In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Explorers 2020

[Misja] Misja 2 - Redmi Note 9 PRO, okiem fotografa.

2020-05-24 05:26:22
1217 47
Cześć Wszystkim!

Przez ostatnie trzy dni intensywnie użytkowałem Redmi Not 9Pro. Nie miał ze mną lekko, wstawanie o 3 rano lub późne godziny wieczorne. Temperatury w okolicach zera lub wręcz przeciwnie, ponad 20 stopni i trudne warunki oświetleniowe. Do tego wilgoć, błoto i insekty. Często lustrzanki nie dają rady w takich okolicznosciach.

Jak spisał się RN9Pro, zaraz przekonacie się oglądając zdjęcia. Dla mnie, poza niewysypianiem się, zmarzniętymi dłońmi, tabunem kleszczy i pogryzieniem przez mrówki, była to świetna zabawa.
Zacząłem od wieczornej wyprawy do lasu, podczas której natknąłem się na dziczą rodzinę i przechodzące wilki. Było to w czasie od zachodu słońca do wieczornej szarówki, więc światła w lesie jest jak na lekarstwo. Optyka jak i algorytmy telefonu musiały mocno się napracować.
Efekt poniżej:

Makro jagodziny.
Leśny paśnik – standardowa ogniskowa.
Polana – 64MP
To samo ujęcie z wykorzystaniem zoomu.
Robiło się coraz ciemniej – standardowa ogniskowa.
Na koniec trafił się dzikJ

Kolejny dzień, pobudka o 3 rano. Tym razem trudne zadaniedla RN9Pro – zdjęcia pod słońce.
Fotografowanie mrówek. Nie jest to proste, zważywszy na ich ruchliwość. Autofocus musi się uwijać aby złapać owada.

Standardowa ogniskowa w trybie zdjęć PRO.
64MP
Szeroki kąt z funkcją PRO.
Standardowa ogniskowa.
Makro.
Makro.
Makro.

Dzień trzeci, to znowu wyprawa o świcie. Chyba najtrudniejszy test, wschód słońca. Normalnie, przy takich zdjęciach z lustrzanką używam filtrów połówkowych itp. Tu aparat musiał poradzić sobie bez tego.

Standardowa ogniskowa.
Szeroki kąt.
Standardowa ogniskowa z funkcją PRO.
Zoom.
Standardowa ogniskowa.
64 MP
Makro.
Standardowa ogniskowa.
Standardowa ogniskowa z opcją manualnego ustawieniaprzesłony.

Po południu zmieniła się pogoda, niebo zakryły chmury.

64MP
Szeroki kąt.
Standardowa ogniskowa.
Standardowa ogniskowa.
Panorama.

To były trzy dni intensywnego fotografowania. Sami możecie ocenić co z tego wyszło.
Ja jestem pod wrażeniem możliwości RN9Pro. Zafundowałem mu trudne warunki pracy i według mnie dał radę. W mojej ocenie, matryca, optyka i algorytm je obsługujący są odpowiednio ze sobą zestrojone aby wyszły z tego zdjęcia z których będziecie zadowoleni.  Oczywiście, były sytuacje kiedy aparat nie dał rady, ale to głównie w ciemnych scenach, kiedy było konieczne mocne podbicie ISO, lub pod bardzo ostre światło, gdy brakowało rozpiętości tonalnej matrycy. Z własnego doświadczenia wiem, że i lustrzanki mają z tym duże problemy a przecież RN9Pro nią nie jest – pamiętajmy o tym.
To co mnie zaskoczyło pozytywnie w telefonie, poza standardowym aparatem i matrycą 64MP która bardzo dobrze spisywała się w praktycznie każdych warunkach,  to „zdjęcia Pro”. Są tam dwie funkcję, które pozwalają na kreatywną zabawę i ułatwiają pracę. Pierwsza to możliwość rozdzielenia punktu ostrości od punktu pomiaru światła, a druga to manualne ustawianie ostrości. Po odkryciu tych funkcji, zabawa z aparatem była jeszcze większa. W trudnych kontrastowych scenach łatwiej mogłem sobie poradzić z „przepaleniami” na zdjęciu. Natomiast bez ręcznego ustawienia ostrości nie zrobiłbym chrząszcza.
W pracy fotografa, w warunkach jakich się porusza, jest jeszcze jedna istotna kwestia – bateria. Nie może zabraknąć prądu w decydującym ujęciu.
Po naładowaniu telefonu do 100%, po 4h przebywania w terenie i ciągłym wzbudzaniu go do gotowości + kilka nakręconych filmików, bateria na koniec pokazywała 65%. Zużycie 35% przy tak intensywnym użytkowaniu, niskiej temperaturze, uważam za wynik bardzo dobry.
Na koniec linki do dwóch filmów nakręconych RN9Pro:

2020-05-24 05:26:22
Favorites20 RateRate
Od siebie dodam tylko, że pełną rozdzielczość zdjęć od Marcina można zobaczyć/pobrać tu
GALERIA
2020-05-24 05:55:31
Szukajcie, a znajdziecie... :)

Grand Master Bunny

mini21 | from app

Recenzja dość konkretną ale nie ze wszystkim mogę się zgodzić.
Dla mnie wygląda to tak jakby nie było tu pomiaru matrycowego bo kadry o wschodzie słońca są zbyt kontrastowe, a przy włączonym matrix'ie powinno to maksymalnie podbijać z jasnością (kosztem prześwietleń, ale większość sceny byłaby poprawnie naświetlona).
Jutro obejrzę na monitorze i postaram się napisać więcej uwag.
2020-05-24 05:56:31

Grand Master Bunny

mini21 | from app

p.s.
"Często profesjonalne lustrzanki nie dają rady w takich okolicznosciach"
No to mało "profesjonalne te lustrzanki :)
2020-05-24 05:58:29

Advanced Bunny

Marcin Nadolski Author | from mobile

mini21
p.s.
"Często profesjonalne lustrzanki nie dają rady w takich okolicznosciach"
No to mało "profesjonalne te lustrzanki :)

Jeżeli jesteś w lesie, przed wschodem słońca, lub tuż po zachodzie - bo wtedy zwierzyna jest aktywna. Albo jak ostatnio, przez kilka dni masz stalowe niebo. To w lesie jest dość ciemno. Żeby cokolwiek zrobić, podbijasz ISO grubo powyżej 1000. Niestety, to zawsze kończy się utratą jakości zdjęć. Masz wyprane zdjęcia z kolorów, brak szczegółów i mocny szum.
2020-05-24 06:12:20

Advanced Bunny

mini21
Recenzja dość konkretną ale nie ze wszystkim mogę się zgodzić.
Dla mnie wygląda to tak jakby nie było tu pomiaru matrycowego bo kadry o wschodzie słońca są zbyt kontrastowe, a przy włączonym matrix'ie powinno to maksymalnie podbijać z jasnością (kosztem prześwietleń, ale większość sceny byłaby poprawnie naświetlona).
Jutro obejrzę na monitorze i postaram się napisać więcej uwag.

Tylko w trybie Pro możesz zmienić ustawienie pomiaru światła.
2020-05-24 06:15:14

Grand Master Bunny

mini21 | from app

Możesz też zejść z otworzyć przysłonę lub wydłużyć lekko czas...
Obecne matrycę nawet przy ISO 3200 nie wykazują aż tak dużych szumów.
800 - 1000 to granicą przy moim nastoletnim D700, ale nie przy nowoczesnych lustrzankach.
Proszę sobie zobaczyć jak wygląda zdjęcie z D5 na ISO 102 400 czy nawet 204 800.
Będąc w NPS'ie miałem okazję testować no i porównanie tego do aparatu w telefonie to takie trochę krzywdzące.
2020-05-24 06:21:09

Advanced Bunny

Michu emer | from app

mini21
800 - 1000 to granicą przy moim nastoletnim D700, ale nie przy nowoczesnych lustrzankach.

Zgadza się ale trzeba jeszcze wziąść pod uwagę rozmiar matrycy tj tel ma kilka mm2 a d5 ma pełna klatkę
2020-05-24 06:34:51

Advanced Bunny

mini21

Żeby zrobić ostrego zwierzaka, który się porusza, nie mogę zejść z czasem.
2020-05-24 06:49:45
Marcin Nadolski odpowiada, dnia 2020-05-24 00:49:45
Żeby zrobić ostrego zwierzaka, który się porusza, nie mogę zejść z czasem.

Ale na tych zdjęciach nie ma nic dynamicznego, co by mogło uciec z kadru.
A druga rzecz - przy jakim czasie robione były zdjęcia?

Według pewnej niepisanej zasady - maksymalny czas równy jest ogniskowej obiektywu.
Tak było kiedyś gdy nie było stabilizacji.
Gdy robiło się obiektywem 12mm można było utrzymać Z RĘKI czas rzędu 1/12, a gdy mamy obiektyw 200 mm - wtedy 1/200.
Tu są same zdjęcie szerokokątne więc nie powinno być problemu z zejściem z czasem.
2020-05-24 06:55:24

Advanced Bunny

mini21
Ale na tych zdjęciach nie ma nic dynamicznego, co by mogło uciec z kadru.
A druga rzecz - przy jakim czasie robione były zdjęcia?

Jak prześledzisz naszą dyskusję, to zobaczysz, że zaczęlismy rozmawiać o tym, że i lustrzanki miewają problem w trudnych warunkach. Do tego się odnosiłem pisząc, że nie mogę zejść z czasem aby zrobić ostrego zwierzaka. Czy kiedykolwiek robiłeś zdjęcia w ciemnym liściastym lesie, przy pochmurnym niebie, poruszajacemu się zwierzęciu?
Ps. Usunąłem słowo 'profesjonalne', emocje będą mniejsze:).
2020-05-24 07:20:37
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Marcin Nadolski

Advanced Bunny

• Followers

9

• Threads

5

• Replies

35

130