In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Sohbet

[Konu dışı] Sık Sorulan Sorular

2019-01-05 19:50:26
22980 44

Merhaba Mi Fanları!

Sizlerden gelen soruları tek konu altında altında cevaplamaya çalıştık.

Android Yazılım Nedir?
Android, Google tarafından geliştirilmiş olup milyonlarca kişi tarafından kullanılan dev bir işletim sistemidir. Android işletim sistemleri cep telefonları, tabletler, televizyonlar, uydu alıcıları vb. cihazlarda bulunmaktadır. Linux işletim sistemi çekirdeği üzerine kurgulanmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

MIUI nedir?
Tüm markalar ortak olarak cihazlarında Android yazılımı kullanırlar ancak, bu Android yazılımı üzerinde kendi cihazlarını daha stabil ve performanslı kılabilmek ve diğer markaların cihazlarından farklılaştırabilmek adına değişiklikler yaparlar. Bu yapılan değişikliklerin her markada değişen genel isimlendirmeleri olur. Xiaomi Android yazılımı üzerinde kurguladığı bu sisteme MIUI adını vermektedir.

Android One nedir?
Android One programı, en basit ifadeyle saf Android yazılımı olarak nitelendirilebilir. Google tarafından geliştirilmiş olan yazılım üzerinde değişiklik yapılmadan cihazlarda kullanıma açılan yazılımlardır.

Android One programının desteği ne kadar sürecek?
Android One cihazlara modelin piyasaya çıktığı tarihten itibaren iki yıl süreyle destek verileceği Google tarafından açıklanmıştır.. Yani Android 8 ile gelen bir cihaza Android 9 – 10 sürümlerinin de güncelleme ile geleceğini düşünebilirsiniz.

Android One cihazıma MIUI yüklenebilir mi?
Android One cihazlara Google tarafından geliştirilen saf Android yazılımının yüklenmiş olmaları sebebiyle MIUI yüklenemez ve MIUI güncellemesi alamaz. Üçüncü taraf kişiler tarafından resmi olmayan şekillerde hazırlanmış MIUI sürümlerini Android One cihazınıza yüklemeniz tavsiye edilmez. Eğer MIUI yüklü bir telefon kullanmak istiyorsanız, MIUI uyumlu cihaz tercih etmeniz gereklidir.

Bootloader Kilidi Nedir?
Bootloader kilidi, cihazlara yetkisiz müdahaleyi engellemek adına geliştirilmiş bir güvenlik önlemidir. BL kilidi sayesinde cihazınıza fake/sahte rom yüklenmesi engellenir ve bilgileriniz güvende kalır ayrıca cihazın stabilitesi sağlanmış olur.
Cihazınızın açılış ekranında ‘’Unlocked’’ veya geliştirici seçenekleri menüsünde bulunan Mi Kilit Durumu kısmında kilit açılmış yazıyorsa cihazınızın BL kilidi açılmış demektir.

Bootloader kilidini neden açmalıyım?
Cihazınızı Çin’den aldıysanız yada Çin’den getirilen bir cihazsa Çin romu ile açılmaktadır ve Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Yazılımı Türkçeye çevirebilmek için global roma ihtiyacınız var, ancak çin romu yüklü BL kilidi kapalı cihazlara global rom yüklenemez. Global rom yükleyebilmek için BL kilidinizi açmanız gerekir.
Diğer bir sebepte kullanıcıların cihazlarında tam yetkiye sahip olmak için root yapmak istemeleridir Root yapabilmek içinde BL kilidiniz açık olması gerekir.
Son olarak kullanıcılar custom rom denilen 3.taraf kişiler tarafından geliştirilen yazılımları kullanabilmek için BL kilidini açmaları gerekmektedir.

Bootloader Kilidi Nasıl Açarım?
Öncelikle geliştirici seçeneklerini açmanız gerekmektedir. Telefon hakkında menüsüne girerek MIUI sürümü satırına 7 defa tıklayın ve geliştirici seçeneklerini açın. Ardından ek ayarlar kısmında geliştirici seçeneklerine girerek Mi Kilit Açma Durumu sekmesini bulun ve oradan Mi Hesabınızı ekleyin.
Bu aşamaları geçtikten sonra aşağıdaki linke gidrek oturum açın ve Mi Flash Unlock programını indirin.
Programı indirdikten telefonunuzu fastboot moda alarak başlatın ve programdaki adımları takip edin.
Son aşamada Xiaomi’nin güvenlik amacıyla size kaç saat beklemenizin gerektiğini belirten bir yazısı ile karşılaşabilirsiniz.
Bu süre dolduktan sonra aynı şekilde programa telefonunuzu bağlayarak BL kilidinizi sorunsuz
açabilirsiniz.

Mi Flash Unlock

Fastboot mod nedir? Telefon nasıl fastboot moda alınır?
Android cihazlarda, USB bağlantısı üzerinden bilgisayar aracılığıyla sistem dosyalarında düzenleme imkanı sunan, bilgisayarlardaki DOS komut sistemiyle benzer işlevi olan, Android başlangıç komut protokolüne fastboot denir. Daha basit bir ifadeyle yazılım yükleme aşamalarında, ön yükleme ekranı olması sebebiyle ulaşmamız gereken ekrandır.
Peki fastboot moda nasıl alıyoruz, telefonunuzu ses kısma ve power tuşuna aynı anda basarak açarsanız telefonunuz fastboot modda açılacaktır.

Recovery mod nedir? Telefon nasıl recovery moda alınır?
Recovery telefonunuz içindeki mini bir işletim sistemidir. Bilgisarımızdaki BIOS’a benzetebiliriz bu yazılımı. Recovery OTA üzerinden gelen güncellemeleri yükler, verilerin silinmesini sağlayarak sıfırlama işlemi yapabilir. Android yazılımı çalışmaya başladığı anda recoverynin görevi tamamlanır.
Recovery moda almak için telefonunuzu açarken ses açma ve power tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir.

TWRP nedir?
Açılımı Team Win Recovery Project olan, custom recovery programıdır. TWRP’ye custom rom yüklemek istediğimizde ihtiyaç duyarız çünkü telefonumuzdaki mevcut recovery yazılımı bu işlevi yerine getirememektedir.

Root işlemi ne demektir?
Bir Android telefona root işlemi yapmak, sistem dosyalarının eklenmesine, düzenlenmesine veya silinmesine kullanıcının yetkili olması demektir.
BL kilidi ile karıştırılan root işleminde yazılımı değiştirmeye yetkili olunurken, BL kilidinde ise telefona farklı bir yazılım yüklenilmesi noktasında yetkili olursunuz.

Mi Flash Tool nedir?
Mi Flash Tool, Xiaomi’nin resmi yazılım yükleme programıdır. Temiz kurulum yapmak istediğinizde veya çin/global rom değişkliği yapacağınız durumlarda bu programı kullanmanız gerekmektedir. TGZ uzantılı fastboot dosyalarının yüklenmesini sağlamaktadır.

Fastboot/Temiz kurulum nedir?
Mi Flash Tool’dan bahsetmişken temiz kuruluma da değinmek gerekir. Temiz kurulum yazılımın sıfırdan ilk günkü haliyle kurulmasıdır. Normal şartlarda sürekli rom değişikliği yapan bir kullanıcı değilseniz bu işlemi yapmanızı gerek yoktur.
Temiz kurulum için Mi Flash Tool yada Xioami Tool programlarından birini kullanmanız gerekir.

XiaomiTool nedir?
Xiaomi Tool programı resmi olmayan bir yazılım yükleme programıdır. Yüklenebilecek yazılımları gösterebilen ve yazılım yükleme adımlarını kendisi halleden bir programdır. Tecrübesi olmayan kullanıcılar için kolaylık sağlayan programın resmi bir yazılım olmadığını unutmamak gerekir.

Anti – Rollback Nedir?
Anti-Rollback, Oreo ile birlikte geliştirilen bir güvenlik aracıdır. Detaylı açıklaması ve nasıl kontrol yapılacağı ile ilgili konu için aşağıda link paylaşılmıştır.

Global ROM ve Çin ROM nedir?
Global Rom adından da anlaşılacağı üzere pek çok ülkede kullanılmak üzere hazırlanmış yazılımdır ve birçok dil desteği bulunmaktadır.

Çin Rom ise Çin’in özel kurallarına ve yasalarına göre hazırlanmış bizim pek bilmediğimiz uygulamaları içinde barındıran ve kısıtlı dillerde destek veren yazılım sürümüdür.

Stabil ROM ve Beta ROM nedir, farkları nelerdir?
Stabil yani karalı sürüm yazılımlar beta aşamalarını tamamlamış ve tüm kullanıcılara açılan yazılım sürümünü ifade etmektedir. Belirli bir güncelleme sıklığı olmamakla birlikte hata sayısı az olan yazılım sürümleridir.

Beta yani geliştirme aşamasında olan sürümler ise adından da anlaşılacağı üzere geliştirilme aşamasında olan ve sorunlar içerebilecek, genelde haftalık olarak güncelleme alan sürümlerdir.

Yazılımda sorunlar istemeyen kullanıcıların kararlı sürümleri tercih etmeleri tavsiye edilir.

ROM versiyonu nasıl anlaşılır?
Versiyon numaraları rom hakkında bize bilgiler verir.
Kararlı sürümlerde harf ve sayı bulunurken, beta sürümler sadece sayılardan oluşur.

Karalı sürüm gösterim şekli - V10.1.2.0.PEAMIFI

Beta sürüm gösterim şekli - 9.1.3 (2019/1/3 tarihine ait güncelleme olarak okunur.)

Bir yazılım sürümünün hangi rom olduğunu anlamak içinde  sürüm adındaki harflere bakmak gerekir.
PEA (MI) FI – MI Global rom, CN Çin rom, RU Rus Rom olduğunu belirtir

Custom ROM nereden ve nasıl yüklenir?
Resmi yazılımlar dışında yazılım kullanmak isteyen kişiler için 3.taraf geliştiricilerin hazırladıkları yazılımlar bulunmaktadır. Xiaomi.eu, MIUI Pro, MI Room vb. custom romlar bulunmaktadır. Öncelikle bu romları yüklemek için BL kilidinizin açık olması gerektiğini ve TWRP vb. custom recovery yüklemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.
Bu aşamalardan sonra yüklemek istediğiniz custom rom dosyasını indirerek yükleme yapabilirsiniz

Güncelleme OTA üzerinden bana ulaşmıyor sebebi nedir?
OTA üzerinden dağıtımı yapılan güncellemelerde belirli bir sıra bulunur, sebebi server yoğunluklarını ayarlamak ve ülkelere özel eklemeler olabilmesidir.
OTA üzerinden güncellemeyi beklemek istemiyorsanız, güncelleme dosyasını telefonunuza indirip güncelleyici seçeneklerinde bulunan güncelleme paketi seçerek yükleme yapabilirsiniz.

Eski sürüm bir yazılıma dönebilir miyim?
Öncelikle BL kilidiniz açık olmalı ve anti rollback kontrolü yapmış olmalısınız. Koşulları sağlıyorsanız önceki sürümlere dönüş sağlayabilirsiniz.

Görüşme sırasında ekran kapanmıyor yada açılmıyor kapalı kalıyor?
Kullandığınız ekran koruyucu telefonunuzun yakınlık sensörünün üzerini örtüyordur. Sensör kirlenmiş olabilir yada sensör arızalanmış olabilir.

Tema yükleyemiyorum?
Eğer MIUI v6, v7, v8, v9, v10 kullanıyorsanız telefonunuzdaki temalar uygulaması dışında başka kaynaklardan tema yüklemesi yapamazsınız.

Yurt Dışında Satılan Xiaomi Ürünlerini Nasıl Alabilirim?
Türkiye'ye posta yada kargo yoluyla gelen ürünlerde, 22 Euro aşması durumunda gümrük vergisi uygulanır. Bu sınırı aşan ürünlerden aldığınız takdirde gümrük vergisine tabi olabilirsiniz.
Xiaomi ürünlerinin bazılarının ülkemizde resmi satışı bulunmaması nedeniyle bu ürünlerde birine sahip olmak istiyorsanız; ya yurt dışı seyahatine gittiğinizde oradan satın alıp yanınızda getirmeniz ya da ülkemize başkaları tarafından getirilmiş olan cihazlardan almanız gereklidir. IMEI numarasına sahip cihazlar için IMEI kaydı gerekeceğini de hatırlatmakta fayda var.

Kulaklık Alanını Kapatmayın uyarısı ne demektir?
Telefonunuzun ekran üstünde yer alan alanda bulunan sensörün kapatılması sebebiyle bu uyarıyı almaktasınız.
Eğer ayarları değiştirmek isterseniz de Ayarlar - Kilit Ekranı - Cepte Aramayı Önle (Cep Modu) ayarını kapatabilirsiniz.

voLTE ve voWIFI nasıl aktif edilir?
Bu konu en çok tartışılan konulardan biri, ülkemizde maalesef Xiaomi cihazları operatörler tarafında tanınmakta, bu sebepten dolayıda kendi cihazımız üzerinden aktif etmek istediğimizde operatörlerden aldığımız cevap cihazımızın tanınmadığı veya özelliği olmadığı şeklinde oluyor.
Bu sorunu aşmak için bir seferlik operatör tarafında desteklenen cihazlardan birine sim kartımızı takarak voLTE ve voWIFI desteğini açtırmamız gerekiyor.

Operatör tarafını hallettikten sonra telefonumuzda yapacağımız işlemler ise;

voLTE için *#*#86583#*#*
voWIFI için *#*#869434#*#* kodlarını arama ekranına girmek ve aşağıda disabled yazısını görmek.

Disabled yazısına takılmayın bu şekilde aktif olmaktadır, sonrasında mobil ağlar kısmından özellikleri aktif etmeniz gerekmektedir.

Play Protect sertifikası bulunmuyor ne demek?
BL kilidi açılmış cihazlarda, cihaz sertifikalı değil yazmaktadır. Bu durumun kullanıma direkt bir etkisi bulunmamaktadır.

---------------------------------------------
[Kılavuz] Mi Flash Tool Nasıl Kullanılır?

[Kılavuz] Anti Rollback(ARB) Nedir, Nasıl Kontrol Edilir ?
---------------------------------------------

*Burada paylaşılan bilgilerin hazırlanması aşamasında www.chip.com.tr, www.teknonce.com,www.shiftdelete.net,www.teknoblog.com,www.teknobolge.com,forum.miuiturkiye.net kaynaklarından faydalanılmıştır.

2019-01-05 19:50:26
Favorites43 RateRate

Master Bunny

Xiaomi hayranı | from Redmi 5 Plus

voLTE ve  voWİFİ açıksa ve tekrar yazdizsam ne olur
2019-01-05 22:59:16

Super moderator

Burak Author | from MI 8

acikken tekrar yazarsaniz kapanmis olur
2019-01-06 00:05:16

Wizard Bunny

tarakbumba | from Mi Note 3

Ellerinize sağlık. Kaç zamandır vowifi açma yöntemi arıyordum. İlk kez bu yazıda girilmesi gereken kodu gördüm. Hemen denedim ve vowifi etkinleşti. Teşekkürler.
2019-01-06 02:47:55

Rookie Bunny

1913595143 | from MI 8 SE

İyi günler mi ailesine mi8 se ile girdim. Telefon güzel ancak global rom sıkıntısı bana Çin romu kurmak zorunda bıraktı. Şuanda Çin romunu sağlıklı şekilde kullanıyorum tek bir konu için yardım istiyorum. Google play hesabım İngilizce ve inen uygulamalarda İngilizce iniyor, bunu türkçeye çevirmenin yolu var mı. Ayarlarda ülke Türkiye gözüküyor ancak türkçe sıkıntım var
2019-01-23 19:22:13

Super moderator

Burak Author |

1913595143 replied at 2019-01-23 13:22:13
İyi günler mi ailesine mi8 se ile girdim. Telefon güzel ancak global rom sıkıntısı bana Çin  ...

Çin romunda çince ve ingilizce dışında dil desteği yok diye biliyorum bölge olarak Türkiye seçseniz bile bu sebepten dolayı ingilizce geliyordur.

BL kilidiniz açıksa xiaomi.eu rom araştırarak yükleyebilirsiniz onda türkçe dil desteği var.
2019-01-23 19:34:10
Merhaba, Mi de yeniyim. Foruma biraz baktım ama Android Auto uygulaması ile ilgili pek birşey bulamadım. Mi8Pro cihazı kabloyla araca bağladığımda Android Auto hata veriyor ve bağlanmıyor. Bu sorunu yaşayan ve çözen yada çözümü bilen varsa yardımlarını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.
2019-01-31 04:53:41
ithalatçı garantili Xiaomi telefonlarda hangi MIUI romu bulunmakta? Çin mi global rom mu?
Mi 8 Lite 128gb/6gb varyantını ithalatçı garantili olarak hepsiburada dan satın aldım. Çin Romu yüklü gelirse iade talebinde bulunacağım. Global Rom bulup onu yüklemekle uğraşmak istemiyorum.
2019-05-02 20:10:06

Super moderator

Burak Author |

6188768346 replied at 2019-05-02 15:10:06
ithalatçı garantili Xiaomi telefonlarda hangi MIUI romu bulunmakta? Çin mi global rom mu?
Mi 8 Li ...

Eğer lite modelini aldıysanız zaten global rom ile gelecektir.
2019-05-02 20:50:25

Rookie Bunny

1815275292 | from MI MAX 3

Yaklaşık 6 aydır mi pad 2 kullanıyorum 2 gb ram 64 gb hafıza ile süper sorunsuz bir cihaz fakat son zamanlarda bataryanın zamanından çabuk bitmesiyle ilgili sıkıntı yaşıyorum türkiye de bulunan internet sitelerinde batarya sını bulamadım ali express den bulunuyor fakat pillerin yurtdışından Türkiye'ye girişinde gümrük sıkıntısı çıkıyormuş Çine gidip gelen ve bataryayı oradan Türkiye'ye getirebilecek arkadaşlar varsa bana ulaşabilirler se sevinirim
2019-05-21 16:18:41

Master Bunny

vusalsultan_ | from Redmi Note 7

İyi günler. Redmi note 7 için global beta ne zaman çıkacak?
2019-05-25 03:43:31
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Burak

Super moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
Newbie Member