In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Haberler] Li-Fi nedir? nasıl çalışır? ve Wi-Fi arasındaki farklar!

2020-12-03 06:09:16
72 2
Li-Fi nasıl çalışır? Li-Fi teknolojisi de aynı Wi-Fi’da olduğu gibi veriyi elektromanyetik bir şekilde transfer ediyor. Buradaki kilit nokta ise Wi-Fi radyo dalgalarını kullanıyorken Li-Fi’ın görünen ışığı kullanması. Görünür Işık İletişim Sistemleri sınıfına giren bu yeni teknolojinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için donanım olarak bir adet ışık alıcı foto-detektör ve bir de alınan sinyali işleyip aktarılabilir veriye çevirecek bir ekipmana ihtiyaç duyuluyor.
LED lambaların yarı iletken olmaları sebebiyle gönderilen enerji insanoğlunun algılayamayacağı kadar kısa sürelerde azaltılabilir ve artırılabilir. Bu doğrultuda, LED lambada bulunacak olan sinyal işleme donanımı ile iletilebilir hâle gelen veriler, ışık ışınlarında yaşanacak olan küçük farklılıklar ile gönderilecek ve cihaz tarafında ise foto-detektör (fotodiyot) ile toplanacak.
Uçaklarda Li-Fi kullanımı.

Aktarımı gerçekleşen veri daha sonra işlenerek (binary data’ya) dönüştürülecek ve günlük hayatta kullandığımız internet, video ve ses gibi dosyaları erişimimize sunacak.
Peki bu teknolojinin bizlere getirileri neler?
Yaşadığımız dünyada fazlasıyla meşgul olan radyo frekanslarını kullanmadığı için Li-Fi, Wi-Fi’a göre 10.000 kat daha fazla kapasitenin kullanımına imkân tanıyor.
Tek dağıtıcı cihaz ile 100’den fazla cihazın internete bağlanmasına olanak tanıyarak Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) hayata geçmesine ön ayak oluyor.
Veri iletişimini ve aynı zamanda aydınlatma görevini tek cihaz üzerinden yaparak 100 kat enerji tasarrufu sağlıyor.
Baş ağrısı, kanser ve dahası gibi Wi-Fi’ın sebep olabileceği bütün sağlık sorunlarını ortadan kaldırıyor.
Sıkı durun: Li-Fi teknolojisi ile saniyede 224 Gbps veri transfer hızına ulaşmak mümkün oluyor.

Bu teknolojinin kullanıcılar arasında ne zaman yaygınlaşacağı ise merak konusu. Öncelikle Li-Fi’ın çalışmasına olanak tanıyacak altyapının oluşturulması ve daha sonrasında kullanıcıların, Li-Fi ile çalışabilecek cihazları edinmesi gerekiyor. Li-Fi teknolojisinden yararlanabilmek için LED lambanın sürekli açık kalmasının gerekmesi ise bu teknolojinin bir dezavantajı.
Wi-Fi ile arasındaki farklar?
KAYNAK:Webtekno
Arkadaşlar emek ettim rica etsem görenler bı yorum bı beğeni çok görmesin şimdiden teşekkür ederim.
2020-12-03 06:09:16
Favorites RateRate

Semi Pro Bunny

Mi_Hayyam | from Redmi Note 9 Pro

#1

merak uyandırıcı
2020-12-04 04:58:42
Mihayyam

Semi Pro Bunny

tanerkmez Author | from Redmi 8A

#2

Mi_Hayyam
merak uyandırıcı

teşekkürler
2020-12-04 05:10:08
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

tanerkmez

Semi Pro Bunny

 • Followers

  0

 • Threads

  17

 • Replies

  105

 • Points

  622

Read moreGet new

Mi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2020 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Quick Reply To Top Return to the list