In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Xiaomi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Mi Explorers 2020

[Misja] Recenzja Mi 10 Pro pod względem możliwości foto-video

2020-03-23 17:24:59
1832 38
Cześć! Mam na imię Krzysiek i jestem filmowcem oraz fotografem. Przez ostatnie kilka tygodni miałem możliwość testowania nowego smartfona od Xiaomi jakim jest Mi 10 Pro.

Na wstępie pragnę zaznaczyć, że opisywane przeze mnie wrażenie są absolutnie prawdziwe i nie zostały mi narzucone przez nikogo. Będzie to moja uczciwa recenzja tego urządzenia.

Jak już wspomniałem używałem tego telefonu już przez kilka tygodni jako swój codzienny smartfon. Nosiłem go ze sobą zawsze do szkoły, pracy, na spotkania itp i muszę przyznać, że gdybym mógł wybrać jeden, ze wszystkich dostępnych na rynku, aby służył mi na co dzień, to byłby to właśnie Mi 10 Pro. Jako fotograf i filmowiec, bardzo dużą wagę przy wyborze smartfona kładę oczywiście na aparaty, które w tym modelu są niesamowite, o czym rozpiszę się w dalszej części.

Poza możliwościami foto-video, ten telefon jest również z najwyższej półki. Snapdragon 865 w połączeniu z tym ekranem AMOLED o odświeżaniu obrazu w częstotliwości 90Hz to po prostu bajka. Moim własnym telefonem, którego używam na co dzień, jest Mi 9T Pro i muszę przyznać, że chociaż jest to naprawdę udany model, to nie ma nawet podejścia do Mi 10 Pro. Największą robotę robi tu jednak ekran, bo mimo, że procesory w obu tych telefonach są z górnej półki, to prawdziwą płynność działania widać dopiero przy ekranie z odświeżaniem 90Hz.

Ale pora już wrócić do aparatów.
Mi 10 Pro ma ich 5. Cztery z tyły i jeden z przodu. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Wszystkie mają natomiast stosunkowo jasne przesłony a zdjęcia są bardzo ostre i dobrze przetworzone przez algorytm odpowiadający za obróbkę surowych plików Raw, które też można zapisywać osobno, co jest bardzo dużą zaletą dla fotografów mobilnych.

(Porównanie obrobionego zdjęcia i surowego Rawa)

Główny aparat o rozdzielczości 108MP i przesłonie f/1.69 jest, można powiedzieć, najważniejszy. Dla większości osób będzie odpowiadał za 90% wszystkich wykonanych zdjęć, więc warto się na chwilę przy nim zatrzymać.
Osobiście uważam, że opcja robienia zdjęć w 108MP w telefonie nie jest prawie nigdy przydatna, poza wyjątkowymi sytuacjami. Jeśli będziemy potrzebowali przybliżenia, zazwyczaj lepiej będzie skorzystać z jednego z dwóch teleobiektywów. Jasna przesłona to natomiast bardzo mocny punkt tego aparatu. Bardzo dobrze sprawdza się więc przy zdjęciach nocnych lub po prostu w miejscach słabo oświetlonych. Często można też w ten sposób wykorzystać głębię ostrości, ale do tego lepiej sprawdza się na ogół tryb makro (który swoją drogą bardzo lubię). Zdjęcia są bardzo ostre i dobrze przetworzone.

Co się tyczy nagrywania przy pomocy tego obiektywu, to jestem pod wielkim wrażeniem. Po raz pierwszy miałem możliwość ręcznej zmiany wszystkich parametrów nagrywania takich jak balans bieli, ostrość, czas naświetlania, iso, ekspozycja i wybór obiektywu na raz.

(Porównanie zdjęć ze wszystkich czterech tylnych aparatów)

Z tym konkretnym obiektywem mamy możliwość nagrywania w LOGu, czyli płaskim profilu, umożliwiającym filmowcom większą swobodę w korekcji kolorystycznej obrazu w postprodukcji. Mamy też możliwość nagrywania w 8K. Przy 8K na chwilę się zatrzymam.

Nagrywanie w 8K w smartfonach budzi często kontrowersje. Wiele osób uważa, że jest ono zupełnie nie potrzebne, bo „Kto póki co ma telewizory 8K?”. Już odpowiadam na to pytanie z mojego punktu widzenia. 8K samo w sobie faktycznie nie jest potrzebne, ale nagrywanie w tej rozdzielczości daje bardzo dużo korzyści. Po pierwsze, wraz z 8K wprowadzono znacznie wyższy bitrate, czyli ilość informacji zapisywanych w danej jednostce czasu. Oznacza to większe pliki, ale przez to obraz jest znacznie ostrzejszy i w wyższej jakości. Mi 10 Pro w tej rozdzielczości oferuje bitrate na poziomie 100Mb/s, czyli tak duży jak w nagraniach 4K z profesjonalnych sprzętów używanych przez zawodowych filmowców. Poza tym, jeśli połączy się wysoki bitrate z wysoką rozdzielczością, dostajemy możliwość znacznego kadrowania obrazu w postproducji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

OK, wystaczy tego 8K. Teraz o 4K :) Mamy możliwość nagrywania w tej rozdzielczości w 30 lub w 60 klatkach na sekundę. Osobiście wolałem używać 30 fps, bo wtedy stabilizacja działa lepiej, a gdy stabilizacja działa tak jak w tym telefonie (czyli prawie jak gimbal), to nie widziałem potrzeby nagrywania w 60 fps, żeby później robić z tego dwukrotne slow-motion. Stabilizacja jest więc na bardzo wysokim poziomie na tyle, że stosowanie gimbali staje się praktycznie niepotrzebne.
Poza wymienionymi zaletami otrzymujemy jeszcze opcję włączenia focus-peaking i ostrzeżenia o przepaleniach obrazu (ja korzystałem tylko z tego drugiego).
Wady (jeśli można to tak nazwać) to brak możliwości nagrywania 8K w LOGu i brak stabilizacji w 8K, ale rozumiem, że nie można wymagać takich funkcji póki co od smartfona.

Teraz może powiem coś o obiektywie szerokokątnym. Osobiście bardzo lubię fotografię szerokokątną. Ten aparat może być wykorzystywany do zdjęć krajobrazowych, jak i na przykład różnego rodzaju zdjęć artystycznych. Szeroki kąt często daje bardzo ciekawe efekty i może mieć wiele różnych zastosowań.

W Mi 10 Pro obiektyw szerokokątny, to chyba jednak najsłabszy punkt od strony foto-video. OK, zdjęcia które można z niego wyciągnąć w dzień są naprawdę niezłe, ale niestety przesłona f/2.2 to za mało, jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcie w ciemnych warunkach. Zauważyłem też, że nagrania z tego aparatu są jakieś takie nieostre. Zupełnie nie mam pomysłu z czego to wynika, bo ten problem występuje również w dzień, ale mam nadzieję, że to tylko problem dotyczący mojego egzemplarza, który jest prototypem z nie w pełni dopracowanym softem.

Mimo to, obiektyw szerokokątny ma też swoje zalety. Poza niezłymi zdjęciami zrobionymi w dzień, tryb makro jest moim ulubionym jego zastosowaniem. Zdjęcia zrobione w trybie makro naprawdę robią robotę.

Teleobiektywu z dwukrotnym przybliżeniem (ekwiwalent 50mm) używałem do fotografii stosunkowo niedużo, bo wolałem używać pięciokrotnego zoomu, który też jest obecny w tym smartfonie. Znacznie częściej znajdował on zastosowanie w nagrywaniu. Nagrania z jego wykorzystaniem są naprawdę na wysokim poziomie. Obraz jest szczegółowy i ma dobre odwzorowanie kolorów. W zasadzie, nie mam mu nic do zarzucenia.

Jak już wspomniałem, znacznie częściej robiłem zdjęcia z dłuższym teleobiektywem (o ekwiwalencie 94mm). Muszę przyznać, że robienie fotek smartfonem z wykorzystaniem pięciokrotnego zoomu to sama przyjemność. Najczęściej używałem go do bardziej „artystycznych” zdjęć. Są one zresztą bardzo szczegółowe i podobnie jak poprzednikowi, nie mam mu nic do zarzucenia. Jedyną wadą jest to, że nie ma możliwości nagrywania z wykorzystaniem tego obiektywu, bo myślę, że bardzo chętnie i często bym z niej korzystał.

(Wszystkie te zdjęcia zrobiłem teleobiektywem z pięciokrotnym zoomem)

Na koniec został jeszcze przedni aparat. O nim nie mogę wiele powiedzieć, bo nie jestem wielkim fanem selfie, i skorzystałem z niego może ze 3 razy. Mimo to, odniosłem wrażenie, że jest OK i nie ma czego się przyczepiać w wykonanych zdjęciach. Tylko w trybie portretowym, rozmycie tła nie zawsze łapało kabel od słuchawek i trochę to dziwnie wygląda na zdjęciach, ale póki co ten problem występuje chyba we wszystkich smartfonach i nie sądzę, że szybko się to zmieni.

Podsumowując, możliwości fotograficzne i filmowe tego smartfona są naprawdę, naprawdę duże. W większości przypadków, ten telefon może spokojnie zastąpić lustrzankę, bądź bezlustekowca, a często jest nawet lepszy, na przykład jeśli chodzi o stabilizację.

Tak, jak wcześniej obiecałem, wrzucam jeszcze kilka zwykłych fotek bez obróbki.

Gdybym miał ten telefon na co dzień ze sobą w kieszeni, to myślę, że nie nosiłbym tak często swojego aparatu, a przynajmniej miałbym możliwość używania ich zamiennie, bo jakość nagrań i zdjęć z Mi 10 Pro nie odchodziłaby znacznie od nagrań z mojego bezlusterkowca, a przecież nagrywanie smartfonem jest dużo wygodniejsze.
Gdy przyjdzie pora na powrót do mojego własnego smartfona, to pewnie trochę czasu zajmie mi przyzwyczajenie się do braku możliwości robienia zdjęć i nagrywania filmów w takiej jakości w jakiej mogłem robić to z Mi 10 Pro.

2020-03-23 17:24:59
Favorites14 RateRate

Grand Master Bunny

Febron | from app

Obszernie, bo inaczej się nie da, ale wykonałeś chyba kawał dobrej roboty.
2020-03-23 18:06:44

Rookie Bunny

Kris Hirak Author | from app

Febron
Obszernie, bo inaczej się nie da, ale wykonałeś chyba kawał dobrej roboty.

Samego tekstu nie ma jakoś strasznie dużo, ale większość to zdjęcia :)
2020-03-23 18:11:24

Mi Sports Team

Amsti | from app

Bardzo się przyjemnie czyta Twoja recenzje. Moim zdaniem naj ciekawsza jak do tej pory. Kawał dobrej roboty :). A próbowałeś robić zdjęcia np. księżyca? Ja posiadam Mi note 10 i powiem Ci, że dzięki stabilizacji optycznej obiektywu 5x zdjęcia naszego satelity wychodzą rewelacyjnie. W połączeniu z 10x zoomem hybrydowy rewelka ;). Za to nie polecam trybu księżycowego....(zdjęcie nr 3), nie spełnia oczekiwań, jak zresztą widać w załączonych zdjęciach.
2020-03-23 18:53:12

Advanced Bunny

Benosik | from app

Sporo rzeczy poruszasz, ale nie jest dla mnie to recenzja satysfakcjonująca. 1. Piszesz, że gdybyś miał wybierać tel ze wszystkich dostępnych na rynku to wybrałbyś ten, hmmmm sądzę, że pod względem fotograficznym. Na jakiej podstawie tak mówisz? Miałeś np S20 Ultra, one plusa. Bo w przypadku samsunga ( miałem do czynienia) mi 10 Pro jest w tyle. 2. Skoro jesteś fotografem i filmowcem dziwi mnie fakt że nie przeszkadza Ci  braku możliwości sterowania przysłoną ( z czego w Samsungu jest taka opcja i to od lat). 3
W mi 10 Pro z głównej matrycy są zakłamania braw w godzinach wieczorowych gdy jest mało światła. Może nie miałeś porównania lub przeoczyłeś nie wiem, a może w twoim egzemplarzu zostało to naprawione. W Samsungu algorytmy więcej wyciągają z matrycy 108P w xiaomi coś się ogranicza ( zdjęcia są mniej ostre i przy przybliżeniu mniej szczegółowe) możliwe, że samsung ulepszył matryce dla tego tak, ale więc jakim prawem xiaomi jest nazywany nr 1?! Na Twoje szczęście piszesz, że nie interesujesz się mocno selfie i te sprawy, bo nie powiedziałeś, że aparat ma brak stabilizacji co z funkcjami do vlogowania nie powinno mieć miejsca! Moim zdaniem recenzja robiona aby wszystko było ohh ahh, ale są mankamenty tel które mocno dyskwalifikują, że nie powinien być łączny z flagowcami ze względu na cyferki! Telefon porównywany do flagowców nie do ceny.
2020-03-23 18:56:47

Rookie Bunny

Kris Hirak Author |

Amsti odpowiada, dnia 2020-03-23 11:53:12
Bardzo się przyjemnie czyta Twoja recenzje. Moim zdaniem naj ciekawsza jak do tej pory. Kawał dobrej roboty :). A próbowałeś robić zdjęcia np. księżyca? Ja posiadam Mi note 10 i powiem Ci, że dzięki stabilizacji optycznej obiektywu 5x zdjęcia naszego satelity wychodzą rewelacyjnie. W połączeniu z 10x zoomem optycznym rewelka ;). Za to nie polecam trybu księżycowego....(zdjęcie nr 3), nie spełnia oczekiwań, jak zresztą widać w załączonych zdjęciach.

Taką jedną fotkę zrobiłem, ale nie jest super ostra, bo robiona była obiektywem 5x i dopiero jak zrobiłem zdjęcie, to je przyciąłem.
2020-03-23 19:21:05

Rookie Bunny

Kris Hirak Author |

Benosik odpowiada, dnia 2020-03-23 11:56:47
Sporo rzeczy poruszasz, ale nie jest dla mnie to recenzja satysfakcjonująca. 1. Piszesz, że gdybyś miał wybierać tel ze wszystkich dostępnych na rynku to wybrałbyś ten, hmmmm sądzę, że pod względem fotograficznym. Na jakiej podstawie tak mówisz? Miałeś np S20 Ultra, one plusa. Bo w przypadku samsunga ( miałem do czynienia) mi 10 Pro jest w tyle. 2. Skoro jesteś fotografem i filmowcem dziwi mnie fakt że nie przeszkadza Ci  braku możliwości sterowania przysłoną ( z czego w Samsungu jest taka opcja i to od lat). 3
W mi 10 Pro z głównej matrycy są zakłamania braw w godzinach wieczorowych gdy jest mało światła. Może nie miałeś porównania lub przeoczyłeś nie wiem, a może w twoim egzemplarzu zostało to naprawione. W Samsungu algorytmy więcej wyciągają z matrycy 108P w xiaomi coś się ogranicza ( zdjęcia są mniej ostre i przy przybliżeniu mniej szczegółowe) możliwe, że samsung ulepszył matryce dla tego tak, ale więc jakim prawem xiaomi jest nazywany nr 1?! Na Twoje szczęście piszesz, że nie interesujesz się mocno selfie i te sprawy, bo nie powiedziałeś, że aparat ma brak stabilizacji co z funkcjami do vlogowania nie powinno mieć miejsca! Moim zdaniem recenzja robiona aby wszystko było ohh ahh, ale są mankamenty tel które mocno dyskwalifikują, że nie powinien być łączny z flagowcami ze względu na cyferki! Telefon porównywany do flagowców nie do ceny.

Samsunga S20 miałem tylko w ręce na wystawie w sklepie, więc nwm jakie fotki robi poza salonem w prawdziwych warunkach. Dziwi mnie to, że nie zauważyłem, że Samsung ma opcję sterowania przesłoną, bo faktycznie przy nagrywaniu bardzo by się przydała, to fakt. A i odnosząc się do tego, że gdybym mógł wybierać ze wszystkich telefonów dostępnych na rynku, wybrałbym Mi 10 Pro, to dlatego że po prostu jakoś osobiście nie podchodzi mi system w Samsungu. Jakoś zdecydowanie bardziej wolę MIUI, ale to już wynika po prostu z moich upodobań. Co do zakłamania barw na zdjęciach nocnych, to prawda. Z systemowej apki aparatu zdjęcia wychodziły zazwyczaj zbyt żółte, ale wtedy po prostu przełączałem się na GCama i wszystko było już elegancko. Nwm, czemu uważasz że Mi 10 Pro nie powinien być łączony z flagowcami, bo imo to jest pełny flagowiec. Niczego mi w nim nie brakowało, ale rozumiem że każdy może mieć swoje zdanie i możliwe że w trochę inny sposób używamy swoich smartfonów i zwracamy większą uwagę na inne rzeczy. I na prawdę nie robiłem tej recenzji żeby wszystko było ohh ahh, bo mógłbym się wtedy nie czepiać jego mankamentów i po prostu je przemilczeć. Wtedy faktycznie wyszłaby recenzja na ohh ahh :) Ma swoje drobne wady, ale puki co to najlepszy smartfon z jakim miałem do czynienia.
2020-03-23 19:34:32

Advanced Bunny

Benosik | from app

Kris Hirak
Samsunga S20 miałem tylko w ręce na wystawie w sklepie, więc nwm jakie fotki robi poza salonem w prawdziwych warunkach. Dziwi mnie to, że nie zauważyłem, że Samsung ma opcję sterowania przesłoną, bo faktycznie przy nagrywaniu bardzo by się przydała, to fakt. A i odnosząc się do tego, że gdybym mógł wybierać ze wszystkich telefonów dostępnych na rynku, wybrałbym Mi 10 Pro, to dlatego że po prostu jakoś osobiście nie podchodzi mi system w Samsungu. Jakoś zdecydowanie bardziej wolę MIUI, ale to już wynika po prostu z moich upodobań. Co do zakłamania barw na zdjęciach nocnych, to prawda. Z systemowej apki aparatu zdjęcia wychodziły zazwyczaj zbyt żółte, ale wtedy po prostu przełączałem się na GCama i wszystko było już elegancko. Nwm, czemu uważasz że Mi 10 Pro nie powinien być łączony z flagowcami, bo imo to jest pełny flagowiec. Niczego mi w nim nie brakowało, ale rozumiem że każdy może mieć swoje zdanie i możliwe że w trochę inny sposób używamy swoich smartfonów i zwracamy większą uwagę na inne rzeczy. I na prawdę nie robiłem tej recenzji żeby wszystko było ohh ahh, bo mógłbym się wtedy nie czepiać jego mankamentów i po prostu je przemilczeć. Wtedy faktycznie wyszłaby recenzja na ohh ahh :) Ma swoje drobne wady, ale puki co to najlepszy smartfon z jakim miałem do czynienia.

Okay, dzięki za odp :-)
2020-03-23 19:53:39

Mi Sports Team

Amsti | from app

Kris Hirak
Taką jedną fotkę zrobiłem, ale nie jest super ostra, bo robiona była obiektywem 5x i dopiero jak zrobiłem zdjęcie, to je przyciąłem.

No powiem Ci, że chyba w Xiaomi popracowali nad trybem moon mode,bo jest lepiej niż było. No chyba, ze robiles foto w trybie pro. Super!
2020-03-23 19:54:21

Rookie Bunny

Kris Hirak Author |

Amsti odpowiada, dnia 2020-03-23 12:54:21
No powiem Ci, że chyba w Xiaomi popracowali nad trybem moon mode,bo jest lepiej niż było. No chyba, ze robiles foto w trybie pro. Super!

No w pro wybrałem aparat 5x zoom, iso na minimum czyli 50 i ustawiłem czas tak żeby nie przepalić księżyca czyli 1/1250 w tym przypadku. Potem pobawiłem się trochę suwaczkami przy korekcji, przyciąłem i tyle :)
2020-03-23 20:17:35

Mi Sports Team

Amsti | from app

Kris Hirak
No w pro wybrałem aparat 5x zoom, iso na minimum czyli 50 i ustawiłem czas tak żeby nie przepalić księżyca czyli 1/1250 w tym przypadku. Potem pobawiłem się trochę suwaczkami przy korekcji, przyciąłem i tyle :)

Ja w mn10 używam:
ISO:100
s: 1/1000
balans bieli :3200
Do księżyca. Niestety nie mam opcji ISO 50 i opcji 1/1250 w trybie pro. Widocznie to jest przewaga mi 10 pro nad mn10.
2020-03-23 20:53:32
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Kris Hirak

Rookie Bunny

• Followers

3

• Threads

1

• Replies

6

61