In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Flashlama Kılavuzu

[Kılavuz] Sürüm Düşürme Hakkında

2021-12-30 18:42:55
1522 25

Merhaba Mi Fanlar,
Bir süredir forumda sürüm düşürme yöntemleri ile ilgili konulara rastlıyorum. Bunula ilgili sizi bilgilendirmek istedim. Sürüm düşürmek için iki adet yöntem var. Bunlardan ilki ve en basiti bilgisayar yardımıyla fastboot rom yüklemek. Bunların detaylarına girmeyeceğim. İkincisi ise TWRP üzerinden sürüm düşürmek. Her iki yöntem için de cihazın bootloader kilidinin açılması gerek. Bootloader kilidini açmak cihazın garantisini bozacaktır.

Benim asıl bahsetmek istediğim şey romun ismini değiştererek sürüm düşürme. Yaklaşık 1 haftadır bununla ilgili konular açıldı, yapan insanlar oldu. Ancak bu işlem oldukça sakıncalı bir işlem. Bahsettiğim yöntemde OTA üzerinden sürüm düşürülüyor. Cihazlarımızda bulunan OTA'lar sadece kapalı betadan stabil sürüme geçme ve sürüm yükseltme için kullanılabiliyor. Bu yöntem ile sürüm düşüren arkadaşlar fark etmiştir, sürüm düştükten sonra cihaz Mi Recovery isimli menüye düşüyor.

Buradan hard reset atarak romun açılması sağlanıyor. Ancak bir romun yüklendikten sonra recovery'ye düşmesi normal bir durum değil. Cihaz recovery'ye girdikten sonra hard reset atsanız dahi açılmayabilir. Aslında recovery'ye düştükten sonra cihazı kurtarmak çok basit. TWRP veya bilgisayar üzerinden rom atılması gerek.

Sorun tam olarak burada başlıyor. Cihazın bootloader kilidi açılmadığı için dediğim işlemleri yapamıyorsunuz. Bootloader kilidini açmak için ise sisteme girmeniz lazım. Sisteme giremiyorsunuz çünkü yüklediğiniz sürüm açılmıyor. Bu şekilde bir kısır döngüye giriyorsunuz ve cihazınız brick oluyor.

Bu şekilde brick olan cihazlarınızı servise göndermekten başka çareniz yok. Böyle bir durumda cihazınız kesinlikle garanti kapsamında işlem görmeyecektir. Bu da bir maliyet demek. Ek olarak cihazınızda yazılımsal bir değişiklik yapmaya çalıştığınız için cihaz garanti kapsamı dışına çıkacaktır. Bu sebepten dolayı OTA üzerinden rom ismi değiştirerek sürüm düşürmenizi kesnilikle tavsiye etmiyorum.

Siz sürüm düşürme hakkında ne düşünüyorsunuz, yorumlardan bizimle paylaşmayı unutmayın. Teşekkürler ✌️

2021-12-30 18:42:55
Favorites5 RateRate

Master Bunny

C&K-6372134891 | from Redmi Note 8 Pro

Bilgi için teşekkürler üstad :)
2021-12-30 18:53:53

Moderator

Franticc | from app

Çok Yararlı Konu
2021-12-30 19:14:19

Intern Moderator

_Yusuf_28 | from Redmi Note 8

Bilgilendirme için teşekkürler.
2021-12-30 19:22:18

Grand Master Bunny

Mert Mike | from Mi 9T

paylaşım için teşekkürler
2021-12-30 19:38:27
Sürüm düşürdüm ve aşırı memnunum gelen güncelleştirmelerin hantallığından kurtuldum. Pilin hızlı bitmesinden kurtuldum. Her yeni güncellemeye gelen sorunlarımdan kurtuldum. 5 saat 9 dk ekran sürem var  22 saat bekleme süresi ve şarjım 73. Güncel sürümde olsa şu an 40 şarja düşerdi. 33 şarjlık avantajım var
2021-12-30 20:02:00

Moderator

DaMgaSea | from Redmi Note 8 Pro

Surum degilde telefonumu yere dusurdum :) acaba bunun icin ne yapmam lazim :)
2021-12-30 20:27:33

Rookie Bunny

KökSaL Bey | from Redmi Note 8

note 8 e bende 12.02 romu indirip, 12.05 zip isimlerini değiştirerek yükleme yapmıştım. pek bir zararını görmedim lakin ayarlar sekmesine girince yazılar birbirine karışıyor saliselik bir zaman diliminde
2021-12-30 20:46:08
KökSaL  Bey
note 8 e bende 12.02 romu indirip, 12.05 zip isimlerini değiştirerek yükleme yapmıştım. pek bir zararını görmedim lakin ayarlar sekmesine girince yazılar birbirine karışıyor saliselik bir zaman diliminde

Animasyonları kaldırdıysan ondan olabilir. 12.5.5 sürümünde  bendede Oluyordu animasyonları kaldırınca. Sürümü ne zaman düşürdün
2021-12-30 21:03:43
Bilgilendirme için teşekkürler. Umarım bu işleme yeltenmeden önce konunuzu görür ve bu fikirler doğrultusunda işlemlerine devam etme veya durma kararı alırlar. Her ne kadar bazı arkadaşlar için durum olumlu olsa da olumsuzluk durumunda baş ağrıtan maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.
2021-12-30 21:16:49

Rookie Bunny

KökSaL Bey | from Redmi Note 8

Galaxy yıldızı
Animasyonları kaldırdıysan ondan olabilir. 12.5.5 sürümünde  bendede Oluyordu animasyonları kaldırınca. Sürümü ne zaman düşürdün

animasyon kaldırma işlemi nasıl oluyor ki bilemedim.. genel oto güncelleme gelmeden 1 -2 gün önce zip  indirerek yapmıştım
2021-12-30 21:27:05
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

BedirhanGrlk

Moderator

• Followers

914

• Threads

309

• Replies

5031

16648