In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Watch

[Recenzja] Biegam, więc testuję Mi Watch

2021-02-05 23:58:52
939 25
Mili,

w ekosystemowym wiaderku możemy znaleźć ponad trzy tysiące urzędzeń z logo Mi. Dużo, bardzo dużo! Ale w ciemno obstawiam, że wielu Mi Fanów ma szczególnego hopla na konkretnej kategorii urządzeń lub wręcz na wybranej serii. Mam tak i ja!

Mój bzik na punkcie sportowych zegarków

Namiętność wynika z prostego powodu. Jestem uzależniony od biegania. Zaczęło się 7 lat temu, gdy przy wzrośnie 182 cm waga zaczęła się zbliżać do 100 kg. To był ostatni moment, żeby coś z sobą zrobić. Założyłem trampki i ruszyłem. Na początku trochę na rympał. Ze smartfonem w kieszeni lub dłoni. Potem z prostym zegarkiem monitorującym tylko tempo i trasę. Aż przyszedł dzień, gdy zapragnąłem więcej. Bo bieganie to nie tylko emocje, ale też matematyka, logika i związki przyczynowo-skutkowe, które pozwala odkryć smartwatch!

_doMIno_ w drodze do Xiaomi, lato 2020

Kiedy więc dowiedziałem się o premierze nowego Mi Watch, momentalnie zacząłem połykać kolejne informacje: jakie ma funkcje? co może? jak długo? jak dokładnie?

Po tygodniu testowania chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami. Przy czym skupię się na rozwiązaniach, które są ważne z perspektywy osoby aktywnej fizycznie, biegającej: baterii, GPS, funkcjach odpowiedzialnych za monitoring tętna i tempa oraz rozwiązaniach umożliwiających analizę sen i stres.

Jest jak mówią! Bateria długo trzyma!

Mi Watch - bez aktywowania trybów sportowych i GPS - na jednym ładowaniu baterii może pracować do 16 dni. Kiedy włączamy monitoring, smartwatch pracuje do 50 godz. Tyle teorii. A jak jest w praktyce?

Mi Watch włączyłem i sparowałem z moją Mi 10 w piątek, 29 stycznia. Bateria była naładowana w 95 proc. Po ośmiu dniach użytkowania pozostaje 27 proc. Przez minione osiem dni biegałem pięc razy: w weekend 3,5 godz., a w poniedziałek, wtorek i czwartek łącznie 2,5 godz.

Z 95 proc. do 27 proc. po 8 dniach. Jest OK!

Z wyjątkiem nocy ekran ustawiony był w trybie always-on, a więc po podniesieniu nadgarstka ekran automatycznie włączał się i wyświetlał dane przez 20 sekund, po czym wyłączał się. Dodatkowo włączyłem powiadomienia. Nie korzystałem z funkcji umożliwiającej sterowanie muzyką na smartfonie. Za to intensywnie testowałem inne funkcje: szukanie smartfonu, pogodę i temperaturę, saturację krwi, dodawanie dyscyplin sportowych, zmianę tarcz.

W skrócie bawiłem się Mi Watch, a przy okazji sprawdzałem, czy jest intuicyjny. I twierdzę, że jest. A bateria? Wspomniałem, że po ośmiu dniach, gdy biegałem, używałem i testowałem bateria naładowana jest w 27 proc. Powinno wystarczy, by pobiegać z włączonym GPS przez kolejne 3-4 godz. Dam znać w poniedziałek.

Geolokalizacja, czyli bieganie po dachach i koronach drzew

Nie ma zegarka, który umożliwiłby śledzenie trasy ze stuprocentową dokładnością. Zawsze będą odchylenia. Ale istotne jest, by przekłamania były jak najmniejsze. Dlaczego jest to tak ważne? Im bardziej dokładny GPS, tym wiarygodniejsze informacje o tempie, a w konsekwencji lepsze zarządzanie biegiem podczas treningu i zawodów.

Podam prosty przykład. Dwa lata temu biegłem maraton w Barcelonie. Metę przekroczyłem po 3 godz. i 24 minutach. Na początku była euforia. Zrobiłem życiówkę (tak, wiem, są trójkołamacze, i bardzo im zazdroszczę!), ale kiedy zacząłem porównywać czasy na zegarku z danymi na stronie organizatora zadowolenie zastąpił niedosyt. Zegarek gubił za dużo metrów, przez co biegłem w przekonaniu, że tempo jest właściwe. Tymczasem było wolniejsze od faktycznego o co najmniej 5 sekund na kilometr! Na królewskim dystansie czy nawet półmaratonu (życiówka: 1:32:02) różnica może oznaczać kilka minut! Ci, którzy mają bzika na punkcie biegania, wiedzą, że to dramat!

Poranny trening w czwartek

Jak bliski ideału jest Mi Watch? Przez ostatnie pięć dni porównywałem parametry, które jednocześnie rejestrował Mi Watch i Polar M430. Na zmianę jeden nosiłem na lewym, a drugi na prawym nadgarstku.

Dystans, jak i tempo były do siebie bardzo zbliżone. Kiedy Polar M430 zarejestrował 15 km, Mi Watch wyświetlał 14,94 km. Pierwszy poinformował o średnim tempie 5'10", a drugi 5'12". Różnica do zaakceptowania. Zresztą pytanie jest inne: czy dystans, który wczoraj przebiegłem, liczył równo 15 km, czy jednak był krótszy o 60 metrów? :)

Musiałbym zmierzyć trasę ręcznie, czego nie zrobię. Ważniejsze jest co innego: powtarzalność. Jeśli smartwatch nie szaleje, a Mi Watch przez ostatnie osiem dni nie szalał, nie gubił metrów na żadnym odcinku w zauważalny sposób, możemy porównywać tempo i oceniać naszą formę z większym spokojem i rzetelniej.

Tętno pod kontrolą

Kiedy biegłem z Mi Watch na jednym nadgarstku i z Polarem na drugim, siłą rozpędu zerkałem na tętno i tu i tu. Praktycznie różnic nie ma. I jeden i drugi smartwatch wyświetlał niemal identyczne wartości, co ma również niebagatelne znaczenie!

Bo trenować i budować formę warto w oparciu tętno. Czasami, owszem, nie ma co patrzeć na to, jak szybko bije serce. Jeśli jest gorąco i parno, uderzeń na minutę będzie więcej. Wstaniemy niewyspani, może być podobnie. I wtedy tętno nie odzwierciedli naszej faktycznej formy. Ale jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem lub chcemy biegać mądrzej, warto bazować nie na tempie, lecz na tętnie.

Premiera Mi 11 niedługo, ale tętno w normie!

I z ręką na sercu mówię Wam, że Mi Watch podaje wartości niemal takie jak Polar. Jeśli się rozgrzewałem tętno nie przekraczało 150 ud/min. Jeśli wchodziłem w drugi zakres, i jeden i drugi smartwatch pokazywał wartość powyżej 160 ud./m. Kiedy byłem na progu tlenowym, jeden wyświetlał wartość 181 ud//min, a drugi 179 ud/min.

Regeneracja, czyli pamiętaj o śnie i się nie stresuj!

GPS, tempo i tętno są dla mnie najważniejszymi funkcjami. Ale równie istotne są rozwiązania monitorujące sen i stres. Wszystkie znajdziecie w Mi Watch.

Dlaczego monitoring snu i stresu jest tak ważny? Bo formę budujemy, gdy odpoczywamy. A najlepiej odpoczywamy, gdy dobrze śpimy. I Mi Watch podpowie Wam, czy tak było w istocie! Krytyk, owszem, powie: przecież wiem, kiedy jestem wyspany, smartwatch nie jest do tego potrzebny! A ja na to: masz rację, będziesz to czuł, ale czy będziesz pamiętać, jak spałeś przedwczoraj i kilka dni wcześniej? Wątpię! Tymczasem nie wystarczy wyspać się raz a dobrze, jeśli wcześniejsze noce były białe. Tak szybko się nie zregenerujemy.

Tak dzisiaj spałem! Fatalnie!

W aplikacji Xiaomi Wear, która automatycznie pobiera informacje z Mi Watch, możecie sprawdzić jakość snu dzień, tydzień i miesiąc wstecz. Jeśli okaże się, że spaliście po 7-8 godzin dziennie, ale okaże się, że głęboki sen trwał godzinę, warto pomyśleć nad inną mniej wymagającą jednostką biegową. Jest duże prawdopodobieństwo, że przy mocniejszym depnięciu piętą tętno poleci w górę!

Podobnie będzie, gdy przez dłuższy czas jesteście zestresowani! Bieganie, owszem, pozwala wyczyścić umysł, ale pytanie jakie bieganie? Jeśli Mi Watch czarno na białym pokazuje, że stres jest silny, nie szarżujcie. Lepiej potruchtać. Też wyjdzie na zdrowie!

_doMIno_

2021-02-05 23:58:52
Favorites16 RateRate
No proszę @_doMIno_ teraz odkrywasz karty, że biegasz i to na takim poziomie....Gratuluję wyników i niech Ci Mi Watch służy :-) , Co do reszty proponuję wypróbować możliwości GPS przy złej aurze z dala od miasta ..najlepiej jakby to była leśna lub polna droga...wychodzą ciekawe rzeczy czasami :))). A sikor jak to mówią chłopaki z Mi Sports Team jest zacny udał się tylko z apką póki co jeszcze bieda...
2021-02-06 01:00:54

Admin

_doMIno_ Author | from app

quoteurl=home.php?mod=space&uid=1754303298Łukasz 14/url
No proszę @_doMIno_ teraz odkrywasz karty, że biegasz i to na takim poziomie....Gratuluję wyników i niech Ci Mi Watch służy :-) , Co do reszty proponuję wypróbować możliwości GPS przy złej aurze z dala od miasta ..najlepiej jakby to była leśna lub polna droga...wychodzą ciekawe rzeczy czasami :))). A sikor jak to mówią chłopaki z Mi Sports Team jest zacny udał się tylko z apką póki co jeszcze bieda.../quote

no tak wyszło :) wczoraj bo chodnikach ale weekend po lesie. jak tylko mogę to po lesie.roznic też nie było. acha jeszcze jedno, odpaliłem subforum mi watch, jest ekosystemach.apke będą rozwijać ,jestem o to spokojny.
2021-02-06 01:12:31
Invalid floor, the posts have been deleted #3

Mi Tech Team

JacoL7513 | from Mi 9T Pro

To pierwsze zdjęcie najlepsze. Biegiem po fuchę admina Mi Community :-)))
2021-02-06 01:53:30
Biegł.. Biegł... I dobiegł... :D... I został adminem... ;) :D.... (żart oczywiście :))
2021-02-06 02:42:29

Admin

_doMIno_ Author | from app

RuraSzczecin
Biegł.. Biegł... I dobiegł... :D... I został adminem... ;) :D.... (żart oczywiście :))

No ale prawdziwy! :))
2021-02-06 02:56:35
_doMIno_
No ale prawdziwy! :))

No ba :)
2021-02-06 05:19:24
Pięknie
2021-02-06 07:40:16

Master Bunny

sastraMR | from app

<span style="background-color:#7BAAF7;">Mi Watch, zegarek wielofunkcyjny.
2021-02-06 09:08:05

Moderator

przybort | from app

Dzięki za kolejne zdania, przekonywujące mnie do kupna tego sprzętu.
2021-02-06 22:35:50
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

_doMIno_

Admin

• Followers

940

• Threads

226

• Replies

985

4777