In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi

[Recenzja] Magia kina? - recenzja filmowa Mi 11

2021-03-17 06:26:35
4861 43
W tym odcinku przeanalizuję właściwości filmowe nowego Mi 11. Kamer wideo w różnych formatach używam przynajmniej od roku 1992. Były to w kolejności VHS, VHS-C, Hi8, Mavica CD-R, telewizyjne kamkordery XDCAM i DVCPRO, a w czasach współczesnych DSLR Super 35, obecnie DSLR z przetwornikiem pełnej klatki małego obrazka. Używałem też kamer w wielu telefonach; przed wprowadzeniem smartfonów z systemem Android oraz później, jednak jakość wideo z tych urządzeń do niedawna była całkowicie nieakceptowalna i nikt nie traktował jej poważnie.

W następnym akapicie omówię krytycznie niuanse sprzętu i oprogramowania Mi 11. Chciałbym jednak od razu zaznaczyć, że jestem pod ogromnym wrażeniem postępu technologicznego w dziedzinie rejestracji obrazu. Tym bardziej że obserwowałem ten postęp przez ostatnie 30 lat, używałem tych wszystkich fatalnych, ciężkich i drogich kamer, i tym bardziej doceniam współczesną technologię. A jak wielki jest ten postęp? Na jednym przykładzie wspomnę, że jeszcze kilkanaście lat temu (przed wprowadzeniem nadawania w 2K, zwanego Full HD) używałem w telewizji kamkorderów kosztujących około 100 tysięcy złotych, które oferowały 75 razy mniejszą rozdzielczość, niż współczesne smartfony 8K dostępne od około 2 tysięcy złotych. Przejdźmy teraz do niuansów.

Pierwsza rzecz, jaka mnie zastanawia od dłuższego czasu w smartfonach Xiaomi, nie tylko przy okazji Mi 11, to brak dostępności w Europie europejskiego klatkażu, czyli 25 fps i jego wielokrotności. Jest to pospolita opcja w oprogramowaniu, która nic nie kosztuje producenta, jednak tutaj nie jest dostępna. Nie jest to poważna wada, jednak skłania do refleksji.

Jedyna kamera, która mnie tak naprawdę interesuje, to kamera główna. Flagową funkcją robiącą największe wrażenie, oprócz HDR10+, jest tu z pewnością nagrywanie w 8K do 30 fps. Smartfon przetwarza 30 33-megapikselowych klatek w ciągu każdej sekundy, co pod względem samej mocy obliczeniowej urządzenia musi budzić szacunek (minuta nagrania w 8K, 30 fps, HDR10, H.265 zajmuje 800 MB). O matrycy i układzie optycznym opowiem w kolejnym odcinku. Warto jeszcze wspomnieć, że stabilność ujęć wspomaga fizyczny i bezstratny układ OIS, który dodatkowo można wzmocnić stabilizacją elektroniczną.

Nowy flagowiec w trybie wideo oferuje znaczną ilość gotowych efektów specjalnych, które można wykorzystać w twórczy sposób bez posiadania zaawansowanej wiedzy na temat ich tworzenia. Nowością są między innymi: Magiczny zoom, Zamrożenie klatki, Świat równoległy, Zamrożenie czasu, Nocny film poklatkowy oraz Wolna migawka. Oprogramowanie Mi 11 zawiera również specjalne filtry wideo zastępujące gradację kolorów w postprodukcji. To kolejne kreatywne narzędzie nadające ogólny nastrój i tonację wideo.

Wszelkie poważne narzędzia zaczerpnięte ze świata filmu i telewizji znajdziemy w zakładce Pro. Oprócz pełnej kontroli nad parametrami nagrania mamy tu siatkę, elektroniczną poziomicę, zebrę (nazywaną w menu weryfikacją czasu), focus peaking (weryfikacja ostrości), histogram oraz sonograf.

W zakładce dostępna jest również opcja pod nazwą Klatka filmu. Nie jest to, rzecz jasna, obraz anamorficzny. Jak się okazało, nie jest to też wycinek kadru, tylko kaszeta. Panoramiczny obraz 2,39:1 interesująco wygląda na ekranie, jednak w rzeczywistości nadal ma on proporcje 16:9. W praktyce to oznacza, że nagranie przesłane np. na youtube będzie zawierało czarne, poziome pasy a potencjał kinematograficznego formatu nie zostanie wykorzystany. Opcja ta powinna zostać poprawiona w aktualizacji oprogramowania i generować obraz o rzeczywistym rozmiarze (w przypadku 4K) 3840 x 1608 pikseli.

Dwie najbardziej intrygujące funkcje tej zakładki to profil logarytmiczny LOG oraz zapis w HDR10+. Płaski profil LOG pozostawia pole manewru w postprodukcji, a przede wszystkim umożliwia styl pracy z materiałem wideo, do którego przyzwyczajeni są zawodowcy.

Nieatrakcyjny materiał LOG po gradacji kolorystycznej nabiera dynamiki pod pełną kontrolą.

Jeśli zaś chodzi o HDR10+, to Mi 11 nie tylko rejestruje obraz w HDR z dynamicznymi metadanymi, ale również go wyświetla. Monitor w tym modelu to prawdopodobnie największa atrakcja, od której trudno się oderwać. Do dyspozycji mamy 10-bitowy AMOLED wykonany w technologii E4 z jasnością szczytową równą 1500 nitów i współczynnikiem kontrastu 5 000 000 : 1. Wierność koloru potwierdza parametr delta E = 0,41. Jak wspomniałem, wyświetlacz obsługuje technologię HDR10+, jego rozdzielczość to WQHD+ (3200 x 1440 pikseli, co przy przekątnej = 6,81 cala daje wynik 515 ppi), z możliwością ustawienia 2400 x 1080 pikseli. Częstość odświeżania to 120 Hz z 4-stopniowym AdaptiveSync (30, 60, 90, 120 Hz - zależnie od przeglądanych treści), z możliwością ustawienia na 60 Hz w celu oszczędzania baterii. Profesjonalna specyfikacja jest widoczna. Materiały promocyjne telewizorów OLED na youtube w 1440p, 60 fps, HDR są niezwykłym doświadczeniem.

Nowością jest wprowadzenie opcji Pro w Trybie poklatkowym, jednak nadal nie można kontrolować obrazu w zakładce Zwolnione tempo. Co gorsze, klatki w trybie 480 fps, 1080p oraz 480 fps i 120 fps w 720p są niestety interpolowane. Charakterystyczne wypaczenie jest ewidentne i odbiera sens rejestracji w tych ustawieniach. Jedynie przy 120 fps, 1080p klatki są rzeczywiste.

W oprogramowaniu Mi 11 jest też kilka mniej lub bardziej nielogicznych ograniczeń w kombinacji różnych parametrów, które można by poprawić w aktualizacji. Na przykład; ściśle kinematograficzny tryb 24 fps jest dostępny tylko w rozdzielczości 8K, profil LOG tylko w 4K i 30 fps (chociaż jest dostępne 60 fps), HDR10+ w 4K, 60 fps zmieniane jest na HDR10 w 8K, 30 fps. Włączenie filtrów barwnych zmienia rozdzielczość i klatkaż na znacznie niższy. Ograniczenia pozostałych kamer pod względem rozdzielczości i klatkażu są następujące: ultraszeroka do 4K, 30 fps, makro do 2K, 30 fps, przednia do 2K, 60 fps. Wideo nocne zwane Ultra Night Video działa tak jak podczas globalnej premiery Mi 11. Smartfon nagrywa użyteczne wideo i ustawia ostrość niemal w całkowitej ciemności. Flagowiec Xiaomi obsługuje wydajny kodek H.265, jest też możliwość odszumiania nagrywanego dźwięku.

Czy Mi 11 jest kinematograficzny? To zależy od przyjętego kryterium. Ze względu na mały rozmiar przetwornika (w porównaniu do współczesnych kamer kinowych) i krótką ogniskową kamery głównej, obraz ze smartfonu jest charakterystyczny; z nadmierną głębią ostrości oraz estetyką stosunkowo niedrogiego układu optycznego. Jednak to zasadnicze parametry, które zdradzają nieprofesjonalne pochodzenie obrazu i są całkowicie uzasadnione rozmiarem i ceną smartfona. Przy zastosowaniu ręcznych parametrów w trybie Pro, zewnętrznego osprzętowania i postprodukcji w jednym ze specjalistycznych programów na komputerze stacjonarnym, można osiągnąć bardzo dobre rezultaty imitujące poważne produkcje, czego przykładem jest krótkie wideo Reynalda Gresseta oraz Bartosza Wozniaka i Sally-Ann Dunn ("Nocna Zmiana"). Na koniec warto dodać, że nie ma kina bez ekranu, a ten w Mi 11 jest w pełni profesjonalny, bez żadnych kompromisów.

Nie regulujcie odbiorników ani nie zmieniajcie aplikacji, ponieważ w następnym odcinku zajmiemy się właściwościami fotograficznymi Mi 11.

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2021-03-17 06:26:35
Favorites18 RateRate
Elegancko Panie Kolego opisałeś... Bardzo dziękuję :-)
2021-03-17 12:45:02

Mi Gaming Team

Tomek081 | from app

Przeczytałem jednym tchem i powiem jedno robi wrażanie
2021-03-17 15:03:50
Profesjonalnie :-)
2021-03-17 15:35:03

Master Bunny

jarecki | from app

....no Kolego,czapki z głów :-) ... wspaniały i bardzo ciekawy opis :-) dzięki wielkie :-)
2021-03-17 16:09:09
Yaretzky
Super... suche fakty już mamy, a kiedy jakieś filmy? :D
2021-03-17 16:57:20
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Moderator

przybort | from app

Dziękujemy. Czekamy na dalsze wpisy. Może jakieś filmy załączysz ?.
2021-03-17 18:10:26
Wspaniały wpis!
2021-03-17 19:51:20
FQX
An ordinary person interested in the Xiaomi company

Rookie Bunny

gniazdko11 | from app

Wszystko dobrze opisane. Bardzo dziekuje przyda mi sie jak będę kupywal nowy telefon :)
2021-03-17 20:32:07

Semi Pro Bunny

FQX | from app

Tomek - Pierwszy raz widzę plakietkę "Mi Gaming Team"... 🤔😄
2021-03-17 20:48:28
FQX
An ordinary person interested in the Xiaomi company

Special Team

Logofeld Author | from app

FQX
Wspaniały wpis!

Dziękuję bardzo