In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Technologia

[Dyskusja] Xiaomi wyjaśnia, dlaczego kamery pod ekranem są dalekie od osiągnięcia masowej produkcji

2020-02-03 10:23:29
1657 12

Od czasu pojawienia się na rynku pierwszych telefonów z wyświetlaczami z notchem stało się jasne, że ostatecznym celem są wyświetlacze pełnoekranowe. Początkowo smartfony w pierwszej połowie 2018 roku były wyposażone w szerokie wycięcie wyświetlacza, takie jak iPhone X. Następnie trendem było przejście do mniejszego wycięcia w kształcie litery V lub U, które powszechnie określa się jako „wycięcie w kształcie kropli wody lub inaczej łezką” . Pod koniec 2018 r. I na początku 2019 r. Na rynku pojawiły się pierwsze telefony kalo dziura w ekranie. Kamery z dziurkami są podobne do kamer umieszczonych w wycięciach pod względem ilości zajmowanej przestrzeni. Do tej pory jedynym sposobem na uzyskanie prawdziwego obrazu pełnoekranowego jest zastosowanie części mechanicznych. Po raz pierwszy jako pionier Vivo NEX zastosował wyskakującą kamerą,  która została przyjęta przez kilku głównych sprzedawców w 2019 roku. Automatyczny mechanizm zsuwania był używany tylko przez OPPO Find X.
Nawet wyskakująca kamera traci impet na korzyść dziury w ekranie, ponieważ producenci urządzeń skupiają się na ujemnym ciężarze, przestrzeni i grubości związanych z posiadaniem wyskakującego aparatu na rzecz dziury w ekranie lub wycięcia kropli wody. Wykorzystanie dziurry zamiast wyskakującego aparatu umożliwia na przykład certyfikowaną wodoodporność.

Ostateczny cel jest zatem jasny. Przemysł musi uzyskać wyświetlanie pełnoekranowe bez użycia części mechanicznych. Teoretycznie wymagałoby to użycia kamery pod ekranem, która przesunęłaby kamerę pod wyświetlacz. Udało się to osiągnąć dzięki innym komponentom, takim jak czujniki zbliżeniowe i światła otoczenia, ale trudno to osiągnąć za pomocą przedniego aparatu. Jak trudno? Xiaomi i OPPO oddzielnie zaprezentowały swoje technologie kamer pod ekranem w czerwcu 2019 r. W tym czasie, i nawet teraz, wydaje się to najlepsze rozwiązanie. Wydaje się jednak, że technologia ta wkrótce nie trafi do telefonów. Dziury będą w tym roku preferowanym sposobem obsługi przednich kamer.
Teraz wiceprezes Xiaomi Lu Weibing wyjaśnił na Weibo, dlaczego kamery pod ekranem nie są jeszcze gotowe a dopracowywanie zajmie więcej czasu.

OPPO jest jedną z dwóch firm, które publicznie zademonstrowały technologię kamer pod ekranem. Powyżej są zdjęcia prototypowego smartfona OPPO z kamerą pod ekranem.

Pan Weibing nazywa to CUP - „Camera under Panel” na telefonach. Pozwoli to uzyskać prawdziwy obraz pełnoekranowy bez poświęcania miejsca, ale obecne wdrożenie technologii ma wiele trudności. Sedno sprawy polega na tym, że PPI wyświetlacza i transmitancja są ze sobą w konflikcie.

Obecna gęstość pikseli (mierzona w pikselach na cal - PPI) telefonów Xiaomi wynosi 400 PPI. Wysoka gęstość pikseli oznacza, że ​​przepuszczalność światła w kamerze jest bardzo niska, co ma poważny wpływ na jakość obrazu. Jeśli PPI zostanie obniżone, a przepuszczalność światła wzrośnie, Pan Weibing zauważa, że ​​pomiędzy PPI w obszarze wyświetlania a PPI całego ekranu będzie duża przerwa. Spowoduje to takie zjawiska, jak plamy kolorów w obszarze wyświetlania.
W tej chwili nie można znaleźć skutecznego rozwiązania, które uwzględnia zarówno efekty wyświetlania, jak i efekty aparatu przy obecnych możliwościach technicznych, według pana Weibinga. Twierdzi On, że chociaż Xiaomi wypuściło technologię DEMON opartą na CUP w 2019 roku, firma „daleka jest od masowej produkcji”. Podsumowując, zauważa optymistycznie, że cała branża ciężko pracuje, aby rozwiązać ten problem.

Chociaż OPPO nie stwierdziło, czy jego własne rozwiązania kamer pod ekranem mają takie same problemy techniczne, podstawowa fizyka jest taka sama. Oznacza to, że zdecydowanie nie zobaczymy telefonu z kamerą pod ekranem w tym roku i jest mało prawdopodobne, że problemy zostaną rozwiązane w 2021 roku. Do tego czasu będzie debata na temat dziurkowania i wycinania kropli wody w porównaniu z kamerami wyskakującymi.2020-02-03 10:23:29
Favorites12 RateRate

Grand Master Bunny

Amsti | from app

#1

Dzięki za info ;), poruszałem podobny temat ostatnio ale Ty podałeś więcej faktów, dzięki.
2020-02-03 11:29:37

Master Bunny

StukiPuki | from app

#2

Dzięki za info 👊 - fajnie się czytało 👍
2020-02-03 13:28:05

Moderador

Vergiliusz Author | from app

#3

No to wydaje mi się że wyjaśniło w czym problem z kamerą pod ekranem
2020-02-03 13:33:27

Mi Test Team

michalms | from app

#4

z drugiej strony czytałem też o wypowiedziach innych osób z Xiaomi potwierdzających kamerę pod ekranem już w mi 10 pro. jak będzie zobaczymy. nawet jeśli w tym telefonie taka kamera by się pojawiła to jedna jaskółka wiosny nie czyni i nie zmienia faktu że może to rozwiązanie nie trafić do innych modeli.
2020-02-03 15:51:54

Moderador

Vergiliusz Author | from app

#5

michalms
z drugiej strony czytałem też o wypowiedziach innych osób z Xiaomi potwierdzających kamerę pod ekranem już w mi 10 pro. jak będzie zobaczymy. nawet jeśli w tym telefonie taka kamera by się pojawiła to jedna jaskółka wiosny nie czyni i nie zmienia faktu że może to rozwiązanie nie trafić do innych modeli.

Jeżeli pojawi się to może to być coś na wzór prototypu i badania reakcji ludzi na to jak działa. Jeżeli pojawi się, teraz jest zbyt dużo niewiadomych
2020-02-04 00:23:12

Rookie Bunny

prec | from app

#6

fajne fajne
2020-02-06 23:07:50

Pro Bunny

Kiniek | from app

#7

Bardzo profesjonalnie przedstawiony temat. Teraz wiemy co i dlaczego. Dzięki za wyjaśnienia problemu.
2020-02-08 12:21:21
tak sobie teraz myślę czy nie dałoby się takich wyświetlaczy skonstruować tak, żeby obszar pod ktorym schowana jest kamera nie mógł się tak jakby wygaszać i wtedy zostawiałby przezroczysty obszar na kamerę? Z tego co mi wiadomo to chyba Samsung zaprezentował kiedyś taki przezroczysty panel OLED.
2020-02-09 13:14:57
Invalid floor, the posts have been deleted #9

Moderador

Vergiliusz Author | from app

#10

Mi_Weed_420T Pro
tak sobie teraz myślę czy nie dałoby się takich wyświetlaczy skonstruować tak, żeby obszar pod ktorym schowana jest kamera nie mógł się tak jakby wygaszać i wtedy zostawiałby przezroczysty obszar na kamerę? Z tego co mi wiadomo to chyba Samsung zaprezentował kiedyś taki przezroczysty panel OLED.

To nie jest takie proste, LCD to warstwa kryształów i filtrów polaryzacyjnych. Należałoby znaleźć takie rozwiązanie gdzie cieńsza warstwa nie wpływała by na pogorszenie obrazu na ekranie no i obrazu z kamery. Chyba że byłoby to ciemne małe pole ale też w stanie przyjąć duża ilość światła
2020-02-10 11:33:17
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Vergiliusz

Moderador

Check-in 3 jours
Check-in 7 jours
Check-in 21 jours
Throw Back with Mi 2018
Wymyślamy ksywkę
Wielkanoc z Mi
20k użytkowników!
Złoty Mi Band
Mi 9T
Fortune 500!
Mission 1
Mission 2
Mission 3
Mission 4
Mission 5
9 lat MIUI
Redmi Note 8
Fotozagadka
Otwarcie Sklepu w Galerii Mokotów
Happy New Year 2020!
OdpowiedzMi1

Read moreGet new
Copyright©2010-2020 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Content Policy
Quick Reply To Top Return to the list