In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Haberler] Telegram'a Tepkiler, Çeviri ve Spoiler Gizleme Özelliği Geldi!

2022-01-02 23:27:56
630 18

Merhaba Mi Community Takipçileri,

Geçtiğimiz günlerde Telegram uygulaması yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile birlikte uygulama spoiler gizleme, emoji tepkileri, çeviri, temalı QR kodlar ve daha fazla etkileşimli animasyon özelliklerine kavuştu.

Bilmeyenler için Telegram, tıpkı WhatsApp gibi bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram'ı WhatsApp'tan ayıran en belirgin özellik kanallar ve daha yüksek kapasitede grup sohbetleri oluşturabilme imkanı sunmasıdır. Telegram'da 200.000 kişiye kadar gruplar oluşturulabilir ve sınırsız izleyiciye yayın yapılabilir.

Daha birçok işlevsel özelliğe sahip Telegram, her güncellemesinde kullanıcılar için oldukça kullanışlı özellikleri bünyesine katmaya devam ediyor. Dilerseniz bu bilgilerden sonra haberin detaylarına geçiş yapalım.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda Spider-Man: No Way Home filmi vizyona girdi ve Mi Community üzerinde bu film ile ilgili bir etkinlik bile düzenlendi. Filmin vizyona girmesiyle birlikte Spoiler'lar havada uçuşmaya başladı ve buna bir önlem olarak Telegram'ın Spoiler Gizleme özelliği üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. İlk olarak iOS beta üzerinde keşfedilen özellik geçtiğimiz günlerde Android betaya ve son olarak 30 Aralık'ta ise tüm kullanıcılar için yayınlandı. Yayınlanan özelliklere birer birer göz atalım.

Spoiler Gizleme

Spoiler gizleme özelliği dizi, film sitelerinde görmeye alışkın olduğumuz "Spoiler uyarısı" gibi bir işleve sahip. Mesajınızı yazarken gizlenmesini istediğiniz metni seçip 'Spoiler' seçeneğini seçip mesajı yolladığınızda seçmiş olduğunuz bölüm karıncalanmış gibi üstü kapalı olarak iletilir. Mesajı gören kişiler belirlemiş olduğunuz metni göremezler ve dilerlerse üzerine dokunarak orijinal metni görmeyi tercih edebilirler.

Çeviri

Bilmeyenler için Telegram'da yerli ve yabancı olmak üzere çok fazla kanal ve grup bulunuyor. Haliyle yabancı dil bilmiyorsanız bu kanallarda yazılanları anlamanız zor olabilir. Sonuç olarak mesajı kopyalayıp çeviri uygulamasına girmeniz ve çevirip daha sonra buna göre cevap vermeniz ya da yazılanı anlamanız gerekli. Yeni çeviri özelliği ise sizi bu dertden kurtarıyor. Çevirmek istediğiniz mesaja dokunduğunuzda karşınıza çıkan seçenekler menüsünden 'Çevir'i seçtiğinizde ayarlardan belirlemiş olduğunuz dil için seçilen mesaj çevrilir. Böylece artık uygulamadan çıkıp çeviri uygulamasına gitmenize gerek kalmaz.

Emoji Tepkileri

Aslında emoji tepkilerine aşinasınız. Facebook ve birkaç platformda hatta son dönemlerde haber sitelerinde bile tepkiler özelliği bulunuyor. Son zamanlarda bu özellik WhatsApp'a da gelmişti. Şimdi ise bu özellik Telegram'da. Tepkiler özelliği de tıpkı çeviri gibi kullanılıyor. Tepki vermek istediğiniz mesaja dokunduğunuzda açılan menünün üstünde 11 adet emoji sizleri karşılıyor buradan herhangi bir emojiyi seçerek o mesaja tepkinizi gösterebiliyorsunuz. Ayrıca, ayarlarda sohbet ayarlarında bu tepki özelliğinde hızlı tepkiler isminde bir bölüm bulunuyor burada varsayılan olarak beğenme emojisi seçili bunu yine 11 emoji arasından birisini belirleyerek değiştirebiliyorsunuz. Hızlı tepki özelliği ise tepki vermek istediğiniz mesaja çift dokunarak gerçekleştiriliyor.

Temalı QR Kodlar

Sosyal medyada pek çok platformda profilinizi başkalarıyla paylaşmak için QR kod olarak bir profil QR kodu oluşturabiliyorsunuz. Telegram'da da bulunan bu özelliğe yeni güncelleme ile farklı temalar eklenmiş.

Daha Fazla Etkileşimli Animasyon

Telegram neredeyse her güncellemesinde bazı emojiler için animasyonlu hallerini hazırlıyor ve bu emojileri tek başına ya da birlikte kullandığımızda sohbet ekranında harika animasyonlarla emojileri karşı tarafa iletebiliyoruz. Bu güncellemede de bazı emojiler için etkileşimli animasyonlar eklenmiş durumda.

Telegram'ın son güncellemesi yayında. Play Store üzerinden Telegram uygulamasını kontrol edin ve güncellemeyi unutmayın.

Yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? WhatsApp'a göre sizce Telegram daha mı kullanışlı? Yorumlarda düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.
2022-01-02 23:27:56
Favorites7 RateRate

Moderator

glBAHAR | from Redmi Note 9 Pro

çeviri özelliğini denemeliyim, teşekkürler ✌️
2022-01-02 23:56:46

Intern Moderator

Shooterfanas Author | from Redmi Note 7

glBAHAR
çeviri özelliğini denemeliyim, teşekkürler ✌️

✌️
2022-01-03 00:18:45

Master Bunny

YkslTR | from app

Telegramı 2 veya 2,5 aydır kullanmıyorum bazı sebeplerden dolayı kullanacaklarada uyarım olsun konuştuğunuz kişilere dikkat edin hele hele kanallarda (gruplarda) konuşurken 2 kez düşünün toxic kişiler çok size özelden bile sataşırlar bide telefon kanallarında (gruplarında) iseniz oralardada fazla takılmayın sizde kafa beyin bırakmazlar maalesef ben bu ve diğer sebeplerden bıraktım. bana göre WhatsApp yetiyor telegramın bu yanını hiç sevmiyorum (üstte anlattığım) ayrıca bu yenilikleri duyurduğunuz ve anlattığınız için teşekkürler hocam :) (arkadaş edinme yönünde telegram iyi bir uygulama ama dikkatli olun!!)
2022-01-03 00:51:23

Intern Moderator

YkslTR
Telegramı 2 veya 2,5 aydır kullanmıyorum bazı sebeplerden dolayı kullanacaklarada uyarım olsun konuştuğunuz kişilere dikkat edin hele hele kanallarda (gruplarda) konuşurken 2 kez düşünün toxic kişiler çok size özelden bile sataşırlar bide telefon kanallarında (gruplarında) iseniz oralardada fazla takılmayın sizde kafa beyin bırakmazlar maalesef ben bu ve diğer sebeplerden bıraktım. bana göre WhatsApp yetiyor telegramın bu yanını hiç sevmiyorum (üstte anlattığım) ayrıca bu yenilikleri duyurduğunuz ve anlattığınız için teşekkürler hocam :) (arkadaş edinme yönünde telegram iyi bir uygulama ama dikkatli olun!!)

Ben genellikle toplulukları takip etmek amaçlı kullanıyorum. Dediğiniz gibi bazı kanallarda boş muhabbet vb olabiliyor. WhatsApp da da var aslında ama telegramda telefon no vermeden katılma imkanı sunduğu için herkes rahatça takılıyor. Bu tarz toxic durumlar harici güzel uygulama aslında :/ ama toxic heryerde toxic :D
2022-01-03 01:12:22

Resource Team

Fatih Yusuf | from Redmi Note 8 Pro

Paylaşım için teşekkürler.
2022-01-03 01:34:06
Telegram Çok Kullandığım Bir Uygulama :) Teşekkürler Bilgi İçin :)
2022-01-03 02:02:38

Pro Bunny

TurkAskeri | from Redmi Note 8 Pro

telefonda geçen zamanımın büyük kısmı telegramda geçtiği için fark ettim bu özellikleri. yine de teşekkürler...
2022-01-03 03:41:22

Intern Moderator

TurkAskeri
telefonda geçen zamanımın büyük kısmı telegramda geçtiği için fark ettim bu özellikleri. yine de teşekkürler...

Evet, uygulama güncelleme geldiğinde kendisi bir sohbet açıp tanıtıyor aslında.
2022-01-03 03:56:17

Intern Moderator

_Yusuf_28 | from Redmi Note 8

Bu aktifliğinizi neye borçluyuz adaşım? :)
2022-01-03 04:22:35

Pro Bunny

TurkAskeri | from Redmi Note 8 Pro

Shooterfanas
Evet, uygulama güncelleme geldiğinde kendisi bir sohbet açıp tanıtıyor aslında.

evet onu ben de fark ettim. ama girip okuyor mıyım? :D
2022-01-03 05:34:39
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Shooterfanas

Intern Moderator

• Followers

307

• Threads

62

• Replies

4448