In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Tartışmalar] Stok Rom / Custom Rom..Sizin Tercihiniz Hangisi?

2020-10-13 01:41:17
329 28

Merhaba Mi Fanları

Bugün sizler için başka bir konuyla geri döndüm, yani Stok Rom ve Custom Rom. O zaman başlayalım.!

ROM nedir?

Bilgisayarlardaki Rom, Salt Okunur Bellek anlamına gelir, bu akıllı telefonlar ve tabletler için geçerli değildir. Mobil cihazlarda Rom, bilgisayarlardaki işletim sistemiyle aynı olan ürün yazılımını ifade eder.

Stok Rom vs Custom Rom

Akıllı telefonlar, orijinal olarak gönderildiğinde, mobil şirketler tarafından cihazlarına uyacak şekilde özelleştirilmiş Android sürümleri olan Stok ROM'larla birlikte gelir. Orijinal haliyle Android, Pure Stock Android olarak adlandırılır.  Bu form harika olsa da, mobil üreticiler cihazlarını benzersiz hale getirmeleri gerektiğini ve dolayısıyla bunu daha da özelleştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Sonuç, Stok Rom olarak adlandırılan şeydir. Stok Rom'lar, farklı üreticilerin farklı telefonlarının farklı kullanıcı arayüzlerine sahip olmasının nedenidir. Örneğin, MIUI'li Xiaomi. Stok Rom'lar iyi çalışırken, kullanıcıların ilgilerini çekmek için ekstra ve yeni bir şeye ihtiyaç duydukları zamanlar vardır. Custom Rom'ların geldiği yer burasıdır.

Custom Rom'lar, bireysel geliştiriciler veya bir geliştirici topluluğu tarafından Android'in kaynak kodundan özelleştirilir. Bu Rom'lar, Stok Rom'lardan farklıdır ve kullanıcılara Android cihazları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Stok Rom - Neden Seçmelisiniz?

Bu Rom'lar, Android telefonlar ve tabletlerde varsayılan olarak kullanılabilenlerdir. Cihazlarını diğer üreticilerden farklı kılmak için mobil şirketler tarafından özelleştirilirler.

Güvenlik

Stok Rom'a bağlı kalmanın akıllıca olmasının bir ana nedeni güvenliktir. Bunlar tanınmış şirketler tarafından geliştirilen işletim sistemleridir ve bu nedenle kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı araçlara yer yoktur. Üretim şirketi, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlayan tüm diğer şeylerin yanı sıra gizliliği de ele alır.

Garanti

Stok Rom ile bir telefon kullanmak garantiyi geçersiz kılmaz. Bu, çoğu insanın Stok Rom'u kullanmayı tercih etmesinin ve Custom Rom'a geçmemesinin başka bir nedenidir.

Stok Özellikleri

Stok Rom'lar, saf Android işletim sistemlerinde bulunmayan üstün özelliklerle birlikte gelir. Bu özellikler arasında özel bir başlatıcı, ana ekran ve uygulama çekmecesi bulunur.

Üretici Uygulamaları

Stok Rom'lar, çoğu son derece kullanışlı olan üreticilerin önceden yüklenmiş uygulamalarıyla birlikte gelir. Bu uygulamalar, üreticiden üreticiye ve hatta modelden modele farklılık gösterir.  Örneğin, iPhone'un Siri'ye sahip olması ve Sony Xperia telefonlarının cihazda çalınan bilinmeyen bir müzik parçası hakkında bilgi almak için kullanılan TrackID'ye sahip olması.

Custom Rom - Neden Seçmelisiniz?

Custom Rom, bir geliştiriciler topluluğu tarafından geliştirilen ve yönetilen saf bir Android işletim sisteminin değiştirilmiş sürümüdür.

Kök Erişimi

Custom Rom, kullanıcılara Android cihazlarına root erişimi sağlar. Bu, kullanıcılara telefonları üzerinde tam kontrol sağlayan güçlü bir seçenektir. Windows'ta yönetici girişi gibi, root erişimi de akıllı telefonlar için yönetici erişimidir.  Bir Stok Rom, Android cihaz üzerinde tam kontrol uygulama yeteneğini kısıtlar ve kullanıcılar esasen akıllı telefonlarında konuk kullanıcılar olur.

Son Derece Özelleştirilebilir

Custom Rom, herhangi bir ölçüde esnektir ve son derece özelleştirilebilir. Kullanıcılar, Stok Rom'larla birlikte gelen istenmeyen bloatware uygulamalarını silebilir ve Android cihazlarında daha fazla ince ayar yapabilir.

Daha İyi Performans

Custom Rom'lardaki özelleştirmeler, kullanıcıların uygulamaları yüklemesine ve kaldırmasına, arka plan uygulamalarını kısıtlamasına ve diğer performans değişikliklerini gerçekleştirmesine olanak tanır. Bu Özel Rom'lar, Stok Rom'larla karşılaştırıldığında genellikle daha hantal değildir çünkü önceden yüklenmiş çok sayıda uygulama ile birlikte gelmezler. Kullanıcılar, uygulamaları optimize etme, kullanımı kısıtlama ve izin ayarlarını değiştirme konusunda tam denetime sahiptir. Bu, Android cihazının daha iyi performans göstermesini sağlayabilir ve pil ömrünü uzatabilir.

Düzenli Güncellemeler

Custom Rom çalıştırmanın en önemli avantajlarından biri, düzenli olarak sunulan yeni güncellemelerin olmasıdır. Üreticiler eski telefonları unutabilir ve yalnızca en son modeller için güncellemeler yayınlayabilirken, Custom Rom geliştiricilerinin güncellemelerle ilgili bilgi veren bir topluluğu vardır. Custom Rom'larda kullanıcıların her zaman beta test sürümleri bile mevcuttur.

Bootloader

Konuyu neden bootloader'a kaydırdığımı düşünebilirsiniz. Her şeyden önce, önyükleyici bir telefon açıldığında başlayan ilk şeydir. En temel düzeyde bir önyükleyici, telefonunuzda sizi onu kırmaktan alıkoyan düşük düzeyli bir yazılımdır.  Yüklemeden önce telefonunuzda çalışan yazılımı kontrol etmek ve doğrulamak için kullanılır. En basit ifadeyle, bir önyükleyici telefonunuz her açıldığında çalışan bir yazılım parçasıdır.  Telefonunuzun çalışmasını sağlamak için hangi programların yükleneceğini telefona söyler.

Custom Rom'ları cep telefonunda kullanmak için, önyükleyicinin kilidini açmalıyız, o zaman yalnızca Rom'u cep telefonuna yükleyebiliriz. Son zamanlarda özel Rom geliştirme, XDA geliştiricileri sayesinde çok değişti ve şirketler, cihazları seçilen geliştiricilere ücretsiz göndererek bunları desteklemeye başladı.

Hangi Rom'un daha iyi olduğu konusundaki şiddetli tartışma uzun süre devam edecek olsa da, gereksinimlerinizi karşılayan bir Rom ile gitmek daha iyidir. Stok Rom, güvenliği ve garantiyi seven kullanıcılar için daha iyi bir seçenektir, Custom Rom ise özelleştirme ve kontrolü tercih eden kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir.

Sizin tercihiniz hangisi aşağıda yorumlarınızla belirtin lütfen.

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2020-10-13 01:41:17
Favorites5 RateRate

Master Bunny

Franticc | from Redmi Note 7

Emeğine Sağlık Hocam Güzel Konu,  Stok Rom Tercih Ederim
2020-10-13 01:54:48

Mi Fans Team

the other improv Author | from Mi 9T

Franticc
Emeğine Sağlık Hocam Güzel Konu,  Stok Rom Tercih Ederim

Rica ederim..Benim tercihimde stok rom hem güvenlik ve garanti nedeniyle hemde çok hakim olduğum bir alan değil.
2020-10-13 02:02:59

Semi Pro Bunny

vlperen | from Redmi Note 8

Emeğinize sağlık güzel bir konu olmuş. Benim tercihim de stock rom, garanti ve güvenlik en önemli nedenler ama bunlara ek olarak da yıllar önce bir telefona rom atmaya çalışıp atamamış ve telefonum çökmüştü bunun etkisi de çok büyük.
2020-10-13 02:22:57

Mi Fans Team

vlperen
Emeğinize sağlık güzel bir konu olmuş. Benim tercihim de stock rom, garanti ve güvenlik en önemli nedenler ama bunlara ek olarak da yıllar önce bir telefona rom atmaya çalışıp atamamış ve telefonum çökmüştü bunun etkisi de çok büyük.

En tecrübesiz olduğum alan kendi başıma o işi yapmaya kalksam büyük ihtimal cihaz servislik olur. Bunda senelerce İos kullanıp bu tarz bir işleme gereksinim duymamamda büyük etken
2020-10-13 02:25:37

Master Bunny

eyupdalgic | from Redmi Note 7

ben hiçbiri tavsiye etmem yani orjinal yazılımı daha iyidir
2020-10-13 03:11:40

Mi Fans Team

eyupdalgic
ben hiçbiri tavsiye etmem yani orjinal yazılımı daha iyidir

Stok için bunu diyebiliriz zaten
2020-10-13 03:13:11

Moderator

Dokucan | from Mi Note 10 Lite

Konu için teşekkürler :) Custom rom'u her halükarda tercih ederim.  Xiaomi'de de custom rom'u tercih ederim. Global roma hiçbir zaman ısınamadım :) Çoook hata var.  Xiaomi kullanıcılarının çoğu bol custom roma sahip olduğu için Xiaomi alıyor. Yani en azından yurt dışında böyle forumlara bakilirsa anlaşılır zaten.
2020-10-13 04:01:55

Mi Fans Team

Dokucan
Konu için teşekkürler :) Custom rom'u her halükarda tercih ederim.  Xiaomi'de de custom rom'u tercih ederim. Global roma hiçbir zaman ısınamadım :) Çoook hata var.  Xiaomi kullanıcılarının çoğu bol custom roma sahip olduğu için Xiaomi alıyor. Yani en azından yurt dışında böyle forumlara bakilirsa anlaşılır zaten.

Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olduğumda en azından cihazı servislik yapmıyacak kadar kullanmayı istiyorum :) Rica ederim
2020-10-13 04:06:13

Moderator

Dokucan | from Mi Note 10 Lite

the other improv
Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olduğumda en azından cihazı servislik yapmıyacak kadar kullanmayı istiyorum :) Rica ederim

Esasında servislik olması için bariz hatalarin yapılması gerekiyor, yani belli yönergelere uyulursa kolay kolay Brick olmaz :D İleride bir custom rom yüklemeni tavsiye ederim hatta bir ara senin mi9tye xiaomi.eu rom yükleyecektik :D
2020-10-13 04:09:08

Mi Fans Team

Dokucan
Esasında servislik olması için bariz hatalarin yapılması gerekiyor, yani belli yönergelere uyulursa kolay kolay Brick olmaz :D İleride bir custom rom yüklemeni tavsiye ederim hatta bir ara senin mi9tye xiaomi.eu rom yükleyecektik :D

Unutmadım onu xiaomi.eu aklımda ve istiyorum'da umarım en kısa zamanda yapabiliriz  :d
2020-10-13 04:12:33
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

the other improv

Mi Fans Team

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
Mi Explorers