In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Gaming Team

[Dyskusja] LoTR i Marvel - dwa uniwersa - dwa światy

2021-10-05 22:18:07
2621 8
Hej Wam,

dzisiaj postanowiłem umieścić w jednym wątku dwie gry, bo są one tak różne, że aż się proszą o jakieś zestawienie. Jednocześnie gry te osadzone są w dwóch niezwykle popularnych światach - Marvela i Władcy Pierścieni. Są to z pewnością jedne z najlepiej rozpoznawalnych światów w przemyśle filmowym, a także, od jakiegoś czasu, w grach. Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze jak widzę coś sygnowanego Marvelem albo LoTRem, to od razu szykuję się chociażby na zobaczenie co twórcy zrobili z wymyślonym przez siebie tytułem. Nie zawsze są to jakieś wybitne gry ale jednak zawsze jest w nich jakiś zalążek magii. Może jest to kwestia, że ja wychowałem się na komiksach, kreskówkach, Dragon Ballu, Marvelu, Władcy czy też Wiedźminie (wersji książkowej oczywiście, którą jako chyba jedyną serię książek przeczytałem kilka razy i z pewnością jeszcze przeczytam - bo to taki tytuł co w miarę dorastania ukazuje swe coraz to nowsze oblicza, których jako młodsi i mniej świadomi ludzie nie dostrzegaliśmy). No ale do rzeczy.

Może na początek rzut okiem (bo nie jest moim zamysłem robienie recenzji) na Władcę, czyli Lord of the Rings: Rise to War od Netease.

Zacznijmy od trailera gry, tak dla porównania z tym jak to wygląda w rzeczywistości:Jak można się domyślić po filmiku mamy tutaj do czynienia ze strategią jakich mnóstwo w PlayStore. Jest to de facto ta sama mechanika i ten sam system, które są nam doskonale znane z innych strategii dostępnych w sklepie Google. Różnica w tym naturalnie, że mamy tutaj do czynienia z nałożeniem na ten mechanizm świata Władcy Pierścieni. Są tacy, którym to nie będzie przeszkadzać, bo mechanika niby ta sama ale świat inny. Rozumiem oczywiście, jednak mnie to trochę zawiodło, że stworzono klimat władcy postaciami, grafiką, muzyką i ogólnie rzecz biorąc batalistyką rozgrywki, a jednak utrzymano oklepaną mechanikę. No ale co dostajemy od twórców do eksploracji?

Grafika

Hmmm nie wiem o czym możnaby się tutaj jakoś wybitnie pisać... No grafika jest... Jest ona na akceptowalnym poziomie. W sumie, to zapewne moja niepewność w tej sekcji wynika z tego, że w kwestii grafiki w strategiach mobilnych nie ma za dużo do analizowania. Sceny batalistyczne nie są zbyt batalistyczne, a sprowadzają się do ukazywania, za pomocą topornych animacji ruchomych niby-jednostek, scen walk między grupkami ustawionych niczym żandarmi pionków. I te grupki powoli się niwelują wyłaniając zwycięzcę.Średnio odkrywcze, no ale może są jakieś inne aspekty, które troszkę ratują sytuację.

Hmmm mamy ładne intro i ładną grafikę na ekranie powitalnym.Ok, to jak już pochwaliliśmy, to możemy wracać do marudzenia. Nie jestem przekonany czy podoba mi się odwzorowanie postaci w stosunku do filmów - ewidentnie gra nawiązuje do filmu postaciami a nie prezentuje swoją własną wizję postaci. Jest to bezpieczne podejście, jeżeli oczywiście uda się dobrze odwzorować postać... Moim skromnym zdaniem nie zawsze jest wybitnie...

Mam wrażenie, że ktoś oglądał film w wersji VHS a Aragorna wziął za wzór przed charakteryzacją (jakaś taka dla mnie zbytnia kwadratura twarzy i niby peruka?):No dobrze ale to bylo znowu moje czepialstwo, bo w rzeczywistości to jest chyba jedna z nielicznych postaci, która twórcom nie wyszła. Cała reszta odwzorowana jest całkiem przyzwoicie. Weźmy za przykład królewską wersję Aragorna czy też Gandalfa Białego:

Poza postaciami i scenami pseudo-batalistycznymi w kwestii grafiki nie ma zbyt wiele do omawiania - mapa świata jest jak w każdej strategii. Jest i tyle. Nie wnosi nic na plus ani na minus w moim odczuciu.

Grywalność

Tutaj od razu asekuracyjnie powiem, że nie jestem fanem strategii. Jednak jak każda strategia, tak również i ta opiera się na matematyce. Mamy jednostki posiadające swoje statystyki (które to możemy ulepszać), mamy dowódców z ich umiejętnościami i drzewkiem rozwoju dającym dodatkowe bonusy. Sumujemy moc jednostek, ich ilość, bonusy dowódców i jesteśmy w stanie mniej więcej ocenić z kim w walce sobie poradzimy.

Mamy oczywiście coś na kształt misji dodatkowych, które bazują w chronologicznym porządku na wydarzeniach z serii. Misje te są raz łatwiejsze, raz trudniejsze. Czasami wymagają po prostu wybierania na początku słabszych jednostek, żeby przejść przez większość walk na mapie, a trzymania na koniec jednostek i armii najsilniejszych, żeby były w stanie poradzić sobie z "bossem". Czasami wymaga to od nas podstawowych kalkulacji, typu "jeżeli mam do wyboru dwie ścieżki i na jednej z nich jest armia z 500 jednostkami o zdrowiu 9000, a na drugiej armia z 1500 jednostkami o zdrowiu 200, to rozsądniejsze byłoby wybranie jednak tej ścieżki, gdzie jest więcej jednostek ale słabszych" - nie jest to zbyt wymagające intelektualnie, jednak to zawsze coś.

Cała rozgrywka sprowadza się do rozbudowy zamku, armii, ale również (i tutaj uwaga coś nowego) ulepszania mocy pierścienia - tak, tak, kolejnego źródła bonusów w walce. Moc pierścienia rozbudowuje się dzięki specjalnej energii, która to uzyskiwana jest z pozyskiwania nowych ziem. Tutaj ponownie prosta zasada - ziemia broniona przez słabsze jednostki daje mnie energii, ziemia broniona przez mocniejsze jednostki daje tej energii więcej. Nikt się tego z pewnością nie spodziewał.

Mamy oczywiście, jak w chyba każdej grze, coś na kształt klanów (bo są również frakcje - krasnoludy, ludzie, elfy itp.). Niestety tutaj klany (czy też "drużyny") nie są zbyt rozbudowane - po prostu się w nich jest... Nie można czerpać jakiś wybitnych bonusów z tego, nie ma "dorzucania" się do skarbca, a "poziom" drużyny zależy od tego jak mocni są jej członkowie. Kolejny mały minusik za brak kreatywności lub chociażby ściągnięcia mechaniki z innych tytułów (chociaż mogłoby być ciekawiej).

Mamy szczęśliwie wydarzenia specjalne, typu "kto zada więcej obrażeń smokowi, ten dostanie więcej nagród", mamy misje czasowe, typu "za pokonanie takiej a takiej ilości słabych/silnych armii, dostaniemy to i to", mamy bohaterów, których werbujemy przekupując ich różnej maści przedmiotami pochodzącymi z wydarzeń/misji. Mamy możliwość wysyłania bohaterów na misje czasowe (po prostu klikamy "idź i wykonaj misję" i bohater znika na 2 godziny). Zbieramy przedmioty (kolejne bonusiki do statystyk) i bronie i dajemy bohaterom. Słowem - to co wszędzie.

Frajda

I tutaj mam problem, bo to jest oczywiście kwestia bardzo subiektywna - czy przeszkadza nam mechanika i brak innowacyjności, czy też nam to w ogóle nie przeszkadza, bo to wszak Władca? Ja póki co gram i może w pewnym sensie ta powtarzalna, banalna mechanika powoduje, że mam przeświadczenie, że gra jest prosta, że może ja jestem taki fajny i dobry, że mi tak dobrze idzie, że jestem super i rozgryzłem wszystko. Pewnie ta mechanika to taki polepszacz humoru... Niemniej jednak grze oczywiście dodaje mnóstwo smaku świat LoTRa, postaci, drobne smaczki, cytaty. Można zainstalować, zasmakować i wyrzucić, albo też grać jak ktoś lubuje się w strategiach. Dla mnie takie 5/10.

Na koniec krótki gameplay ode mnie:
No to może teraz płynnie przejdziemy do zupełnie innego świata, z zupełnie innymi postaciami, absolutnie inną mechaniką i w ogóle wszystkim innym?Marvel Future Revolution, to gra od firmy Netmarble w świecie, jak niezbyt trudno się domyślić, Marvela. Jest to zupełnie inna gra niż LoTR, ponieważ tutaj mamy do czynienia z czymś na kształt przygodówki? MMORPG?

No ale zacznijmy ponownie od trailera:Od razu na samym początku zaznaczę asekuracyjnie - TAK, to jest gra typu auto-play. Tak ona gra prawie w pelni sama, w prawie każdym swoim aspekcie. I zgadza się - wielokrotnie mówiłem, że takich gier nie lubię i nadal uważam, że to zmora przygodówek/MMORPG naszych czasów. Ale to Marvel... Musiałem schować ideały do kieszeni...

W kwestii fabuły gry napiszę krótko i zwięźle - jest ktoś zły, kto robi złe rzeczy i wszyscy dobrzy muszą go powstrzymać i na tym polega gra. A tak zupełnie na serio, to gra ma oczywiście swoją rozbudowaną, w miarę trzymającą się kupy historię, którą jak ktoś chce, to może sobie przeczytać. Jak wiecie, nie skupiam się zbytnio na historii (tak, wiem, to odejmuje połowę uroku w oczach gracza, ale trudno).Grafika

Jejku jaka ta gra jest ładna dla oka... Postaci są bardzo porządnie zrobione, mają bardzo ładne animacje zarówno ruchu, jak i umiejętności. Poza tym, są po prostu dopracowane. Otoczenie i świat są również na porządnym poziomie. Bossowie mają swoje specjalne ruchy, które także są bardzo dopracowane. Światy różnią się od siebie i nie są kalką siebie nawzajem z inna szatą graficzną. Wszystko jak dla mnie sie tutaj zgadza i nie mam się za bardzo do czego przyczepić, może poza tym, że zabijając tak zwane trash moby (poioty niegodne naszych umiejętności) widzimy wiecznie wałęsające się stworzonka, które biją po oczach mechanicznościa swoich ruchów i ich topornym programowaniem. Musiałem, bo nie może być 10 na 10...Grywalność

Gra sama gra i to by było na tyle, dziękuję... Nie przekona mnie "możesz wyłączyć auto-play"... Przecież wiadomo, że można to wyłączyć, ogrzewanie w zimie też można, bo przecież trzeba za nie płacić a tak będzie taniej (zimno ale taniej)... No ale pomińmy na chwilę ten bolesny aspekt, bo przecież ktoś może powiedzieć, że to pomaga przejść szybciej przez kampanię i dojść we w miarę dobrym tempie do tak zwanego end-game content, czyli tego co oferuje nam gra jak już zdobędziemy maksymalny poziom (zanim go podniosa jak kilka tygodni temu....). I przyznam, że tutaj trudno się nie zgodzić, bo nikt nie przejdzie gry szybciej niż automatyka, która została stworzona do tego. Niestety na przeszkodzie do tej idyllicznej sytuacji staje nam mały szczegół - poza poziomem bohatera, którym w danej chwili gramy jest też tak zwany Squad level, czyli poziom naszego "szwadronu" i o ile poziom postaci zyskuje się szybko na misjac głównych i pobocznych, to Squad level wymaga juz powtarzania rajdów, misji i różnej maści dodatkowych zadań. Niski Squad level blokuje możliwość podnoszenia poziomu głównej postaci i stopuje nas czasami nawet na kilka dni. No ale w końcu nie mogło być aż tak prosto.

Jeżeli chodzi o postaci do wyboru, to mamy tutaj Doktorka Strange'a, Kapitana Ameryke, Iron Mana, Czarną Wdowę, Starlorda, Storm z X-Menów, Kapitan Marvel i Spider-Mana. Każda z postaci ma oczywiście swoje unikalne umiejętności i swój styl gry (raczej jeżeli chodzi o elementy gdzie powinniśmy wyłączyć auto-play, jak na przykład PvP czy bardziej wymagające rajdy). Każda postać ma również stroje, dzięki czemu możemy sie trochę wyróżnić.

Mamy dodatkowe sekcje, w których możemy wzmocnić swoją postać - karty Omega (karty komiksowe same bądź w zestawach, które poprawiają statystyki), umiejętności i warianty tych umiejętności (z dodatkowymi efektami, dzięki czemu możemy skomponować swój własny zestaw umiejętności dla danego typu rozgrywki - inne umiejętności do PvP a inne na rajdy), potencjał (po prostu bonusy do statystyk), rdzenie (przyjmijmy, że to właściwe tłumaczenie - ponownie bonusy do statystyk), specjalizacje (to samo co wszędzie wcześniej), wyzwania, kolekcje, dziennik aktywności, kartę miesięczną i tak dalej i tak dalej.

Mamy oczywiście rajdy, bossów, bossów codziennych, drabinkę z bossami, czyli w skrócie wyzwania na każdym kroku i potwory czekające na nas wszędzie, w każdym zaułku, rogu, w każdej uliczce, gdziekolwiek nie pójdziemy, nie popatrzymy i nie klikniemy.

Frajda

Tutaj uwaga, wyjdę na hipokrytę - nie doskwierał mi strasznie auto-play. Wiem, zaprzeczam sam sobie i mówię co innego niż wszędzie wcześniej. Wiem. Fakt jest taki, że w tego typu grach człowiek chce jak najszybciej dojść do tego najwyższego poziomu, żeby móc robić te wszystkie rzeczy, które na początku są dla niego niedostępne. Auto-play tutaj pomaga, ale oczywiście sprawia, że chcemy tylko przeskakiwać szybciej z misji na misję, żeby tylko złapać więcej poziomów i w sumie zapominamy o całej otoczce - grafice, historii i innych smaczkach. Gra ogólnie, jak na auto-play, jest przyjemna i z pewnościa uroku dodaje jej uniwersum Marvela i to wszystko co znamy z filmów i kreskówek. Mamy tutaj oczywiście morze możliwości i to czasami przytłacza, bo żeby zrobić wszystko danego dnia co przewiduje dla nas gra, musimy poświęcić wiele godzin a jest to gra w charakterze wyścigu szczurów - zrobisz mniej lub nie zrobisz nic, to zostaniesz w tyle i nie nadrobisz. Ideologia oczywiście w przypadku graczy, którzy chcą być najlepsi - co zrobisz? Level się sam nie wbije. Wydaje mi się, że najbardziej spodobało mi się w tej grze to, że ducha Marvela czuje się na każdym kroku - w PvP, w rajdach, w wydarzeniach, w poszukiwaniu bossów, którzy pojawiają się tylko raz na jakiś czas - to wszystko sprawiało mi frajdę. Dla mnie takie 7/10.

I na koniec tradycyjnie filmik z gry:A na sam już koniec chciałem dowiedzieć się od Was z jakim uniwersum czujecie silniejszą więź? Czy będzie to Marvel czy Władca?


2021-10-05 22:18:07
Favorites8 RateRate

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

#1

Te dwa światy mają bardzo duży potencjał kwestia wykorzystania go. Wiadomo LOTR to walka armii/ras o panowanie nad światem czyli gra strategiczna lub jakiś fajny RPG w którym powołuje się drużynę która ma np. zniszczyć pierścień albo pierścienie albo jeszcze coś innego. Marvel to nie tylko spiderman ale też szereg innych i różnych bohaterów osadzonych w różnych światach i wymiarach oraz czasoprzestrzeni. Widziałbym ich w bijatykach albo grach RPG gdzie drużyna walczy ze złymi i ratuje świat :) Niektóre gry są zbyt proste aby w nie grać inne zbyt trudne z tego samego powodu. Ciężko ustawić granicę bo gracze są różni. Ja w wolnej chwili sprawdzę jedną i drugą i zobaczę co to za przypadki są. Tymczasem dzięki Ci za reckę jest bardzo pomocna.
2021-10-08 16:25:57

Master Bunny

Simon__1982 | from app

#2

Marvel zdecydowanie. Szukam czegoś takiego na kilka minut dziennie do pobrania. Na razie gram w ni to grę ni to program kolekcjonowanie kart z marvela formy topps jeśli się nie mylę
2021-10-11 02:11:45

Pro Bunny

Janiszu Author | from app

#3

Simon__1982
Marvel zdecydowanie. Szukam czegoś takiego na kilka minut dziennie do pobrania. Na razie gram w ni to grę ni to program kolekcjonowanie kart z marvela formy topps jeśli się nie mylę

ja mnóstwo czasu spędziłem na Marvel: Future Fight, też fajna ;)
2021-10-11 02:48:23

Pro Bunny

kerim555 | from app

#4

igła
2021-10-11 03:37:00

Pro Bunny

CzesteroPL | from app

#5

Simon__1982
Marvel zdecydowanie. Szukam czegoś takiego na kilka minut dziennie do pobrania. Na razie gram w ni to grę ni to program kolekcjonowanie kart z marvela formy topps jeśli się nie mylę

przy takich tytułach nie ma co marzyć o pojęciu "na kilka minut dziennie" chyba że chcesz pooglądać napisy. ja niestety też odrzuciłem swoje tytuły jak GTA czy RDR bo w to się po prostu w parę minut nie da grać. Lepiej zagrać na komórce w tenisa czy co tam kto lubi.
2021-10-11 05:12:04

Mi Foto Team

dkisiala | from app

#6

Praktycznie nie gram d gry, ale jakbym miała wybrać, to pewnie bym się na Władka skusiła :)
2021-10-11 05:35:53
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Pro Bunny

Janiszu Author | from app

#7

dkisiala
Praktycznie nie gram d gry, ale jakbym miała wybrać, to pewnie bym się na Władka skusiła :)

ja wiem, ja wiem! chodzi o rycerza na białym koniu? czy też białego rycerza na koniu? czy był to biały rycerz na białym koniu? ;) ehhhh a myślałem, że może czarujący Benedict, albo piwosz z Valhalii, ewentualnie narcystyczny śmieszek w blaszanym kostiumie? ;)
2021-10-11 15:13:21

Pro Bunny

Dioer1993 | from app

#8

Dla mnie tylko władca pierścieni:)
2021-10-12 05:21:04
Dioer1993
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Janiszu

Pro Bunny

 • Followers

  26

 • Threads

  28

 • Replies

  765

 • Points

  3015

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
comments

Read moreGet new

Xiaomi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list