In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne

[Recenzja] Recenzja lampy monitorowej Mi Computer Monitor Light Bar

2021-04-06 22:24:50
1152 7
Hej Wam,

Jakiś czas temu przybył do mnie taki tajemniczy pakunek, który po zdarciu wszystkich warstw ochronnych ukazał mi toto:

To zanim do właściwych wrażeń, kilka słów o tym co jest w zestawie (z opisu na stronie) i jak ten opis faktycznie ma się (lub nie) do rzeczywistości.

Najfajniejszą dla mnie rzeczą w zestawie jest to:

Taki fajny pilot do obsługi lampki. Dlaczego fajny? Z kilku względów. Przede wszystkim tak jak i reszta sprzętu jest porządnie wykonany i elegancki wizualnie. Chodzi również bardzo przyjemnie. Umożliwia regulację praktycznie wszystkiego w lampce - poczynając od włączania jej, przez temperaturę światła (w sumie tutaj mówimy o przejściu od klasycznego ostrego ledowego światła, do ciepłego lekko pomarańczowego koloru, który jest bardzo przyjemny dla oka i z pewnością nie męczy wzroku - tak, sprawdzałem), po zmianę jasności. Dla mnie (wiem, jestem dziwny) najfajniejsze jednak było to, że to się kręci... Nie umiem tego wyjaśnić ale to jest tak niesamowicie odstresowujące i relaksujące... Ok, jestem dziwny, ale to serio bardzo fajny patent...

Poza tym mamy również kabelek na USB - tak, tak, nie mamy tu baterii i musimy sobie to gdzieś wetknąć do źródła prądu. Dla niektórych może to być minus ale jak dla mnie, to byłoby szukanie dziury w całym.

No i teraz zaczyna się robić i ciekawie i średnio ciekawie. Oczywiście wypadałoby się mieć źródło światła i uchwyt na to źródło (nie będę Was zanudzać technikaliami i danymi o wymiarach i lumenach, ponieważ mamy to na stronce - https://mi-store.pl/product-pol-1180-Lampa-do-Monitora-Xiaomi-Mi-Computer-Monitor-Light-Bar.html).

Uchwyt przymocowany prezentuje się tak:

A teraz czym ten uchwyt faktycznie jest. Patrząc na to samo zdjęcie ale z dwoma zaznaczonymi elementami:

Po lewej widać mały wystający element, który jest zaczepem nakładanym na ekran od przodu. Po prawej natomiast mamy zawias, od którego odchodzi w dół coś, co bym określił mianem przeciwwagi - jest to najcięższy element zestawu, który ma utrzymywać konstrukcję na miejscu, wykorzystując w sumie wszystkim nam znane prawa fizyki - przeciwwaga ciągnie do tyłu i w dół a element po lewej blokuje przeciwwagę i stabilizuje z nią konstrukcję. Czyli zaczep   ciężarek.

Znowu to samo zdjęcie z kolejnym elementem:

Tutaj z kolei mocowane jest faktyczne źródło światła w postaci listwy. Samo mocowanie najlepiej zobrazowane jest na stronie Mi:

Uchwyt i listwa łączą się za pomocą magnesów i jakby dwóch torów po których magnesy mogą się w ograniczonym stopniu przesuwać. Od razu uspokajając pytania potencjalne - to jest serio solidne i bardzo porządnie się trzyma i daje możliwość pewnej regulacji świecenia bliżej ekranu lub dalej (suwając po torach odchylamy lub podsuwamy listwę od/do monitora).

Jak to wygląda zmontowane? No mniej więcej tak:

I teraz w sumie coś, co do czego miałem pewne wątpliwości - na stronie Xiaomi można zobaczyć jak to światło nie przeszkadza w użytkowaniu sprzętu, bo nie świeci na użytkownika i na ekran:

A jak to się ma do rzeczywistości? Trudno jest w warunkach domowych w pełni oddać to czy to działa, czy nie, ale moim zdaniem jest rzeczywiście tak, jak opisali:

Zostało to osiągnięte oczywiście tym, że listwa oświetlająca ma przesłonę, która w żadnym z ustawień na chwytaku (nieważne jak daleko nie przesuniemy jej na torach) nie pozwala uzyskać efektu świecenia w twarz - naturalnie jeżeli siedzimy przy biurku jak rodzice za młodu kazali, a nie pokładamy się z nogami na blacie.

Póki co wszystko wydaje się być jak w bajce, jednak jest kilka spraw o których warto by było wspomnieć. Listwa ma prawie 45 cm długości, co oznacza, że jest w pełni wystarczająca i odpowiednia dla standardowych monitorów komputerowych. Mam obawy czy sprawdziłaby się równie dobrze w przypadku o wiele większych lub większych i zakrzywionych monitorów. Obawy wynikają z tego, że ma w pełni przesłonięte końce i przy monitorze większym o np. 10 cm mogłaby nie rzucać światła na rogi ekranu (nie mówię o świeceniu w monitor, tylko o dawaniu światła). Poza tym przeciwwaga mocno ślizga się po tyle monitora i szczerze mówiąc miałem pewne obawy czy będzie w 100% się trzymać - nie robiłem testów wytrzymałości na kopanie w ekran a jedynie test "lekkiego potrząsania". Bałbym się szczerze mówiąc co by się stało przy przypadkowym potrąceniu (potrąceniu lub szturchnięciu a nie wywróceniu) monitora. Rozumiem z czego wynika taka konstrukcja - musi jak najbardziej pasować do różnych konstrukcji monitorów, no ale nie trzyma się na Amen.

Podsumowując, jest to przede wszystkim bardzo ładny sprzęt (subiektywnie), jest "ładnie czarny", przeciwwaga dodaje wrażenia solidności dzięki swojemu ciężarowi, pilot jest absolutnie cudowny, światło jest dostosowywalne w wielu aspektach i spełnia swoją funkcję nie powodując dyskomfortu. Moim jednak zdaniem jest to sprzęt dla monitorów mniej więcej mieszczących się w rozmiarze (długości) listwy i takich, które mają grubszą konstrukcję ekranu - monitor, na którym testowałem, jest niezwykle szczupły na górze i mocowanie lampki wydaje się nie być absolutnie stabilne. Niemniej jednak, jeżeli szukacie eleganckiego i rzeczywiście działającego jak w opisie źródła światła, a przy okazji macie monitor odpowiednich rozmiarów - to jest to z pewnością lampka godna uwagi (tylko nie kopcie i nie walcie w monitor, bo się sprzęt spsuje i zostanie tylko pilot-odstresowywacz).

2021-04-06 22:24:50
Favorites9 RateRate

Mi Gaming Team

domix30 | from app

Super recka! Lampka prezentuje się naprawdę fajnie, dużym plusem jest dla mnie, że nie zajmuje miejsca na biurku i nie zasłania monitora jak standardowa lampka. Chyba będę się musiał za nią w przyszłości rozejrzeć :)
2021-04-07 01:12:37

Master Bunny

SKUTER71 | from app

👍
2021-04-10 07:01:13
Lampka godna zainteresowania.
2021-04-10 12:54:58
Witam i słowo zostawię.
Fajna lampka.
2021-04-10 13:24:02

Grand Master Bunny

hatim57 | from app