In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Testy i Recenzje

[Recenzja] Xiaomi Vertical Air-cooled Wireless Charger 55W – ładowarka bezprzewodowa 55W

2021-03-23 08:30:56
1105 2
Witam wszystkich Mi Fanów. Dziś chciałbym Wam przybliżyć mój nowy nabytek, a jest nim Xiaomi Vertical Air-cooled Wireless Charger 55W, czyli mówiąc w skrócie pionowa chłodzona powietrzem ładowarka bezprzewodowa 55W ;)
Zapewne pomyślicie co tu jest do opisywania? Podpinam kable i tyle, ma działać. Otóż od tego siedzenia w domu zaczyna człowiekowi odbijać, a zewsząd słychać żeby być w tym trudnym czasie twórczym by się nie nudzić itp. ;) Myślę, że nie do końca o to chodziło ale stworzyłem dość „krótki” test ładowarki bezprzewodowej. Zaparz herbatę, usiądź w fotelu i zagłębiaj się w lekturę. Miłego czytania i powodzenia by to przetrwać :D

Tradycyjnie produkt zamówiony w jednym z chińskich sklepów wysyłkowych. Po jakimś czasie dotarła do mnie wyczekiwana przesyłka, nawet w dość dobrym stanie zważywszy że pudełko było zawinięte tylko w folię ;) Cena zakupu ok 121 zł.
Opakowanie tak jak przy większości produktów Xiaomi i spółki prezentuje się dość skromnie ale zarazem bardzo elegancko. Czarno-złote kartonowe pudełko z logiem MI na przodzie, złotymi napisami mówiącymi o tym z czym mamy do czynienia oraz garść informacji technicznych. W opakowaniu znajduje się ładowarka bezprzewodowa, instrukcja oraz dodatkowa podstawka na potrzeby ładowania Mi 10, brak ładowarki sieciowej i kabla w zestawie.Ładowarka tak jak i opakowanie jest utrzymana wczarno-złotej kolorystyce. Całość zrobiona z ognioodpornych materiałów z gumowym wykończeniem przy podstawie by uniemożliwić ześlizgnięcie się telefonu z podstawki. Dodatkowo w zestawie znajduje się niedużych rozmiarów podstawka/podkładkaby podwyższyć punkt styku cewki indukcyjnej ładowarki do cewki ładującej w telefonie, gdyż w Mi 10 Ultra jest ona położona trochę niżej niż normalnie w pozostałych telefonach obsługujących tą technologie.
Na spodzie ładowarki możemy przeczytać podstawowe dane techniczne. Jak już tu jesteśmy to w tej złotej kwadratowej podstawce znajduje się cała elektronika (mózg) ładowarki. Jest ona na tyle mądra, że potrafi wykryć optymalną moc dla położonego na niej urządzenia by zapewnić mu jak najszybsze ładowanie. Dla wybrańców od Xiaomi oferuje technologię super szybkiego ładowania (Mi Turbo Charge).

Nad bezpieczeństwem naszym jak i ładowanego urządzenia czuwa sporo zabezpieczeń typu przeciw przepięciu, przeciążeniu, przegrzaniu,wykrywanie ciał obcych oraz ochronę elektrostatyczną.

Idąc dalej w czarnej estetycznie wykonanej obudowie znajduje się najważniejsza część naszej ładowarki, czyli cewka indukcyjna o mocy 55W. Tak dobrze czytacie 55W, jest to powalająca wartość jak na ładowanie bezprzewodowe. Obecnie jeśli dobrze pamiętam to tylko Mi 10 Ultra był w stanie okiełznać prawie całą moc tej ładowarki, później długo, długo nic aż pojawił się najnowszy wytwór Xiaomi – Mi 11, oba telefony ogarniają „tylko” 50W;) Wewnątrz obudowy znajduje się cichy wentylator pilnujący by ładowarka podczas pracy była cały czas optymalnie chłodzona. Przez otwory z tyłu zasysa chłodne powietrze i wydmuchuje je z przodu pomiędzy ładowarką, a ładowanym telefonem przy okazji go chłodząc.

Dodatkowo na przodzie ładowarki pięknie prezentuje się duży złoty napis 55W oraz trochę mniejszą czcionką to kto był tak zajebisty, że stworzył takiego pięknego potwora :D

Garść informacji technicznych:
- moc – 55W
- ładowanie – 5-20V, do max 3,25A
- wymiary – 8 x 8 x 11 cm

Po krótkim wstępie przejdźmy do tego co najważniejsze – jak to wszystko działa i co potrafi?

Do testów użyłem:
- Mi 11
- ładowarkę od Mi 11 – moc 55W
- dodatkowo ładowarkę od zaprzyjaźnionej z Xiaomi firmy Baseus – 120W
- watomierz
- miernik temperatury
- Mi Mix 3 – jako aparat do materiału dowodowego

Robi się ciekawie? Otóż wymyśliłem sobie, że sprawdzę z jaką to dokładnie mocą ładuje bezprzewodowo telefon, ile to zajmie czasu i jaki ma to wypływ na temperaturę urządzeń. Sporo tego i zapewne niepotrzebne ale jak wspomniałem robię coś „twórczego” ;)

Zacznijmy od środowiska testowego: pokój, pierwsze piętro, parapet, okno zwrócone na północ. Dobra już nie przeginam ;) Jest to moje pierwsze tego typu podejście do tematu więc proszę o wyrozumiałość.Jak widać na zdjęciach temperatura otoczenia to 23,5st.C, ładowarka – 23,2st.C, a telefon – 23,6st.C.Zaczynam test od podłączenia do sieci przez oryginalną ładowarkę do Mi 11 o mocy 55W. Myślałem że jest ona wystarczająca do zasilenia ładowarki bezprzewodowej skoro moc i podstawowe parametry techniczne się zgadzają. Jednak producent zaleca użycie minimum 65W ładowarki oczywiście jakżeby inaczej od Xiaomi. Otóż jest tam taki bajer, że ładowarka sama rozpoznaje sprzęt i to z jaką mocą ma ładować. O ile po podpięciu kablem nie ma problemu i idzie pełną parą to po podłączeniu do bezprzewodowej ładowarki zaczynają się dziać cuda ale o tym dokładniej za chwilę.

Założyłem że pomiary czasu ładowania będę robił w okolicach 30%, 50%, 60%, 90% i 100%. Różnie z tym było, ale mniej więcej trzymałem się planu. Chociaż po kilku pomiarach, lekko zacząłem wątpić bo test pokazywał nie do końca takie wyniki jakie się mogłem spodziewać.
Ładowanie rozpoczynam od 4%. Jak widać uruchomił sie tryb Mi Turbo Charge, myślę ale będzie szedł dym jak wejdzie na wyższe obroty. No to lecimy, wszystko pięknie ładnie chcę zrobić pierwszy pomiar, a tu niespodzianka. Mądry ja nie podpiął watomierza do gniazdka :D Zorientowałem się jakieś 12 min po rozpoczęciu ładowania. Szybka akcja podpięcia i jedziemy dalej.
Pierwszy pomiar mocy był przy ok 35% naładowanej baterii, czyli jakaś 17-18 minuta testu, watomierz pokazuje 26,3W. Taką średnią wartość ładowania utrzymuje do poziomu 49% baterii. Temperatura telefonu wyrażnie wzrosła do poziomu 35,1st.C, czyli o 11,5st.C. Temperatura ładowarki również podskoczyła o 6,1st.C do poziomu 29,3st.C.Następnie moc ładowania stopniowo podnosi się i przy 50% naładowania baterii robię drugi pomiar, mamy 22 minutę testu. W tym momencie moc ładowania osiąga 38,4W i to jest maksymalna szczytowa moc dla tej ładowarki przy wykorzystaniu do tego celu ładowarki od Mi 11. W tym miejscu pojawia się zwątpienie ale jak to przecież mamy ładowarki po 55W to czemu tak kiepsko idzie. Gdzie tu ten dym co miał iść z telefonu? Co najwyżej lekko się nagrzał ;) I tu przypuszczam, że ładowarka bezprzewodowa wykrywa brak mocy sieciowej ładowarki i przez to "skręca się" do standardowych wartości łądowania, choć nadal jest to szybkie ładowanie to jednak niezbyt satysfakcjonujące :/

Po upływie kilku min i utrzymaniu maksymalnej dostępnej mocy mamy już 66% naładowania baterii, za szybko ładowało się i przegapiłem moment pomiaru ;) W tym momencie minęła 32 minuta testu. Przy dłuższym ładowaniu maksymalną mocą temperatury jeszcze nieznacznie wzrosły do poziomu: telefon - 37,1st.C, ładowarka - 30,2st.C. W okolicach 70% moc zaczęła powolutku spadać poniżej 30W, przy 80% było już w okolicach 18W.
Kolejny pomiar był przy 90% naładowania baterii, trochę to trwało. Zakładany poziom naładowania telefon osiągnął dopiero w 47 minucie testu. W tym momencie moc ładowania spadła już do 11,4W i tak było już do osiągnięcia 100%. Pełne naładowanie osiągnąłem po ok. 60 minutach. Temperatury znacznie spadły, były na poziomie ok. 5st.C wyższe od wyjściowych.

Podsumowując nie jest źle, w sumie godzinka ładowania to tak jak przy standardowej ładowarce 33W. Jednak nie jest to czego oczekujemy po tak mocnej ładowarce. Nie dawało mi to spokoju dlatego postanowiłem wypróbować nową ładowarkę Baseus 120W połączoną z testowaną ładowarką porzez obustronny kabel USB C podpięty do ładowarki do gniazda zapewniającego moc max 100W. Przy tej próbie tylko raz robiłem pomiar temperatury przy najwyższych wartościach ładowania. Tym razm ładowanie rozpocząłem od 15%. Skupiłem się tylko na wartościach ładowania.

Poniżej wyniki pomiarów mocy:
- od 15 - 20% - 18-30W
- od 20 - 37% - 55W w porywach nawet 58W
- od 37 - 49% - 35-40W
- od 49 - 79% - 32W
- od 79 - 85% - 33-36W
- od 85 - 92% - 28W
- od 92 - 96% - 18W
- od 96 - 100% - 10-16W

Temperatura: telefon - 37,7st.C, ładowarka - 33,5st.C

Jak widać duże znaczenie ma moc ładowarki jaką podepniemy do opisywanej ładowarki bezprzewodowej 55W. Niestety ładowarka Baseus nie ma wsparcia dla ładowania Mi Turbo Charge dlatego też uruchamia się ograniczenie i pokazuje, że moc ładowarki to max 50W co i tak więcej mi do szczęścia nie potrzeba bo Mi 11 więcej nie ogarnie ;) Zastanawia mnie tylko jedno, gdy osiągałem najwyższe wartości to tak jakby następowało odcięcie mocy, spadek do zera i od nowa wspina się do 55W i znowu odcięcie. Wyglądało to tak jakby zadziałało zabezpieczenie przeciążeniowe. Jeszcze nie rozgryzłem tego, może to wina tego że nie ma wsparcia dla tej ładowarki. Od 15-100% ładowarka potrzebowała ok 45 minut. Myślę że spokojnie w tym czasie jest w stanie naładować Mi 11 nawet i od 0%. W ramach testu ciągle sprawdzałem poziom naładowania więc to też może mieć wpływ na wynik.

Aby być w 100% pewnym funkcjonowania opisywanego urządzenia musiałbym sprawdzić to wykorzystując ładowarkę Xiaomi o mocy 65W lub więcej, która ma wszelkie nowinki techniczne nieograniczające działania sprzętu, może kiedyś zdobędę takową to sprawdzę :)

Podsumowując mój przydługawy wywód na temat ładowarki. Jeśli posiadamy telefon który obsługuje wartości ładowania powyżej 30W, a najlepiej 50W to jak najbardziej to urządzenie jest dla Ciebie. Tylko pamiętać należy o tym, że do zasilenia jej potrzeba mocnej ładowarki najlepiej Xiaomi 65W lub wyżej, gdyż dzięki niej będą odblokowane wszystkie technologie wspierane przez Xiaomi lub inna bardzo mocna ładowarka (nie będę po raz kolejny reklamował) :D Poza tymi opisanymi powyżej przypadłościami całość ogólnie fajnie chodzi i bardzo szybko ładuje. Jedynie najmniej zadowolona jest bateria bo to ją będziemy męczyć tak dużą mocą, a czy jej to zaszkodzi czy też nie dowiemy się po jakimś czasie. Tak czy siak z czystym sumieniem polecam.

Pozdrawiam i gratulacje dla wytrwałych :D
2021-03-23 08:30:56
Favorites1 RateRate

Mi Gaming Team

domix30 | from app

#1

Przeczytałem wszytko, przetrwałem i mogę powiedzieć że bardzo ciekawie opisane :D
2021-03-23 22:08:41

Master Bunny

lukasz234 Author |

#2

domix30 odpowiada, dnia 2021-03-23 15:08:41
Przeczytałem wszytko, przetrwałem i mogę powiedzieć że bardzo ciekawie opisane :D

Masz cierpliwość żeby takie moje głupoty czytać :D
2021-03-24 01:24:08
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

lukasz234

Master Bunny

 • Followers

  61

 • Threads

  45

 • Replies

  348

 • Points

  5369

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
1 Year Check-In
20k użytkowników!
Fortune 500!
Mission 1
Mission 2
Mission 3
Mission 4
Mission 5
9 lat MIUI
Mrrrroczne Halloween
50k fanów w Polsce!
Happy New Year 2020!
OdpowiedzMi1
OdpowiedzMi2
DXOMark
K2K #4
Mi Quiz

Read moreGet new

Mi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list