In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne urządzenia

[Recenzja] Mój mały Smart Home - Czujnik dymu

2019-04-14 04:14:18
2946 13
Na wstępie zaznaczę, że produkt o którym dziś piszę, jest dostępny jedynie na rynku Chińskim, a więc działającym z regionem Chiny.

Od wielu miesięcy kompletuję powoli swój Smart Home i oczywiście poza samą centralką, czujnikami ruchu, czujnikami otwarcia/zamknięcia czy tzw. wall plug, rodzina moich produktów powiększyła się o Xiaomi Honeywell Smoke Detector. To niepozorne urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, ma wykrywać zadymienie. Nie jest to jednak czujnik jakich wiele na rynku, ponieważ oprócz wykrywania, łączy się z resztą środowiska będąc wyzwalaczem wyznaczonych akcji.

Sam czujnik nie jest wyjątkowo ciekawy, zasilany baterią CR123A, w zestawie przychodzi z dwoma śrubami i jak inne sensory Xiaomi/Aqara, z taśmą 3M. Sam do powieszenia na ścianie użyłem taśmy, urządzenie nie jest ciężkie więc takie mocowanie jest wystarczające.

Po dodaniu do Mi Home pojawia się nam przyjemna ikonka z naszą czujką, pod którą znajdują się podstawowe opcje, jak scenariusze czy logi, ale też opcje.

Pierwsza pozycja określa, czy uruchomienie alarmu w czujce dymu ma powodować uruchomienie alarmu w centralce. O ile w małym mieszkaniu nie wydaje się to przydatne, tyle w piętrowym domu ma jak najbardziej zastosowanie.

Kolejną wyjaśnię poniżej. Jest też wywołanie testu urządzenia i przypomnienia, aby taki test co miesiąc wykonać.

Installation site pozwala dostosować czujnik do środowiska w jakim przebywa. Możliwe są trzy tryby, mianowicie:

- Przestrzeń wolna od dymu jak np. biura

- Przestrzeń, gdzie może pojawić się dym, np. papierosowy

- Przestrzeń o możliwym zwiększonym zadymieniu, np. kuchnia

Mimo, że ani ja ani moi bliscy nie palą, to ustawiłem drugą pozycję aby ograniczyć możliwość wywoływania fałszywych alarmów.

Są też dodatkowe opcje, tzn. ustawienie lokalizacji czy strefy czasowej.

Najważniejsze, czyli jak to działa. I tutaj chyba nikt nie będzie zaskoczony, że doskonale. Wykonałem parokrotne testy, profesjonalnie dymiąc zgaszoną zapałką. Co ważne, od momentu gdy ustawiłem zapałkę pod czujnikiem do wywołania alarmu mijały maksymalnie 3-4 sekundy.

W momencie włączenia alarmu, czujnik zaczyna przeraźliwie piszczeć, przy każdym wydaniu dzwięku podnosząc głośność aż do docelowych 80dB. Wciśnięcie przycisku na obudowie resetuje ustawienia, tzn. alarm zostaje wyłączony. Jeżeli uruchomił się alarm w centrali, należy go wyłączyć oddzielnie.

Tak jak wspomniałem wcześniej, czujnik może być powodem wywołania akcji, w mojej konfiguracji aktywacja alarmu powoduje włączenie całego dostępnego oświetlenia oraz wyłączenie prądu w urządzeniach podłączonych przez wall plugi.

Teraz minusy.

Nie posiada certyfikatu CE.

Działa jedynie z regionem Chiny, czyli mając globalną wersję centralki, nie będziecie w stanie jej podłączyć.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, to z chęcią na nie odpowiem.

Jeżeli jesteście zainteresowani opisem innych urządzeń, których listę umieszczę poniżej, dajcie znać.

Mój Xiaomi Smart Home składa się z:

- Centralka Xiaomi Gateway 2
- Czujnik dymu Honeywell Smoke Detector
- Czujniki zalania
- Czunik ruchu Xiaomi
- Czujniki ruchu Aqara
- Czujniki otwarcia/zamknięcia
- Termometr Xiaomi Zigbee
- Termometr Xiaomi Bluetooth z wyświetlaczem
- Wall plugi
- Żarówki Philips ZhiRui
- Żarówki Aqara
- Lampka Bedside służąca jako gateway dla urządzeń z BT
- Włączniki Xiaomi
- Włącznik podwójny Aqara
- Mi Home Security Camera
- Mi Home Security Camera 360

A także:
- Mi Electric Toothbrush
- Xiaomi Mi Body Composition Smart Scale 2 White
- Mi Band 3
- Mi Portable Mouse Silver
- MiJia Smart Temperature Control Kettle
- Xiaomi Mi Box S 4K
- Xiaomi Mijia m365

Rate

Number of participants 1 Experience +1 Pack Reason

View Rating Log

2019-04-14 04:14:18
Favorites10 RateRate

Master Bunny

Febron | from app

Opis fajny, szkoda, że nie dla palaczy. Jeśli możesz,Mi Home Security Camera, ta przynajmniej nie dyskryminuje palących:-D
2019-04-14 04:51:04

Advanced Bunny

Blaszak Author |

Febron odpowiada, dnia 2019-04-13 22:51:04
Opis fajny, szkoda, że nie dla palaczy. Jeśli możesz. Mi Security Camera, ta przynajmniej nie dys ...

Spoko, postaram się na dniach wrzucić, sporo tego będzie bo opcje ma bardzo rozbudowane :-)
2019-04-14 04:52:35
Pozdrawiam

Mi Tech Team

Vergiliusz | from app

Dzięki za recke, fajnie to opisane
2019-04-14 12:08:40
Fajnie, że podałeś swój zestaw. Można się inspirować ;)
2019-04-15 02:40:02
Dzięki za ten wątek. Mam nadzieję, że powstanie więcej takich w przyszłości.
Jakiś czas temu zadałem ogólne pytania, które pozostały bez odpowiedzi: https://c.mi.com/thread-1846996-1-0.html
Być może jest szansa teraz.

Interesują mnie możliwości Zigbee i maksymalne odległości umożliwiające skomunikowanie się elementów z Mi Smart Gateway 2. Masz jakieś doświadczenia, testy, pomocne uwagi ? Będę wdzięczny.

Chodzi mi po głowie możliwość "oczujnikowania" sąsiedniego budynku i kontrolowanie stanu okien i drzwi.
Czy Zigbee radzi sobie ze ścianami + odległość ?
2019-04-15 13:23:07
Pozdrawiam/Regards,
beetle

Advanced Bunny

Blaszak Author | from app

beetlemd
Dzięki za ten wątek. Mam nadzieję, że powstanie więcej takich w przyszłości.
Jakiś czas temu ...

Hej, sprawdzę dziś i dam wieczorem znać jakie odległości są realne
2019-04-15 13:28:06
Pozdrawiam

Mi Tech Team

Łukasz | from app

Moje pytanie czy nadaje się do czadu i wykrywania innych skutków piecyków gazowych?
2019-04-15 14:46:02

Pro Bunny

BarbaSz | from app

Czy możesz sprawdzić inne produkty spalania? Czyli jak działa np. z dymiącym plastikiem albo gazem do zapalniczki albo gazem z kuchenki gazowej.
2019-04-22 23:54:02
Blaszak odpowiada, dnia 2019-04-15 07:28:06
Hej, sprawdzę dziś i dam wieczorem znać jakie odległości są realne

Codziennie liczę, że jest już 'dziświeczór' ;-)
2019-04-23 14:13:40
Pozdrawiam/Regards,
beetle

Advanced Bunny

Blaszak Author | from app

beetlemd
Codziennie liczę, że jest już 'dziświeczór' ;-)

Hej, przepraszam, zapomniałem. Sprawdziłem i dość słabo to wygląda, testowane w bloku z 3 piętra i mimo centralki przy samym oknie nie łapało już sygnału z przycisku jak stałem na dole. Tak samo musiałem parokrotnie wciskać aby przebić się przez grubą ścianę nośną. W tym co chcesz zrobić lepiej sprawdzi się druga centralka i wifi, po samym zigbee raczej to nie zadziała.
2019-04-23 16:01:47
Pozdrawiam
please sign in to reply.
Sign In Sign Up

Blaszak

Advanced Bunny

• Followers

9

• Threads

3

• Replies

29