In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi 10/Pro

[] Mi 10 ile Gri Şehir Ankara daki Mimariyi Fotoğrafladık

2020-08-01 04:30:16
28646 350

Merhaba arkadaşlar, Ankara'da yaşayanlar bilirler, Ankara'da hep gri tonları hakimdir. Her tarafta devlet binaları vardır ya da devletle bağlantılı binalarda yine Ankara'nın ağırlığını hissedersiniz. Bayram öncesi gri Ankara'nın simgeleşmiş binalarının bir bölümünü forumdan MtonanZ ile gezerek Mi 10 ile fotoğraflarını çektik. Bir İstanbul olmasa bile Ankara'da bir günde gezilebilecek bir yer değil bundan dolayı bölüm bölüm işleyeceğiz. Bu günün binaları Simgeleşmiş binalar ve Ankara'nın kuruluşuna tanıklık etmiş eski tarihi binalar olacak. Hat olarak kendimize Çankaya Ulus aksını belirledik ve yukarıdan aşağı doğru bıraktık kendimizi. Elbette tüm binaları gezmek mümkün olmadı ama dediğim gibi Mimari olarak Ankara'ya damga vurmuş bir kaç binanın güzel açılarını yakalamayı denedik.

Çok kişi bilmez ama Ankara Başkent olduktan sonra şehir planı yapılması için getirtilen mimarlar Ankara'nın tasarımının temelini Ankara Tren Garından alır. Bütün şehrin yolları Ankara Tren Garı baz alınarak tasarlanmış ve İlk Meclisin önüne giden yol tren garı kapısından başlar ve dümdüz bir çizgi şeklinde meclisin önünden geçerek eski Ankara yani ulus meydanına doğru ilerler.

Ankara Tren Garı

1. TBMM

1. TBMM Arşivi ve Ek Binası

İş Bankası Binası

Eski Sümer Bank Binası Şimdi Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Binası

Merkez Bankası Binası

Ziraat Bankası Binası

Ulus İş Hanı

Ankara'nın ilk karma kompleksi Günümüzdeki Tiyatro Binası

Eski Emlak Bankası şimdi PTT Pul Müzesi

Stad Otel / Günümüzde Hala otel olarak kullanılıyor

Osmanlı Bankası / Garanti Bankası olarak hala kullanılıyor

Alında bölgede yine 1930- 1950 yılları arasında yapılmış pek çok tarihi bina olsa da bir çoğunun önünde ağaçlarla kaplandığı için fotoğraf çekmek mümkün olmadı yine bir bölümünü de park yeri bulamadığımız için çekemedik. Korona dolayısıyla toplu taşıma kullanmak da mümkün olmadığı için otopark bulabildiğimiz bölgelerdekileri çektik.

Ankara'da Ulus Çankaya Köşkü arasında kalan alan Eski Ankara ile Yeni Şehir bölgesi olarak ayrılır. Ulus tarafı genelde Alman Avusturalı ve İsviçreli mimarlar tarafından tasarlanmışken, Atatürk'ün ince zekası sayesinde bu mimarlar tarafından yetiştirilen Türk Mimarlar yeni şehrin tasarımında söz sahibi olmuş ve çok güzel binalar tasarlamışlardır fakat malesef bu bölümü fotoğraflamak bu gün için mümkün olmadı. İlerleyen zamanlarda fırsat bulursak buraları da çekeceğiz. Şimdi birazda ileri tarihlerde yapılan ve bir bölümü Ankara için simgeleşmiş binalara bakalım.

Ankara'nın simgesi deyince akla gelen ilk yapılardan biri malum Atakule'dir. Çankaya'da aşağı doğru inerek bir kaç bina daha çekip Mi 10 ile gezimizi bu günlük bitirmiş olalım. Devamında daha modern binalara ve Anıtkabir özel konusu ile konularımıza devam edeceğiz. Elinizde Mi 10 gibi güçlü kamerası olan bir telefon farsa Pro kameraya ihtiyaç duymuyorsunuz kesinlikle.

Atakule

Çankaya'dan 2 farklı kimlikte 2 konut

İş Bankası GM Binası (Ankara'da en beğendiğim binalardan biridir)

Kocatepe Camii

Ankara Sanayi Odası Binası

Eski Orman Genel Müdürlüğü

Türkiye Belediyeler Birliği

Çankaya'da gezerken beğendiğimiz bir binanın girişi

Ankara'da yer yer önemli sanatçılar tarafından tasarlanmış heykeller görmek mümkün bunun en güzel örneği Güven Parkta yine Avrupalı mimarlar tarafından tasarlanmış Güven Park Anıtıdır fakat onu çekme şansımız olmadığı için gözümüze çarpan başka anıtları çektik.

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2020-08-01 04:30:16
Favorites329 RateRate

Super moderator

Mİmar Author | from Mi 10

@MtonanZ  tekrar teşekkür etmiş olayım :)
2020-08-01 04:33:47
Anıtkabir eksik kalmış..Bunun dışında güzel çekimler
2020-08-01 04:35:56

Super moderator

Mİmar Author | from Mi 10

the other improv
Anıtkabir eksik kalmış..Bunun dışında güzel çekimler

ona ayrı sayfa açacağız içerikte belirttim :)
2020-08-01 04:36:28
Mİmar
ona ayrı sayfa açacağız içerikte belirttim :)

İçeriği hiç okumadım direkt fotoğraflara baktım ve Anıtkabir aradım Ankara olunca konu eyvallah :)
2020-08-01 04:38:11

Super moderator

Mİmar Author |

the other improv replied at 2020-07-31 23:38:11
İçeriği hiç okumadım direkt fotoğraflara baktım ve Anıtkabir aradım Ankara olunca konu eyvallah :)

Anıtkabir için detaylı bir konu hazırlamak lazımdı, arada kaynamamalı.
2020-08-01 04:40:04

Wizard Bunny

Ertugrull99 | from MI 8

Fotoğraflar çok kaliteli. Hayırlı bayramlar 🙂
2020-08-01 04:40:57
Mİmar
Anıtkabir için detaylı bir konu hazırlamak lazımdı, arada kaynamamalı.

Bekliyorum o zaman böyle bir konuyu..içeriği okumadan direkt Anıtkabir eksik kalmış dediğim içinde özür..
2020-08-01 04:42:23

Super moderator

Mİmar Author |

Ertugrull99 replied at 2020-07-31 23:40:57
Fotoğraflar çok kaliteli. Hayırlı bayramlar 🙂

Sana da hayırlı bayramlar Ertuğrul :)
2020-08-01 04:45:07

Super moderator

Mİmar Author |

the other improv replied at 2020-07-31 23:42:23
Bekliyorum o zaman böyle bir konuyu..içeriği okumadan direkt Anıtkabir eksik kalmış dediğim içinde özür..

Estafurullah, ben de ilk önce anıtkabirle mi başlasam diye düşündüm aslında ama fotoğraf kalitesini göstermek için böyle bir çalışma daha mantıklı geldi.
2020-08-01 04:45:58

Wizard Bunny

Ertugrull99 | from MI 8

Mİmar
Sana da hayırlı bayramlar Ertuğrul :)

Bayramda ya da bayramdan sonra Wizard ım :) Bayram a denk getirmem çok güzel oldu
2020-08-01 04:46:21
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Mİmar

Super moderator

3 Days Check-In
7 Days Check-In
21 Days Check-In
40 Days Check-In
70 Days Check-In
100 Days Check-In
Newbie Member