In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne

[Dyskusja] Sterylizacja w domowych warunkach - co o tym myślicie (czyli trochę o sprzęcie)

2020-05-04 01:28:39
833 12
Witajcie drodzy Mi Fani.

Chciałem tym razem poruszyć temat który jest Nam dośc bliski od pewnego czasu.
Chodzi mi po głowie zakup lampy UV do sterylizacji, ale trochę się martwię, czy to rzeczywiście działa.
Obawiam się trochę, czy te wszystkie lampiony oferowane na Aliexpress rzeczywiście spełniają swoją rolę.
Czy nie jest to zwykła żarówka z niebieskim światłem ;)

Liczę tu na Was - może mieliście z tym styczność?

Ale zacznijmy od początku...

Jak wiadomo - mamy pandemię.
Zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa by zapobiec zachorowaniom czy rozprzestrzenianiu się chorobo to coś, co stało się "porządkiem dziennym".

Weźmy choćby maseczki.
Powinniśmy po każdym użyciu poddać je "sterylizacji".
No i tu mamy kilka opcji do wyboru...
1. pranie - jedno z najbardziej popularnych możliwości.
Tyle że jednorazowe maseczki po jakimś czasie i tak nie będą się nadawały (sama nazwa wskazuje do czego są przeznaczone) a też wiąrze się to z czasem, bo samo pranie trwa, a jeszcze wypadało by je wysuszyć
2. prasowanie (poddanie działaniu gorącego powietrza) - jedni robią to żelazkiem, inni "parownicą".
3. ozonowanie - to już wyższa szkoła jazdy.
Raz że trzeba kupić ozonator (który aż tani nie jest), dwa że trzeba mieć do tego przygotowane odpowiednie warunki....
i na końcu ptk 4. czyli światło UVC.

I tu chciałem na chwilę przystanąć.
Co ogólnie myślicie o tych specjalnych lampach?
Uważacie że to zdaje egzamin?
Są w końcu używane na co dzień do sterylizacji w narzędzi chirurgicznych itp.

Na rynku zrobił się lekki wysyp tego typu lamp.
Naliczyłem przynajmniej 3 rodzaje które (niby) mają jakiś "wspólny mianownik" z Xiaomi.
Pierwszą z nich niech będzie Xiaoda Sterilization Light, dostępna w tej chwili w wersji 2.0
Wyposażona została w baterię 1800 mAh.
Pewnym minusem jest złącze Mico-USB zamiast USB-C, choć to jest kwestia do potwierdzenia, gdyż w nowszej wersji może to już być poprawione.
Cena: 20$ - 25$

Drugą z nich jest sygnowana przez Five UVC Disinfection Lamp (YSXDD001YS).
Tu mamy nieco większe urządzenie zasilane z wbudowanego kabla zasilającego.
Brak wbudowanej baterii oznacza, że nie możemy jej zabrać ze sobą wszędzie - jesteśmy "uwiązani kablem".
Lampą możemy sterować z poziomu aplikacji na telefon, co jest ciekawym "dodatkiem", tyle że jak zwykle - tylko na serwerze CN.
Zalecany rozmiar pomieszczenia do dezynfekcji to
20m2 ~ 30m2.
Cena: 41$ - 45$

No i na konic trzeci reprezentant.
Xiaomi
Huayi Household Disinfection Sterilize Lamp wyposażono w żarówkę o mocy 38W.
Zasilana jest również "z wtyczki" jak poprzednik, więc jest to raczej urządzenie stacjonarne, choć nic nie stoi na przeszkodzie żeby je ze sobą zabrać :)
Możemy nią wysterylizować pomieszczenie do
40m2 (co zajmuje ok. 60 minut).
Cena: 41$ - 45$

To tylko 3 przykłady lamp UV do sterylizacji.

Napiszcie co myślicie, czy uważacie to za potrzebne i na którą byście się zdecydowali (o ile byście się zdecydowali).
Są różne opinie, niektóre odradzają sterylizowanie wszystkiego co popadnie, inni zalecają i człowiek robi się trochę głu.... zakręcony.

Pozdrawiam i stay healthy
2020-05-04 01:28:39
Favorites1 RateRate

Mi Sports Team

Łukasz 14 | from app

Szczerze nie kupił bym ani jednej ... jestem zwolennikiem trenowania swoich przeciwciał w sposoby bardziej naturalne. Czy faktycznie pozbywanie się wszystkiego w Twoimi domowym otoczeniu miałoby sens? Wychodząc z domu ponownie jesteś łatwym kąskiem... przepraszam za wyrażenie ... Moje prywatne zdanie , Pozdrawiam 👋 , trzymaj się zdrowo.
2020-05-04 02:12:56
Mogę się wypowiedzieć, bo kilka razy ozonowałem pożyczonym profesjonalnym ozonatorem, a tą UVC Five germicidal lamp od kilku dni mam. Trzeba by zacząć od tego że ozonowanie skutecznie zabija bakterie i grzyby, ale nie do końca radzi sobie z wirusami. Dlatego ozonu używa się do odkażania wentylacji która z reguły staje się po pewnym czasie siedliskiem bakterii i grzybów. Po ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenie a sam zapach ozonu potrafi się dosyć długo utrzymywać. Po ozonowaniu wnętrza samochodu pomimo wietrzenia zapach utrzymywał się jeszcze przez kilka dni. Do zwalczania wirusów i sterylizacji zdecydowanie lepsze jest światło UVC. Promieniowanie UVC też w pewnym stopniu jonizuje powietrze i powoduje powstawanie ozonu, ale to śladowe ilości w porównaniu z ozonatorem. W domowych warunkach lampa UVC będzie lepszym rozwiązaniem. Jedyne o czym trzeba pamiętać to usunięcie wszystkich ludzi, zwierząt i najllepiej roślin ze sterylizowanego pomieszczenia. W przypadku tych sieciowych lamp Xiaomi zastosowane zabezpieczenia nawet nie pozwolą na uruchomienie w momencie wykrycia człowieka, lub zwierzęcia.
2020-05-04 02:33:40

Mi Gaming Team

mini21 Author |

Łukasz 14 odpowiada, dnia 2020-05-03 20:12:56
Szczerze nie kupił bym ani jednej ... jestem zwolennikiem trenowania swoich przeciwciał w sposoby bardziej naturalne. Czy faktycznie pozbywanie się wszystkiego w Twoimi domowym otoczeniu miałoby sens? Wychodząc z domu ponownie jesteś łatwym kąskiem... przepraszam za wyrażenie ... Moje prywatne zdanie , Pozdrawiam 👋 , trzymaj się zdrowo.

Ale widzisz - identyczne zdanie ma np.: mój ojciec i w rożnych publikacjach też o tym się mówi.
Tu się zaczyna kwestia "mniejszego zła".
Mam ozonator i mógłbym się tym posiłkować, ale powiedzmy szczerze - nie jest to najwygodniejsze.
Trwa długo, potem trzeba wietrzyć pokój a tu idzie to szybko.
Tylko czy efekt nie będzie odwrotny od zamierzonego.
2020-05-04 02:50:26

Mi Gaming Team

mini21 Author | from app

DinoMi
Mogę się wypowiedzieć, bo kilka razy ozonowałem pożyczonym profesjonalnym ozonatorem, a tą UVC Five germicidal lamp od kilku dni mam. Trzeba by zacząć od tego że ozonowanie skutecznie zabija bakterie i grzyby, ale nie do końca radzi sobie z wirusami. Dlatego ozonu używa się do odkażania wentylacji która z reguły staje się po pewnym czasie siedliskiem bakterii i grzybów. Po ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenie a sam zapach ozonu potrafi się dosyć długo utrzymywać. Po ozonowaniu wnętrza samochodu pomimo wietrzenia zapach utrzymywał się jeszcze przez kilka dni. Do zwalczania wirusów i sterylizacji zdecydowanie lepsze jest światło UVC. Promieniowanie UVC też w pewnym stopniu jonizuje powietrze i powoduje powstawanie ozonu, ale to śladowe ilości w porównaniu z ozonatorem. W domowych warunkach lampa UVC będzie lepszym rozwiązaniem. Jedyne o czym trzeba pamiętać to usunięcie wszystkich ludzi, zwierząt i najllepiej roślin ze sterylizowanego pomieszczenia. W przypadku tych sieciowych lamp Xiaomi zastosowane zabezpieczenia nawet nie pozwolą na uruchomienie w momencie wykrycia człowieka, lub zwierzęcia.

Dzięki
Bardzo konkretnie opisane.
Którą lampę posiadasz?
Planujesz jakaś recenzje ;) ?
2020-05-04 02:58:08
mini21 odpowiada, dnia 2020-05-03 20:50:26
Ale widzisz - identyczne zdanie ma np.: mój ojciec i w rożnych publikacjach też o tym się mówi.
Tu się zaczyna kwestia "mniejszego zła".
Mam ozonator i mógłbym się tym posiłkować, ale powiedzmy szczerze - nie jest to najwygodniejsze.

W normalnych warunkach używanie tego typu sprzętu wielkiego sensu nie ma. Ozonowanie, tylko w określonym celu, czyli właśnie klimatyzacja, zagrzybienie. usuwanie zapachów (bo na to też pomaga). Sterylizacja UVC w czasach pandemii nie zaszkodzi.
2020-05-04 03:02:47
mini21 odpowiada, dnia 2020-05-03 20:58:08
Dzięki
Bardzo konkretnie opisane.
Którą lampę posiadasz?

Tą środkową z twojego wpisu. W MiHome nazywa się Five germicidal lamp. Sklonowałem MiHome i na tym samym koncie  ustawiełem region "Mainland China" bo normalnie dla reszty urządzeń używam serwerów europejskich. Co do recenzji, to jest to na tyle proste urządzenie że nie bardzo wiem co tu opisywać. Jeden przełącznik dotykowy, a połączenie z MiHome pozawala jedynie na zmianę domyślnego czasu pracy z 30 minut na 15, lub 45. Jeszcze na zablokowanie działania jedynego przycisku, jako zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem przez dzieci.
2020-05-04 03:19:20

Mi Gaming Team

mini21 Author |

Dzięki.
Wiele wyjaśniłeś.
Ja się ciągle zastanawiam :)

Ozonator mamy kupiony pod kątem odzieży itp.
Klimatyzacji nigdy nie robiliśmy (nie było za bardzo jak) ale ten Herkules powinien sobie poradzić.

A swoją lampę kupowałeś zapewne gdzieś w Chińskich sklepach?
Ile czekałeś i ile zapłaciłeś?
2020-05-04 03:27:57
mini21 odpowiada, dnia 2020-05-03 21:27:57
Dzięki.
Wiele wyjaśniłeś.
Ja się ciągle zastanawiam :)

To bardziej skomplikowane, bo ją dostałem w prezencie od znajomego któremu często pomagam w konfiguracjach różnych sprzętów. Wiem jedynie że była kupiona na Aliexpress i przyszła po niecałym miesiącu od zamówienia. Zamówił też te słabsze z własnym zasilaniem, ale prawdopodobnie z powodu wzrostu cen dwóch sprzedawców nie wysłało mu zamówień.
2020-05-04 03:42:22
Invalid floor, the posts have been deleted #9

Mi Gaming Team

mini21 Author |

Nie myślałem o tym aż tak dogłębnie.
Światło UV jest używane do sterylizacji w szpitalach itp.
Tam raczej nikt nie patrzy na rodzaj farby czy negatywne działanie na meble - ale to inna sytuacja.
Tam raczej nikt nie patrzy na to czy farba będzie się dobrze trzymać a łóżko zachowa wszystkie walory estetyczne.

Co do roślin to akurat w niektórych poradnikach jest informacja, żeby usunąć je podczas ozonowania.
Co do wody - to nie wiem, ale wodę też się ozonuje.
Z żywnością to samo - zobacz nawet na YT jak ktoś wsadza dajmy na to jabłko do wody i wsadza do niej rurkę od ozonatora.
Po kilku minutach na wodzie unosi się "plastikowa torebka".
No ale to się tyczy ozonu - nie światła uv.

2020-05-04 17:31:51
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

mini21

Mi Gaming Team

• Followers

465

• Threads

402

• Replies

4315

25592