In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Haberler] AMOLED VS LCD EKRAN

2021-03-12 15:41:17
1538 31

AMOLED ve LCD Ekranlarının Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha İyi?

Hüseyin Gün — 3 yıl önce5 dk okuma süresi
Her gün kullandığımız ekranlardan AMOLED ve LCD ekranlarının arasındaki farkı sizler için açıkladık.
Kullandığımız akıllı telefonların en önemli parçalarından biri de ekranıdır. Ekran, her gün etkileşimde olduğumuz TV'ler ve akıllı telefonumuzdaki uygulamalara açılan bir penceredir. Ekranlar yıllar içerisinde değişimlere uğradılar ancak hala iki tür altında bulunuyorlar.

Akıllı telefonu olan herkes bu iki türdeki ekranlardan birine sahip: AMOLED veya LCD. Görüntüler çok farklı ve her ikisinin de kendisine göre avantajları bulunuyor. Genel anlamda AMOLED ekranları Samsung ve birkaç cihazda daha bulabilirken, iPhone ise LCD ekranları tercih ediyor. Peki bu ekranlar arasındaki fark nedir?

AMOLED


AMOLED “Active Matrix Organic Light Emitting Diode"nin kısaltmasıdır. Bu ekranlar, bir elektrik akımı verildiğinde ışık veren çok ince bir polimer tabakasından oluşur. AMOLED'in iki ana faydası vardır. Tasarımdan ötürü, AMOLED panelleri çok ince olabilir ve arka ışığa ihtiyaç duymazlar.

Muhtemelen AMOLED ekranlarda 'saf siyah' renklerin bulunduğunu duymuşsunuzdur. Bunun nedeni siyah piksellerin arka plan aydınlatmasıyla aydınlanmamasıdır. Gerçekten de siyah piksellere gelen ışık yoktur. Sonuç ise yüksek kontrastlı canlı renkler demektir. AMOLED ekranlar, çok fazla arka ışığa ihtiyaç duymadığından enerji verimi fazladır.

LCD


LCD ise “Liquid Crystal Display”'in kısaltmasıdır. Bu ekranlar çok daha yaygındır. TV'nizin ve dizüstü bilgisayarınızın muhtemelen LCD ekranları vardır. Adından da anlaşılacağı üzere LCD, kelimenin tam anlamıyla sıvı kristallerden üretilmiştir. Fakat bunun anlamı iki cam panel ve arka plan aydınlatması demek oluyor. LCD ekranlar AMOLED kadar ince değildir.

LCD ekranlarda arka plan ışığı olduğundan, siyah pikseller bile hafifçe aydınlatılır. Renkler canlı olmaz ve kontrastları ise yüksek değildir. LCD'nin sağladığı avantaj ise renklerin daha gerçekçi görünmesi. Sonuçta gerçek dünyada "saf siyah" renkler görmüyoruz.

IPS ise LCD ekranlar birlikte gelen yaygın bir terimdir, kısaltması "in-plane switching"dir. IPS, akıllı telefonlar için tercih sebebi olan diğer LCD ekran türlerine göre daha geniş görüş açısı sunar.

Artılar ve eksiler


AMOLED ve LCD'nin her ikisinin de avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Birçok kişi canlı renkleri ve AMOLED ekranlarının saf siyahlarını tercih eder. Saf siyah, özellikle gece telefonunuza baktığınızda çok hoşunuza gidecektir. Bununla birlikte, AMOLED ekranlarındaki renkler (özellikle Samsung telefonları) gerçekçi değildir.

LCD ekranlar, aynı kontrast seviyesine sahip olmadıklarından AMOLED'e kıyasla sık sık mat ve sönük görünürler. Renklerin daha gerçekçi bir şekilde görünmesini istiyorsanız bu aslında iyi bir şey. Karşılaştırılması gereken bir diğer şey de güç tüketimi. AMOLED ekranlarda arka plan ışığı gerekmez, LCD ekranlara ise gerekir. Bu, AMOLED ekranlarını biraz daha enerji verimli hale getiriyor.

LCD ekranlar daha mavi, AMOLED ekranlar ise daha sarı görünür. AMOLED'in gözlerinize daha iyi gözükmesinin bir başka nedeni de budur. Mavi ışık ise gece insanların gözlerini yorar.  LCD ekranlar genellikle maviyi filtrelemek için renk sıcaklığı ayarlarına sahiptir, ancak asla saf siyahları elde edemezsiniz.

Peki hangisi daha iyi?


Bu ekranlardan birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek neredeyse imkansız. Ayrıca tüm LCD ekranların aynı görünmediği gibi, tüm AMOLED ekranlar da aynı görünmüyor. Bu tercihi yapmak kullanıcıya kalıyor.

Teknoloji hakkında tartışılacak pek çok şey var, ancak bu konuda günün sonunda dönüp dolaşıp geleceğimiz nokta ise sadece 'hangisinin kullanıcının gözüne hitap ettiği'dir. Sonuçta her ikisi için de mükemmel seçenekler vardır. Samsung mükemmel AMOLED ekranlar üretiyor. LG, iPhone ve HTC'nin harika LCD ekranlı telefonları var. Bu seçim tamamen size kalıyor.


Beni takip etmeyi unutmayın
Single Poll thread Total 157 Users Voted
 
73.89% (116)
 
26.11% (41)
Submit

Rate

Number of participants 1 Experience +5 Pack Reason

View Rating Log

2021-03-12 15:41:17
Favorites6 RateRate

Master Bunny

Erencan_Yılmaz_75 | from Mi 9T Pro

#1

Güzel konu olmuş elinize sağlık:).
2021-03-12 16:12:26
#MediaTek Dimensity 9000

Pro Bunny

ycdg | from Redmi Note 8

#2

Bu yazı biraz eski sanırım. Iphone lar X den sonra amoled kullanmaya başladı diye biliyorum. Lcd nin hiç bir avantajı yok inan. Üreticiler fiyatı uygun tutmak için lcd kullanıyolar. amiral gemisi lcd ekranlı telefon yoktur. Kesinlikle amoled.
2021-03-12 16:28:21

Banned

YkslTR/3 | from app

#3

Amoled derim :)
2021-03-12 16:33:09
Amoled.
2021-03-12 16:37:32

Pro Bunny

Xiomi Redmi 8a Author | from Redmi 8A

#5

6428787973
Güzel konu olmuş elinize sağlık:).

bir şey diyil
2021-03-12 16:47:37

Pro Bunny

Xiomi Redmi 8a Author | from Redmi 8A

#6

ycdg
Bu yazı biraz eski sanırım. Iphone lar X den sonra amoled kullanmaya başladı diye biliyorum. Lcd nin hiç bir avantajı yok inan. Üreticiler fiyatı uygun tutmak için lcd kullanıyolar. amiral gemisi lcd ekranlı telefon yoktur. Kesinlikle amoled.

bencede
2021-03-12 16:47:51

Pro Bunny

Xiomi Redmi 8a Author | from Redmi 8A

#7

YkslTR/3
Amoled derim :)

bencede amoled kral
2021-03-12 16:48:08

Pro Bunny

Xiomi Redmi 8a Author | from Redmi 8A

#8


kesinlikle amoled
2021-03-12 16:48:23

Pro Bunny

TalhaCoskun | from app

#9

always on display modu amoledi benim açımdan bir adım öne çıkarıyor
2021-03-12 16:55:43

Pro Bunny

Xiomi Redmi 8a Author | from Redmi 8A

#10

TalhaCoskun
always on display modu amoledi benim açımdan bir adım öne çıkarıyor

bende öyle düşünüyorum çok güzel özelik
2021-03-12 16:58:51
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Xiomi Redmi 8a

Pro Bunny

 • Followers

  9

 • Threads

  37

 • Replies

  803

 • Points

  2364

3 Days Check-In
Newbie Member

Read moreGet new

Xiaomi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2021 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list