In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Czat

[Poznajmy się] Sławomir EPRze | Samoloty ma na wyciągnięcie ręki!

2021-01-11 17:20:37
1073 35
Czołem

Sławomira ERPze możecie kojarzyć z licznymi, regularnie publikowanymi zdjęciami samolotów. Pasażerskimi i transportowymi. Wielkimi i miejszymi. Wszystkie są niesamowite. Ale też Sławomir ERPze ma niezwykle ciekawy zawód, dzięki któremu nasza społeczność może podziewiać samoloty z bliska. Niemal na wyciągnięcie ręki. Jak to możliwe? Przekonajcie się sami!

- - -

Wielu Mi Fanów rozpoznaje Ciebie za sprawą zdjęć samolotów. Zdradzisz nam, czym się zajmujesz? Na czym polega Twoja praca?

Pracuję jako Load Master, odpowiadam za obsługą płytową.

Zdjęcie wykonane przez Sławomira EPRe, Load Mastera z lotniska Rzeszów-Jesionka.

Czyli?
Sprawdzam wizualnie samolot po przylocie. Czy nie ma widocznych śladów, które mogą powstać na skutek np. starcia z ptakiem lub wycieku płynu hamulcowego? Potem raportuje kapitanowi samolotu. W drugą stronę przekazuję informacje o ewentualnym tankowaniu. Koordynuję też załadunek bagażu. A już po jego zakończeniu monitoruję moment, gdy uruchamiane są silniki. Na końcu odpowiadam za tzw. wypchnięcie samolotu. To tak w skrócie.  

Jeśli więc będę lądować albo startować i przez okno samolotu dostrzegę na płycie load mastera, to spokojnie mogę przyjąć, że jest nim Mi Fan?

Pod warunkiem, że będziesz w Rzeszowie. Bo pracuję na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

Sławomir EPRze odpowiada za obsługę płytową. W tle An-124.

Długo?

Będzie trzynaście lat.

Ze wszystkich udokumentowanych samolotów są modele, które szczególnie utkwiły Ci w pamięci?

Każde zdjęcie oddaje inny klimat iinne wspomnienia. Samoloty może się powtarzają, ale zawsze próbuję uchwycić inne tło. Dużo daje zachód słońca lub ciekawy układ chmur.

Ja świetnie pamiętam zdjęcia samolotu transportowego z ostatniej jesieni. Monstrum! To był Antonow?

Tak to był An-124 piękna maszyna. Ciekawa pod wielomawzględami. Start i przyziemienie inna bajkaniż gdy obserwuje się samolot pasażerski. Załadunek też inny. Wymaga innego doświadczenia!

Monstrum An-124. Zdjęcie wykonane przez Sławomira EPRe.

Ile masz czasu, żeby zrobić zdjęcie?

Fotografuje tylko wtedy, gdy jestem już po wykonaniu obowiązków. Nie ma na to wiele czasu.

Przypomnij, czym robisz zdjęcia?

Redmi Note 7. Mam go już dwa lata. Jestem z niego bardzo zadowolony. Choć przymierzam się już do innego smartfonu Xaomi. A wcześniej korzystałem z lustrzanki.

Wtedy też dołączyłeś do Mi Community?

To było dwa lata temu. Może trochę wcześniej. Tutaj szukałem m.in. informacji dotyczących mobilnej fotografii. Ciekaw byłem, jak wyglądają zdjęcia wykonane różnymi modelami. Ale też ciekawiły mnie informacje na temat Xiaomi w ogóle. Dzisiaj tak samo. Ale dodatkowo miło też czytać odnoszące się do moich zdjęć komentarze negatywne i pozytywne. Tutaj też spotykam dużo życzliwych ludzi, których gorąco pozdrawiam!

Jak słucham Ciebie, to odnoszę wrażenie, że właśnie robienie zdjęć samolotów jest Twoją pasją.

Tak. To moja pasja. Zresztą fotografowanie samolotów jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż modelek.

Sławomir EPRe robi zdjęcia Redmi Note 7

Mimo wszystko wydaje mi się, że wcale nie jest łatwo zrobić dobre zdjęcia samolotom.
Zdecydowanie nie. Po pierwsze, brakczasu. Po drugie, w RN7 nie ma obiektywu szerokokątnego.  Choć ja uważam, że wystarczy dobry kadr. Cały samolot nie musi być widoczny.  

Na koniec, powiedz mi czego można Ci życzyć w nowym roku? Brak pandemii, żeby lotów, a więc i zdjęć było więcej?
Życzyłbym sobie zdrowia, mimo że jestem już ozdrowieńcem! By wszystko ruszyło! Bo teraz jest przerażająca cisza! Brak lotów sprawia, że zmniejsza się zatrudnienie i to nie tylko w branżylotniczej. Praca to jedno, a fotografia to drugi plan.

Po przylocie każdy samolot jest dezynfekowany. Zdjęcie wykonane przez Sławomira EPRe.

- - -

Jeśli macie więcej pytań do Load Mastera z Mi Community, pytajcie, a konto Sławka, gdzie znajdziecie wiele niesamowitych zdjęć,  znajdziecie tutaj.

_doMIno_

Rate

Number of participants 2 Experience +14 Pack Reason

View Rating Log

2021-01-11 17:20:37
Favorites8 RateRate

Grand Master Bunny

Febron | from app

Podoba Mi się pomysł przeprowadzania wywiadów z uczestnikami naszego forum. Dzięki temu możemy się o nich dowiedzieć więcej. To bardzo ciekawe.
2021-01-11 17:49:39

Pro Bunny

andzik359 | from app

Przyjemny wywiad, super zdjęcia, no i jak zawsze za Rzeszów łapa w górę 😁 👍
2021-01-11 17:51:54

Pro Bunny

TediToranaga | from app

Super👍👍👍
2021-01-11 17:54:05
Super. Uwielbiam fotki samolotów :P Też mam kilka, ale niestety z dalszej odległości :(
2021-01-11 18:05:24
Diana

Najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim. Ansel Adams
Instagram: dkisiala

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Świetny pomysł na zaproszenie do rozmowy akuratnie kolegi Sławka 👍. BRAWO Domin 👋👍👍👍
2021-01-11 18:11:00

Master Bunny

Aleksandrawu | from app

Super wywiad, a fotki samolotów uwielbiam.
2021-01-11 18:25:35
Wstawiasz zdjęcia na forum? Pamiętaj o REGULAMINIE działu fotografia.
Super! Wielki Szacunek dla Sławka, że znajduje chwilę i się nią z nami dzieli... A za te słowa: "Zresztą fotografowanie samolotów jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż modelek" - należy mu się jakaś nagroda 😁
2021-01-11 18:50:06
Przyznam szczerze że z fotografią lotniczą nie miałem dużo wspólnego.
Kiedyś wprawdzie miałem możliwość poznania jednego z (moim skromnym zdaniem) naprawdę dobrych fotografów lotniczych - Sławka "Hesja" Krajewskiego, ale nigdy jakoś nie udało mi się załapać na taką sesję.

Z ciekawości zajrzałem do Twojego profilu i muszę powiedzieć że robi wrażenie.
No i że (co rzadko się zdarza) trochę ogranicza Cię sprzęt.
Szeroki kąt dałby Ci dużo większe pole manewru a i lepsza jakość samego aparatu byłaby tu przydatna (nie mówię że  coś jest z nimi nie tak, ale większa rozdzielczość by się tu przydała + wrzucanie zdjęć na zew. serwer żeby nie traciły na jakości).

Czy jest jakaś ciekawa historia "z płyty lotniska" która Ci się przydarzyła?
2021-01-11 18:57:29
Tak. To moja pasja. Zresztą fotografowanie samolotów jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż modelek.

hmmm to musimy się kiedyś zamienić miejscami ;)
Choć fakt, modelki bywają niebezpieczne - szczególnie te niezadowolone z sesji :D
2021-01-11 18:59:30

Pro Bunny

Paweł 158 | from app

super fotki i wywiad. Dzięki Sławek za pokazanie nam czegoś co nie jest dostępne dla każdego.
2021-01-11 19:13:45
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

_doMIno_

Admin

• Followers

956

• Threads

229

• Replies

999

4834