In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Teknoloji

[Haberler] Bluetooth'un Sahip Olduğu Yeni Özellikler Açıklandı (Cihazların Ses Kalitesi Artıyor)

2020-01-07 17:34:09
343 1
Merhaba Mi Hayranları ;

Bluetooth SIG, CES 2020'te cihazlara yeni kablosuz bağlantı standartları getirecek yeni Bluetooth özelliklerini açıkladı. Bluetooth, işitme cihazlarını, ses paylaşımını ve Le Audio adlı yeniliklerle daha iyi bir ses codec'i destekleyecektir.
Artık çoğu akıllı telefonun kulaklık jakı yok, Bluetooth cihazlarına yönelim artıyor. Bluetooth standartlarını belirleyen Bluetooth SIG, CES'TE daha fazla izleyiciye hitap edecek yeni özellikler duyurdu. Bu yılın ilerleyen saatlerinde, açıklamaya göre, Bluetooth cihazlarına yeni özellikler getirecek olan Bluetooth Le Audio için destek tamamlanacak.

Yeni özellikler arasında yüksek kaliteli ses, işitme cihazı desteği, yayın işlevselliği bulunur. Çoğu kullanıcıyı etkileyecek en büyük özellik 'düşük karmaşıklık iletişim Codec' (LC3) olacaktır. LC3, aynı anda güç tüketimini azaltırken ses kalitesini artırır. Şu anda Bluetooth ses iletimi için kullanılan standart, eski ve nispeten zayıf SBC codec'idir. Ancak birçok telefon Qualcomm'un aptx codec'ini destekliyor.

SBC sesini daha iyi hale getirmek için bit hızını artırmanız gerekir, bu da güç tüketimini artırır. Bluetooth SIG, testlerinde kullanıcıların yeni LC3 codec'i önemli ölçüde daha düşük bit hızlarında bile tercih ettiğini öne sürüyor.


Bluetooth SIG ayrıca Bluetooth işitme cihazları için resmi desteğini güçlendiriyor. Grup, işitme cihazlarının televizyon ve diğer cihazlarla çalışmasına geniş destek sağlamak için Avrupa'da bir işitme cihazı birliğiyle ortak çalıştı.

İşitme cihazı desteğinin yanı sıra Bluetooth LE Audio daha önce mümkün olmayan yayın özelliğini de içeriyor. Bu özellikle, teorik olarak bir sinema salonundaki tüm izleyiciler, filmi izlerken Bluetooth kulaklıklarını kullanabilecekler. Böyle bir senaryoda eşleşmenin nasıl çalışacağı henüz açıklanmadı ancak üzerinde çalışmalar sürüyor.Bluetooth LE yerel olarak çok akışlı sesi (multistream) destekleyecek. Yani kablosuz kulakiçi kulaklıklar birbirleriyle iletişim kurmak yerine, bağımsız olarak bir telefon üzerinden kendi sinyallerini alabilecekler. Multistream, aynı kaynaktan birden fazla kullanıcıya Bluetooth sesin daha kolay paylaşılmasına da olanak tanıyor. Apple, bu özelliği kendi özel yazılımı ve kablosuz kulaklıklarıyla zaten sağlıyor.
Bluetooth, farklı üreticiler arasındaki tutarlılığı korumak için diğer teknoloji şirketlerinden çok daha iyi bir iş çıkarsa da, standartları hızlı bir şekilde getiremiyor. Bluetooth SIG, LE Audio olarak tanımladığı özellikleri 2020'nin ilk yarısında cihazlara taşıyacak.
Kaynak ; Webtekno


2020-01-07 17:34:09
Favorites RateRate

Advanced Bunny

1634298288 | from MI 9

#1

bu özellik donanım olarak mı sağlanacak yoksa telefon üreticileri güncelleme ile Bluetooth LE audio özelliği sağlaması mı gerekiyor
2020-09-06 20:13:14
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

İkiekmekbimaltepe

Master Bunny

 • Followers

  123

 • Threads

  143

 • Replies

  846

 • Points

  4691

Check-in 3 jours
Check-in 7 jours
Check-in 21 jours
Check-in 40 jours
Newbie Member
Mi Explorers
Misafirperver
Tech Talent
MIUI Geek
App Maniac
30 Bin Üye Madalyası
40 Bin Üye Madalyası
50 Bin Üye Madalyası
All-Star Savaşı Madalyası
MIUI 11
Yeni Yıl Madalyası
Mi Community 2020 Anket Madalyası
100K Madalyası
Mi Community 2. Anket Madalyası
Redmi Note
Redmi Note
Mi Community Üçüncü Anket Madalyası
Redmi Note Series
150K Registered Users
110,000,000+ Redmi Note
10th Anniversary of Xiaomi
Mi 10th Birthday Medal
Medalla #SURVEY Productos
Window
Medalla MFF2020
Medalla #GradientsInLife
Feliz Cumpleaños Mi
Answer Mi #3
Ulang Tahun Xiaomi ke-10
3 Tahun Mi Community
Mobile Game
150.000 Madalyası!
23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı Kutlu Olsun
23 Nisan Kutlu Olsun!
Serie Redmi Note
Yorker Master
Meetings from Home
Mi2U April
Lefty Star
Streaming Geek
Favorite Actor
Favourite Football Team
Osneip
Redmi Note 8
Mail Lover
Radio
Super Thursday
Başkana Cevap Madalyası
 Hug Medal
Redmi Note 8 Pro
Coin
Map
Redmi 8A
Ramazan Bayramı
Phone Finder
2 anni insieme
Eid Mubarak
MIUI 12 Madalyası
Eid Day Photo
300K Mems VN
MIUI12
MIUI Boot Animation
Favorite Singer
Babalar Günü
Father's Day
Mother's Day
30 Million Redmi Note 8 Series
10 years
2nd Anniversary
MFF2020
Emoji Day
Navigation System

Read moreGet new

Mi Comm APP

Stay updated on Mi Products and MIUI

Copyright©2010-2020 Xiaomi.com, All Rights Reserved
Content Policy
Quick Reply To Top Return to the list