In order to fulfill the basic functions of our service, the user hereby agrees to allow Xiaomi to collect, process and use personal information which shall include but not be limited to written threads, pictures, comments, replies in the Mi Community, and relevant data types listed in Xiaomi's Private Policy. By selecting "Agree", you agree to Xiaomi's Private Policy and Content Policy .
Agree

Inne

[Recenzja] Mój mały Smart Home - Motion Sensor - Xiaomi vs Aqara

2019-04-14 20:02:57
483 11

Jak zwykle, na wstępie zaznaczę, że poniższy tekst jest całkowicie  nieobiektywny. Posiadając produkt Aqary i centralkę Xiaomi, nie wiem czy braki w opcjach wynikają z tego rozwiązania.

Zacznijmy od Xiaomi Mi Motion Sensor, jak nazwa wskazuje, wykrywającym ruch. Zapewne wielu z was zapyta (a realnie wiem, że nikt) do czego możemy go użyć, mianowicie moi drodzy możemy sterować urządzeniami w naszym środowisku Smart, opierając się na detekcji ruchu.

O ile same opcje czujnika nie są rozbudowane, możemy zmienić ikonkę, nazwę, wskazać położenie czy ustawić strefę czasową, tak przy budowaniu scenariusza pojawiają się już ciekawsze możliwości.

Jesteśmy w stanie wybrać dwie podstawowe opcje, mianowicie wykrycie ruchu, oraz brak wykrycia ruchu w oparciu o ustalone interwały czasu, od 2 minut do maksymalnie 30. Jak to przekłada się na budowanie scenariusza? Możemy ustawić automatyczne włączenie światła w danym miejscu po wykryciu ruchu oraz spowodować jego wyłączenie po wskazanym czasie. Tak jak wszystkie scenariusze, możemy ustawić godziny w których akcja ma być wykonywana.
Co jednak gdy jest jasno i włączenie światła jest jedynie marnowaniem energii? Tutaj rozwiązaniem jest zastosowanie drugiego sensora, czyli Aqara Smart Motion Sensor, potrafiącego wykryć, czy jest jasno czy nie.

Tak jak w poprzednim produkcie, tutaj też opcje nie są rozbudowane, to co pojawia się dodatkowo, to Illimination curve, czyli sprawdzenie ilości światła w pomieszczeniu, gdzie znajduje się sensor.

Jakie to ma przełożenie na sceny?

Niestety małe, mimo bardzo dokładnego czujnika jasności, do dyspozycji dostajemy jedynie opcję opisaną "Motion detected and indoor brightness is weak", czyli wykryto ruch i jest mało światła. Ile to mało? Nie mam pojęcia. Wszystkie inne opcje są identyczne z sensorem Xiaomi, więc odpada nam budowanie zaawansowanych scenariuszy opierających się, nie tyle o ruch i światło, co o samo światło.

Na koniec wspomnę o równie ważnych rzeczach. Kąt wykrywania w obu czujnikach jest zbliżony i wynosi ok 170 stopni, maksymalna odległość to 7 metrów, dodatkowo Aqara przychodzi z plastikową nóżką służącą do zamontowania na ścianie, w Xiaomi tego nie dostaniemy. Jeżeli chcemy powiesić nasz czujnik na ścianie, możemy zastosować mocowanie Aqara, ponieważ wielkość obu urządzeń jest zbliżona.

Czy więc warto kupować sensor Aqara, kiedy dają nam tak niewiele więcej? Tak, jeżeli wystarczy nam to, co oferuje w scenariuszu. Jeżeli jednak mamy wykrywać ruch bez analizy jasności, spokojnie możemy zastosować sensor Xiaomi.

2019-04-14 20:02:57
Favorites3 RateRate

Master Bunny

Vergiliusz | from app

Oooo dobre porównaniu i przydatne
2019-04-14 21:00:10

Master Bunny

pawelt | from app

Ciekawe ale Aqara i Xiaomi to jedna i ta sama firma także stawiać pomiędzy nimi znak vs to mała nieścislość. Spotkasz się z wieloma firmami jak np derma ale to jest nadal Xiaomi ma całą rzeszę startup-ów
2019-04-15 11:34:57

Advanced Bunny

Blaszak Author | from app

pawelt
Ciekawe ale Aqara i Xiaomi to jedna i ta sama firma także stawiać pomiędzy nimi znak vs to mała  ...

Dzięki za komentarz, wstawiłem vs  nie tyle między firmami co produktami, które mimo, że z jednej stajni, to w pewien sposób konkurują. Moim celem też było przedstawienie różnic aby inni wybierając mogli się dowiedzieć, który produkt jest w stanie dostarczyć to, czego potrzebują.
2019-04-15 13:18:50
Pozdrawiam
pawelt odpowiada, dnia 2019-04-15 08:04:57
Ciekawe ale Aqara i Xiaomi to jedna i ta sama firma także stawiać pomiędzy nimi znak vs to mała  ...

Ale zauważ że jednak te dwa czujniki ruchu różnią się ilością oferowanych opcji.
2019-04-15 14:41:44
A do "kolegi" mam inne pytanie. Oba urządzenia są z Chin? Pytam ze względu na ich widoczność lub nie na różnych serwerach do których Mi Home jest zalogowany. Czy w tym przypadku, serwery robią różnicę czy jak w przypadku czajnika i niektórych z urządzeń, serwer nie ma znaczenia i niezależnie z jakiej dystry oba będą widoczne.
2019-04-15 14:43:27
A Aqara to przecież też Xiaomi, tak jak Viomi, Mijia ect. Jednak myślałem, że Aqara przegra w bojach jak to ma miejsce w kamerami Mijia. Dzięki za porównanie.
2019-04-15 14:46:49

Master Bunny

pawelt | from app

Różnica między jednym a drugim produktem wynika z faktu że ciągle wychodzą nowe generacje. Na początku były sygnowane xiaomi teraz aqara jeszcze nowa generacja nosi dodatkowo oznaczenie zigbee. Trochę chaos się tworzy bo np. żarówka ma oznaczenie yeelight i własną apke i np roidmi tak samo. A koniec końców i tak wszystkie widoczne są w Xiaomi Mihome (chociaż chińskie wersje apki już pokazują nazwę Xiaomi Home). Dochodzi jeszcze rejonizacja ale czasem się uda to przejść bo np. Mam mi wifi3 wersję global i na początku zgłaszała się na china teraz uparła się na eu ale udało mi się wrzucić z powrotem na china. Ale to już inna historia..
2019-04-15 15:49:34

Advanced Bunny

Blaszak Author | from app

Vergiliusz
A do "kolegi" mam inne pytanie. Oba urządzenia są z Chin? Pytam ze względu na ich widoc ...

Oba z Chin, więc niestety nie wiem jak z różnymi regionami.
2019-04-15 17:04:59
Pozdrawiam

Grand Master Bunny

Łukasz | from app

pawelt
Różnica między jednym a drugim produktem wynika z faktu że ciągle wychodzą nowe generacje. Na  ...

akurat aqara była wcześniej w tej dziedzinie niż produktu sygnowane pod Xiaomi. Tak samo jak kamerki aqara a teraz mijia etc.

A co do widoczności nie jest tak jak piszesz. Np weźmy pod uwagę szczoteczki soniczne.
Posiadam Soocaas Socare, widoczna pod apką Mi Home i Soocass, druga jaką kupiłem to Oclean, obie sygnowane przez Xiaomi, ale tej drugiej w Mi Home w żadnym regionie nie mam, musze stosować apkę Oclean.
2019-04-17 10:22:10

Master Bunny

pawelt | from app

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Przecież to jedna i ta sama firma. A że w niektórych przypadkach raz się nazywała inaczej to nadal nie zmienia tego faktu. Bardzo często xiaomi testuje inne rozwiązania, wcześniej soocas byla widoczna tylko pod swoją apką, dopiero później dodano plugin do mi home. Może to jest spowodowane tym, że tworzy się nowe projekty czasem przejmuje inne firmy i dopiero po jakimś czasie następuje unifikacja.
2019-04-17 11:23:17
please sign in to reply.
Sign In Sign Up
  • Followers

7

• Threads

3

• Replies

29

255

Aktywny 3 dni pod rząd
Aktywny 7 dni pod rząd