 9a sahip değilseniz google kamerayı kullanmak sizin için biraz karmaşıklık yaratacaktır. Çünkü ilk önce bootloader kilidinizi açmanız gerekiyor.Bootloader kilidinizi açtıktan sonra twrp yüklemeniz gerek. Sonra da magisk yüklemeniz lazım. En son da camera2api yükledikten sonra google kameraya kavuşacaksınız. Öncelikle Bootloader kilidi açma adımları ise şu şekilde :

UYARI ! Bu işlemi yaptıktan sonra verileriniz ve uygulamalarınız silinebilir ! Lütfen her ihtimale karşı yedeğinizi başka bir cihaza alınız.

1. Adım: http://en.miui.com/unlock sitesine giriş yaptıktan sonra “Unlock Now” butonuna tıklıyoruz.
2. Adım: Karşımıza çıkan ekrandan programı indiriyoruz.
3. Adım: Programı açıyoruz.
4. Adım: Telefonu bilgisayara taktıktan sonra Fastboot moduna almamız gerekiyor. Fastboot moduna almamız için güç ve ses kısma tuşuna basıyoruz. Fastboot yazısı geldiğinde bırakıyoruz.
5. Adım: Bilgisayarda programda telefonu gördüğünde Unlock tıklıyoruz.
6. Adım: Hesabımıza giriyoruz.
7. Adım: 'Current account is not bound to this device' hatasını alan kişiler telefonu tekrar normal başlatıp Settings Additional Settings  Developer Options  Mi Unlock Status “Add account and device” tıklasın.
8. Adım: Bu aşamada 10008 hatası alanlar PlexVpn indiriyoruz.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.shoplex.plex
9. Adım:  “China – Xuzhou” seçiyoruz ve aktif ediyoruz.
10. Adım: Tekrar 7. Adıma gönüyoruz. Bu sefer hata vermeyecektir.
11. Adım: O sorunu hallettikten sonra 4. Ve 5. Adıma tekrar dönüyoruz ve unlock kilidi açabiliriz.

12. Adım: 3 kere seçenekte yeşil olduğunda işlem tamam. Ancak bazılarında “after 72 hours of trying to unlock the device” veya “after 360 hours of trying to unlock the device” diyebilir onlarda 72 saat , 360 saat veya 1440 saat bekleyecekler.


Bootloader kilidimizi açtıktan cihazınızın kod adını öğrenmeniz gerekiyor. Aşağıya cihazınızın kodunu öğrenmeniz için tabloları bırakıyorum.


Cihazınızın kod adını öğrendikten sonra sıra twrp yüklemeye geldi. Tamam başlıyoruz. https://androidfilehost.com/?w=files&flid=50678 bu siteden size uygun twrp bulun. Eğer bu siteden bulamadıysanız bu siteye bakın https://twrp.me/Devices/Xiaomi/ Mesela benim eski cihazım mi6x kodu wayne . TWRP_wayne.zip dosyasını indireceğiz ve rardan çıkarıp adb klasörüne atacağız. veya ikinci sitedeki gibi .img olan dosyayı indireceğim ve ADB dosyasının (indirin önce sonra içine atın) içine atacağız. Attıktan sonra tekrar telefonu fastboota alın (telefon tamamen kapalı iken ses kapatma ve güç tuslarına basılı tutarsan fastboot açılır ) pcye bağlayın ve adb klasörüne girip shift , ctrl tuşlarına basılı tutup mousenin sağ clickine basın komut penceresi  veya powershell hangisi çıkarsa ona basın ve şu kodları sırası ile yazın;

fastboot flash recovery twrp.img
fastboot flash recovery (rardan cıkardıgınız dosya ismi).img
fastboot boot (rardan cıkardıgınız dosya ismi).img

Ben rardan twrp.img olarak çıkardım o zaman şunları sırayla yazacağım(birkaç saniye bekleyin işlem yapacak cunku) ;
fastboot flash recovery twrp.img
fastboot boot twrp.img

İkinci kodu yazdıktan sonra twrp flashlanmıs olacaktır hayırlı olsun.


Bootloader açtık , twrp kurduk. Şimdi root zamanı. Cihazı rootlamanız için twrp recovery’e (TWRP) ihtiyacınız var.
Ee biz zaten twrp kurduk orasını geçelim size magisk diye bir dosya vereceğim bunu telefonunuza bu linkten indireceksiniz . İndirdikten sonra cihazı kapatın ve twrp moduna alın (cihaz kapandıktan sonra güç tuşuna  ve ses açma tuşuna basılı tutun twrp ekranı açılır) .Twrp karsınıza geldikten sonra install bölümüne gelin ve magisk 17.3.zip dosyasını seçip aşağıdan kaydırın.Gerekli işlemleri yaptıktan sonra reboot diyecek ona basın. Cihazın açılışı yine yavaş olabilir veya kasabilir. 1 veya 2 kere yeniden başlatırsınız düzelir kasmaz artık. Dikkat ederseniz yeni uygulama magisk diye gelecek onu aklınızda tutun onla işimiz var Google kamera vs için  Rootu kaldırmak için ise yine twrpye gelip bunu install yapmanız gerekir ( https://github.com/topjohnwu/Mag ... taller-20181022.zip )


Tamam twrp ve magiskiniz artık var o zaman asıl şeye gelelim ;
Bu dosyayı indirin. İndirdikten sonra yeni MAGISK adlı uygulamamızı açın sol taraftan modüller kısmına gelin ve  “ + “ tuşuna basın altta. Karşınıza çıkan ekrandan biraz önceki indirdiğiniz dosyayı gösterin ve yükleyin. Yüklendikten sonra yeniden başlat deyin. CAMERA2 api aktif oldu. Şimdi sıra Google kamera indirmeye geldi.Google kamera port için özel bir site var. Buradan her sürümü deneye yanıla indirip kurup deneyimleyeceksiniz. Lütfen şu cihaz için Google kamera var mı yok mu diye sormayın. DENEYİN. Site burası tıklayın.
Buradan indirin herhangi bir Google kamera ve apk olarak yükleyin. Sonunda Google kameraya sahip oldunuz. Google kamera ayarlarını kurcalayın ve hdr+ (hdr+ gelişmiş) seçeneğini aktif edin. Ayarlardan cıkın ve üstte hdr+ olarak seçin.
Bu konumuzda " Google Kamera Nedir , Nasıl Kullanılır , Nasıl Yüklenir ? " Sorularına cevap verdik. Sizce google kamera nasıl ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Rate

Number of participants 1 Experience +5 Pack Reason

View Rating Log

2019-02-05 22:19:24
Favorites79 RateRate

Super moderator

Dokucan Author |

#1
Cihaz kodlarını gönderiye eklemeyi unutmuşum. Buradan bakarsınız.
2019-02-05 23:04:05

Master Bunny

300698977 | from mobile

#2

Teşekkürler. Emeğine sağlık.
2019-02-05 23:10:34
Xiaomi Mi9T 6/128GB-Xiaomi MiPad4 Plus 4/128GB-OnePus 7 Pro 12/256 GB

Super moderator

Mİmar | from mobile

#3

Çok güzel bir çalışma olmuş, emeğine sağlık üstat. :)
2019-02-05 23:25:38

Super moderator

Burak | from MI 8

#4

Bazi fotograflarlarda miui daha basarili gibi gozukuyor.
2019-02-05 23:32:17

Advanced Bunny

BangRookeR | from MI 6

#5

teşekkürler emegine saglik super olmus  bu arada mi 6 cihazima  nasıl gca... :D :D
2019-02-05 23:37:45

Advanced Bunny

BangRookeR | from MI 6

#6

mix 3 ün kodu ne peki ? onu goremedim .
2019-02-05 23:45:56

Super moderator

Dokucan Author |

#7

BangRookeR replied at 2019-02-05 17:45:56
mix 3 ün kodu ne peki ? onu goremedim .

Mix3ün kodu Perseus
2019-02-05 23:51:01

Advanced Bunny

BangRookeR | from MI 6

#8

Dokucan
Mix3ün kodu Perseus

tamamdir teşekkürler
2019-02-05 23:51:40

Pro Bunny

Netof | from MI 6X

#9

Eline yüreğine sağlık şu ana kadar gördüğüm en iyi paylaşımlardan biri
2019-02-06 00:01:20

Pro Bunny

Aydın66 | from Redmi 5 Plus

#10

Emeğine sağlık kapsamlı bir çalışma olmuş.
2019-02-06 00:06:13
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Dokucan

Super moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
1 Year Check-In
Newbie Member
Mi Explorers
Öncü Cevap Veren
MIUI10
Misafirperver
Beta Tester
Türkiye
10 Milyon İndirme
5000 Üye
Tanışmaya Bekleriz
MixItUp
Throw Back with Mi 2018
Mi 8 Pro
MI 8 Lite
Mi 8
Redmi note 7
Mi Community App Review
Xiaomi 9th birthday
Suited and Booted
New Home
10k Mi Fans
23 Nisan Özel
10K Users
X1 plate Baklava
20K Mi Fans
30K Members
Redmi Note 7 Into Space
Mi Love U & I
Bunny Winner
Mi 9 & Mi 9 SE
Challenge Photographer
Mothers day
MIUI
Best Mi
Android Q
Mi Band Story
Android Q
50K Mi Fans
70K Mi Fans
Challenger
Eid Mubarak
Ramazan madalyası
Eid ul-Fitr Mubarak
Brain Teaser
Tech Talent
X-Men
ShotByMi
Mi 9T
100K Mi Fans
50K Users
MIUI Geek
Global Fans
App Maniac
MIUI Wallpaper
FORTUNEGLOBAL500
Mi 9 SE
Like
Check in
Profile Medal
Eid Al-Adha Mubarak
MIUI 9th Birthday
Global Community
MIUI Weekly Poll
wallpaper votes
500
Global Community
device poll
better together with friends
games discuss
Puzzle Master
90K Registered Users
30 Bin Üye Madalyası
100K
40 Bin Üye Madalyası
50 Bin Üye Madalyası
All-Star Savaşı Madalyası
MIUI 11
Yeni Yıl Madalyası
Medalla MIUI 11
2020 Medal
400K Mi Fans
300K Mi Fans
2020
Mi Community 2020 Anket Madalyası
Mi2U jan 2020
100K Madalyası
MIUI 11
close up
Scheduled Message
#SURVEY: Ecosystem
Medalla Community 300K
Sevgililer Günü Madalyası
Sonic Blue
Medalla #DeMiParaTi
Mi Community 2. Anket Madalyası
Mi2U Feb 2020
House of Power
All-Star Battle
Medalla QR
Best Photo
Redmi
Redmi Note
Mi Community Üçüncü Anket Madalyası
Captura Más
150K Registered Users
#SURVEY: Mi LED Smart Bulb
Mi2U March
Medalla ÉLITE
Medalla Domótica y Seguridad
Q&A №3
150.000 Madalyası!
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Kutlu Olsun
23 Nisan Kutlu Olsun!
Redmi Note 8 30 Milyon!
19 Mayıs
MIUI 12
Ramazan Bayramı
Phone Finder
2 anni insieme
Vecinooo
Eid Mubarak
TV Series Freak
MIUI 12 Madalyası
MI Note 10 Lite
Eid Day Photo
MIUI Boot Animation
Serie Redmi Note 9
200 Mil Mi Fans En México
RN9 Series
Babalar Günü
Father's Day
Design Together
Redmi Note 9S
Mi Bunny
Redmi Note 9
Redmi Note 9 Pro Feature
200K Madalyası
ContributeTogether
design wallpaper
Theme Medal
Kurban Bayramı
#SmartLivingParaTodos
Redmi Note 9 Feature
10.000 Mi Fans
Mi 10 Cámara
Xiaomi 10. Yıl Madalyası
First Anniversary
Mi Gamers' Medal
K2K #4
Football Manager
The UI Mode
Material Expert
Favorite Soft Drinks
Agosto Cometas
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Madalyası
Mi Note 10 Lite Feature
10 Kasım Madalyası

Read moreGet new

Mi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list