In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

İpuçları ve Püf Noktaları

[İpuçları] XiaoMiTool ile Rom Yükleme İşlemi

2020-09-23 00:22:30
455 12
NOT:Tüm Sorumluluk Kullanıcıya Aittir
Konu:1 Rom Yükleme İşlemi

Xiaomi akıllı telefonlarında ROM yükleme işlemlerini yaparken, kullanıcıların işini kolaylaştırması açısından tercih edilen yardımcı bir program var. XiaoMiTool isimli programı kullanarak Xiaomi akıllı telefonlara kolayca ROM yüklemesi yapabiliyorsunuz. Hem global ROM kurulumları için hem de China sürümleri için ROM yüklemesi yapmak mümkün oluyor.

Ayrıca yine bu programı kullanarak TWRP gibi recovery kurulumlarının da yapılması mümkün. Bu yazımızda ise Bootloader kilidini açma ve kapatma gibi işlemleri de yapabileceğiniz XiaoMiTool programıyla ROM atmanın nasıl yapılacağını belirteceğiz. Hemen XiaoMiTool ile ROM yükleme işleminin adımlarına geçelim.

Programı kullanarak nasıl ROM yüklemesi yapılacağından söz edeceğiz. Fakat öncesinde birkaç küçük ayarlama yapılması konusunda uyarılarımızı verelim. Burada yapmanız gereken ön hazırlık işlemcileri şöyle:

Telefonunuzdan USB hata ayıklama modunu aktif etmeniz gerekecek. Bunun için yapmanız gereken telefon ayarlarına gitmek olacak. Buradan “Telefon Hakkında” kısmına gireceksiniz ve MIUI sürümünüzün üzerine 6-7 kez tıklayın.
Geliştirici seçeneklerinin açılmasını sağlayacaksınız ve ekranda bunu belirten bir uyarı mesajı da çıkacak. Mesajı gördükten ya da herhangi bir uyarı aldıktan sonra tekrar Telefon ayarlarına girin. Ek ayarlar ya da diğer ayarlar kısmına girin. Şimdi ise “geliştirici seçenekleri” kısmına tıklayın. Açılan menüden de “USB Hata Ayıklama” seçeneğine izin vermeniz gerekecek.
Bu adımları uygulamanızın ardından geçelim işlemlerin nasıl yapılacağı kısmına. İşlemcileri adım adım ele alacağız.

İlk yapmanız gereken XiaoMiTool uygulamasını indirmek olacak.
Bir USB kablo aracılığıyla Xiaomi akıllı telefonunuz ile bilgisayarınızı bağlayın.
XiaoMiTool programınızı başlatın ve programın bilgisayarınıza bağlı olan cihazları aramasını sağlayın. Kısa bir arama yapılmasının ardından uygulama akıllı telefonlarınızı bulacaktır.
Ekranda telefonunuzun seri numarası bilgilerinin görüntülendiğini göreceksiniz. Burada telefonun adının da görüntülendiğini belirtelim.
Telefonu seçin ve “Select” butonuna basın.
Şimdi program içerisinde kısa bir arama yapılması bekleniyor. Telefonunuzun ismine ve seri numarasına göre uygun olan ROM serilerinin aramasının yapılmasını bekleyin. Ekranda bulunan ROM desteklerinin yer aldığını göreceksiniz.
Başta cihazın yetkilendirmesini yapmıştık. Fakat yine de arama kısmında “Bu cihaz yetkilendirilmemiş” uyarısını alabilirsiniz. Ekranda bu uyarı çıkacak olursa, telefonunuzdan 3 seçeneğin seçilmesini sağlayın. (MiAsistan’a Bağlanın)

Seçimi yapmanızın ardından ROM listesi karşınıza çıkacak. ROM listesinin sunulması sırasında dikkat edeceğiniz bir bölüm daha var. Bazı ROM’lar için bootloader kilidinin açılmasına gerek yok. Fakat birçok ROM için bootloader kilidinin açılması gerekiyor. Eğer kilit açıkça tüm ROM’ları yükleyebilirsiniz.
Kilit açma işlemi Konu:2 de

Rom listesi ekranı açılacak

Şimdi yüklemek istediğiniz ROM dosyasını seçin ve işlemi onaylayın.
Seçimi onaylamanızın ardından yükleme işlemi başlatılacaktır. Telefonunuzu bu süreç tamamlanana kadar bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki bağlantıyı kesmeyin.

Ekranda ROM başarılı bir şekilde yüklendi yazısını göreceksiniz ve telefonunuz yeniden başlatılacak. İlk sefer yeniden başlatma süresi 6-7 dakikayı bulabilir.

Konu:2 Bootloader Kilidi Açma

Birçok akıllı telefon modelinde, telefonların sistem çekirdeğini korumak ve saldırılardan kurtarmak adına bootloader kilidi adı verilen bir kilit kullanılıyor. Bu şekilde sistem çekirdeğine erişim kilitlenmiş olur. Akıllı telefonlarında bootloader kilidi kullanan markalardan birisi de Xiaomi. Fakat bazı durumlarda bootloader kilidinin açılması gerekiyor. Kimi zaman ROM yüklemek kimi zaman da bozulan IMEI için düzenleme yapmak adına, Unlock işlemi yaparak kilidi açabilirsiniz. Peki, Xiaomi cihazlarda Unlock nasıl yapılır? Bootloader kilidi nasıl açılır? Aşamalara bakalım.

İşleme geçmeden önce Xiaomi tarafından Unlock işlemi için oluşturulmuş olan sayfaları kullanacağımızı belirterek başlayalım.

İlk yapacağınız işlem Xiaomi Unlock sayfasına gitmek olacaktır. Buradaki bağlantıyı kullanarak Unlock sayfasına ulaşabilirsiniz.
http://en.miui.com/unlock/

Sayfaya girdikten sonra karşınıza mavi bir panel gelecek. Bu panel üzerinden de “Unlock Now” sekmesine tıklamanız ve işlemleri başlatmanız gerekiyor.

Şimdi akıllı telefonunuzda kullandığınız Mİ hesabıyla beraber giriş yapmanız gerekecek. Akıllı telefonunuzda bir Mİ hesabı ekli değilse, ilk olarak Mi hesabınızı açmanız lazım.

Hesabınıza giriş yapmanızın ardından bilgi ekranı karşınıza çıkacak. Bu ekran biraz önemli olan bir nokta. Burada sizden bazı bilgileri doldurmanız istenecek. Yapmanız gereken burada yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmak olacaktır.

En alt kısımda ise bir açıklama bölümü olduğunu göreceksiniz. Burada sizden açıklama yapılması isteniyor. Xiaomi Unlock işlemini neden yapmak istediğiniz konusunda mantıklı bir açıklama belirtmeniz gerekecek. Burada mantıklı açıklama sunulmayan kullanıcılar, sorunla karşılaşabilir.

Bilgileri girip onaylamanız gerekiyor. Bilgileri doğru bir şekilde girip, ardından onaylamanızla beraber cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderiliyor. Yine bu kısa mesajın size ulaşması da oldukça önemli. Çünkü mesaj içerisinde doğrulama kodu yer alıyor. Doğrulama kodunun size ulaşmaması durumunda da yine işlemi gerçekleştiremezsiniz. Haliyle bilgileri doğru bir şekilde vermeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.
Şimdi telefonunuza gelen doğrulama kodunu, bilgilerinizi yazıp onayladıktan sonra karşınıza gelen doğrulama kodu alanına girin. Yeşil butonu kullanarak onaylama işlemini gerçekleştirin.

Aşamalar tamamlanmış olacak. Fakat işlem bitmiyor. Bu kez karşınıza Mi Flash Unlock uygulaması gelecek.
Xiaomi cihazlarda Unlock yapmak için bu uygulamayı indirmiş olmanız lazım. Yeşil butonu kullanarak uygulamayı indirin.
Uygulamayı indirip kurmanızın hemen sonrasında uygulamayı açmanız lazım. Uygulamayı açtığınız zamanda cihazınızın bilgisayara bağlanması istenecektir. Hemen bilgisayara bağlantı yapmayın.

Cihazınız üzerinde “ses kısma ve güç tuşuna” basılı tutun. Bu şekilde cihazınızı Fastboot moduna geçirin.
Şimdi bu modda telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Bağlantı doğru bir şekilde gerçekleşecek olursa, 72 saatlik bir süre beklemeniz gerekecek.
72 saatin geçmesini bekleyin ve telefonunuzu tekrar bilgisayarınıza bağlayın. Unlock tuşu çıktığı zaman tuşa basın ve bootloader kilidinin kaldırılmasını bekleyin.

İşlem bu kadar ile sınırlı olacak. Xiaomi cihazlarda Unlock yapıp bootloader kilidini açmak için kullanacağınız yöntem ve adımlar bunlar.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Kilidi açmanız, cihazınızın garantisinin devre dışı kalmasına neden olacaktır. Eğer cihazınız garantili ise bunu göz önüne almanız gerekiyor. Ayrıca bundan sonra yapacağınız ROM ve benzeri işlemler için Xiaomi herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor.

Son olarak bölge sınırlamasından da söz edelim. Eğer tüm bu aşamalar sırasında hata mesajı alırsanız, en önemlisi telefon doğrulaması kısmında herhangi bir doğrulama kodu alamıyorsanız, bölge sınırlamasına takılmış olabilirsiniz. Bunun için işlemleri VPN üzerinden yaparak farklı bir bölgeden bağlanıyormuş gibi işlem yapabilirsiniz.
2020-09-23 00:22:30
Favorites7 RateRate

Master Bunny

Mustiecan | from Redmi Note 8 Pro

Bu konu daha önce açıldı sanırım kontrol ettiniz mi?
2020-09-23 00:48:28

Master Bunny

Xiaomi Redmi 8A Author | from Redmi 8A

Mustiecan
Bu konu daha önce açıldı sanırım kontrol ettiniz mi?

Olabilir
2020-09-23 00:49:22

Mi Fans Team

the other improv | from Mi 9T

Bu işlere hiç girmiyorum cihaz elimde kalmasın çok bilgi sahibi olduğum bir alan değil
2020-09-23 02:00:13

Master Bunny

the other improv
Bu işlere hiç girmiyorum cihaz elimde kalmasın çok bilgi sahibi olduğum bir alan değil

kalabilir de üstad 😁 mesuliyet kabul etmem , yaklaşık 12 yıl önce rom yükleme işlemine el attım o zaman Sony Xperia cihazım vardı Sony kolay kolay güncelleme vermiyordu android 2 den 3 e yükseltmiştim
2020-09-23 02:05:39

Master Bunny

Kafkas Volkan | from Redmi Note 8

Xiaomi Redmi 8A
kalabilir de üstad 😁 mesuliyet kabul etmem , yaklaşık 12 yıl önce rom yükleme işlemine el attım o zaman Sony Xperia cihazım vardı Sony kolay kolay güncelleme vermiyordu android 2 den 3 e yükseltmiştim

Bu yöntemi yaptım Room listesine geldim ama ben hindistan Room atmak istiyorum göstermiyor listede göremedim o zaman nasıl yaparım yada EU Room için
2020-09-23 02:19:59

Master Bunny

Kafkas Volkan
Bu yöntemi yaptım Room listesine geldim ama ben hindistan Room atmak istiyorum göstermiyor listede göremedim o zaman nasıl yaparım yada EU Room için

kilidi açmadan yükleyebileciğin romlar yeşil renkte olur
2020-09-23 02:22:41

Master Bunny

Kafkas Volkan

hindistan romu yüklemen için telefondan ve programdan bölgeyi hindistan yapman gerek
2020-09-23 02:23:28

Pro Bunny

ye.kta | from Redmi Note 8

Kafkas Volkan

sadece telefondan yapman yetmez XiaoMitool uygulamasından ayarlara girip India yapmanız gerekir. Yoksa Hindistan romunu göremezsiniz
2020-09-23 04:07:00

Pro Bunny

ye.kta | from Redmi Note 8

Kafkas Volkan

böyle.
2020-09-23 04:10:20

Master Bunny

Kafkas Volkan | from Redmi Note 8

Xiaomi Redmi 8A
hindistan romu yüklemen için telefondan ve programdan bölgeyi hindistan yapman gerek

Teşekkür ederim
2020-09-23 16:54:19
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Xiaomi Redmi 8A

Master Bunny

• Followers

32

• Threads

12

• Replies

1265